Jump to content

Αρχαρια_Ενυδρειακι 54λ.


Recommended Posts

Καλημερουδιααααα :) ......πριν καμοια βδομαδα αποκτησα ενα ενδρειο 54λ με φωτισμο,εσωτερκο φιλτρο κ ρυθμιζομενο καλοριφερ ενυδρειου... :D

Αυτες τις μερες το στρωνω,,,κανω συχνα αλλαγες με αντιχλωριακο...κ προσθετω που κ που τροφη...

Το ερωτημα μου ειναι το εξης καθ'οτι αρχαρια...κ εχω ψιλοχασει κ τον μπουσουλα με τα τοοσα που διαβαζω...Σε ενυδρειο 54λ ποσα ψαρακια μπορω να βαλω...????Τι ειδους φυτα???(που να αντεχουν την αναλογη απειρια μου)

Μπορω να προσθεσω κ γαριδουλες,σαλιγκαρακια για καθαριστες της αλγης κτλ???Κι αν ναι τι ειδη? και σε τι ποσοτητες??? ευχαριστω θερμα εκ των προτερων.... :(

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες !!!!

Μιας και οπως λες τωρα στρωνεις το ενυδρειο σου , γαριδες δεν πρεπει να βαλεις μεσα , για να μπουνε μεσα γαριδες θα πρεπει να ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο σου και ο βυθος σου .

φυτα ευκολα υπαρχουν ( ανουμπιες , κερατοφυλλο , egeria densa , διαφορες moss ) αν θες για να μην πας να τα αγορασεις μπορεις να βαλεις μια αγγελια για κλαδεματα , ολο και καποιος χομπιστας θα εχει να σου δωσει .

στα λιτρα εγω θα εβαζα ( endler , cpd , 1 μονομαχο :( , γκαπι ) ολα αυτα ειναι ευκολα ειδη ψαριων

Τωρα οσων αφορα την ποσοτητα των ψαριων , ολα τα παραπανω εκτος απο το μονομαχο αναπαραγωντε ευκολα και με γρηγορους ρυθμους , δηλαδη πχ για τα εντλερ μπορεις να βαλεις ενα αρσενικο και 4 θηλυκα και απο εκει και περα η φυση θα κανει τη δουλεια της .

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα :D

Ριξε μια ματια στα θεματα του φορουμ - παρουσιασεις ενυδρειων για να παρεις ιδεες απο τα ενυδρεια των παιδιων :thumbup:

Y.G : το καλοριφερ που λες ( λεγεται θερμοστατης ) :)

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και :( καλό θα ήταν να προμηθευτείς υγρά τεστ (Νο2 /ΝΗ3,4/ και PH) για αρχή για να ξέρεις πότε είναι έτοιμο το ενυδρείο σου να φιλοξενήσει ψάρια . Από φυτά μπορείς να βάλεις τα περισσότερα “εύκολα” (echinodorus bleherae , κερατοφυλο , Cryptocoryne,και μερικά που δεν τα φυτεύεις αλλά τα δένεις πάνω σε ξύλα και πέτρες microsorum ,anubias barteri) . Τι υπόστρωμα έχεις ? Δες στο Fish&plant index τι περίπου σου αρέσει . Αν θες να βάλεις γαριδούλες πρέπει να το αποφασίσεις πριν αποφασίσεις τι ψάρια θες αφού μερικά τις βλέπουν για μεζέ :) (http://www.petshrimp.com/) (http://www.applesnail.net/)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο

Νομίζω στο στρώσιμο δε χρειάζεται να κανεις αλλαγές νερού, μόνο να συμπληρώνεις αυτό που εξατμίζεται

Όταν ολοκληρωθεί το στρώσιμο κάνεις μια μεγάλη αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αυτο που πρεπει να κανεις πρωτα ειναι μετρησεις για ph,nh3/nh4,no2,no3.αλλαγες κατα την διαρκεια του στρωσιματος δεν κανουμε.

το στρωσιμο λογικα θα σου παρει 4-5 εβδομαδες.καλο ειναι να ριχνεις βακτηρια μεσα για να αρχισει να λειτουργει σιγα-σιγα η βιολογια σου.αν θελεις κανε μια περιγραφη τι υλικα εχει το εσωτερικο φιλτρο.λογικα θα εχει ανθρακα(τον οποιο αργοτερα θα τον βγαλεις)και σφουγγαρια.αν μπορεις να αλλαξεις μερικα απο αυτα με καλυτερα βολογικα υλικα(σιποραξ μινι).διαβασε γοα τον κυκλο του αζωτου.καλη επιτυχια και το βασικοτερο οχι βιασινες για να μην θρυνησεις νεκρα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν θες να περιμενεις τοσο για το στρωσιμο , βρε μπολι απο καποιον χομπιστα και ΟΧΙ απο πετσοπ .

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες καταρχας!!! πρεπει να δεις τα watt και τα kelvin της λαμπας σου να μας πεις, οπως και το υποστρωμα σου(αμμο ή χαλικι?) δωσε και καμια διασταση του ενυδρειου. συμφωνο οτι στο στρωσιμο οι αλλαγες νερου ειναι περιορισμενες. βαζε τροφη συνεχεια σε μια αποχη και καθε 2 μερες ανανεωνε την για να μην μουχλιασει. στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις ειτε ζωοτοκα (guppy,edlers), ειτε αλλα ψαρακια που δεν ειναι τοσο ευκολα αλλα πρεπει να μας πεις και λιγο για τις συνθηκες του νερου σου, κυριως ph και σκληροτητα του για να δουμε ποια ταιριαζουν καλυτερα.

μολις μας τα πεις αυτα. θα σου δωσουμε τα ειδη που μπορεις να βαλεις, διαλεγεις και σου λεμε το ναι. και μετα ξεκιναει το ταξιδι σου στη φυση :(:):D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

το βασικοτερο απ ολα που πρεπει να εχεις ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ . ολοι μας θελουμε να δουμε το ενυδρειο μας με ζωντανα καθε μορφης το γρηγοροτερο δυνατον . καλο θα ηταν να βρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα για να επιταχυνεις την διαδικασια του στρωσιματος . πες μας τα υλικα του φιλτρου σου για να βοηθησουμε περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να σας χιλιοευχαριστησω για το ενδιαφερον σας!! :):D:thumbup:

...Δεν ξερω σε ποια ερωτηση να πρωτοαπαντησω.... :thumbup:

....Τεστακια θα παρω αμεσα!!!

...Το υποστρωμα μου ειναι αμμος...

...το εσωτερικο φιλτρο εκτος απο το σφουγγαρακι δεν ειχε κατι αλλο...πρεπει να του προσθεσω κατι????

....απο ψαρακια ειδη εχω 2 γκαπυ κ 4νεον... σε ενα 20λ... αλλα πριν μαθω για οτιδηποτε ;) ...μονο με συμβουλες απο το πετ σοπ :thumbup: αλλα ευτυχως μεχρι στιγμης ολα τα ψαρακια...εδω και 2 μηνες κοντα ειναι ολα μια χαρουλα(η τουλαχιστον ετσι φαινονται)

....μπορω να προσθεσω και κανενα θηλυκο γκαππυ στο 54λ...και αλλα 4νεον??? καθ'οτι στην πορεια διαβαζωντας εμαθα οτι τα νεον πανε κοπαδιαστα...τουλαχιστον 8ατομων..κι αν οχι τι προτεινεται να κανω...??? :(

....οι διαστασεις του 54λ ειναι...60Χ30Χ30 και η λαμπα γραφει...F15w/54-765

...μπολι μπορω να χρησιμοποιησω απο το 20λ????

....γαριδουλες στη πορεια μπορω να προσθεσω μ αυτα τα ψαρακια???

...ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

ποοοο πληροφοριες απο παντου! ενα σου λεω: νεον και γκαπι δεν πανε μαζι. δες τα προφιλ τους για τις συνθηκες που θελει το καθενα και θα καταλαβεις. μην ακους ακριτα τα πετ σοπ, πολλες φορες δε λενε το σωστο...αλλες το λενε... μπολι μπορεις να παρεις απο το αλλο ναι. στα υλικα μπορεις να προσθεσεις siporax mini που ειναι πολυ καλο. τα γκαπι πανε 1 αρσενικο-3 θηλυκα και τα νεον κοπαδι 8-10 ατομα το λιγοτερο...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για Γκάπυ από έναν επίσης αρχάριο:α) Σε ενυδρείο χωρητικότητας 60 λίτρων πόσα μπορούν να φιλοξενηθούν?β)Σε περίπτωση που δε θέλω γέννες, εαν μπουν μόνο αρσενικά θα υπάρχει πρόβλημα στην μεταξύ τους συμπεριφορά-επιθετικότητα,τσακωμοί πχ? και γ)συμβιώνουν μαζί με τα πλάτυ ή θα υπάρχουν προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες καταρχας!!! πρεπει να δεις τα watt και τα kelvin της λαμπας σου να μας πεις, οπως και το υποστρωμα σου(αμμο ή χαλικι?) δωσε και καμια διασταση του ενυδρειου. συμφωνο οτι στο στρωσιμο οι αλλαγες νερου ειναι περιορισμενες. βαζε τροφη συνεχεια σε μια αποχη και καθε 2 μερες ανανεωνε την για να μην μουχλιασει. στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις ειτε ζωοτοκα (guppy,edlers), ειτε αλλα ψαρακια που δεν ειναι τοσο ευκολα αλλα πρεπει να μας πεις και λιγο για τις συνθηκες του νερου σου, κυριως ph και σκληροτητα του για να δουμε ποια ταιριαζουν καλυτερα.

μολις μας τα πεις αυτα. θα σου δωσουμε τα ειδη που μπορεις να βαλεις, διαλεγεις και σου λεμε το ναι. και μετα ξεκιναει το ταξιδι σου στη φυση :(:):D:thumbup:

και να συμπληρώσω, όχι μόνο περιορισμένες... καθόλου δε πρέπει να γίνονται! μια αλλαγή θα κάνεις μόνο όταν στρώσει για να απομακρύνεις τα ΝΟ3 και από εκεί και πέρα τη ρουτίνα σου! Οι αλλαγές νερού σε άστρωτο ενυδρείο, χωρίς ψάρια μέσα ενοειται, το μόνο που κάνουν είναι να καθυστερούν το στρώσιμο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειδα οτι εχεις ακομα ενα μικρο ενυδρειο αλλα απ οτι καταλαβα ουτε και αυτο πρεπει να ειναι καλα στρωμενο . θα ηταν πολυ ευκολο να μεταφερεις λιγο απο το βιολογικο του υλικο στο νεο σου φιλτρο αφου πρωτα φτιαξεις τα υλικα του . ασε λιγο απο το σφουγκαρι και βαλε siporax mini οσο χωραει . αλλαγες μην κανεις και φυσικα μην βαλεις ψαρια μεσα . λιγη τροφη μεσα σε μια αποχη που την αλλαζεις καθε δυο μερες . μπορεις να βαλεις και καποια ευκολα φυτα που θα βοηθησουν αργοτερα τραβωντας τραβωντας τα ΝΟ3 . κλαδεματα απο ατομα εδω θα βρεις οσα θες .

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά μεταφέρεις τα ψαράκια από το 20λιτρο που σίγουρα θα το εκτιμήσουν κάνε το 20λιτρο μόνο με γαρίδες Red cherry !!! Δεν θα έχουν κανένα ψάρι να τα τσιμπολογά και μέσα σε ένα μήνα εφόσον βάλεις και αρσενικά και θηλυκά θα έχεις μια ολόκληρη κοινωνία αφού οι γέννες είναι σίγουρες χωρίς κόπο

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να σας χιλιοευχαριστησω για το ενδιαφερον σας!! :):D:thumbup:

...Δεν ξερω σε ποια ερωτηση να πρωτοαπαντησω.... :thumbup:

....Τεστακια θα παρω αμεσα!!!

...Το υποστρωμα μου ειναι αμμος...

...το εσωτερικο φιλτρο εκτος απο το σφουγγαρακι δεν ειχε κατι αλλο...πρεπει να του προσθεσω κατι????

....απο ψαρακια ειδη εχω 2 γκαπυ κ 4νεον... σε ενα 20λ... αλλα πριν μαθω για οτιδηποτε ;) ...μονο με συμβουλες απο το πετ σοπ :thumbup: αλλα ευτυχως μεχρι στιγμης ολα τα ψαρακια...εδω και 2 μηνες κοντα ειναι ολα μια χαρουλα(η τουλαχιστον ετσι φαινονται)

....μπορω να προσθεσω και κανενα θηλυκο γκαππυ στο 54λ...και αλλα 4νεον??? καθ'οτι στην πορεια διαβαζωντας εμαθα οτι τα νεον πανε κοπαδιαστα...τουλαχιστον 8ατομων..κι αν οχι τι προτεινεται να κανω...??? :(

....οι διαστασεις του 54λ ειναι...60Χ30Χ30 και η λαμπα γραφει...F15w/54-765

...μπολι μπορω να χρησιμοποιησω απο το 20λ????

....γαριδουλες στη πορεια μπορω να προσθεσω μ αυτα τα ψαρακια???

...ευχαριστω και παλι...

Αν θες, μπορείς να μας πεις ποιό φίλτρο έχεις???

Για τα γκάπι, η αναλογία αρσενικού-θυληκών, είναι 1 προς 3. Διαλέγεις αν θες γκάπι ή νέον. Και τα 2 μαζί καλύτερα όχι.

Με το μπόλι όπως σου είπαν και παραπάνω, θα επιταχύνεις το στρώσιμο.

Γαρίδες, ΜΟΝΟ όταν το ενυδρείο στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Diinekis θα σε παρακαλέσω να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα, για να συζητήσουμε εκεί οποιαδήποτε απορία έχεις.

Σε όσα ανέφεραν οι καλοί φίλοι παραπάνω να προσθέσω ένα άρθρο που περιγράφει αναλυτικά την διαδικασία που ακολουθούμε για να μπολιάσουμε με ένα άστρωτο φίλτρο, με υλικά από ένα ήδη στρωμένο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E9%E1%F3%EC%E1

Καλή συνέχεια.

:(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Diinekis θα σε παρακαλέσω να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα, για να συζητήσουμε εκεί οποιαδήποτε απορία έχεις.

:(

Καλώς ,το ανοίγω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια και παλι....απο μενα...κ καλο μηνακι σε ολουουουουςςςςς :D

να πω παλι ευχαριστω....τοσες απαντησεις κ τοσο συντομα δν το περιμενα... :(:)

....το φιλτρο ηταν πακετο με το ενυδρειο..οπως και τα υπολοιπα λειτουργικα εξαρτηματα...και γραφει πανω...

filter eheim 2008 pumpout l/h 150-300 delivery head aprox.hmax m 0,35(εμενα δν μου λεει τπτ!!! :thumbup: )

...μπορω να αφησω τα νεον στο 20λ η πρεπει να τα δωσω...????

...μπορω να βαλω και κατι αλλο με τα γκαπυ στο 54λ...???..κι αν ναι τιιι???

...το υποστωμα μου ειναι οκ για φυτα και γκαπυ...???

ερχονται κι αλλες ερωτισεις στην πορεια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια και παλι....απο μενα...κ καλο μηνακι σε ολουουουουςςςςς :(Επισης!! Καλο μηνα παιδια!!

...μπορω να αφησω τα νεον στο 20λ η πρεπει να τα δωσω...???? Καλυτερα να τα δωσεις γιατι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα... Τα neon θελουν 100+ λιτρα για να δειξουν συμπεριφορα κοπαδιου! Οριστε και το Προφιλ τους..

...μπορω να βαλω και κατι αλλο με τα γκαπυ στο 54λ...???..κι αν ναι τιιι??? ΕΓω θα σου προτεινα να βαλεις περιπου 10 guppies αρσενικα γιατι εχουν ωραιες ουρες και ειναι ωραιο θεαμα.. Βεβαια αν θες γεννες μπορεις να βαλεις και θηλυκα σε αναλογια αρσενικου-θηλυκου 1:3...

...το υποστωμα μου ειναι οκ για φυτα και γκαπυ...??? Ναι το υποστρωμα σου ειναι οκ για ευκολα φυτα στην αρχη και μετα βαζεις και πιο δυσκολα! Τα guppies ειναι οκ με την αμμο..!

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρακι σου εχει μονο ενα σφουγκαρι μεσα απο το οποιο μπορεις να κοψεις μια φετουλα ( κρατα το υπολοιπο για αλλαγες αργοτερα ) και να γεμισεις τον κενο χωρο που θα δημιουργηθει με siporax mini . πιστευω οτι ειναι το πρωτο που πρεπει να κανεις για να εχεις για να εχεις καλυτερη και ποιο σταθερη βιολογια .

Link to comment
Share on other sites

...αλλη μια απορια πριν το ξεκινημα.....το siporax® mini...το βαζω χυμα στη θεση του σφουγγαριου...η μεσα σε κανενα δυχτακι... :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

...αλλη μια απορια πριν το ξεκινημα.....το siporax® mini...το βαζω χυμα στη θεση του σφουγγαριου...η μεσα σε κανενα δυχτακι... :):buttrock:

Εγω το βαζω χυμα!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μου προτειναν ενα αλλο βιολογικο...που ειναι μαυρο στη μορφη του αστεριου....μου ειπαν ειναι καλυτερο.... ισχυει...???

Link to comment
Share on other sites

..και κατι αλλο :hysterical: ...βρηκα μια πανεμορφη ριζα.....κανει για τα γκαπυ μου...??? :):buttrock::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

..και κατι αλλο :hysterical: ...βρηκα μια πανεμορφη ριζα.....κανει για τα γκαπυ μου...??? :):buttrock::hysterical:

Nαι! Βεβαιως κανει! Και εγω που εχω guppies τους αρεσει να την πειραζουν! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...