Jump to content

τι προτεινετε???


Recommended Posts

οπως διαβασα και σε αλλα ''αρθρα'' ειδα οτι για ενα 54λ ενυδρειακι ειναι καταλληλα και τα Danio Margaritatus ομως ειμαι σε [κενο] τι ψαρια θα προτεινατε και με τι εξοπλισμο!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

γκαπι , endler , molly , ξιφοφορους , μονομαχο , cpd

ειναι μερικα απο τα ψαρια που θα μπορουσες να βαλεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οπως διαβασα και σε αλλα ''αρθρα'' ειδα οτι για ενα 54λ ενυδρειακι ειναι καταλληλα και τα Danio Margaritatus ομως ειμαι σε [κενο] τι ψαρια θα προτεινατε και με τι εξοπλισμο!!!

Ευχαριστω!

Για ψάρια θα συμφωνήσω με τον Γιώργο.

Όταν λες εξοπλισμό, θες να σου προτείνουμε φίλτρα, θερμοστάτες κτλ....

Link to comment
Share on other sites

γκαπι , endler , molly , ξιφοφορους , μονομαχο , cpd

ειναι μερικα απο τα ψαρια που θα μπορουσες να βαλεις :thumbup:

Ξιφοφόροι και molly δεν κάνουν για 54 λίτρα. Είναι ψαράκια που γίνονται μεγαλούτσικα και θέλουν τουλάζιστον 80 λίτρα για μια μικρή ομαδούλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την πληροφορια...!!! :thumbup:

ξερεις να μου προτεινεις κανενα καλο φιλτρο?

Ένα καλό φίλτρο για τα 54 λίτρα σου είναι το Eheim 2010 Internal Pick Up Filter, χωρίς όμως βιολογικά υλικά μέσα κτλ, τα οποία πρέπει να αγοράσεις εσύ επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό φίλτρο για τα 54 λίτρα σου είναι το Eheim 2010 Internal Pick Up Filter, χωρίς όμως βιολογικά υλικά μέσα κτλ, τα οποία πρέπει να αγοράσεις εσύ επιπλέον.

πολυ καλη και οικονομικη επιλογη. επισης και κανενα magi 380 θα εμπαινε. και για βιολογικο υλικο βαλε σιποραξ μινι που και χωραει αρκετουτσικο και ειναι και καλο!!

για τα ψαρακια τωρα: εγω θα πηγαινα σε εντλερς που ειναι και μικρα αλλα συμφωνο και με αυτα που σου ειπαν παραπανω. καλη αρχη και ενημερωσε μας για περεταιρο εξελιξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό φίλτρο για τα 54 λίτρα σου είναι το Eheim 2010 Internal Pick Up Filter, χωρίς όμως βιολογικά υλικά μέσα κτλ, τα οποία πρέπει να αγοράσεις εσύ επιπλέον.

εάν έχεις χρήματα να διαθέσεις και για να μη το παροπλήσεις μετά εαν φτιάξεις μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς να πάρεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο από τα "all time classic". Φυσικά ενοώ την σειρά classic της Eheim :thumbup:

εάν βέβαια δε το σηκώνει το budget σου παίρνεις κάποιο εσωτερικό σαν αυτό που σου πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας...!!αλλα εχω απορια τι φωτισμο να βαλω ??? 15 watt ειναι καλη ιδεα?

Eχεις σκεφτει ποια φυτα θα βαλεις? Για φυτα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις νομιζω εισαι καλα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας...!!αλλα εχω απορια τι φωτισμο να βαλω ??? 15 watt ειναι καλη ιδεα?

15 watt είναι λίγα για τα 54 λίτρα που θες.

Ωστόσο, αφου δεν έχεις καν ακόμα επιλέξει ενυδρείο, γιατί αγχώνεσαι???

Διάλεξε πρώτα 2-3 που θα ήθελες και μετά ρώτα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας!για 1ο ενυδρειο τι θα μου συνηστουσατε 54 λ ή 80 λ!??

Έγινε επεξεργασία - ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας!για 1ο ενυδρειο τι θα μου συνηστουσατε 54 λ ή 80 λ!??

Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο

+1

Αυτο θα σου δωσει την δυνατοτητα να 'παιξεις' λιγο περισσοτερο με τις επιλογες σου...

Πχ στα 54 λιτρα μπορεις να βαλεις οπως σου ειπαν παραπανω ενα κοπαδακι απο cpd(ιδανικό κατα την αποψη μου) ή μερικα endlers(καλυτερα μονο αρσενικα μιας κ ειναι λιγος ο χωρος κ για αναπαραγωγες-συνεχομενες κιολας!) Οπως κ θα μπορουσες να το κανεις κ ενα φουλ σουπερ ντουπερ γαριδοενυδρειο!! :P (εγω στο δικο μου 54αρι με μια Grolux 15w κανω μια χαρα την δουλεια μου με τα ευκολα φυτακια που εχω μεσα[ ταμπλετες μια φορα τον μηνα κ ολα πανε σφαιρα!])

Στα 80 λιτρα μπορεις να κανεις πολλα περισοτερα πραγματα.....μπορεις να κανεις για αρχη οτι κ στο 54αρι απλα με λιγο αυξημενους αριθμους ,οσο αφορα τα ζωντανα...ή να επιλεξεις καποια corydoras(αν θελεις να ασχοληθεις με μαλακο νερο) μαζι με ενα κοπαδακι νεον το πολυ 10 ατομων.

Επιλογες κ συνδιασμοι υπαρχουν άπειροι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορειες!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...