Jump to content

Απώλεια Ενυδρείου


Recommended Posts

Παιδιά με λύπη σας μεταφέρω το συμβάν που μου έτυχε :lmao:

Σάββατο ξημερώματα καθώς έβλεπα TV ακούω κάτι σταλαγματιές από το 300lt DIY ενυδρείο μου...

Μόλις βλέπω ότι στάζει από κάτω , τρέχω και προσπαθώ όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να αδειάσω το νερό από μέσα , για να ελαχιστοποιηθεί η πίεση να μην σπάσει το τζάμι...

Ευτυχώς πρόλαβα και το άδειασα με αποτέλεσμα να σώσω 3 PC , ένα γραφείο και τα έπιπλα του δωματίου....

Τι να πω...

κάθε εμπόδιο σε καλό...

Προς το παρόν θα ερκεστώ στο full planted 100 lt ενυδρείο μου (λόγω μεταφοράς φυτών από το μεγάλο :lmao: ) μέχρι να έρθει ο χειμώνας να ξεκινήσω από την αρχή ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο που πάντα είχα σκοπό να φτιάξω...

Υ.Γ. : Το ενυδρείο ήταν σε χρήση 2 χρόνια και άλλα 4 καθόταν σε αποθήκη...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάθονταν φίλε TaitO το "έφαγε", όταν μένει η σιλικόνη εκτός νερού σκληραίνει και χάνει την ελαστικότητά της. Κρίμα για τη ζημιά αλλά πάλι καλά πρόλαβες τα χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που ησουν σπιτι και το προλαβες. Τι να κανουμε τετοια συμβαινουν αλλα εισαι παρα πολυ τυχερος ενω καποιοι αλλοι οπως ο Μανος απο μια στραβη εχασε ολο το ενυδρειο του :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να προσθέσεις σιλικόνη στο σημείο που έχεις διαροή;

Πόσο καιρό μπορεί να μείνει χωρίς νερό ένα ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ατυχία φίλε Taito, Ειλικρινά λυπάμαι.

Έχω όμως την εξής απορία σχετικά με αυτό που λέτε για την σιλικόνη.

Απο όσο ξέρω η Σιλικόνη είναι ένα υλικό που σκληραίνει με την ατμοσφαιρική υγρασία και μετατρέπεται σε μόνιμο ελαστικό σφραγιστικό με εξαιρετική αντοχή στην ηλιακή ακτινοβολία, τις καιρικές συνθήκες, το νερό και τις υψηλές και χαμηλές θερμοκρασίες.

Δε νομίζω οτι αν μείνει 4 και 5 χρόνια στην Αποθήκη να παθαίνει τίποτα !

Έχει κάποιος κάποια τεκμηριωμένη απο ειδικό μελέτη που να λέει οτι αν μείνει το ενυδρείο 5 χρόνια στεγνό ξερένεται η σιλικόνη και χάνει την ελαστικότητα της ;

Ρίξτε και μια ματιά εδώ να δείτε τι λέει για αυτό το 'άτιμο' υλικό.

Και σημειώστε το :

Inherently water repellent, silicone is not affected by moist operating conditions.

Very dry conditions and low humidity will not leach, dry out, or affect silicone in any way. Silicone also resists the deteriorating effects of the agents found in rain water : nitrates, sulfates, chloride, and hydrogen ions..

http://www.jabar.com/ja04001.html

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

kouzman ,

Το ενυδρείο το ξεκόλλησα, το έσπασα και το πέταξα στα σκουπίδια...

Το 100lt ενυδρείο που έχω τώρα , έχει ίδιες σχεδόν χρήσης λειτουργίας και μπορώ να πω πιο πολλά χρόνια αχρησιμοποίητο...

Μέχρι στιγμής δεν έχει πάθει τπτ... (θα μου πεις δεν δέχεται και την ίδια πίεση)

Έγινε επεξεργασία - TaitO
Link to comment
Share on other sites

Καλά δε σε πιστεύω ;;; :lmao:

Έσπασες 300 λίτρα έτοιμο ενυδρείο επειδή έχανε απο κάπου ;;

Με συγχωρείς αλλά ανοησία εκ μέρους σου. Αντιλαμβάνομαι την απογοήτευση σου εκείνη την στιγμή αλλά βιάστικες να πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις και πιθανόν κάποιος να το έφτιαχνε...

Αλλά φοβήθηκα τόσο μήπως μου διαλύσει τα πάντα μέσα στο δωμάτιο που το σκέφτηκα αλλιώς εκείνη τη στιγμή...

Κάθε εμπόδιο σε καλό που λένε , θα φτιάξω καινούργιο με τον καιρό πολύ καλύτερο. Το συγκεκριμένο hobby δεν ξεπερνιέται εύκολα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια τα πέταξες;

Γιατί;

Δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις κάτι που απλά δεν κόλλησε καλά!

Εξάλλου δεν είχε κάποιο πρόβλημα το τζάμι και απ' ότι έχω καταλάβει από τις κατασκευές αυτό είναι και το μεγαλύτερο έξοδο για ένα DIY ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου το έφτιαξε ένας ξαδερφός μου που έχει τζαμια (170 ευρώ) μου είχε πάρει τότε (50000 δρχ).

Δεν είχα δώσει πολλά λεφτά. Ήταν καλή η τιμή , γιαυτό και δεν το λυπήθηκα τόσο πολύ.

Αυτό που με στεναχώρησε ποιο πολύ ήταν ο κόπος και η προσπάθεια που έκανα για το συγκεκριμένο ενυδρείο (tests, φυτά, DIY CO2 κλπ).

Όπως και να το δει κάποιος , αφιέρωσα αρκετές ωρίτσες για να φτιάξω ένα ωραίο ενυδρείο που μέσα σε λίγα λεπτά το βλέπεις να διαλύεται...

Αυτό είναι το σπάσιμο...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΑΠΟ ΝΕΡΟ ΕΒΑΖΕΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ.ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ .ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΕ ΔΑΚΡΥΣΕΙ .ΕΠΕΝΔΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Από την μελέτη που έχω κάνει πάνω στο θέμα μια και σκέφτομαι να περάσω στον τομέα των κατασκευών όλοι μιλάνε για διορθώσεις και συμπλήρωμα σιλικόνης!

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι είμαστε και αρχάριοι οπότε είναι λογικό να μην έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα με την πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

Από την μελέτη που έχω κάνει πάνω στο θέμα μια και σκέφτομαι να περάσω στον τομέα των κατασκευών όλοι μιλάνε για διορθώσεις και συμπλήρωμα σιλικόνης!

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι είμαστε και αρχάριοι οπότε είναι λογικό να μην έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα με την πρώτη!

31454[/snapback]

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 100 ΛΙΤΡΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΙΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΤΩΝ 300 ΛΙΤΡΩΝ .ΕΝΥΣΧΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΓΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΩΝ ΕΙΔΙΚΟΣ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΑΥΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω μόνο απ' έξω να κάνει δουλειά!

Εγώ είχα διαβάσει για μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω μόνο απ' έξω να κάνει δουλειά!

Εγώ είχα διαβάσει για μέσα!

31462[/snapback]

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ .ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί ξέρεις τι θα φιλοξενούσε ε!!!

Τι πάχους τζάμι είχε; Κόντρες υπήρχαν και σε τι πάχος;

Link to comment
Share on other sites

10αρια ήταν τα τζάμια...

Το είχα κάνει πολύ κτήνος...

Πέτρο , κατά τα χριστούγεννα υπολογίζω να φτιάξω επιτέλους ένα που θα φιλοξενήσει 10 σίγουρα...

Αλλάζω και σπίτι τότε, οπότε θα είμαι άνετος χωρίς γκρίνιες κλπ...

Αν δεν φτιάξω κανα 500αρι δεν θα ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites

10αρια ήταν τα τζάμια...

Το είχα κάνει πολύ κτήνος...

Πέτρο , κατά τα χριστούγεννα υπολογίζω να φτιάξω επιτέλους ένα που θα φιλοξενήσει 10 σίγουρα...

Αλλάζω και σπίτι τότε, οπότε θα είμαι άνετος χωρίς γκρίνιες κλπ...

Αν δεν φτιάξω κανα 500αρι δεν θα ηρεμήσω...

31483[/snapback]

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΑΣ

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ

ΑΚΡΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΤΕ ΣΙΛΙΚΟΝΕΣ ΚΛΠ

ΦΙΛΙΚΑ

REYNOLDS GREECE

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, λίγα λόγια και για το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση για ενυδρειο που χανει ειναι κολλημα απο την αρχη.

σιλικονη πανω στην σιλικονη δεν πιανει σωστα και μπορει να ξανατρεξει.

Ουσιαστικα τρυπες προσπαθεις να βουλωσεις,δεν κραταει τα τζαμια μαζι.

Κριμα τα τζαμια που πηγαν σκουπιδια

Καλο το ακρυλικο Mr Reynolds αλλα ειμαστε πολυ μακρια στο να γινει προσιτη η τιμη του στον μεσο χρηστη,ειδικα την στιγμη που με 5 τζαμια και λιγη σιλικονη ο καθενας φτιαχνει ενα ενυδρειο με αρκετα χαμηλο κοστος

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση για ενυδρειο που χανει ειναι κολλημα απο την αρχη.

σιλικονη πανω στην σιλικονη δεν πιανει σωστα και μπορει να ξανατρεξει.

Ουσιαστικα τρυπες προσπαθεις να βουλωσεις,δεν κραταει τα τζαμια μαζι.

Κριμα τα τζαμια που πηγαν σκουπιδια

Καλο το ακρυλικο Mr Reynolds αλλα ειμαστε πολυ μακρια στο να γινει προσιτη η τιμη του στον μεσο χρηστη,ειδικα την στιγμη που με 5 τζαμια και λιγη σιλικονη ο καθενας φτιαχνει ενα ενυδρειο με αρκετα χαμηλο κοστος

31647[/snapback]

Συμφωνο απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο απολυτα

31693[/snapback]

Άσε που με το πετρέλαιο και τους κωλοπολέμους η τιμή

θα πάρει την ανιούσα για τα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που ένα ενυδρείο λόγω πολυκαιρίας ή λόγω κακής κόλλησης των πλευρών του, μπορεί να διορθωθεί με ασφάλεια.

Η διόρθωση επέμβαση γίνεται από μέσα. Αφού ξύσουμε όλη η περίσσεια της σιλικόνης από της ραφές (σημεία επαφής δύο επιφανειών), καθαρίζουμε καλά με οινόπνευμα και κολλάμε κόντρες από κρύσταλλο 6-8mm και πάχους 2cm.

Με αυτόν τον τρόπο το ενυδρείο γίνεται και πάλι σαν καινούργιο με ασφαλείς ενώσεις.

Για περισσότερη ασφάλεια μπορούμε να τοποθετήσουμε, επιπλέον, αλουμινογωνιές εξωτερικά.

Πάντως εγώ δεν θα πέταγα με τίποτα ένα ενυδρείο με δεκάρια κρύσταλλα.(!)

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΡΩΤΗΣΤΕ ΣΤΟ WATER INN ΤΟΝ κ ΑΛΙΜΠΕΡΤΗ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΚΡΥΛΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΤΟΙΜΟ L:200mm x W: 500mm x h: 750 mm

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΥΛΙΝΔΡΙΚΟ ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 900 mm και ΥΨΟΣ 1800mm

ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Γ ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ

Papoutsoglou George

Naval Engineer

MSc in Quality Management

G.P. Innovatech Ltd /Reynolds Polymer Technology Inc

28 IONIAS Str, Nea Smirni 17121

Athens, Greece

Tel.: +30 210 9373611

Fax :+30 210 9373612

Mob :+30 6944987557

E mail : papoutsoglou@innovatech.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...