Jump to content

ενυδρείο-χρυσοψαρα


Recommended Posts

Γεια σας :thumbup: ,εχω να μπω στη σελιδα κατι μηνες..αυτο λογω καποιων προβληματων ιντερνετ κλπ..!

τοτε ρωτουσα τι ψαρια μπορω να παρω,σε ποσα λιτρα,κ τετοιου ειδους ερωτησεις..

πλεον,εχω στην κατοχη μ,ενα ενυδρειο 80λ.,με 3 χρυσοψαρα και μια οραντα..

το ενυδρειο εχει περασει απο καποιες ''φασεις'' διοτι, αρχικα φυτεψα καποια φυτα τα οποια μεγαλωναν πολυ γρηγορα,και τα φυλλα τους κατα καποιο περιεργο τροπο-ενω το ενυδρειο ηταν και παραμενει παντα πεντακα9αρο-γεμιζαν αλγη και ''πρασινιζαν'' ασχημα..επισης τα σαλιγγαρια εσπαγαν συνεχεια κλαδακια απο τα πιο λεπτα,στις ακρες,και συνεχως γεμιζε το ενυδρειο φυλλαρακια..

τα φυτα τα εβγαλα και το ενυδρειο τωρα φαινεται καλυτερο,αν και σκεφτομαι να 3αναπαρω καποιο πιο μικρο φυτο..

τα 3 χρυσοψαρα (3-4 cm)τα εχω ενα χρονο και κατι μηνες,και την οραντα την εχω περιπου 4 μηνες..

επισης,κατα καποιο ακομα πιο περιεργο τροπο,απο την πρωτη στιγμη που εβαλα ψαρια στο ενυδρειο,δεν εχουν πα9ει απολυτως τιποτα,αντι9ετως-τα ψαρια φαινονται υγιεστατα ...

αυτο που με απασχολει αυτη τη στιγμη ειναι-> 1)αν τα ψαρια ειναι ενταξει για αυτα τα λιτρα?

->2)αν ξαναβαλω φυτα,πως μπορω να αποφυγω να γεμιζουν αλγη?

ακομα,9α η9ελα να αναφερω οτι επειδη οπως ειπα και παραπανω,εχω παρα παρα πολυ καιρο να μπω στη σελιδα και δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να δω ολα τα 9εματα που εγιναν τον καιρο που δεν εμπαινα,γ αυτο και ζητω συγγνωμη αν εκανα καποια ερωτηση που εχει ξαναειπω8ει προσφατα..

ευχαριστω προκαταβολικα :P

Ιωαννα :hysterical: ...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ξαναήρθες λοιπόν ! :thumbup:

Ότι θες για τα χρυσόψαρα υπάρχει στο προφίλ του. Διάβασε το με προσοχή,

Link to comment
Share on other sites

->2)αν ξαναβαλω φυτα,πως μπορω να αποφυγω να γεμιζουν αλγη?

Θα πρέπει να κρατήσεις τις σωστές ισορροπίες ανάμεσα σε λίπανση, φωτισμό, ποιότητα νερού και CO2 (αν υπάρχει). Αν βρεις και διατηρείς τις σωστές ρουτίνες δεν θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα με άλγες. Βέβαια κάθε ενυδρείο και κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητες της, αλλά με σωστές κινήσεις όλα αντιμετωπίζονται. Την καφέ άλγη όμως που είναι και η πιο συνηθισμένη στα νεοστημένα ενυδρεία, δύσκολα θα την αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...