Jump to content

θεμα διατηρησης ενυδρειου στις διακοπες


Recommended Posts

καλησπερα! ανοιγω αυτο το θεμα που ειναι επικαιρο και οποιος εχει να προτεινει πραγματα ας το κανει για να βοηθηθουμε ολοι τωρα στις διακοπες! γραφω λοιπον καποια πραγματα απο δικες μου σκεψεις:

1) εχουμε κανει την τελευταια αλλαγη νερου την μερα που φευγουμε

2)εχουμε ταισει καλα πριν την αλλαγη

3)εχουμε βαλει χρονοδιακοπτη για φωτα και ανεμιστηρακια και λοιπα και αν εχουμε και κοντρολερ ακομα καλυτερα!!

4)εχουμε καθαρησει την βδομαδα πριν φυγουμε τα φιλτρα μας σταδιακα για να μην χασουμε και βιολογια(κυριως μηχανικη φιλτρανση εχουμε καθαρησει)

5)εχουμε κλαδεψει σωστα για να μην βγουν τα φυτα εξω απο το νερο :thumbup:

6)εγω το κερατοφυλλο της επιφανειας το αφησα και αρκετο το εδεσα σε πετρες ξυλα και δεν το πεταξα για να φαει επιπλεον νιτρικα

7)χρησιμοποιησα αρκετο αντιχλωριο στην αλλαγη

8)μπορειτε να βαλετε ταιστρες ρυθμησμενες σωστα

9)εχετε ετοιμο νερο αλλαγης σε ενα κουβα για την εξατμηση αν μπορει καποιος να ερθει και να γεμησει λιγο τα ενυδρεια σας. ειναι 1 λεπτο υποθεση αν το εχετε ετοιμο και ολο και καποιος θα το κανει απο φιλους.

10)αν εχετε την δυνατοτητα βαλτε αυτοματη αναπληρωση, υπαρχει και με διπλη ασφαλεια για να μην πλημυρισετε(βαζετε 2 φλοτερ πχ το ενα λιγο πιο πανω απο το αλλο)

11)αν θελετε να αφησετε θερμοστατη αφηστε τον αλλα 1-2 βαθμους κατω απότι τον βαζετε οταν ειστε σπιτι, γιατι αν ας πουμε το βραδυ ειναι στους 27 που θελετε και δεν εχετε ανεμιστηρακια τοτε το μεσημερα μπορει να ειναι 29-30.

12)πολλα προβληματα εξαληφονται με ανεμιστηρακια-θερμοστατη-ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ

13)εγω προσθεσα και απο να μικρο φιλτρακι στα ενυδρεια για σιγουρια αν κατι παει στραβα

14)βαλτε μια πριζα ασφαλειας για την ταση

15)υπαρχουν ζουμια που υποσχονται οτι διατηρουν την συνθηκες σταθερες για μεγαλα διαστηματα, οποιος δοκιμασε μας λεει αν λειτουργουν

16)αφηστε σημειωματα πανω στις τροφες για τους φιλους που θα ταιζουν αν δεν εχετε αυτοματη ταιστρα

17)επειδη μπορει να βαριουνται πρεπει να τους διευκολυνετε με καθε τροπο, δηλαδη ολα τα υλικα προσβασιμα με οδηγιες πανω τους κτλ κτλ

18)να τους περνετε κανα τηλ μην αμελουν κατι αλλα μην τους πρηξετε(προαγουμε τη φιλια, οχι το σπασιμο νευρων)

19)δωστε οδηγιες και για τα υγρα λιπασματα

20)το να εχετε ο μη γενητο και ενα πτωματοφαγο οργανισμο στο ενυδρειο ειναι καλο επισης. μπορει δυσυχως καποιο ψαρι να αποβιωσει και μετα ολο το ενυδρειο γινεται μανταρα... εγω εχω aple snails και καπου διαβασα οτι τρωνε και νεκρα ψαρια

21)βγαλτε ο,τι σαπια φυλλα εχει το ενυδρειο και γενικα αφηστε το στην εντελια.

ο,τι αλλο γραφτει για καλο θα ειναι!!! ελεξτε και αν ειναι ολα σωστα μην παρουμε και κανενα στο λαιμο μας!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

1) εχουμε κανει την τελευταια αλλαγη νερου την μερα που φευγουμε

Τουλαχιστον 50% αλλαγη .

2)εχουμε ταισει καλα πριν την αλλαγη

Για αυτο δεν ειμαι και τοσο σιγουρος ....

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτός που θα αναλάβει τη "φύλαξη των παιδιών" να γνωρίζει πως να επαναφέρει το ρεύμα σε περίπτωση διακοπής ..... και θα πρέπει να το κάνει άμεσα !!!

Link to comment
Share on other sites

α να πω οτι εγω εβαλα και λιγο ektozon στην τελευταια αλλαγη ως προληψη. αν εχετε βαλτε ή καποιο αλλο τελος παντων παρομοιο προιον.

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

1) εχουμε κανει την τελευταια αλλαγη νερου την μερα που φευγουμε

ΠΟΤΕ την μέρα που φεύγουμε αλλά μία ή δύο μέρες πριν για να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τυχόν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλα τα είδη των αυτοματισμών που θα χρησιμοποιήσουμε κατά την απουσία μας καλό είναι να μπουν σε λειτουργία λίγο καιρό πριν φύγουμε, ώστε να βγάλουν τυχόν προβλήματα παρουσία μας και να μπορούμε έτσι να τα διορθώσουμε.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

α να πω οτι εγω εβαλα και λιγο ektozon στην τελευταια αλλαγη ως προληψη. αν εχετε βαλτε ή καποιο αλλο τελος παντων παρομοιο προιον.

ειμαι λιγο αντιθετος ως προς την χρηση φαρμακων για προληψη

Link to comment
Share on other sites

ναι για την αλλαγη την μερα που φευγουμε ειμαι της αποψης και λαθος μου που το ειπα γενικα πριν , οτι πρεπει καθολη την τελευταια βδομαδα να γινεται αλλαγη σταδιακα οπως και την τελευταια μερα. πχ 20% τη δευτερα, 20% τεταρτη, 30% παρασκευη, 20% κυριακη και ... καλες διακοπες.

για τα φαρμακα εγω παντα βαζω εκτοζον 1 φορα στις 15 και απλα συνεχιζω την ρουτινα μου. πολλοι δεν βαζουν φαρμακα και σιγουρα δεν μπορω να πω ποιος απο τους 2 κανει σωστα! εγω βαζω γτ καπου το ειχα δει οτι το εκαναν και αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλα τα είδη των αυτοματισμών που θα χρησιμοποιήσουμε κατά την απουσία μας καλό είναι να μπουν σε λειτουργία λίγο καιρό πριν φύγουμε, ώστε να βγάλουν τυχόν προβλήματα παρουσία μας και να μπορούμε έτσι να τα διορθώσουμε.

:hysterical:

αυτο νομιζω ειναι το 50% της σωστης λειτουργιας των αυτοματισμων :thumbup::P

επισης σε περιπτωση χρονοδιακοπτη και διακοπη ρευματος πρεπει το ατομο που μας βοηθα να διορθωσει την ενδειξη. τον υπολογισμο ποτε θα το κανει αυτο πρεπει να του το πουμε εμεις, γιατι αν πχ εχει διακοπη 1 το βραδυ με 9 το πρωι και οι λαμπες λειτουργησουν μετα θα εχει συσκοτηση το ενυδρειο για 8 ωρες παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Ενα άλλο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι η απώλεια ενός ψαριου την περίοδο των διακοπών :thumbup: .Αν δεν είναι κάποιος εκεί να το βγάλει θα σαπίσει μεσα στο νερο και μετα....Γι αυτό θα είναι καλό να υπάρχει κάποιος οργανσμός που θα το φάει οταν ψοφίσει όπως πχ γαρίδες αμάνο που είναι και μεγάλες.

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Ενα άλλο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι η απώλεια ενός ψαριου την περίοδο των διακοπών :thumbup: .Αν δεν είναι κάποιος εκεί να το βγάλει θα σαπίσει μεσα στο νερο και μετα....Γι αυτό θα είναι καλό να υπάρχει κάποιος οργανσμός που θα το φάει οταν ψοφίσει όπως πχ γαρίδες αμάνο που είναι και μεγάλες.

ναι ειναι το νουμερο 20στο πρωτο ποστ. ωραια πτωματοφαγα ειναι τα aple snail και η αμανο. καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω σε μερικα.

πχ στα ανεμιστηρακια χωρις αυτοματη αναπληρωση και κοντρολερ κατα τη διαρκεια απουσιας μας

διαφωνω (αναλογα με το ενυδρειο) με φωτοπεριοδο κανονικη, ταισμα

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι το νουμερο 20στο πρωτο ποστ. ωραια πτωματοφαγα ειναι τα aple snail και η αμανο. καποιο αλλο?

Τα Clea (Awentome) Helena επίσης. Τα βρήκα καβάλα σε ένα κακόμοιρο ψαράκι ένα πρωί....μόνο ο σκελετός είχε μείνει σχεδόν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκπαίδευσα μάνα, πατέρα και την αδερφή μου γιατί την σωστή διατήρηση του ενυδρείου :hysterical::hysterical::thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι η λειτουργία ταΐστρας παράλληλα με ανεμιστήρες.

Σκεφτείτε να βγαίνει αέρας από το άνοιγμα που θα πέσει η τροφή...Θα φάνε τα πάντα εκτός από τα ψάρια.Σαν λύση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα χρονοδιακόπτη, τον οποίο θα τοποθετήσουμε μετά τον ελεγκτή θερμοκρασίας.Θα τον ρυθμίσουμε να σταματά τη λειτουργία των ανεμιστήρων, (αν τυχόν είναι σε λειτουργία) για μερικά λεπτά την ώρα που δουλεύει η ταΐστρα μας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και παντα φρεσκες μπαταριες στις ταιστρες.

Link to comment
Share on other sites

Και σε ολα τα ενυδρεια μας αεραντλιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκπαίδευσα μάνα, πατέρα και την αδερφή μου γιατί την σωστή διατήρηση του ενυδρείου :hysterical::hysterical::thumbup::P

Εγώ Πάνο, προσπαθώ, αλλά είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στην αρχή! :hysterical:

Η αεραντλία πρέπει να είναι με χρονοδιακόπτη μόνο για το βράδυ???

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ πατριωτη μου κ εγω τα ιδια ζορια τραβαω!! αλλα για τελευταια φορα! μετα το καλοκαιρι θα τα παω μονιμα στο σπιτι μου σπιτακι μου κ τελος! (μετακομιση ριο 300 ,120αρι κ 54αρι...μαζι με 450αρι κ 160αρι αδειο...εχω να φαω πακετοοοοοο....αστα)

Θα συμφωνισω με τα παραπανω αλλα θα διαφωνισω κ εγω με τα φαρμακα για προληπτικους λογους .Τα Φαρμακα καλο ειναι να τα αποφευγουμε τελειως κ να τα χρησιμοποιουμε γενικοτερα μονο οταν ειναι αναγκη.

Μια καλη αλλαγη νερου (50%) ειναι απαραίτητη 3-4 μερουλες πριν την κανουμε απο το σπιτι!

Επισεις στο θεμα τον "βελτιωτικών ή σταθεροποιητων αν θελεις πες το " του νερου καλο ειναι να αποφευγονται κ αυτα! Εκτος αν συμβουλεψεις τον οποιον φιλο σου προσεχει τα ενυδρεια σου μετα απο καμια 15αρια μερες το πολυ που θα λειπεις να ριξει ΛΙΓΟ toxivec το οποιο "καθαριζει-σπαει" την αμμωνια κ τα νιτρικα αν θυμαμαι καλα....καποια αλλα που λενε οτι κρατανε σταθερες τιμες για ενα 6μηνο κ αλλα τετοια καλο ειναι να τα αποφευγουμε τελειως...(δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα αυτα τα χημικα δεν νομιζω οτι μπορουν να προσφερουν περισσοτερα καλα απο οτι κακα στο ενυδρειο μας)

ΠΑΝΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΤΑΙΣΤΡΕΣ!!! -απο καθαρη τυχη περισυ το παρατηρησε ο φιλος που προσεχε τα δικα μου -γιατι μου ελεγε οτι οποτε πλησιαζε το ενυδρειο τα ψαρια μου ηθελαν να τον φανε!!!! :excl: παλι καλα που του εκοψε κ μου τις αλλαξε!!!!

Δυστυχως αυτο με το θεμα του να υπαρχει επεξεργασμενο νερο ετοιμο για να μην μας μπινελικωνει ο φιλος μας που δε σκαμπαζει απο αυτα ειναι λιγο δυσκολο γιατι -στο δικο μου-βαρελι-παντως(60λιτρων) το νερο παει στους 35 βαθμους-την δευτερη μερα! οποτε δεν κανει να μπει στα ενυδρεια μας.....

Εγω την ρουτινα του -του την εχω ως εξης:

1) ερχετε σπιτι κ πρωτα απο ολα ανοιγει μπαλκονοπορτες κ παραθυρα για να αεριστει το σπιτι!+ Ανοιγμα Air condition για ευνοητους λογους...

2)Τσεκαρει οτι ολα ζουν...(αν δεν το εχουν 'δει' πρωτα τα εκαντονταδες helenas!!!) check σε ταιστρες-φωτα-φιλτρα κτλ

3) βαζει τον κουβα στην μπανιερα να γεμιζει χλιαρο νερακι(περιπου στην ιδια θερμοκρασια δλδ με το ενυδρειο) μεσα στον κουβα βαζει την αντλια (2000λ/ω) η οποια ειναι συνδεδεμενη με λαστοιχο το οποιο παει στο βαρελι προετοιμασιας...(αφου γεμισει ο κλουβας βαζει μπρος την αντλια -γεμιζει το βαρελι -ριχνει αντιχλωρια κτλ κτλ)-μεσα στο βαρελι υπαρχει δευτερη ανλια για να γυρναει το νερο εννοειτε! (το μονο που δεν γινετε ειναι να μεινει 24 ωρες στο βαρελι το νερο για να διασπαστουν τα οποια υπερκορεσμενα αερια) κ τελος με την ιδια αντλια που στειλε το νερο στο βαρελι το στελνει κ στα ενυδρεια....

4) αφου τα εχει κανει ολα κ εχει αραξει πλεον στον καναπε - με περνει ΤΗΛ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δινοντας αναφορα :excl: για το τι εχει κανει-δει μηπως κ υπαρχει κατι που του διεφυγε ετσι ωστε να του το θυμησω!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο?! :excl:

βασικα ριχνει και την πτωση του οξυγονου με την μεγαλη θερμοκρασια στο ενυδρειο, αλλα προφανως εννοει ο φιλος αεραντλιες με μπαταριες για καμια διακοπη ρευματος...

Link to comment
Share on other sites

:excl: Θελεις να πεις οτι η μεγαλη θερμοκρασια στο ενυδρειο ριχνει τα επιπεδα οξυγονου :excl: ...αεραντλια με μπαταριες δεν εχω δει αλλα κ να υπαρχει ποιος ο λογος?! μηπως κ γινει καποια διακοπη ρευματος για τοσο πολλες ωρες πχ ?! Δεν νομιζω οτι σε 2 ωρες που κρατανε πανω κατω οι διακοπες οτι μπορει να δημιουργηθεί τοσο μεγαλο προβλημα απο την ελειψη οξυγονου....

Αλλα αν μειωνονται τοσο πολυ τα επιπεδα του λογο ζεστης ειναι σιγουρα καλο να υπαρχει...(?)

Οχι για ολη μερα υποθετω ετσι!? 2-3 ωρες ενδιαμεσα στην φωτοπεριοδο πχ ή οπως κανουν αλλοι με τα Co2 -μονο βραδυ?!

Link to comment
Share on other sites

ναι μειωνονται τα επιπεδα οξυγονου με την μεγαλη θερμοκρασια, αποτι λενε σε αλλα θεματα. ειναι καλη η αεραντλια νε μπαταριες η οποια υπαρχει στα περισσοτερα πετ σοπ που εχω παει γιατι εκτος απολα τα αλλα, σε περιπτωση διακοπης μπορεις να την χρησιμοποιησεις και για να σωσεις βιολογια στα φιλτρα... :excl:

Link to comment
Share on other sites

ναι μειωνονται τα επιπεδα οξυγονου με την μεγαλη θερμοκρασια, αποτι λενε σε αλλα θεματα. ειναι καλη η αεραντλια νε μπαταριες η οποια υπαρχει στα περισσοτερα πετ σοπ που εχω παει γιατι εκτος απολα τα αλλα, σε περιπτωση διακοπης μπορεις να την χρησιμοποιησεις και για να σωσεις βιολογια στα φιλτρα... :excl:

Θα σωσεις βιολογια φιλοτρου στα φιλτρα με αεραντλια; Πως;

Δεν εχω τροπο να το αποδειξω αλλα πιστευω οτι ακομη και 24 ωρες διακοπη να συμβει η βιολογια στο φιλτρο δεν θα παθει κατι τραγικο. Με απλες κινησεις, οπως συντηρητικο η και καθολου ταισμα και μια κανονικη αλλγη (οχι οι παλαβες αλλαγες του 50% που διαβαζω) το φιλτρο σε αλλες 24 ωρες θα εχει επανελθει στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Θα σωσεις βιολογια φιλοτρου στα φιλτρα με αεραντλια; Πως;

Δεν εχω τροπο να το αποδειξω αλλα πιστευω οτι ακομη και 24 ωρες διακοπη να συμβει η βιολογια στο φιλτρο δεν θα παθει κατι τραγικο. Με απλες κινησεις, οπως συντηρητικο η και καθολου ταισμα και μια κανονικη αλλγη (οχι οι παλαβες αλλαγες του 50% που διαβαζω) το φιλτρο σε αλλες 24 ωρες θα εχει επανελθει στο 100%.

Σε 24 ωρες τωρα που ειναι καλοκαιρι μπορει να μην παθεις κ τπτ ...δεν ξερω....αλλα το χειμωνα σε 24 ωρες δεν θα χασεις ΟΛΗ την βιολογια του φιλτρου σου? αν πεσει -που θα πεσει- πολυ η θερμοκρασια του/αποτομα κιολας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...