Jump to content

ανουμπιες


Recommended Posts

οπως λεω και στον τιτλο θελω να μαθω αν οι κιχλιδες τρωνε τις ανουμπιες μιας και ειναι σκληρο φυτο...υποθετω..για να βαλω αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τιε τρωνε!!! Αλλα μην απογοητευεσαι, δες τες και σαν τροφη, αν τα ταιζεις καλα μπορει κ να αντεξει!!

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τις κιχλίδες, εσύ ποιες έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς και να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, δεν νομίζω να σου τη φάνε την ανούμπια.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες δεν μπορουν να φαγωθούν γιατι έχουν μια επικίνδυνη τοξίνη για τα ψάρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες δεν μπορουν να φαγωθούν γιατι έχουν μια επικίνδυνη τοξίνη για τα ψάρια :thumbup:

Τρωγονται και δεν περιεχουν καμια τοξινη.

Link to comment
Share on other sites

νοτιου αμερικης

Πιο συγκεκριμένα;

Οι φυτοφάγες κιχλίδες μια χαρά τις τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

πιο συγκεκριμενα αφτες...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=689

http://en.wikipedia.org/wiki/Convict_cichlid

Τρώνε από όλα και φυτά. Τώρα λόγο ότι η ανουμπια είναι σκληρόφυλλη ίσως και να μην την πειράξουν αλλά εάν δεν έχεις κάποιο άλλο φυτό μέσα για να τρώνε τότε δεν σου εγγυούμαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

:excl: thanks thanks!

Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις στη διατροφή τους και λίγο σπιρουλίνα αν δεν το κάνεις ήδη μπας και γλυτώσεις και τα φυτάκια :excl:

Link to comment
Share on other sites

φυτα δεν εχω βαλει ακομα εκτως απο ενα που ειναι σαν θαμνακι και που και που το ψιλοτσιμπολογανε...σπιρουλινα ηδη τους βαζω οκ :excl:

Link to comment
Share on other sites

και για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θα συνεχισω εδω ρωτοντας για την συμπεριφορα που εχουν οι κιχλιδες.εχω 1 αρσενικο και 2 θυλικιες.ειναι οι πρωτες μου κιχλιδες αφτες και προσπαθω να καταλαβω την συμπεριφορα τους...!απ'οτι βλεπω ο αρσενικος που ειναι μονιμα στη μπριζα μη τυχον και του φυγει η μια θυλικια απο το πιθαρακι που φαινεται και στην φωτο με την οποια εχει τακιμιασει κι'ολας,και η αλλη που την εχει τιμορια πισω απο το εσωτερικο φιλτρο και δεν την αφηνει να κυκλοφορισει καθολου μεσα στο ενυδρειο,και φυσικα να μην πλησιασει κανενα αλλο ψαρι κοντα στις θυλικιες αμεσως θα το χτυπησει...μαλιστα μεσα σε μια νυχτα ξεσκισε ενα μικρο πλεκο απο τα 2 που εβαλα.γιατι τοσο υπερπροστασια και τρελα ο αρσενικος ρε παιδια?και με την θυλικια που εχει απομονομενη στη γωνια και εχει μαραζωσει τι θα γινει?τι μπορω να κανω γι'αφτο?οσοι εχετε εμπιρια απο αφτα τα ομορφα ψαρια λυστε μου τις αποριες μου... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...