Jump to content

Βακτήρια σε μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

Καλισπέρα, έχω ενα 10λιτρο ενυδρείο με κάτοικο εναν μονομάχο. Το ενυδρείο έχει ενα φίλτρο που βγάζει ροή 170 l/h και έχει μέσα ένα σφουγγαράκι τέτοιου τύπου.

Η ερώτησή μου είναι αν αξίζει να ρίχνεις βακτήρια σε αυτό το μικρό ενυδρείο.. Το ξέρω οτι ενα τοσο μικρό ενυδρείο δεν μπορεί να διατηρήσει καλή βιολογία..Αν έριχνα βακτήρια θα βελτίωνε έστω και στο ελάχιστο την ποιότητα του νερού? Απ'ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να αλλάξω και το υλικό του φίλτρου.?

Σκεφτόμουνα να βάλω και κανα κερατόφυλλο στο ενυδρείο αλλα νομίζω οτι επειδή το ενυδρείο δεν εχει λάμπα με το φως της ημέρας δεν θα δω ανάπτυξη, ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστώ.. :thumbup:

ΥΓ: Ετοιμάζομαι να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο(100 λίτρων) μόνος μου μετά το καλοκαίρι για να ασχοληθώ ποιο πολύ με το hobby..

Link to comment
Share on other sites

Εαν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο δεν χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια,εαν το φιλτρο σου δεν

ειναι στρωμενο ριχνε βακτηρια θα βοηθησουν στο στρωσιμο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το φίλτρο σου έχει μόνοαυτό το σφουγγάρι, δεν αρκεί.

Καλό θα ήταν να ''στριμώξεις'' και λίγο βιολογικό υλικό, όσο χωρέσει.

Πολύ καλό για μικρά φίλτρα, είναι το sera siporax mini. Δεν χρεάζεται βέβαια να πάρεις την μεγάλη συσκευασία, υπάρχει και μικρότερη.

Όσο για τα φυτά, καλύτερα να μην βάλεις αν δεν έχεις φως, γιατί θα απογοητευτείς.

Βάλε ένα κρεμαστό φωτιστικό από πάνω, και μετά βάλε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ μάλιστα! δεν μπορώ να βάλω μόνο siporax και να βγάλω το αλλο το σφουγγαρακι? Για να χωρέσει περισσότερο το λεω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα siporax mini και βαμβάκι για ενυδρεία , αυτό έχω κάνει στο 20λιτρο με τις γαρίδες μου και είναι κομπλέ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...