Jump to content

Πετρώματα με σίδηρο η άλλα μέταλλα.


Recommended Posts

Πως μπορώ να μάθω αν ένα πέτρωμα έχει μέσα σίδηρο ἠ άλλα μέταλλα βλαβερά για το ενυδρείο.

Υπάρχει κάποιο τεστ????

Έχω κάνει το τεστ με την ποτάσα και δεν αφρίζει....άρα ασβεστολιθικό δεν είναι.

Το πέτρωμα είναι μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα "tips" σε ότι αφορά την αναγνώριση διαφόρων ορυκτών στα πετρώματα. Είναι τόσο πολλά όμως που δεν ξέρω εάν θα ήταν σκόπιμο να αναφέρω κάποια.

Το τί περιέχει ένα πέτρωμα, εξαρτάται από το ποιό είναι το πέτρωμα αυτό.

Εάν έχεις μια ιδέα του τί μπορεί να είναι μπορείς να βρεις περίπου τα συστατικά του.

Σαν βασική ιδέα για τον σίδηρο που ρώτησες είναι πως, τα πετρώματα που περιέχουν οξείδια του σιδήρου συνήθως έχουν κοκκινωπό χρώμα, ή σε κάποιες περιπτώσεις, αφήνουν σημάδι σκουριάς στο χέρι.

Για να σε βοηθήσω παραπάνω ίσως θα ήταν καλό να ανεβάσεις μια φωτογραφία, αν και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ για πλήρη αναγνώριση μέσω φωτογραφίας...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Έχω κατάληξη σε δυο...

1. Βασάλτης

2. Πέτρα καβάλας (έχω περισσότερες υποψίες για σίδηρο)

Link to comment
Share on other sites

Βασάλτης

Χημική σύσταση

SiO2 TiO2 Al2O3

Fe2O3 FeO MgO

CaO Na2O K2O

Ορυκτά που περιέχονται στο πέτρωμα

Κύρια ορυκτά

Πλαγιόκλαστα Τα πλαγιόκλαστα αποτελούν ένα από τα κύρια ορυκτά του βασάλτη. Εμφανίζονται και ως φαινοκρύσταλλοι και ως δοκίδες στην κύρια μάζα. Οι φαινοκρύσταλλοι των πλαγιοκλάστων έχουν, συνήθως, σύσταση από βυτοβνίτη έως λαβραδόριο και, συνήθως, παρουσιάζουν ζώνωση. Τα πλαγιόκλαστα της κύριας μάζας έχουν σύσταση λαβραδορίου και βρίσκονται προσανατολισμένα κατά τη διεύθυνση ροής της λάβας (ρευστική υφή).

Πυρόξενοι Οι πυρόξενοι μαζί με τα πλαγιόκλαστα αποτελούν τα κύρια ορυκτά του βασάλτη. Εμφανίζονται τόσο ως φαινοκρύσταλλοι όσο και ως συστατικό της κύριας μάζας. Η σύσταση του πυροξένου στους βασάλτες είναι, κυρίως, αυγίτη, εξαρτάται, όμως, από το είδος του βασάλτη (θολεϊτικός βασάλτης ή ασβεσταλκαλικός βασάλτης).

Ολιβίνης Στους θολεϊτικούς βασάλτες ο ολιβίνης ή απουσιάζει ή εμφανίζεται σε πολύ μικρή ποσότητα. Στους θολεϊτικούς ολιβινικούς βασάλτες ο ολιβίνης αποτελεί κύριο ορυκτολογικό συστατικό. Στους αλκαλικούς βασάλτες ο ολιβίνης αποτελεί το δεύτερο κύριο ορυκτολογικό συστατικό. Οι κρύσταλλοι του ολιβίνη παρουσιάζονται, συχνά, εξαλλοιωμένοι σε σερπεντίνη.

Στη λεπτή τομή του εργαστηρίου υπάρχουν διάσπαρτοι μικροί κόκκοι ολιβίνη στην κύρια μάζα του πετρώματος, συχνά εξαλλοιωμένοι.

Δευτερεύοντα

ορυκτά

Αδιαφανή Ο μαγνητίτης και ο ιλμενίτης αποτελούν τα κύρια σιδηροξείδια των βασαλτικών πετρωμάτων. Σχηματίζουν συνήθως μικρούς κόκκους στην κύρια μάζα.

Απο το .

http://minpetlab.metal.ntua.gr/petrology/R...%89%CE%BC%CE%B1

Δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει στην συγκεκριμένη φάση το συγκεκριμένο λινκ διότι δεν σου δίνει τί αντιδράσεις κάνουν τα συστατικά του βασάλτη με το νερό. Οπότε, χρησιμεύει κυρίως για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις... :thumbup:

Από όσο μπορείς να δεις με μια αναζήτηση στο φόρουμ, υπάρχουν πολλοί συνχομπίστες που χρησιμοποιούν πέτρες βασάλτη στα ενυδρεία τους χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εάν είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για βασάλτη, με το κατάλληλο πλύσιμο πιστεύω πως είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Από που την μάζεψες?

Στήνω ένα μεγάλο αφρικάνικο και ψάχνω μαύρο πέτρωμα.

Σε μάντρες τα βρήκα όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς...τώρα κατάλαβα...

Νόμιζα πως μάζεψες πέτρες και πως ψάχνοντας κατέληξες ανάμεσα σε βασάλτη και σχιστόλιθο (καθώς ο "όρος" πέτρα Καβάλας είναι γεωλογικά αδόκιμος).

Είτε το ένα είτε το άλλο πέτρωμα έχει χρησιμοποιηθεί σε ενυδρεία χωρίς πρόβλημα.

Εάν σου αρέσει περισσότερο ο βασάλτης προχώρα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οπός λες πολύ σωστά το όνομα είναι σχιστόλιθος καβάλας (αργκο μαντρά) !

Ο σχιστόλιθος λιπών σε μέγεθος (γκοναρι) είναι πολύ όμορφος ...αλλά όταν τον πρόσεξα καλύτερα στην μάντρα μου φάνηκε σαν να είχε μικρές οξειδώσεις (κομματάκια σκουριάς).

Μπορεί να είναι και κάτι άλλο που δεν το νοτίζω όπως και οι Καρύστου ‘ξερνάνε’ οξειδώσεις αλλά τις έχουμε δει σε ενυδρεία....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σε ενυδρειο και σχιστολιθο και βασαλτη.

Θα σου προτεινω ή βασαλτη ή ψαμμιτη...

Ο ψαμμιτης θα πιασει πολυ γρηγορα αλγες και θα δωσει ενα πολυ ομορφο οπτικα θεμα στο ενυδρειο σου....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σε ενυδρειο και σχιστολιθο και βασαλτη.

Θα σου προτεινω ή βασαλτη ή ψαμμιτη...

Ο ψαμμιτης θα πιασει πολυ γρηγορα αλγες και θα δωσει ενα πολυ ομορφο οπτικα θεμα στο ενυδρειο σου....

:thumbup:

κι εγώ στο δικό μου ψαμμίτη έβαλα...

Link to comment
Share on other sites

:P

κι εγώ στο δικό μου ψαμμίτη έβαλα...

Και για οσους ΔΕΝ ξερουν τι ειναι ο ψαμμιτης... ειναι αυτο που λεμε "αμμοπετρα"...

Κυριε Γεωλόγε... μπορειτε σας παρακαλω να δωσετε καλυτερη εξηγηση και φωτογραφηκα και ορυκτολογικα για τον ψαμμιτη?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά και μόνο θέλω να αποφύγω τις αλγες (όσο γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά και μόνο θέλω να αποφύγω τις αλγες (όσο γίνεται)

Τοτε βασαλτη...

Που ειναι και πρασινος... και δε θαφαινονται...

Απλα να ξερεις η συγκεκριμενη αλγη.... ειναι πολυ ομορφη αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε βασαλτη...

Που ειναι και πρασινος...

Μαύρο έχω βρει...

Link to comment
Share on other sites

Και για οσους ΔΕΝ ξερουν τι ειναι ο ψαμμιτης... ειναι αυτο που λεμε "αμμοπετρα"...

Κυριε Γεωλόγε... μπορειτε σας παρακαλω να δωσετε καλυτερη εξηγηση και φωτογραφηκα και ορυκτολογικα για τον ψαμμιτη?? :excl:

:thumbup:

Οι ψαμμίτες προέρχονται από την διαγένεση της άμμου, την στερεοποίηση της δηλαδή. Τα κύρια συστατικά τους είναι χαλαζίας, άστριοι, μοσχοβίτης, ασβεστίτης, ενώ έχουν συνδετικό υλικό χαλαζία ή ασβεστίτη.

Ανάλογα με την σύστασή τους αλλά και το συνδετικό τους υλικό έχουμε τους γραουβάκες, τις αρκόζες, τους χαλαζιακούς ψαμμίτες και τους ασβεστολιθικούς ψαμμίτες.

Φωτογραφίες δυστυχώς εδώ που είμαι δεν έχω, τουλάχιστον δικές μου, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να ανεβάσω.

Βασικά κάποια στιγμή που θα βρω ελεύθερο χρόνο, θα ανοίξω ένα θέμα σχετικά με αναγνωρίσεις ορυκτών και πετρωμάτων που είναι συνήθη.

Ελπίζω να μην πλάτιασα και χαλάσαμε το θέμα του φίλου. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μάθω αν ένα πέτρωμα έχει μέσα σίδηρο ἠ άλλα μέταλλα βλαβερά για το ενυδρείο.

Υπάρχει κάποιο τεστ????

Έχω κάνει το τεστ με την ποτάσα και δεν αφρίζει....άρα ασβεστολιθικό δεν είναι.

Το πέτρωμα είναι μαύρο

Όχι ποτάσα, αυτή είναι ισχυρή βάση και για να δεις αν υπάρχει ασβέστιο θες ισχυρό οξύ άρα ξύδι ή ακουαφόρτε (λέγεται και κεζάπ και είναι διάλυμα υδροχλωρικού οξέος+ισχυρή βάση)

Μάλλον σωστά θα το έκανες αλλά το γράφω για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις από άλλους αναγνώστες. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο Υδροχλωρικό οξύ έριξα... :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Οσον αφορα τον ψαμμιτη , υπαρχει πιθανοτητα να διαλυεται σιγα σιγα μεσα στο νερο αφου ως επι το πληστον η κυρια συσταση του ειναι απο αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια γιατι ετοιμαζω ενα τροφεαδικο και βρηκα τετοιες πετρες για να βαλω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...