Jump to content

Υψηλά επίπεδα Αμμωνίας


Recommended Posts

Όπως λεει και ο τίτλος έχω υψηλά επίπεδα αμμωνίας.

Το ενυδρείο τρέχει απο την 1η Μαϊου έως και σήμερα! Απο εκεινη την μέρα και μετά η αμμωνία δεν λεει να πέσει! Έφτασε στο σημείο να μηδενιστουν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 αλλα αμμωνία είχα πάντα μια σταθερή ποσότητα! μέρα με την μέρα αυτή ανεβαίνει και δεν χερω τι να κάνω. Έχω περίπου 0,10 mg/Lt αμμωνία (υγρά τεστ sera). Αλλαγές νερού κάνω σχεδόν κάθε 4-5 μέρες γιατί λυπάμαι τα ψάρια και δεν το βλέπω να την πολυβγάζουν. (είχα και μερικές απώλειες)

υλικά φίλτρο:

2 μπλε σφουγγάρια μικρής διαμέτρου

οργανικο

Siporax(το οποίο μπήκε πριν 2 ευδομάδες περίπου)

Ζεόλιθος (ομοίος με το siporax)

1 πράσινο

και

υαλοβάμβακας. (απο κάτω προς τα πάνω)

Ενυδρείο 180L

2 αρσενικα και 3 θυλικά guppy

2 melanotaenies

2 platys

1 klooun

1 γατόψαρό* δεν θυμάμαι πωσ το λένε)

2 garides

4 tetra neon

Τροφή κάθε 2-3 μέρες (flakes, 1 ταμπλέτα βυθού)

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι παίζει? και αν βρει κάποιος τι φταίει ας ρίξει και μια λύση.

Υ.Σ είναι φυτεμένο 1 αννούμπια, κερατόφυλο και αλλο ένα δεν θυμάμαι όνομα!

Link to comment
Share on other sites

Α)Το φιλτρο που εχεις δεν πρεπει να επαρκει για το ενυδρειο σου,Β)Μηπως πλενεις τα υλικα του

φιλτρου με νερο απο την βρυση;Κανε αλλαγες νερου μερα παρα μερα,ριξε ετοιμα βακτηρια θα βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου δεν έχει στρώσει ακόμα και προφανώς έχεις βάλει και πολλά ψάρια μέσα.

Διάβασε για το στρώσιμο του ενυδρείου και μέχρι να στρώσει αλλαγές νερού και μετρήσεις καθημερινά(πάντα με αντιχλώριο)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το οτι εχεις πολλα αλλα κ ασύμβατα ψαρια μεταξυ τους το φιλτρο σου δειχνει να ειναι αστρωτο."Εστρωσες" το ενυδρειο κ μετα εβαλες το βιολογικο υλικο στο φιλτρο!? :excl: Το "ζεολιθο" δεν ξερω τι ειναι....

Αν το φιλτρο σου το ειχες οπως αναφερεις (δλδ αν το εστρωσες χωρις βιολογικο υλικο μεσα) το πιθανοτερο ειναι οτι η βιολογια που εχει "πιασει" αυτο αλλα κ το ενυδρειο γενικοτερα ειναι ελαχιστη εως ανυπαρκτη ετσι ωστε να αντιμετωπισει την αμμωνια που παραγουν τα τοσα ψαρια εκει μεσα.

Η ταμπλετα βυθου που ριχνεις μενει μερες στον πατο του ενυδρειου ή την καταναλωνουν τα ψαρια αμεσως?

Τα νεα υλικα που εβαλες στο φιλτρο σου χρειαζονται περιπου 10 μερες για να στρωσουν.....Μετα απο 2 βδομαδες που τα εβαλες δεν εχεις παρατηρηση καθολου μειωση τις αμμωνιας κατα τις μετρησεις σου?!

Αν οχι καποιο λαθος εχει γινει....ητε δεν μετρας σωστα ητε εχεις πλυνει οπως ανεφεραν κ ποιο πανω τα υλικα σου (σφουγγαρια κτλ) με κρυο νερο βρυσης(οπου σκοτώνει την βιολογια) ητε εκανες καποια μεγαλη αλαγη νερου με μη επεξεργασμενο νερο (οχι αποχλωριωμενο δλδ-κρυο κτλ) με αποτελεσμα να εχασες μεγαλο μερος απο την οποια βιολογια ειχε δημιουργηθεί στο ενυδρειο σου.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια!

1 ον δεν θεωρώ ότι τα ψάρια μου είναι πολλά γιατι σε εκατοστά βγαίνουν περίπου 100 όταν θα είναι ενήλικα πράγμα που δεν συμβαίνει!

2 ον δεν εχω πλύνει τα σφουγγάρια με νερό βρυσης αλλα με νερό ενυδρείου.

3 ον οι ταμπλέτες σε 1 λεπτό το πολύ εξαφανίζεται

4 ον το βιολογικό ήταν απο την αρχή

5 ον ρίχνω sera bio-nitrivec

6 ον χρησιμοποιώ νερό βρύσης στο οποίο ρίχνω αντιχλώριο πριν το ρίξω στο ενυδρείο και η θερμοκρασία εείναι 1 βαθμο+- του ενυδρείου.

όσο για τον ζεόλιθο νομίζω έχει αναφερθεί εκτενώς και εδω και σε διάφορα forums.

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε μερικά πραγματάκια...

1) ότι το τέστ σου είναι καλό (μην είναι πχ ληγμένο)

2) ότι το τέστ το κάνεις σωστά (χωρίς παρεξήγηση ε;! :excl: )

3) ότι το νερό της βρύσης σου δεν έχει μέσα αμμωνία (μέτρα το νερό λίγο πριν το βάλεις στο ενυδρείο)

4) ότι το ενυδρείο δεν έχει μέσα κάτι το οποίο να εκλύει μόνιμα αμμωνία (κάτι πεθαμένο ίσως;!)

Link to comment
Share on other sites

δεν μας ειπες το σημαντικοτερο: τι φιλτρο ειναι, παροχες, ογκος

Link to comment
Share on other sites

Siporax(το οποίο μπήκε πριν 2 ευδομάδες περίπου)

Ζεόλιθος (ομοίος με το siporax)

Στην αρχη αναφερεις οτι το ενυδρειο σου τρεχει απο 1η μαϊου! Ενω παρακατω οτι τα υλικα σου ειναι 2 βδομαδες στο φιλτρο σου.......γιαυτο το ειπα! Τι ισχύει τελικα απο τα 2? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ένα μπλέ σφουγγάρι και το μαύρο και στην θέση τους πρίν απο 2 βδομάδεσ μπήκαν iporax και ζεολιθος. όλα τα άλλα τρέχουν απο 1η Μαϊου. όσο για το φίλτρο είναι εσωτερικό και η παροχή είναι 600l/min νομίζω.είναιενυδρείο Ριο 180 δεν θυμάμαι σίγουρα για την αντλία αλλα είναι η εργοστασιακή.

Link to comment
Share on other sites

Το εργοστασιακο φιλτρο των ριο ειναι καλο κ μπορει να κρατησει ολο το ενυδρειο σου αλλα οχι με αυτη την ιχθυοφόρτιση ... αν θελεις να εχεις τοσα ψαρακια πρεπει να παρεις κ εξωτερικο! Αλλο θεμα βεβαια ειναι το τι ψαρια θελεις να κρατησεις γιατι οπως αναφερθηκε κ πριν αυτα που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους κ καποια ταλαιπωρούνται αυτη την στιγμη λογο συνθηκων αλλα κ ολα μαζι λογο αμμωνιας! οποτε εγω θα σου ελεγα να αποφασισεις λιγο συντομα ποιο ειδος θελεις να κρατησεις για αρχη και να απομακρυνεις τα υπολοιπα αμεσα ωστε μαζι με τις τακτικες αλλαγες νερου, να χαλαρωσεις λιγο με το θεμα της αμμωνιας, μεχρι να προσθεσεις κ το οποιο εξωτερικο φιλτρο κ αφου στρωσει κ εκεινο να προσθεσεις κ τους τελικους αριθμους ψαριων κ οτι αλλων ζωντανων θελεις να διατηρησεις στο ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...