Jump to content

βοηθειαμε απροσμενη γεννα.


Recommended Posts

καλημερα. θελω την βοηθεια σας. σημερα το πρωι ειδα στο ενυδρειο 5 μικρα ψαρακια. το περιεργο ειναι οτι ειχα στο ενυδρειο εναν γλυφτη ενα firemouth και μια ζεβρα. εδω και μερικες μερες το firemouth ειχε γινει πολυ επιθετικο. ειχε γινει εντονο κοκκινο και φοθσκονε τα βρανχια σε οτιδιποτε περνοθσε ακομα και εξω απο το ενυδρειο. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχει ξαναπαρατηριθει να ζευγαρωνοθν διαφορετικα ψαρια μεταξυ τους και ακομα τι πρεπει να καω τωρα? να βγαλω τα μεγαλα ψαρια απο το ενυδρειο να βγαλω τα μικρα να μην βγαλω κανενα?? και ακομα τι ταιζουμε τωρα? ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλωσ ηρθεσ στον ψαροκοσμο μασ....υπαρχει περιπτωση διαφορετικα ειδη να ζευγαρωσουν μεσα σε ενα ενυδρειο και σπανια στην φυση εωσ καθολου.η αναπαραγωγη διαφορετικων ειδων ονομαζεται υβριδισμοσ και ειναι ουσιαστικα διασταυρωση δυο διαφορετικων ειδων!!!!θα σου προτεινω να βγαλεισ τα μικρα και να τα βαλεισ καπου αλλου ωστε να ειναι ανετα,τα μικρα τα ταιζουμε αρχικα με αρτεμια....

πεσμασ ομωσ καποια στοιχεια παραπανω για το ενυδρειο σου,διαστασεισ κτλ

καλη συνεχεια.... :excl::excl:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα 100αρι ενυδρειο currefur. λειτουργει εδω και 4 χρονια. με αυτο το setup το εχω 2 χρονια.η αρτεμια πρεπει να ειναι ζωντανη η κανει και αποξηραμενη?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκες ποτε το ενδεχομενο για μεγαλυτερο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ενα 500 λιτρα με πιρανχας. δεν μου ειναι ευκολο και για τριτο ενυδρειο. Αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο. το θεμα μου ειναι να καταφερω να σωσω τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα 100αρι ενυδρειο currefur. λειτουργει εδω και 4 χρονια. με αυτο το setup το εχω 2 χρονια.η αρτεμια πρεπει να ειναι ζωντανη η κανει και αποξηραμενη?

ΜΟΝΟ αυτα τα ψαρια εχεισ μεσα???ζωντανη στην αρχη και αναλογα με το μεγεθος βλεπεισ τι αλλο μπορεισ να τα ταισεις υπαρχει σε καταστηματα σε μπουκαλακι που το ανακηνεις και ριχνεις περιπου 15 σταγονες 3 φορες την ημερα.....η και σκονη που παλι θα βρεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

ναι μονο αυτα εχω μεσα. εναν γλυφτη(δεν θυναναι πως λεγεται. οχι πλακοστομο, ειναι ενας αλλος κιτρινος πολυ μικρος που γινεται μεχρι 3-4 εκατοστα) ενα firemouth και μια ζεβρα. σιγουρα θα ηταν καλυτερα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (παντα νισχθει αυτο οτι ψαρια και να εχεις μεσα), αλλα πιστευω οτι και 100 λιτρα δεν ειναι απαγορευτικα για αυτα τα 2 ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου,να δουμε κι εμεις. :excl:

Link to comment
Share on other sites

και λεω 2 ψαρια γιατι ο γλυφτης ςιναι τοσο μικρος που σχεδον δεν μετραει.

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα καποιες φωτογραφιες απο τα μικρα αλλα δεν φαινονται σχεδον καθολου. παρουσιαση θα κανω καποια αλλη στιγμη γιατι τωρα δεν εχω πολυ ωρα. απλα να πω οτι εχω υποστρωμα περιπου 3-4 εκατοστα αμμο χρυση θαλασσης και καποιες πετρες λευκες ασβεστολιθικες που σχηματιζουν φωλιες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος να δώ τα ψάρια σου!!!!

Οταν βρείς χρόνο μην μας ξεχάσεις, βαλε καμια φωτογραφία και και απο τα μικρά και απο τα μεγάλα!!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ενα 500 λιτρα με πιρανχας. δεν μου ειναι ευκολο και για τριτο ενυδρειο. Αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο. το θεμα μου ειναι να καταφερω να σωσω τα μικρα.

Το θεμα ειναι να σωθουν τα μικρα και να ζησουν καλα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να σωθουν τα μικρα και να ζησουν καλα

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να σωθουν τα μικρα και να ζησουν καλα

συμφωνω απολυτα αυτο ειναι το φλεγον ζητημα για την ωρα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Το φλέγον ζήτημα είναι ότι τα μικρά είναι υβρίδια. :excl:

Απομάκρυνε τη μία κιχλίδα ή πάρε 2 ίδια να κάνουν ζευγάρι. Θεωρώντας ότι δεν γνώριζες και μιας και ήδη τα μικρά έχουν γεννηθεί ΜΗΝ τα διαδόσεις σε άλλους χομπίστες ή πετσοπ απλά προσπάθησε να τους δώσεςι όσο πιο σωστές συνθήκες διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Το φλέγον ζήτημα είναι ότι τα μικρά είναι υβρίδια. ;)

Απομάκρυνε τη μία κιχλίδα ή πάρε 2 ίδια να κάνουν ζευγάρι. Θεωρώντας ότι δεν γνώριζες και μιας και ήδη τα μικρά έχουν γεννηθεί ΜΗΝ τα διαδόσεις σε άλλους χομπίστες ή πετσοπ απλά προσπάθησε να τους δώσεςι όσο πιο σωστές συνθήκες διαβίωσης.

και τι να κανουμε τωρα να καταδικασουμε την γεννα αυτη εγινε τυχαια και χωρις σκοπο.... :excl: το αν θα τα διαδωσει η εαν τα κρατησει και τι θα τα κανει θα αποφασισει ο ιδιος,εμεις διδουμε τροπους σωστοτερης διαβιωσης και τεχνικες ωστε να μν εχουμε τα ιδια φενομενα γιατι δεν ειμαστε υπερ τον υβριδισμου αλλα τον συγγεκριμενο δεν τον καταδικαζουμε σε καμια περιπτωση.....

αρα το ζητημα ειναι η επιβιωση τους,φιλικα και με σεβασμο........ :thumbup::bowdown:;):excl:

Link to comment
Share on other sites

Το φλέγον ζήτημα είναι ότι τα μικρά είναι υβρίδια. :excl:

Απομάκρυνε τη μία κιχλίδα ή πάρε 2 ίδια να κάνουν ζευγάρι. Θεωρώντας ότι δεν γνώριζες και μιας και ήδη τα μικρά έχουν γεννηθεί ΜΗΝ τα διαδόσεις σε άλλους χομπίστες ή πετσοπ απλά προσπάθησε να τους δώσεςι όσο πιο σωστές συνθήκες διαβίωσης

...........

Link to comment
Share on other sites

...........

:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ευχαριστισω ολους για τις απαντησεις στο θεμα μου αν και μονο ο κονσταντινος808 μου εδωσε μια απαντηση που ζητουσα. ολες οι αλλες ηταν απαντησεις σε ισως καποια αλλη ερωτηση που θα μπορουσα να ειχα κανει αλλα οχι σε αυτη που εκανα και σε καμια περιπτωση δεν βοηθησαν στο συγκεκριμενο θεμα που ρωτουσα. Αυτο το λεω γιατι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι και να απανταμε σε αυτο που μας ρωταει καποιος και οχι σε αλλα και να ξεφευγουμε απο το θεμα. ξερω καλα οτι ειναι λιγα τα 100 λιτρα για τις κιχλιδες αλλα αυτη τη στιγμη αυτα μπορω να τους προσφερω. Αν δεν εχεις να πεις κατι σε αυτο που σε ρωτανε τοτε καλυτερα μην λες τιποτα και οχι να πεις απλα για να πεις. ολα αυτα τα λεω φιλικα και σε καμια περιπτωση δεν την λεω σε καποιον απλα αν λειτουργουσαμε ετσι θα ειχαμε ενα πολυ πιο ευκολοδιαβαστο foroum και θα βρισκαμε πολυ πιο ευκολα τις απαντησεις που θελαμε. Και παλι σας ευχαριστω ολους. Οσον αφορα τα μικρα 3 μετεφερα σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο και 2 τα αφησα με τους γονεις τους. μεχρι τωρα ζουν και τα 5 και ελπιζω να ζησουν και να μεγαλωσουν και ας ειναι και ιβριδια. δεν παυει να ειναι ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

βασικά όλοι απάντησαν στην ερώτηση σου για να σε βοηθήσουν. Ακόμη και και αυτοί που σου άσκησαν κριτική... κάποιες απαντήσεις θα σε βοηθήσουν για το συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και άλλες θα σε πονηρέψουν για πιθανά μελλοντικά προβλήματα που μπορεί θα προκύψουν από τις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

βασικά όλοι απάντησαν στην ερώτηση σου για να σε βοηθήσουν. Ακόμη και και αυτοί που σου άσκησαν κριτική... κάποιες απαντήσεις θα σε βοηθήσουν για το συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και άλλες θα σε πονηρέψουν για πιθανά μελλοντικά προβλήματα που μπορεί θα προκύψουν από τις επιλογές σου.

ναι δεν λεω. ολοι καλη προθεση ειχαν. δεν ειπα το αντιθετο. αλλα εσυ βλεπεις οτι οι απαντησεις αναφερονται στην ερωτηση μου? γιατι αν βλεπεις αυτο τοτε μαλλον δεν διαβαζουμε το ιδιο post. φιλικα παντα

Έγινε επεξεργασία - valblanis
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το φορουμ ολοι βοηθαμε και ολεσ οι απαντησεις ειναι ευπροσδεκτες.....η κριτικη ειναι αναμφιβολα μερος της βοηθειασ του φορουμ ειτε καλη ειτε κακη :excl:

ευχομαι τα ψαρακια να επιβιωσουν και να τα δουμε και σε φωτο...... :excl:

οτι χρειαστεις ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθε η ωρα να σας παρουσιασω τα νεογενητα μιας και μεχρι τωρα ηταν τοσο μικρα που δεν φαινοταν τιποτα στην φωτογραφια. οχι οτι τωρα φαινονται καθαρα αλλα τωρα τουλαχιστον ξεχωριζουν λιγο.

post-14512-1281000538_thumb.jpg

post-14512-1281000576_thumb.jpg

post-14512-1281000590_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να σας παρουσιασω τα νεογενητα μιας και μεχρι τωρα ηταν τοσο μικρα που δεν φαινοταν τιποτα στην φωτογραφια. οχι οτι τωρα φαινονται καθαρα αλλα τωρα τουλαχιστον ξεχωριζουν λιγο.

προς το παρόν φαίνονται μια χαρά.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το θεμα ειναι να σωθουν τα μικρα και να ζησουν καλα

Έτσι ακριβώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...