Jump to content

Καποιες ερωτήσεις απο αρχαριο!!


Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι σε σημείο που βλέπει ο ήλιος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επίσης απο λάμπες εχω 2 Τ5χ39W και δε νομίζω να βάλω φυτά!!

Υ.Γ. Δε μπορεσα να κανω επεξεργασία γιαυτο το διπλό πόστ!! δε ξερω γτ..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην το βλέπει ήλιος για να αποφύγεις την αιωρούμενη άλγη.

Πόσες ώρες χρησιμοποιείς το φωτισμό του ενυδρείου και τι λάμπες έχεις;

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε να καταλάβουμε για τι ακριβώς πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε 2 φωτογραφίες αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα φανεί...

μπορεί να έκανα λάθος που είχα τις λάμπες με τους ανακλαστήρες πάνω για περισότερο φωτισμό, τώρα τους γύρισα ανάποδα για να ελατωθεί το φώς όσο γίνεται!!

post-21620-1280178657_thumb.jpg

post-21620-1280178669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες χρησιμοποιείς το φωτισμό του ενυδρείου και τι λάμπες έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φωτισμο χρησιμοποιούσα περίπου 4-5 ώρες την ημέρα

και έχω 2 λάμπες Τ5 -39W μάρκας OSRAM FQ 39W/865HO.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βγάλεις το ψαράκι και να χρησιμοποιήσεις

σκευάσματα που κάνουν το στρόσιμο.

Το κέρδος είναι μηδαμινό και αν προκύψει και καμιά ασθένεια

μελλοντικά λόγο τις κακής διαβίωσης του αρχικού κάτοικου θα

τα ξοδέψεις για φάρμακα και με το παραπάνω.

Σε μερικά πράγματα η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2215 που είναι για 350 λίτρα νέρο (διπλάσιο για τα λίτρα μου), το τοποθέτησα και επειδή το νερό μου ήτανε χάλια το αλαξα κατα 75% και συνεχίζω στρώσιμο χωρίς ψάρια!!!

έδωσα δώρο όλα τα πλαστικά και έβαλα ξύλα και πετρεσ για στόλισμα!!!

ΛΟΙΠΟΝ δουλεύω με 2 φίλτρα, παλιό και καινούργιο για να στρωθεί λίγο πιο γρήγορα... Ακοω γνώμες και παρατηρήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εφυγαν τα ψαρια δεν ειναι αναγκαίες οι αλλαγες νερου, κατα τα στρωσιμο.. Το οτι εχεις πλεον 2 φιλτρα( :excl: ) δεν σημαινει οτι θα στρωσει κ ποιο γρηγορα το ενυδρειο σου ! αλλα οτι θα αναπτυξεις μεγαλυτερη αποικία βακτηριδιων ωστε να 'συντηρουν' καλυτερα το νερο του ενυδρειου σου...συνεπως αυτο μπορει να απαιτησει κ περισσοτερο χρονο! καθως, ώριμο, θεωρητε ενα ενυδρειο μετα τους 6 μηνες...Απλα η ελαχιστη βιολογια που μπορουμε να εχουμε ετσι ωστε να μπορουμε να διατηρησουμε τα ψαρακια μας δημιουργείτε μεσα σε αυτες τις πρωτες 35-40 μερες που ειπαμε κ ποιο πριν (με την μεθοδο του "ταϊσματος")!

Στο εξωτερικο φιλτρο τι εβαλες μεσα?!

Link to comment
Share on other sites

η βιολογια που θα αναπτυχθει θα ειναι η ιδια ειτε προκειται για ενα ειτε για 10 φιλτρα. Η ποσοτητα της βιολογιας εξαρταται απο το την τροφη που βρισκει για αναπτυχθει (αζωτο). Εκεινο που αλλαζει ειναι η πυκνοτητα. Επισης ο χρονος αναπτυξης δεν διαφοροποιειτε αισθητα (ανεβαινει εκθετικα).

Αν δεν εχεις ζωντανα ή φυτα μεσα δεν χρειαζεται να χρησιμοπιεις τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

Το ποιο απλό που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις τρεις εβδομάδες χωρίς να κάνεις τίποτα και μετά να δημιουργήσεις τις κατάλληλες μετρήσεις για τα ψαράκια που σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις και να προσθέσεις δυο στην αρχή και μετά σταδιακά ανά εβδομάδα να συμπληρώνεις σιγά σιγά και τα υπόλοιπα. Το φως εννοείτε πως αυτή την χρονική περίοδο δεν σου είναι απαραίτητο εκτός εάν σκέφτεσαι να προσθέσεις φυτά. Για την αφίσα υπάρχει ένα υγρό σαν λάδι το οποίο το αλείφουμε στην εξωτερική πλευρά του τζαμιού και τοποθετούμε την αφίσα.

http://www.seaviewinfo.com/

Αυτή κολλάει και δεν καθρεφτίζει όπως στην περίπτωση της αυτοκόλλητης ταινίας. Όσο αφορά την μετακίνηση του ενυδρείου άδειασε το 70 % του νερού και σιγά σιγά τραβά από χαμηλά το έπιπλο και ξεκόλλα το από τον τοίχο και θα μπορέσεις να την βάλεις με την άνεση σου. Όσο για το εσωτερικό φίλτρο μάλλον είναι ελαφρόπετρα το βιολογικό υλικό που έχει μέσα λογικά, πάρε μια πέτρα και κοιτά εάν διακρίνεις πολλές πολλές τρυπούλες επάνω στο υλικό. Το εξωτερικό φίλτρο δεν θεωρώ πως ήταν ντε και καλά απαραίτητο μια που έχω παρόμοιο ενυδρείο και με το εσωτερικό αναβαθμίζοντας τα υλικά φιλτραρίσματος είναι σούπερ. Βέβαια αφού το πείρες καλό είναι και υπάρχει μια που ποτέ δεν ξέρεις και μπορεί κάποια στιγμή να σε αφήσει χρόνους ένα από τα δυο οπότε θα συνεχίσει το δεύτερο μέχρι να αντικαταστήσεις το καμένο χωρίς να προβληματίζεσαι τη θα κάνω τώρα με την βιολογία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

180 λιτρα μονο με το εσωτερικο!? Κ για τα ριο λενε οτι δεν χρειαζονται καποιοι αλλα εγω του εχω κ εξωτερικο.Κ γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι ειναι απαραιτητο το εξωτερικο αν θελει να εχει την τελικη ιχθυοφωρτηση που μπορει να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα κάτι τεστάκια της ΣΕΡΑ για την αμμωνία και μου έδειξε 0,5 μλ/λίτρο οπότε αγόρασα και βακτήρια που σκοτώνουν αμμωνία και ΝΟ2 το έριξα και αυτό και αναμένο να δώ τι πέζει σιγα σιγά, ph ξέχασα να πάρω!!

αρχίζω να μπένω στο πνεύμα σιγά σιγά!! πάλι καλα που δεν εμπιστευτικά τον πετ σοπα και σας ζάλισα στις ερωτήσεις!!

ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

180 λιτρα μονο με το εσωτερικο!? Κ για τα ριο λενε οτι δεν χρειαζονται καποιοι αλλα εγω του εχω κ εξωτερικο.Κ γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι ειναι απαραιτητο το εξωτερικο αν θελει να εχει την τελικη ιχθυοφωρτηση που μπορει να εχει.

Δεν είναι έτσι όπως τα λες σε καμια περιπτωσει.

Οταν είχα ιχθυοφορτωση δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με ΝΗ4 , ΝΗ3 ή ΝΟ2 πέρα από την φάση του στρωσίματος. Το μόνο πρόβλημα ήταν πέρα από την συμβίωση των ψαριών ότι είχα σύντομα πολλά ΝΟ3 και το ΡΗ κοντά στο 6,5 και ΚΗ κοντά στο 3 λόγο μεγάλης νιτροποίησης, δηλαδή πολλών οργανικών ουσιών διαλυμένα στο ενυδρείο, πράγμα το όποιο θα συναντούσα τις ίδιες μετρήσεις έτσι και αλλιώς και με δυο η τρία φίλτρα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κακως του ειπα να παρει εξωτερικο?! :)

Εξωτερικό φίλτρο θα έπερνα και χωρίς να με έλεγες, εκτός αυτού βλέπω οτι το νερό όσο πάει και γίνεται καλύτερο ποιοτικά έστω και στο μάτι μόνο, εκτός αυτού βγάζεις αργότερα το εσωτερικό και κερδίζεις λίτρα στο ενυδρείο + καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα!!!

Το μόνο που με απασχολεί είναι να φύγει η θαμπάδα απο τα βακτήρια που έριξα σήμερα, έλεγε οτι άμα υπάρχει πρόβλημα στο νερό θαμπώνει πολύ και έχει γίνει πάρα πολυ θαμπο!!! φαντάσου πόσο χάλια τα έκανα αλλα με προσωπικό τρέξιμο και λίγο βεβαρημένο οικονομικό στην αρχή ελπίζω να δω καρπούς στο μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κακως του ειπα να παρει εξωτερικο?! :)

Εντάξει δεν θέλω να πω κακός γιατί πολύ φίλοι μας συνηθίζουν αυτό το σύστημα για να έχουν μια επιπλέον φιλτρανση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με ένα από τα δυο φίλτρα, αλλά πρέπει να καταρριφθη αυτός ο μύθος περί μεγαλύτερης βιολογίας.

Στην δημοσίευση 36 ο φίλος μας μανεμι το διευκρινίζει. Σίγουρα δεν ήταν απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό φίλτρο θα έπερνα και χωρίς να με έλεγες, εκτός αυτού βλέπω οτι το νερό όσο πάει και γίνεται καλύτερο ποιοτικά έστω και στο μάτι μόνο, εκτός αυτού βγάζεις αργότερα το εσωτερικό και κερδίζεις λίτρα στο ενυδρείο + καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα!!! :helpsmilie:

Το μόνο που με απασχολεί είναι να φύγει η θαμπάδα απο τα βακτήρια που έριξα σήμερα, έλεγε οτι άμα υπάρχει πρόβλημα στο νερό θαμπώνει πολύ και έχει γίνει πάρα πολυ θαμπο!!! φαντάσου πόσο χάλια τα έκανα αλλα με προσωπικό τρέξιμο και λίγο βεβαρημένο οικονομικό στην αρχή ελπίζω να δω καρπούς στο μέλλον!!

Σε τρις με τεσσερις ημερες θα ξεθαμπωση μην πανικοβαλεσε, ειναι φυσιολογικο φαινομενο! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο φιλτρο τι εβαλες μεσα?!

Βασικά έχει μόνο διάφορα σφουγγάρια μέσα 1 ασπρο 4-5 μπλε και 1 μάυρο(ανθρακα),

ο άνθρακας θα βγεί σε 15 μέρες και λέω να βάλω κανα μακαρόνι μέσα και καμιά ελαφρόπετρα!!

στη θέση 2 μπλέ σφουγγαριών!!

αναμένω παρατηρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα δεν χρειαζεται να τον αφησεις τοσο πολυ μεσα! Κατα τα αλλα μια χαρα τα λες...οταν παρεις κ βιολογικο υλικο βαλτο στα 2 τελευταια καλαθια..καλο θα ηταν να βαλεις κ λιγο filter wool(ενυδρειακο βαμβακι) στο πρωτο καλαθι ,πανω απο το σφουγγαρι ,για καλυτερη μηχανικη φιλτρανση.

Το νερο της βρυσης συνηθως τοσο ph δινει....7.5-8.5..

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που θέλω να βάλω όμως είναι 6 με 7 ph στο περίπου!! οπότε πώς ρίχνω το ph?? αγοράζω πάλι χημικά???

Link to comment
Share on other sites

'Η με την χρηση τυρφης ή θα παρεις συσκευη αντιστροφης οσμωσης (Α/Ο)!Με την τυρφη μια χαρα θα κανεις την δουλεια σου.....Το βαρελι προετοιμασιας νερου ειναι απαραιτητο ομως απο την στιγμη που θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο σου, πριν μπει στο ενυδρειο ,ετσι ωστε να εχει τις ιδιες παραμετρους με του ενυδρειου!(Ph,gh,kh)

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

κάτι τελευταίο για την ώρα δλδ, το νερό μου ακόμα θολωμένο είναι αρκετά πολύ θα έλεγα, είναι φυσιολογικό να συμβένει αυτό σε άστρωτο ενυδρείο η κάνω πάλι κάτι λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...