Jump to content

Αλλαγή σε "Αμβούργου" για Αφρικάνες.


Recommended Posts

Τελικά ξεκίνησα τις εργασίες στο ενυδρείο μου (180 λ.) για να εγκαταστήσω ενα φίλτρο τύπου "αμβούργου".

Θα χρησιμοποιήσω όλη την δεξιά πλευρά για το σκοπό αυτό αφήνοντας ~ 2εκ. κενό γιά αντλίες, αντίσταση κ.λ.π.

Το ενυδρείο προορίζεται για αφρικάνες, οπότε θα βάλω ανοιχτόχρωμη άμμο και πολλές πέτρες χωρίς φυτά.

Εχω όμως κάποια ερωτήματα και θα ήθελα κάποιες απαντήσεις (αν υπάρχουν)

1. Ψάχνοντας για σφουγγάρι είδα ότι υπάρχει μόνο μπλέ, το οποίο δεν ξέρω πόσο μαυρίζει απο την άλγη και την χρήση, για να είναι αισθητικά ωραίο.

2. Το ότι δεν θα έχω φυτά πρέπει να αντισταθμιστεί απο κάτι άλλο για να μην έχω προβλήματα άλγης ?

3. Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω "μπουρμπουλήθρες" ?

4. Οι πέτρες που θα βάλω σκοπεύω να είναι ασβεστολιθικές. Πρέπει να είναι σε αναλογία με μή ασβεστολιθικές για να μήν σκληραίνει πολύ το νερό η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Άν και εγώ δέν είμαι οπαδός του συγκεκριμένου τύπου φίλτραρίσματος έχω να πώ τα παρακάτω....

Τελικά ξεκίνησα τις εργασίες στο ενυδρείο μου (180 λ.) για να εγκαταστήσω ενα φίλτρο τύπου "αμβούργου".

Θα χρησιμοποιήσω όλη την δεξιά πλευρά για το σκοπό αυτό αφήνοντας ~ 2εκ. κενό γιά αντλίες, αντίσταση κ.λ.π.

Το ενυδρείο προορίζεται για αφρικάνες, οπότε θα βάλω ανοιχτόχρωμη άμμο και πολλές πέτρες χωρίς φυτά.

Εχω όμως κάποια ερωτήματα και θα ήθελα κάποιες απαντήσεις (αν υπάρχουν)

1. Ψάχνοντας για σφουγγάρι είδα ότι υπάρχει μόνο μπλέ, το οποίο δεν ξέρω πόσο μαυρίζει απο την άλγη και την χρήση, για να είναι αισθητικά ωραίο.

Ο φίλος JDP έχει με αφρικάνες και με τον καιρό όπως είπες έχει πάρει ένα ποιό σκούρο χρώμα.Μήν ξεχνάς ότι μπορείς να καλύψεις το εν λόγο σημείο με αυτοκόλλητο σε απομίμηση ξύλου ή ότι άλλο θέλεις.

2. Το ότι δεν θα έχω φυτά πρέπει να αντισταθμιστεί απο κάτι άλλο για να μην έχω προβλήματα άλγης ?

Η ύπαρξη άλγης έχει να κάνει με τον φωτισμό σου αλλά και την χημεία του νερού σου και είναι ανεξάρτητο με το ότι δέν σκοπεύεις να βάλεις φυτά.Προσοπικά θα σου πρότεινα να βάλεις κερατόφυλο.

3. Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω "μπουρμπουλήθρες" ?

Όχι κανένα.

4. Οι πέτρες που θα βάλω σκοπεύω να είναι ασβεστολιθικές. Πρέπει να είναι σε αναλογία με μή ασβεστολιθικές για να μήν σκληραίνει πολύ το νερό η όχι ?

Αναλογία δέν υπάρχει αλλά καλό θα είναι να κάνεις μετρήσεις μόλις βάλεις τις πέτρες πρίν μπουν τα ψάρια για να δείς πού βρίσκεσε σε ΡΗ και σκληρότητα!

31831[/snapback]

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημήτρη για τις απαντήσεις, απλώς ήθελα να σε ρώτησω αν υπάρχει κάποιο μειονέκτημα του συγκεκριμένου φίλτρου και δεν είσαι οπαδός ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημήτρη για τις απαντήσεις, απλώς ήθελα να σε ρώτησω αν υπάρχει κάποιο μειονέκτημα του συγκεκριμένου φίλτρου και δεν είσαι οπαδός ?

31835[/snapback]

Το μόνο μειονέκτημα είναι ο χώρος που καταλαμβάνει μέσα στο ενυδρειο.Εκτός αυτού δουλεύει θαυμάσια αλλά προσωπικά δέν το έχω δοκιμάσει.

Την στιγμή που μιλάμε φίλος έχει πάνω από 100 μικρά (fry) από κιχλίδες τα οποία πάνε θαυμάσια χωρίς να ρουφιούνται από το φιλτρο και παράληλα το νερό είναι κρύσταλο :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ετοιμαστεί θα γράψω εντυπώσεις, ως τότε καλή μου τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο αμβούργου δουλεύει άψογα εδώ και 3 χρόνια σε ενυδρείο 60 λίτρων και μάλιστα ορισμένες φορές με αρκετά μεγάλο φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο αμβούργου δουλεύει άψογα εδώ και 3 χρόνια σε ενυδρείο 60 λίτρων και μάλιστα ορισμένες φορές με αρκετά μεγάλο φορτίο.

31844[/snapback]

Εχει χρειαστεί κάποιου είδους καθαρισμό ?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν αλλάζω νερό με ένα λάστιχο βγάζω τις βρομιές που έχουν μαζευτεί πίσω απο το σφουγκάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...