Jump to content

Πέτρες


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα!

θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω μαζέψει κάποιες πέτρες απο μια παραλία, και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τις βάλω μέσα στο ενυδρείο μου. το ενυδρείο είναι γλυκού νερού.

Άκουσα απο κάποιους πως δεν είναι σωστό γιατί οι μύκητες που έχουν επάνω θα δημιουργήσουν μυρωδιά ανυπόφορη μέσα στο σπίτι.

Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω αν πρέπει να τις βάλω (πχ βράσιμο)?

Θα μυρίζει το ενυδρείο-σπίτι?

Θα πάθουν τίποτα τα ψάρια?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεια που εχω στησει κατα καιρους,εχω βαλει πολλες πετρες απο παραλιες.

Για καθαρισμο τους,μεσα σε λεκανη με νερο και λιγο χλωρινη καθαρη.Αφηνεις μια μερα,μετα ξεπλενεις,ξανα λεκανη με νερο,και τις αφηνεις αλλη μια μερα με ακετο αντιχλωριο.Ξεπλενεις παλι και ειναι ετοιμες.

Τι ψαρια σκεφτεσαι να φιλοξενησεις;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ψάρια ήδη μέσα!

5 Guppy

2 melanotaenies

και ήθελα να κάνω μια μικρή διακόσμηση στην γωνία και όχι σε όλο το ενυδρείο.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

ΥΣ Επηρεάζοναται τα ψάρια απο τις πέτρες?αν δηλαδή αποφασίσω να βάλω άλλα ψάρια μετά πρέπει να τις βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι πετρες αυτες ειναι ασβεστολιθικες,και ανεβαζουν pH και σκληροτητες.

Αν ειχες αφρικανικα,θα ηταν οκ.

Για τα ψαρια που εχεις τωρα δεν γνωριζω τι συνθηκες νερου θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι η αμμο απο τις παραλιες μας περιεχει πυριτιο το οποιο μπορει να κανει τις κολλησεις των τζαμιων να ανοιξουν! ισχύει κ για τις πετρες αυτο!?(μαλλον οχι για να λετε οτι τις εχετε χρησιμοποιήσει.....αλλα ειπα να ρωτησω καθως κ η αμμο από τις πετρες προερχεται...)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι η αμμο απο τις παραλιες μας περιεχει πυριτιο το οποιο μπορει να κανει τις κολλησεις των τζαμιων να ανοιξουν! ισχύει κ για τις πετρες αυτο!?(μαλλον οχι για να λετε οτι τις εχετε χρησιμοποιήσει.....αλλα ειπα να ρωτησω καθως κ η αμμο από τις πετρες προερχεται...)

ειχαμε πει σε μια αλλη συζητηση για το θεμα με το πυριτιο οτι δεν ειναι πουθενα επιστημονικα τεκμηριωμενο να κανει προβλημα στα τζαμια, αρα νομιζω οτι οι πετρες ειναι οκ. τα γκαπι ενταξει θα ειναι για τη σκληροτητα, τα αλλα δεν γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω γκαπακια,σαλιγκαρια και γαριδες στο ενυδρειο μου....μπορω να βαλω :excl: ????

Α...και φτανει μονο το 2μερο με χλωρινες και αντιχλωριο...η να τους κανουμε και κανα βρασιματακι πρωτα...καλου κακου...???? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω γκαπακια,σαλιγκαρια και γαριδες στο ενυδρειο μου....μπορω να βαλω :excl: ????

Α...και φτανει μονο το 2μερο με χλωρινες και αντιχλωριο...η να τους κανουμε και κανα βρασιματακι πρωτα...καλου κακου...???? :thumbup:

Τοσα χρονια,ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια,ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα :thumbup:

ok...ευχαριστωωωω :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μόνο προσοχή όταν τις διαλέγετε.Σε κάποιες μπορεί να διακρίνεται ίχνη σκουριάς ή ακόμα και πίσσα.Προσπεράστε τες. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μόνο προσοχή όταν τις διαλέγετε.Σε κάποιες μπορεί να διακρίνεται ίχνη σκουριάς ή ακόμα και πίσσα.Προσπεράστε τες. :bowdown:

ok ;)

:excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...