Jump to content

ΚΑΠΑΚΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα της aquel. Το καπακι του ειχε 2 ενσωματωμενες αδιαβροχες λαμπες οι οποιες καηκαν με διαφορα 2 μηνων η μια απο την αλλη. Οι λαμπες αυτες ειναι πολυ ακριβες. Σε ενα μαγαζι εδω στην Θεσσαλονικη μου λενε οτι το ανταλλακτικο κοστιζει 25-30 Ευρω. Η λαμπα παει πακετο με το καλωδιο και τον διακοπτη γιατι ειναι αδιαβροχη. Οποτε θεωρω οτι δεν ειναι λυση να αγοραζω καθε φορα λαμπες και να πεταω τοσα λεφτα.

Προς το παρον εχω εξωτερικη λαμπα και το φυσικο φως μιας και το χω διπλα στο παραθυρο.

Τι εχετε να μου προτεινετε? δεν εχω προβλημα να αγορασω καινουριο καπακι ή και να φτιαξω ενα. Απλα χρειαζομαι καποιες συμβουλες και προτασεις. Και οσο πιο γρηγορα γινεται διοτι εχω και ζωντανα φυτα μεσα τα οποια ηδη ζοριζονται.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :excl:

Link to comment
Share on other sites

...ξεβιδωσε τις παλιες λαμπες-οι βιδες τους βγαινουν απο πανω αν ξεκουμπωσεις τις μαυρες ταπες-και κατοπιν βιδωσε Ω κλιπς απο τη μεσα πλευρα.Πανω τους βαλε ειτε δυο Τ5 ,ειτε 2-3 Τ8(οτι λαμπα βρισκεις ευκολα και οικονομικα) και με ενα ballast(παρε ηλεκτρονικο και αναλογα τις λαμπες που θα χρησιμοποιησεις) συν ενα σετ στεγανα ακροφυσια και εισαι ετοιμος...

υ.γ Το εχω κανει στο δικο μου :excl:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε ο φιλος απο πανω+το οτι το ενυδρειο δεν κανει να το βλεπει φως του ηλιου γιατι θα γεμισεις αλγες!!

ΥΓ: Αδιαβροχες λαμπες δεν υπαρχουν!Τα σταγανα ακροφισια ειναι αυτα που τις κανουν ανθεκτικες στην υγρασια που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Θάνο στο Aquazone !

Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που σου περιέγραψε ο lmaikl αν και πρέπει να πιάνει λίγο το χέρι σου για να κάνεις την μετατροπή. Όλα τα υλικά μπορείς να τα βρεις από ηλεκτρολογικά (μεταλλικά ωμέγα κλιπς, μπάλλαστ και στεγανά ακροφύσια). Οι λάμπες πρέπει να ταιριάζουν σε πάχος με τα κλιπς και με τα ακροφύσια (Τ8 ή Τ5). Για συνδεσμολογία και άλλες πληροφορίες δες και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=55

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10930

Νομίζω ότι στην πορεία θα ακουστούν και άλλες ιδέες

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το ιδιο ενυδρειο και πηρα 4 στεγανα ντουι, 2 60αρες Τ8 τα οποια τα βιδωσα στο καπακι και εβαλα τα ballast σε ενα εξωτερικο κουτι και με 35ευρω καθαρισα ολο το θεμα μια και εξω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους. :excl: :excl:

Εκανα και εγω την ιδια πατεντα. Απλα θα ηθελα να ρωτησω αν σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με τα ακροφυσια μιας και ειναι τελειως εκτεθειμενα ασχετως που ειναι στεγανα. Ιδιαιτερα τετοια περιοδο το ενυδρειο δημιουργει πολυ υγρασια και το καπακι ειναι μονιμως μουσκεμα. Ακομη εχω και την αεραντλια η οποια δημιουργει ακομα περισσοτερη υγρασια με τις φυσαλιδες.

Επιπλεον θελω να σας ρωτησω αν αρκει μια λαμπα. Μηπως θα ηταν καλυτερο να βαλω δυο ή θα ηταν υπερβολη?

skamanakos ειχα ακριβως τις ιδιες λαμπες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Θάνο στο Aquazone !

Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που σου περιέγραψε ο lmaikl αν και πρέπει να πιάνει λίγο το χέρι σου για να κάνεις την μετατροπή. Όλα τα υλικά μπορείς να τα βρεις από ηλεκτρολογικά (μεταλλικά ωμέγα κλιπς, μπάλλαστ και στεγανά ακροφύσια). Οι λάμπες πρέπει να ταιριάζουν σε πάχος με τα κλιπς και με τα ακροφύσια (Τ8 ή Τ5). Για συνδεσμολογία και άλλες πληροφορίες δες και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=55

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10930

Νομίζω ότι στην πορεία θα ακουστούν και άλλες ιδέες

κ.Ανδρεα καλως σασ βρηκα. Ευχαριστω πολυ γαι τις πληροφοριες. Διορθωσα ηδη το καπακι. Επειδη οπως σας ειχα πει σκευτομουν να κανω ενα δικο μου, ειχα αγορασει ηδη τον εξοπλισμο. Λαμπεσ και ωμεγα και ακροφυσια οποτε με το που ειδα τα posts το εκανα. Αγορασα ηδη και ξυλο (πλακαζ θαλασσης) και θα ξεκινησω να κανω και χειροποιητο καπακι.

Απλα θελω να μου πειτε για τα ανεμιστηρακια για να τα βαλω και αυτα στην κατασκευη. Ποσα να βαλω, τι εξοπλισμο χρειαζομαι κτλ.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους. :):helpsmilie:

Εκανα και εγω την ιδια πατεντα. Απλα θα ηθελα να ρωτησω αν σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με τα ακροφυσια μιας και ειναι τελειως εκτεθειμενα ασχετως που ειναι στεγανα. Ιδιαιτερα τετοια περιοδο το ενυδρειο δημιουργει πολυ υγρασια και το καπακι ειναι μονιμως μουσκεμα. Ακομη εχω και την αεραντλια η οποια δημιουργει ακομα περισσοτερη υγρασια με τις φυσαλιδες.

Επιπλεον θελω να σας ρωτησω αν αρκει μια λαμπα. Μηπως θα ηταν καλυτερο να βαλω δυο ή θα ηταν υπερβολη?

skamanakos ειχα ακριβως τις ιδιες λαμπες! :helpsmilie:

Καλησπερα θανο.Με τα ακροφυσια δεν θα εχεισ κανενα προβλημα.Η αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη εγω την εβγαλα τελειως αλλα το σπρειμπαρ μου ριχνει προς τα πανω το νερο ετσι ωστε να δημιουργουνται αναταραξεις στην επιφανεια.Τωρα για την λαμπα καλυτερα θα ηταν με δυο.Τι βατ ειναι αυτη που θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

κ.Ανδρεα καλως σασ βρηκα. Ευχαριστω πολυ γαι τις πληροφοριες. Διορθωσα ηδη το καπακι. Επειδη οπως σας ειχα πει σκευτομουν να κανω ενα δικο μου, ειχα αγορασει ηδη τον εξοπλισμο. Λαμπεσ και ωμεγα και ακροφυσια οποτε με το που ειδα τα posts το εκανα. Αγορασα ηδη και ξυλο (πλακαζ θαλασσης) και θα ξεκινησω να κανω και χειροποιητο καπακι.

Απλα θελω να μου πειτε για τα ανεμιστηρακια για να τα βαλω και αυτα στην κατασκευη. Ποσα να βαλω, τι εξοπλισμο χρειαζομαι κτλ.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Θάνο ρίξε μια ματιά εδώ στη συλλογή που ετοίμασε ο Rik

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40908

στην ενότητα για ανεμιστηράκια θα βρεις σίγουρα πολλές ιδέες για αυτό που ψάχνεις.

Επίσης δες αυτό το εξαιρετικό θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

Για το ενυδρείο σου εγώ θα έβαζα δύο οκτάρια (ή δωδεκάρια αν τα παίρνει) για να τραβάνε αέρα μέσα και ένα μικρότερο για απαγωγή του αέρα προς τα έξω. Στο δικό μου κατοστάρι έχω μόνο δύο δωδεκάρια εισόδου αέρα (ο ζεστός φεύγει από τρύπες που υπάρχουν στο καπάκι). Στο 350άρι έχω δύο εισόδου 12άρια και δύο εξόδου (6άρια νομίζω).

Ρίξε μια ματιά στα links και τα ξαναλέμε :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...