Jump to content

στρωσιμο ενυδρειου


Recommended Posts

καλημερα παιδια.....

το ενυδρειο ειναι 100Χ40Χ60

PH=7,8-8,0

KH=10

GH=18

NO2=0 ?

NH4=0 ?

εδω και 8 μερες στρωνω το ενυδρειο με τροφη και seachem stability. Τροφη ριχνω καθε πρωι και μαζι την δοση απο το stability. Το ερωτημα ειναι οτι ουτε ΝΟ2 εχω καθολου, αλλα ουτε και καθολου αμμωνια εχω.... μετραω με υγρα τεστ τις API. Ειναι φυσιολογικο αυτο? εχω βαλει μερικα φυτα μεσα απο την αρχη Egeria Densa x 2, Alternanthera reineckii "roseafolia" (Pink) x 1, Vallisneria americana (gigantea) x 2, καποιο ειδος απο Myriophyllum, Echinodorus bleheri x 2. Μαζι με τα φυτα ηρθαν και καμια 30αρια μικροσκοπικα σαλιγαρακια οπου κοβουν βολτες και χεζουν οπουν βρουν. :excl:

εχω αμμο χαλαζιακη μπεζ 35 κιλα και ταμπλετες crypto.

Εχω και απο την πρωτη μερα DIY CO2 2ltr.

Γιατι αυτα σηνεχιζουν να ειναι στο μηδεν?

τα φωτα σας παρακαλω.......

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!!!

Συνέχισε να ρίχνεις τροφή.

Καλό είναι την τροφή να την τρίβεις καλά για να βοηθάς την αποσύνθεση της και για να μην πιάνει μύκητες.

Μερικά φυτά σου μπορεί να την ακούσουν λίγο αλλά είσαι στο σωστό δρόμο.

Μέχρι το τέλος της δεύτερης εβδομάδος θα πρέπει να μετράς ΝΗ4, ΝΗ3 και ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

οκ...σωστο και κατανοητο αυτο. ευχαριστο και για την συμβουλη.

Ελα ομως που το Seachem Stability λεει οτι μετα το περασ των 7 μερων μπορεισ να βαλεισ μερικα ψαρακια, εγω τωρα τι να κανω?

Αν βαλω ψαρακια και μετα ανεβασει αμμονια και μετα ΝΟ2 τα ψαρακια θα παρουν τις βαλιτσουλες τους και θα πανε σε αλλο ενδρειο.... :excl::thumbup::bowdown::excl:

Link to comment
Share on other sites

οκ...σωστο και κατανοητο αυτο. ευχαριστο και για την συμβουλη.

Ελα ομως που το Seachem Stability λεει οτι μετα το περασ των 7 μερων μπορεισ να βαλεισ μερικα ψαρακια, εγω τωρα τι να κανω?

Αν βαλω ψαρακια και μετα ανεβασει αμμονια και μετα ΝΟ2 τα ψαρακια θα παρουν τις βαλιτσουλες τους και θα πανε σε αλλο ενδρειο.... :excl::thumbup::bowdown::excl:

Μην βαλεις ουτε για πλακα!!!

Κανε λιγο υπομωνη, αν αρχισεις στραβα θα βρεις μπελαδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Την τροφή καλό θα είναι να την βάζεις μέσα σε δίχτυ ή σε απόχη και να την βγάζεις ανά τρεις μέρες (ότι έχει μείνει) για να μην μένει μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, δεν εχεις νιτρωδη ΝΟ2.

Αν δεν εχεις ουτε και ΝΟ3 (νιτρικα) δεν εχεις ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...