Jump to content

Σκαλαρια-συμπεριφορα


fisakis

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο με 450 λιτρα καθαρο περιπου νερο. ο καθαρος χωρος ειναι 1,50Χ0,46Χ0,70 υψος. το ενυδρειο ειναι διακοσμιμενο κατα το 50% του ογκου του με ξυλα και για βυθο εχει χαλαζιακη αμμο. κατοικοι: 8 σκαλαρια περου, 1 ακομη σκαλαρι (πιθανον ζεμπρα το οποιο ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος και ηλικια απο τα υπολοιπα), 8 κορυντορας στερμαι και καμια 30αρια black neon tetras.

το προβλημα μου: πριν απο εναμιση μηνα μπηκε το μεγαλο σκαλαρι που ειναι και ο τελευταιος κατοικος που μπηκε. απο τη στιγμη αυτη, αρχισε ενα ατελειωτο κυνηγητο και ξυλο και ολα τα αλλα ψαρια ειναι σουζα μπροστα του. δεν αφηνει κανενα να πλησιασει στο χωρο του, που ειναι ο ελευθερος χωρος για κολυμπι του ενυδρειου. κυνηγαει καμια φορα και τα τετρα, αλλα το θεωρουσα καπου φυσιολογικο γιατι ξερω οτι στη φυση ειναι η τροφη του. ομως εχω την εντυπωση οτι ειναι κυνηγητο για τροφη αλλα για κυριαρχια χωρου. τα υπολοιπα σκαλαρια καθονται αναμεσα στα ξυλα και χαμηλα. ειναι φυσιολογικο να συμβαινει σε τετοια εκταση? θα συνεχιστει για πολυ αυτο ή ειναι απλα για να σπασει το τσαμπουκα στους αλλους? μηπως ειναι θεμα χαρακτηρα και ειναι γενικοτερα καλομαθημενος στο να μη βλεπει αλλα ψαρια γυρω του? μηπως φταιει η διαταξη των ξυλων? να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο ψαρι μεγαλωσε σε 120 λιτρα ενδυρειο μιας φιλης, χωρις αλλα σκαλαρια μεσα (υπηρχε αλλο ενα αλλα το εχασε σε μικρη ηλικια και δεν ξερω το λογο) και μαζι με γκαπυ, 1 πλεκο και κλοουν. μου το εδωσε η φιλη γιατι ειχε καταληξει να καθεται μονο του και ακινητο σε ενα σημειο στο ενυδρειο.

γενικα απο την ολη συμπεριφορα των σκαλαριων απο τοτε που τα πηρα, εχω καταληξει οτι οταν μεγαλωσουν δεν θελουν τη παρουσια αλλων αναμεσα τους. στην αρχη ειναι μεν κοπαδοψαρα, αλλα στη συνεχεια τους αρεσει η μοναξια ή ακομη καλυτερα η συμβιωση με ενα του αντιθετου φυλου. μιλαω περισσοτερο για λιτρα σαν τα δικα μου και οχι για πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια ή στη φυση. εχω την εντυπωση οτι τα λιτρα μου δεν αρκουν για τετοια ψαρια και οτι τα σκαλαρια ειναι πολυ παρεξηγημενο ψαρι.

θελω να το συζητησουμε λιγο γιατι αρχιζει και με ανυσηχει. μηπως θα επρεπε να φυγει. επισης θελω τη γνωμη σας γενικα για ολο το πλυθησμο του ενυδρειου, οσο αφορα τη συνθεση και των αριθμο.

μια συντομη παρουσιαση του ενυδρειου ειναι σε μορφη βιντεο και εμφανιζεται κανοντας κλικ στην εικονα της υπογραφης μου. φυσικα εχουν γινει καποιες αλλαγες στα ξυλα που "απλωθηκαν" λιγο περισσοτερο, εχει φυγει ο πλεκο και ειναι με τους κατοικους που προαναφερα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, δεν εχει κανεις αποψη? :)

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω ειναι μεχρι να του παρουν τον αερα.εγω εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα με 6 σκαλαρια στα οποια τα 3 πρωτα ειχαν μπει σταδιακα και μετα απο 2 χρονια ενας φιλος απο εδω χαριζε αλλα 3 τιγρε στο χρωμα(ενω τα δικα μου ειναι κιτρινα με ασπρο) στην αρχη γιω και 4-5 μηνες που τα εχω ολα παρεα δεν υπαρχει κανενα προβλημα εχουν ταιριαξει δεν δινει κανενας σημασια στον αλλο.και το μεγεθος τους ειναι μεγαλα.τα δυο απο τα 3 τιγρε ειναι ζευγαρι το ιδιο και απο τα κιτρινα... :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, δεν εχει κανεις αποψη? :helpsmilie:

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δε το βλέπω να αλλάζει συμπεριφορά. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα δε παίζει ρόλο το μέγεθος. Παλιά το πιο μικρό μου σκαλάρι δεν άφηνε σε ησυχία κανένα άλλο ζωντανό στο ενυδρείο, ε ακόμα τα ίδια κάνει. Εδω κολάει η γάτα τη μούρη της στο τζάμι και χαζεύει τα ψάρια και το βλέπεις και πέρνει φόρα και κοπανάει στο τζάμι πάνω της :)

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δε το βλέπω να αλλάζει συμπεριφορά. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα δε παίζει ρόλο το μέγεθος. Παλιά το πιο μικρό μου σκαλάρι δεν άφηνε σε ησυχία κανένα άλλο ζωντανό στο ενυδρείο, ε ακόμα τα ίδια κάνει. Εδω κολάει η γάτα τη μούρη της στο τζάμι και χαζεύει τα ψάρια και το βλέπεις και πέρνει φόρα και κοπανάει στο τζάμι πάνω της :)

χαχα!

μολις τωρα κανει αποπειρα ενα ζευγαρι να κανει αυγα. ολα σουζα, αλλα ειναι απο κοντα. ο "αλητης" πλησιαζει, πουλαει τσαμπουκα αλλα δεν τολαμει να δωσει κανενα τσιμπημα ή "φιλακι". μια δυο αποτομες κινησεις δεξια αριστερα, καμια ζεμπεκια και πισω!! πριν του κανανε ντου και οι δυο και εγινε καπνος. ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει. δεν βλεπω και καμια δυνατη μαχη σωμα με σωμα να το ευχαριστηθω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...