Jump to content

Περι αντλιας αερα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.....

Θα ηθελα να μου πουνε οσοι γνωριζουν αν οι αντλιες EHEIM ειναι πιο αθορυβες απο τις RENA γιατι αντιμετωπιζω προβλημα θορυβου με μια αντλια RENA που πηρα κ θα ηθελα τις αποψεις σας γιατι μου την πουλησανε σαν την πιο αθορυβη που υπαρχει......

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, εγω δεν ξερω να απαντησω ακριβως στο ερωτημα σου. εχω φυσικα αυτη, αλλα δεν εχω μεινει ευχαριστημενος. βεβαια δεν το εψαξα για σωστη τοποθετηση που ειναι το παν. παντως αν σκεφτεις να αγορασεις αλλη θα σου προτεινα αυτη. δεν ακουγεται τιποτα, ειναι μικρη σε μεγεθος, δυνατη και δουλευει μια χαρα στα λιτρα μου (450). αυτη τη στιγμη δουλευει σε ενα 70 λιτρο ενυδρειο, ειναι σε μια αποσταση 50 εκατοστων απο το αυτι μου και το μονο που ακουω ειναι οι... φυσαλιδες απο το ενυδρειο!! ποσα λιτρα ειναι το ενδυρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, εγω δεν ξερω να απαντησω ακριβως στο ερωτημα σου. εχω φυσικα αυτη, αλλα δεν εχω μεινει ευχαριστημενος. βεβαια δεν το εψαξα για σωστη τοποθετηση που ειναι το παν. παντως αν σκεφτεις να αγορασεις αλλη θα σου προτεινα αυτη. δεν ακουγεται τιποτα, ειναι μικρη σε μεγεθος, δυνατη και δουλευει μια χαρα στα λιτρα μου (450). αυτη τη στιγμη δουλευει σε ενα 70 λιτρο ενυδρειο, ειναι σε μια αποσταση 50 εκατοστων απο το αυτι μου και το μονο που ακουω ειναι οι... φυσαλιδες απο το ενυδρειο!! ποσα λιτρα ειναι το ενδυρειο σου?

δεν ακούγετε τίποτα γιατί δε βγάζει αέρα :helpsmilie:

ας σοβαρευτώ λίγο τώρα... όντως οι jbl δεν κάνουν καθόλου φασαρία αλλά η μεγαλύτερη βγάζει 150 λίτρα την ώρα. Εάν μας καλύπτει αυτό το νούμερο είμαστε οκ αλλιώς δυστυχώς θα έχουμε θόρυβο :helpsmilie:

πάντως το έχω μεγάλη απορία... έχουν φτιάξει τόσα πράγματα (ηλεκτρονικά φίλτρα κτλ κτλ) και οι αεραντλίες έχουν παραμείνει ίδιες και φασαριόζικες με τα κλασικά δυο πηνία και το έλασμα να κόβει βόλτες και να πρεσάρει αέρα :)

Link to comment
Share on other sites

για κοιταξε τις tetratec

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο μου ειναι 180 λιτρα....ρωταω παιδια γτ στο μαγαζι που πηγα την παλια μου χαλασμενη EHEIM μου δωσανε μια RENA σαν την πιο αθορυβη κ οταν την εβαλα στο δωματιο μου που ειναι κ το ενυδριο απλα κανει πολυ περισσοτερο θορυβο απο την EHEIM......και η απαντηση του μαγαζιου οταν τους το ειπα ηταν οτι μαλλον θα ηταν χαλασμενη η EHEIM (την οποια ειχα 2+ χρονια) και υπηρξε κ μια συγχυση μεταξυ αφεντικου κ εργαζομενου γτ ο ενας ελεγε οτι οι μεν ειναι οι πιο αθορυβες κ ο δε οτι οι αλλες ειναι αθορυβες.....φυσικα κ δεν μου εκανε αλλαγη την εχω δουλεψει 4 μερες αλλα κ δεν προκειται να ξαναπαω στο εν λογω καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω βγαλει τελειως και εβαλα το σπρειμπαρ να ριχνει το νερο προσ τα πανω ωστε να δημιουργουνται αναταραξεις και ειναι ολα μια χαρα εδω και 6 μηνες. :)

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα σου, μια χαρα δουλευει η αντλια που σου ειπα παραπανω.

Εγω την εχω βγαλει τελειως και εβαλα το σπρειμπαρ να ριχνει το νερο προσ τα πανω ωστε να δημιουργουνται αναταραξεις και ειναι ολα μια χαρα εδω και 6 μηνες. :)

αν κι εγω δεν ειμαι υπερ της αεραντλιας, καμια φορα ειναι χρησιμη ομως, ακομη και μεσα στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...