Jump to content

Συνδυασμός ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα

Το ενυδρείο που έχω είναι 110 περίπου καθαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι αρλεκίνοι και τα dwarf γκουράμι ταιριάζουν. Από συνθήκες νερού απ' όσο είδα και στο index δεν έχουν πρόβλημα. Επίσης στο ενυδρείο κατοικούν γαρίδες red cherry και δύο εναπομείναντα ζεβράκια.

Κάτι που θα πρέπει να προσέξω ή κάποιο γενικότερο σχόλιο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε Bubbles! :)

Απο οτι λες κ εσυ κ απο οτι ειδα κ εγω στον ''γουγλη'' τα ψαρακια αυτα μπορουν να συγκατοικήσουν ,απο την στιγμη που εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε ποιοτητα νερου(ph,gh)...

Αλλα: τα ζεβρακια κ οι αρλεκινοι ειναι κοπαδοψαρα ,οποτε πρεπει να διατηρουνται σε ομαδες απο τουλαχιστον 6 ή ακομα καλυτερα απο 8 ατομα κ πανω..οποτε αν υποθεσουμε οτι βαζεις 6 ζεμπρας,6 αρλεκινους,2 dwarf gourami+τις οποιες γαριδες θα ηταν πολλα για το ενυδρειο σου...ασχετα απτο οτι τα 'κοπαδια' θα μπλεκουν κ θα 'φερνει' ελαφρος σε "ψαροσαλατα"-κατα την προσωπικη μου αποψη...

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις ή να κρατησεις ενα ειδος κοπαδοψαρου(πχ 10-12 ατομα), μαζι με τις γαριδες....Θα εχουν περισσοτερο χωρο τα ψαρακια κ θα τα χαρεις περισσοτερο.. :helpsmilie:

Μια φωτο παρολα αυτα κ μετρησεις θα ηταν μια καλη αναφορα ετσι ωστε να βοηθησουνε κ περισσοτερο, οπου ειναι εφικτο, οι εμπειροτεροι του φορουμ...

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι λίγο πονεμένη ιστορία...

Οι τιμές σκληρότητας και pH είναι σε φάση αργής κατάβασης χρήση αο... Με τα αζώτου είμαστε στο 0.

Τα ζεβράκια δεν τα θέλω πλέον αλλά δεν έχω και τι να τα κάνω.

Αν προσθέσω 8 αρλεκίνους και 2 dwarf γκουράμι και έχω και τα δύο ζεβράκια είναι πολλά;

To φίλτρο μου είναι ένα εσωτερικό eheim 2210 με δύο επιπλέον κάδους γεμάτους substrat pro.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Για τα ζεβράκια βάλε μια αγγελία. Βέβαια είναι μόνο 2 και δύσκολα κάποιος θα ενδιαφερθεί, αλλά προσπάθησε δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Γνώμη μου είναι να βάλεις ένα κοπαδάκι από αρλεκίνους 14-15 άτομα.

Και αν θες, βάζεις και έναν αρσενικό colisa lalia που είναι πολύ όμορφα ψαράκια.

Πώς σου φαίνεται???

Link to comment
Share on other sites

1)Η φωτογραφία είναι λίγο πονεμένη ιστορία...

2)Οι τιμές σκληρότητας και pH είναι σε φάση αργής κατάβασης χρήση αο...

3)Με τα αζώτου είμαστε στο 0.

4)Τα ζεβράκια δεν τα θέλω πλέον αλλά δεν έχω και τι να τα κάνω.

5)Αν προσθέσω 8 αρλεκίνους και 2 dwarf γκουράμι και έχω και τα δύο ζεβράκια είναι πολλά;

6)To φίλτρο μου είναι ένα εσωτερικό eheim 2210 με δύο επιπλέον κάδους γεμάτους substrat pro.

1)Πες την κ εδω αν θελεις κ ισως καποιος ,μπορεσει να σε "παρηγορήσει" (βοηθησει-λυσει το προβλημα σου)

2) :)

3)Τι εννοεις?! 0 σημαινει αστρωτο ενυδρειο...Εχεις μετρησεις απο ph,gh,kh,no2,no3,nh3/4?

4) Αν Δεν θελεις να τα κρατησεις μπορεις να τα βαλεις αγγελια εδω στο φορουμ κ να 'συμπληρωσεις' την ομαδα καποιου συνχομπιστα μας :helpsmilie:

5)Τα ζεβρακια ΑΝ τα κρατησεις θα πρεπει να αυξησεις τον αριθμο τους κατα 4-5 ατομα.Οποτε μετα θα ειναι πολλα μαζι με τους αρλεκινους για το ενυδρειο σου..

6)Γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι ενυδρεια ανω των 80 καθαρων λιτρων πρεπει να εχουν κ εξωτερικο φιλτρο...αν θελουμε να φτασουμε την τελικη ιχθυοφόρτωση που μπορουμε να εχουμε,βεβαια προσφατα ειπαν οτι κ τα εσωτερικα φιλτρα, μονα τους ,μπορουν να στηρηξουν την βιολογια ενως τετοιου ενυδρειου...Δεν το εχω επιχειρησει για να σου πω..

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι στρωμένο κανονικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τιμές σε μετρήσεις. Όταν λέω 0 εννοώ αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά 0.

Γνώμη μου είναι να βάλεις ένα κοπαδάκι από αρλεκίνους 14-15 άτομα.

Και αν θες, βάζεις και έναν αρσενικό colisa lalia που είναι πολύ όμορφα ψαράκια.

Πώς σου φαίνεται???

Μάλλον αυτό θα γίνει αφού βγουν τα ζεβράκια...

6)Γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι ενυδρεια ανω των 80 καθαρων λιτρων πρεπει να εχουν κ εξωτερικο φιλτρο...αν θελουμε να φτασουμε την τελικη ιχθυοφόρτωση που μπορουμε να εχουμε,βεβαια προσφατα ειπαν οτι κ τα εσωτερικα φιλτρα, μονα τους ,μπορουν να στηρηξουν την βιολογια ενως τετοιου ενυδρειου...Δεν το εχω επιχειρησει για να σου πω..

Από τη δική μου μικρή εμπειρία με το συγκεκριμένο φίλτρο δεν είχα ποτέ

προϊόντα αζώτου στο ενυδρείο ούτε καν νιτρικά. Η μέγιστη ιχθυοφόρτιση ήταν 12 ζεβράκια και 3 dwarf gourami.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εχεις τοση φυτομαζα ωστε να αποροφα ολα τα νιτρικα που παραγει το ενυδρειο σου?! :) γιατι μονο ετσι θα μπορουσες να εχεις 0 (Νο3). Τι φυτα εχεις στο ενυδρειο σου κ με τι λυπαινεις?!co2 υπαρχει?

Εγω παλι οσο αφορα την ιχθυοφορτωση θα σου ελεγα να βαλεις στην αρχη το πολυ 10 ατομα απο τους αρλεκινους ..Αυτου του ειδους τα κοπαδοψαρα (αρλεκινοι,νεον κτλ) θελουν πανω απο 1μετρο μηκος ενυδρειο ωστε να εχουν χωρο για κολύμπι.Το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει?(κακως ξεχασα να το ρωτησω ποιο πριν...)

Οποτε θα σου Ξαναελεγα να βαλεις για αρχη ενα κοπαδακι το πολυ 8-10 ατομα ωστε να ειναι ποιο ανετα τα ψαρια εκει μεσα..κ με τον καιρο βλεπεις αν σε περνει να το μεγαλωσεις κιαλλο το κοπαδι σου ή να βαλεις κ αλλα ψαρια.Οριακα εγραψα παραπανω 10-12 ατομα...κ το 14-15 που αναφερει ο φιλος ψαρουκλας μου φαινεται λιγο μεγαλος αριθμος για τα λιτρα σου.Καλο ειναι να ξεκιναμε με τους μικροτερους δυνατους αριθμους κ να αυξανουμε σταδιακα τα ατομα των κοπαδιων μετα απο αρκετη παρακολουθηση του συστηματος.(τιμες-παραμετρους-ρουτινες κτλ) Αν θελεις να βαλεις τοσο πολλα ψαρια το εξωτερικο φιλτρο ειναι το λιγοτερο που μπορεις να προσθεσεις στο συστημα σου...εκτος απο τις πολυ σταθερες ρουτινες(αλαγες νερου κ καθαριοτητες γενικοτερα) που θα πρεπει πιστα να ακολουθεις.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα ψάρια και με συχνές αλλαγές νερου μπορεί να έχει μηδενικά ΝΟ3 ακόμα και με λίγα φυτά. Πόσο μάλλον αν έχει κερατόφυλλο, πίστια ή καμιά άλλη "ρουφήχτρα" νιτρικών.

Όσον αφορά τα νέον Paracheirodon innesi στο προφίλ γράφει :

Λίτρα: Ένα κοπαδάκι 8-10 ατόμων Νέον, μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 80 καθαρών λίτρων κάτω από την προϋπόθεση ότι είναι τα μοναδικά ψάρια που θα κυκλοφορούν στο μεσαίο και στο ανώτερο τμήμα του νερού. Μπορούν να συνοδευτούν με 6-8 γατόψαρα βυθού μικρού μεγέθους.

Ιδανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων.

Επίσης για τους αλεκίνους Trigonostigma heteromorpha στο προφίλ αναφέρει

Λίτρα: 60 λίτρα σε species tank, 120 λίτρα σε κοινωνικό και ελάχιστο μήκος ενυδρείου 80 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου μικρή εμπειρία με το συγκεκριμένο φίλτρο δεν είχα ποτέ

προϊόντα αζώτου στο ενυδρείο ούτε καν νιτρικά. Η μέγιστη ιχθυοφόρτιση ήταν 12 ζεβράκια και 3 dwarf gourami.

Δεν νομιζω οτι 15 ψαρια ηταν κ λιγα...!! Στο δικο μου 120αρι με 15 endlers κ φουλ πολυσπερμα - λιμνοφιλια - ροταλα -τενελους - κερατοφυλλο κ.α , με αλλαγες 25-30% την βδομαδα παντα μετρουσα νιτρικα γυρω στο 10..κ εγω ειχα 2 'ρουφιχτρες' νιτρικων! Το λεω γιατι δεν μας εχει πει αν εχει φυτα κ μου ακουστηκε λιγο δυσκολο.... :)

Όσον αφορά τα νέον Paracheirodon innesi στο προφίλ γράφει :

Λίτρα: Ένα κοπαδάκι 8-10 ατόμων Νέον, μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 80 καθαρών λίτρων κάτω από την προϋπόθεση ότι είναι τα μοναδικά ψάρια που θα κυκλοφορούν στο μεσαίο και στο ανώτερο τμήμα του νερού. Μπορούν να συνοδευτούν με 6-8 γατόψαρα βυθού μικρού μεγέθους.

Ιδανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων.

Επίσης για τους αλεκίνους Trigonostigma heteromorpha στο προφίλ αναφέρει

Λίτρα: 60 λίτρα σε species tank, 120 λίτρα σε κοινωνικό και ελάχιστο μήκος ενυδρείου 80 εκατοστά.

Δλδ τα νεον χρειαζονται 100+ λιτρα ενω οι αρλεκινοι οχι?! :helpsmilie: Εκτος απο το οτι κ τα 2 ψαρια ειναι το ιδιο κινητικα(με τους αρλεκινους να ειναι λιγο ποιο 'νευρικοι' απο τα νεον απο οσο εχω δει) Νομιζω οτι θα επρεπε να ισχυει το ιδιο κ στα δυο...Δλδ νεον δεν θα εβαζες σε 60 λιτρα αλλα αρλεκινους ναι!?!? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Αφότου στρώθηκε το ενυδρείο δεν είχα ποτέ νιτρικά. Τα φυτά που έχω είναι 2 ανούμπιες 1 βαλισνέρια και δύο pteropus microsorum αν το έγραψα σωστά. Δεν είναι γρήγορης ανάπτυξης αλλά τι να πω... Το υγρό τεστ για τα νιτρικά είναι ΟΚ γιατί μετρούσα την αύξηση κατά το στρώσιμο. Από τότε όμως ποτέ ξανά.

Το μήκος του ενυδρείου είναι 80 οπότε είμαι ΟΚ με τους αρλεκίνους νομίζω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι,απο την στιγμη που θα ειναι μια ομαδα απο αυτους(8-10) αντε κ 2 goyramis.Αν κ εγω θα εβαζα(αν ειχα τον καταλληλο βυθο) κορυντορας στη θεση των γκουραμι! :)

Αλλαγη νερου καθε ποτε κανεις κ ποσο? κ απο Ταϊσμα τι τροφες ριχνεις κ ποσο περιπου?! Μου φαινεται πολυ περιεργο να εχεις νο3=0 ΠΑΝΤΑ.Ειδικα μονο με αυτα τα φυτα...Μονο με αρκετα συχνες αλλαγες (2 φορες την εβδομαδα πχ) κ με αρκετα λυτο ταϊσμα θα μπορουσε να συμβει, οπως ειπαν κ παραπανω...Δεν ξερω..Μακαρι να εχεις καταφερει να εχεις φτιαξει κατι 'αυτοσυντηρουμενο' αλλα δεν ειναι κ οτι ποιο ευκολο.

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω 30% κάθε εβδομάδα και για τροφή γεμίζω την ταΐστρα κάθε τόσο με flakes. Εδώ και πολύ καιρό ~6μήνες έχω μόνο 2 ζεβράκια και το έχω λίγο παρατημένο.

Και πριν και μετά τις μετρήσεις έχω NO3 0

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...