Jump to content

Ερώτηση για την σκληρότητα του νερού


Recommended Posts

Λόγω διακοπών οι μετρήσεις του νερού μου έγιναν με διαφορά 1 μήνα.όλα ήταν νορμάλ εκτός από την σκληρότητα του νερού που μου ανέβηκε κατά 2 μονάδες.

Αναλυτικότερα στις 5/7 είχα ΚΗ4 και GH 9, στις 3/8 είχα KH6 και GH 11.Τι μπορεί να προκάλεσε αυτήν την διαφορά στις τιμές και είναι επικίνδυνο? Να διευκρινίσω ότι αλλαγή νερού έγινε χθες(2/8) 40%-45% και τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι της API.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Οι διαφορές στη σκληρότητα που μας περιγράφεις είναι πολύ μικρές και αυτό που έχει περισσότερη σημασία είναι το να μην έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα το PH. Και φυσικά τα ψάρια σου να ζουν σε νερά με τέτοιες τιμές σαν αυτές που περιγράφεις.

Πριν την αλλαγή έκανες κάποια μέτρηση? μήπως πριν την αλλαγή το νερό είχε σκληρύνει ακόμα πιο πολύ? Για κάτι τέτοιο μπορεί να οφείλεται ο διάκοσμος του ενυδρείο, τυχόν πέτρες, υπόστρωμα κλπ.

Πες μας λίγα παραπάνω πραγματάκια, ειδικά τώρα που είσαι ξεκούραστος από διακοπές!! :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.!

Συνήθως το καλοκαίρι είναι συχνό φαινόμενο λόγο εξάτμισης του νερού.

Όταν εξατμίζεται το νερό η σκληρότητα των αλάτων μένει στο ενυδρείο και εάν συμπληρώνουμε νερό και δεν κάνουμε γενναίες αλλαγές νερού προσθέτουμε στην ουσία άλατα σε ένα ποιο επιβαρημένο από άλατα μείγμα νερού που βρίσκεται στο ενυδρείο.

Ένας άλλος βασικός παράγοντας είναι ότι λόγο ζέστης και γενικής έλλειψης βρόχινου νερού στους ταμιευτηρες, διοχετεύουν παράλληλα και νερό γεωτρήσεων η από πηγάδια για να συμπληρώσουν την καθημερινή ζήτηση νερού, και όπως καταλαβαίνεις μπορούμε να έχουμε και μεγάλες αυξομειώσεις στις μετρήσεις που κάνουμε.

Γιαυτο κάνε τον κόπο και κάνε μια μέτρηση το νερό του δικτύου σου να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Οι διαφορές στη σκληρότητα που μας περιγράφεις είναι πολύ μικρές και αυτό που έχει περισσότερη σημασία είναι το να μην έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα το PH. Και φυσικά τα ψάρια σου να ζουν σε νερά με τέτοιες τιμές σαν αυτές που περιγράφεις.

Πριν την αλλαγή έκανες κάποια μέτρηση? μήπως πριν την αλλαγή το νερό είχε σκληρύνει ακόμα πιο πολύ? Για κάτι τέτοιο μπορεί να οφείλεται ο διάκοσμος του ενυδρείο, τυχόν πέτρες, υπόστρωμα κλπ.

Πες μας λίγα παραπάνω πραγματάκια, ειδικά τώρα που είσαι ξεκούραστος από διακοπές!! :):helpsmilie:

Δεν έχω αλλάξει απολύτως τίποτα από πλευράς διακόσμησης,υποστρώματος κ.λ.π ,θα κάνω και μια μέτρηση του νερού της βρύσης όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αναπληρωσες το εξατμισμενο νερο με νερο βρυσης?

Τοτε αυτη ειναι η πιο πιθανη αιτια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αναπληρωσες το εξατμισμενο νερο με νερο βρυσης?

Τοτε αυτη ειναι η πιο πιθανη αιτια.

έκανα την προγραμματισμένη αλλαγή νερού με νερό βρύσης όπως κάνω πάντα και ρίχνω το αντιχλώριο πριν συμπληρώσω με νερό βρύσης όπως μου είχες πεί παλιότερα :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...