Jump to content

πρόβλημα με τα ψάρια


Recommended Posts

γεία σας

Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό το εξής πρόβλημα :

Έχω ένα μικρό ενυδρειο (about 20L) και του είχα μέσα ένα για κανα χρόνο ένα παραδεισένιο (έτσι μου τοχε πει στο μαγαζί που τοχα πάρει). Μετά το πάσχα του πρόσθεσα 6 μικρά κόκκινα ψαράκια (δεν θυμάμαι πως τα λένε,), από τα οποία σταδιακά από την πρώτη βδομάδα άρχιζαν να πεθαίνουν. Δεν έδωσα σημασία στην αρχή, το δικαιολόγησα αλλαή νερού, θερμοκρασίας κλπ. Έτσι αρχές ιούλη μου μείναν τρία κόκκινα και κάπου στα μέσα ιούλη πρόσθεσα 6 γαρίδες (κόκκινες), οι οποίες ή είναι κρυμμένες στη τεχνική βλάστηση και στο σφουγγάρι που τις έχω βάλει ή έχουν και αυτές πεθαίνει. Παρουσιάζονται μόνο τρεις

Επίσης έχω προσθέσει και ένα μικρό πράσινο φυτό ζωντανό και κατα καιρούς έπαιρνα γλέιφτες που και αυτοι μου ψοφούσαν, δεν κρατούσαν πολύ

¨Αρχισα να ανησυχώ ότι κάτι δεν πάει καλά όταν και το παραδεισένιο εμφάνισε παράξενα σημάδια (καχεκτικότητα, παραμονή πάνω λίγο πριν την επιφάνεια, χάλια ουρά, λεπια ασθενικά και σαν να είχαν τριχίτσες και κόκκινο στίγμα κάτων από το ένα βράγχι). Δυστυχώς δεν το πρόλαβα και πεθανε και αυτό και στο μαγαζι μου πανε ότι ήταν μικρόβιο στα βράγχια και που δώσανε αντιβίωση να προλάβω τα άλλα

Έβαλα την αντιβίωση αυτή τη βδομάδα αλλά δυστυχώς πάει και το άλλο το κόκκινο και σήμερα το πρωι δεν βλέπω κανένα live.

Παρατηρώ και εδώ κανένα μήνα τα NO3 που πάντα είναι οριακά ανεβασμένα , PH καλό, σκληρότητα νερού καλή και ΝΟ2 καθόλου

¨Ετσι εχω τις εξής απορίες

1) Πήρα ενδεχομένως τα κόκκινα άρρωστα?

2) Είχα εγω μικρόβια κλπ απο πριν?

3) Τώρα αν δεν έμεινε κανένα μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω την άμμο κλπ ή πρπ να τα πετάξω όλα και να ξαναστείσω το ενυνδρείο από την αρχη?

Ευχαριστώ για την προσοχή σας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

Ολα αυτα που προσθεσες κατα καιρους ειναι υπερβολικα για τα λιτρα του ενυδρειου σου .

Δεν ειπες εαν εχεις καποιο φιλτρο στο ενυδρειο σου .

Μια φωτο για να δουμε τα ψαρια .

Και αν εχεις μετρησει καθολου αμμωνια .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

γεία σας

Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό το εξής πρόβλημα :

Έχω ένα μικρό ενυδρειο (about 20L)

Η εξήγηση στα προβλήματα που αντιμετωπίζεις βρίσκεται στα λίγα λίτρα που διαθέτεις για τα ψαράκια σου. Μην απογοητεύεσαι με λίγο διάβασμα θα καταλάβεις εύκολα τα βασικά και η επόμενη προσπάθεια θα είναι σίγουρα επιτυχημένη.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

νομίζα ότι ισχύει ο κανόνας περίπου ενα ψαράκι ανα 4L. Δηλαδή όταν είχα το παραδεισένιο και τα 3 μικρά είχα υπερβεί το όριο?

βασικά τώρα δεν έχει μεινει κανένα. πεθάνανε και τα άλλα δύο κόκκινα και τώρα στο ενυδρείο είναι μόνο οι δύο γαρίδες

Φίλτρο έχω ένα dophin με άνθρακα (μοντέλο F-1200)

Η αμμωνία ήταν πάντα στις οριακές τιμές σύμφωνα με τα χαρτάκια της JBL που ελέγχω εδώ και ένα μήνα

Δηλαδή εχω ως τώρα :΅

NO3 NO2 KH GH PH

03/07/10 25 0 6 14 7,6

06/07/10 50 0 3 14 7,6

10/07/10 100 0 0 14 7,2

17/07/10 250 0 10 14 7,2

06/08/10 100 0,5 6 14 7,2

Για να χτίσω νέο ενυδρειο μπορώ να χρησιμοποιήσω τπτ από το παλιό??

PS

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν απογοητεύομαι. απλως οι 2 κορες μου δεν μου αφήνουν χρόνο ελεύθερο

Link to comment
Share on other sites

νομίζα ότι ισχύει ο κανόνας περίπου ενα ψαράκι ανα 4L. Δηλαδή όταν είχα το παραδεισένιο και τα 3 μικρά είχα υπερβεί το όριο?

βασικά τώρα δεν έχει μεινει κανένα. πεθάνανε και τα άλλα δύο κόκκινα και τώρα στο ενυδρείο είναι μόνο οι δύο γαρίδες

Φίλτρο έχω ένα dophin με άνθρακα (μοντέλο F-1200)

Η αμμωνία ήταν πάντα στις οριακές τιμές σύμφωνα με τα χαρτάκια της JBL που ελέγχω εδώ και ένα μήνα

Δηλαδή εχω ως τώρα :΅

NO3 NO2 KH GH PH

03/07/10 25 0 6 14 7,6

06/07/10 50 0 3 14 7,6

10/07/10 100 0 0 14 7,2

17/07/10 250 0 10 14 7,2

06/08/10 100 0,5 6 14 7,2

Για να χτίσω νέο ενυδρειο μπορώ να χρησιμοποιήσω τπτ από το παλιό??

PS

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν απογοητεύομαι. απλως οι 2 κορες μου δεν μου αφήνουν χρόνο ελεύθερο

μια απο τις αιτιες που εχασες τα ψαρια σου ειναι τα κοκκινα :)

Και φαντασου μονο οτι τα στικ ΔΕΝ ειναι και τοσο αξιοπιστα σε σχεση με καποιο υγρο τεστ

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο που εχεις ειναι μικρο και οι επιλογες που εχεις ειναι ελαχιστες , μεγαλωντας το ενυδρειο μεγαλωνει και ο εξοπλισμος , βρες καποιο ψαρι που να σου αρεσει και απο εκει και περα μπορουμε να σε βοηθησουμε σε οτι αφορα τον εξοπλισμο και τις ιδιαιτεροτητες του καθε ψαριου :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...