Jump to content

τροπος καθαρισμου ενυδρειου


Recommended Posts

θέλω να καθαρίσω το ενυδρείο μου μέσα έξω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίσω το ενυδρείο και τον εξολισμός φίλτρο και θερμοστάτη? :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

θερμοστατης: απλα τον βγαζεις και το ξεπλενεις με νερο, τριβοντας απαλα με το χερι ή αν χρειαζεται με ενα σφουγγαρι, χωρις απορυπαντικο.

φιλτρο: αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι ή το σφουγγαρι ή τα ξεπλενεις με νερο απο το ενυδρειο σου. το βιολογικο υλικο το ξεπλενεις με νερο απο το ενυδρειο σου. καλο θα ειναι να το εχεις μοιρασει σε δυο ισες ποσοτητες τοποθετοντας σε δυο δυχτακια και καθε φορα που ανοιγεις το φιλτρο σου να ξεπλενεις με τον παραπανω τροπο το ενα απο τα δυο. το φιλτρο πρεπει να καθαριστει οσο το δυνατο συντομοτερα για να μη χασεις βιολογια. τα βακτηρια θελουν ροη.

τζαμια: με ενα σφουγγαρι μονο (καλο θα ειναι το σφουγγαρι να ειναι απο αυτα που βαζουμε στα φιλτρα), απλα τριβεις το εσωτερικο των τζαμιων. υπαρχουν και μαγνητες για αυτη τη δουλεια, αλλα μονο αν υπαρχει μικρη ποσσοτητα αλγης.

βυθος: για μενα δεν χρειαζεται, αλλα αν θελεις τοσο πολυ να το καθαρισεις, μπορεις με τη βοηθεια μιας σκουπας βυθου

πετρες φυτα διακοσμητικα: δεν χρειαζονται. αν εχεις πλαστικα διακοσμητικα και ειναι χαλια ακολουθεις τη διαδικασια καθαρισμου του θερμοστατη. χανεις ομως ενα μικρο-οχι ιδιαιτερα σημαντικο μερος βιολογιας που εχει καθισει εκει.

εξωτερικα: με βραγμενο πανι

καλο θα ειναι τα φωτα σου να ειναι σβηστα και γενικα για την ασφαλεια σου, οταν βαζεις χερι μεσα να μη λειτουργει καμια συσκευη στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβες το ενυδρείο δεν θα έχει νερό θα το ξεκινήσω με καινούριο aquaspace

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις δεν το επιασα!! :)

με σφουγγαρι, νερο και αν θελεις για απολυμανση αντι για απορυπαντικο βαλε ξυδι. αλλα καλο ξεπλυμα μετα. εγω βαζω σκετο νερακι και τριβω ελαφρα με σφουγγαρι οπου εχει αλγη, κτλ. πριν μια εβδομαδα το εκανα... καλο κουραγιο! θα αλλαξει χαλικι-αμμο ή θα βαλεις τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

θα αλλάξω υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις δεν το επιασα!! :helpsmilie:

με σφουγγαρι, νερο και αν θελεις για απολυμανση αντι για απορυπαντικο βαλε ξυδι. αλλα καλο ξεπλυμα μετα. εγω βαζω σκετο νερακι και τριβω ελαφρα με σφουγγαρι οπου εχει αλγη, κτλ. πριν μια εβδομαδα το εκανα... καλο κουραγιο! θα αλλαξει χαλικι-αμμο ή θα βαλεις τα ιδια?

Αλλαξαμε set up και ψαρακια εμαθα; :helpsmilie:

:):)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για καθαρισμό ενυδρείου. Είναι ένα αρκετά παλιό και μικρούλι αλλά είναι στεγανό. Το φίλτρο δουλεύει αλλά έχει πιάσει άλατα σε διάφορα σημεία. Το ενυδρείο επίσης φυλοξενούσε διάφορα πετραδάκια, κοχυλάκια κα απο την θάλασσα (χωρίς νερό πάντα). Πρέπει να του κάνω κάτι έξτρα ή το ξύδι αρκεί;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

τα φυτά μπορούν να μείνουν χωρίς χώμα για μια μέρα μόνο με νερό

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξαμε set up και ψαρακια εμαθα; :helpsmilie::):)

:blink: οχι τιποτα ιδιαιτερο!! σχεδον οτι ειχε μεσα ειναι και παλι, αλλα με αλλη διαταξη. ψαρακια αργοτερα!! μα καλα τιποτα δεν μενει κρυφο εδω? :blink: ξερεις, εχω και ωραιο βεραντακι για απογευματινο καφεδακι... :helpsmilie:

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για καθαρισμό ενυδρείου. Είναι ένα αρκετά παλιό και μικρούλι αλλά είναι στεγανό. Το φίλτρο δουλεύει αλλά έχει πιάσει άλατα σε διάφορα σημεία. Το ενυδρείο επίσης φυλοξενούσε διάφορα πετραδάκια, κοχυλάκια κα απο την θάλασσα (χωρίς νερό πάντα). Πρέπει να του κάνω κάτι έξτρα ή το ξύδι αρκεί;

καθαρισε καλα τα αλατα, με ξυδι. κατα προτιμιση λευκο. μην ριψεις με τη σκληρη επιφανεια απο σφουγγαρι για πιατα. καλυτερα ενα σφουγγαρι απο φιλτρο και προσεχε μην γρατζουνισεις κανενα τζαμι και φαινεται χαλια μετα. πριν αρχισεις το τριψιμο να εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις υπολειματα αμμου ή χαλικιου, γιατι μπορει να τα παρασειρεις με το σφουγγαρι και να εχεις παλι γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά μπορούν να μείνουν χωρίς χώμα για μια μέρα μόνο με νερό

και περισσοτερο τωρα που ειναι καλοκαιρι, αλλα εξω στο φως

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...