Jump to content

Σαπουνάδα


Recommended Posts

Γειά σε όλους!

Ηρθε η ώρα μου να μπώ ενεργά (με ερώτηση :lmao: ) στο forum. Εχω αγοράσει ένα ενυδρείο 80 λίτρα πριν δυο μήνες και ...δεν με έχει πείσει οτι είναι έτοιμο να δεχθεί τα ψάρια που θέλω.

Δεν θα αρχίσω να εξιστορώ όσα πέρασα και (ελπίζω) έλυσα με την βοήθεια του καταστήματος που το αγόρασα! Με απασχολεί όμως το εξής: Στην επιφάνεια του νερού δημιουργούνται φυσαλίδες... φαινόμενο σαπουνάδας. Πίστευα οτι θα ηρεμίσει αλλά τίποτα. Είναι κακό? Μπορώ΄να αρχίσω να βάζω ψάρια μέσα (έχω τρία... εννοώ τα υπόλοιπα)? Μπορώ/πρέπει να κάνω κάτι για αυτο?

Α... και μια που γράφω... βακτηρίδια πόσο συχνά πρέπει να ρίχνω?

Ελπίζω να βρώ τις απαντήσεις εδώ ώστε επιτέλους να δω λίγα ακόμα ψάρια στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ανα και αρχαριος θα σου απαντησω σε ο,τι γνωριζω.και το δικο μου ενυδρειο πανω κανει πολλεσ φυσαλιδες,μα πιστευω οτι ειναι λογω του μηχανισμου του οξυγονου.αν τυχει και το κλεισω οι φυσαλιδες φευγιυν κατευθειαν.Δεν ξερω ομωσ αν εννοεις τετοια σαπουναδα.

Οσο για τα βακτηριδια ριχνεις τις πρωτες 10 μερες και μετα σε καθε αλλαγη νερου.(Αυτα γνωριζω εγω ως αρχαριος και εγω...)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ανα και αρχαριος θα σου απαντησω σε ο,τι γνωριζω.και το δικο μου ενυδρειο πανω κανει πολλεσ φυσαλιδες,μα πιστευω οτι ειναι λογω του μηχανισμου του οξυγονου.αν τυχει και το κλεισω οι φυσαλιδες φευγιυν κατευθειαν.Δεν ξερω ομωσ αν εννοεις τετοια σαπουναδα.

Οσο για τα βακτηριδια ριχνεις τις πρωτες 10 μερες και μετα σε καθε αλλαγη νερου.(Αυτα γνωριζω εγω ως αρχαριος και εγω...)

32289[/snapback]

Σε ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς αυτό πίστεψα και εγώ και έκλεισα το οξυγόνο αλλά συνεχίζει το πρόβλημα! Πρέπει να είναι κατι άλλο! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλωσόρισες στο Aquazone!

Τα 80 λίτρα που αναφέρεις είναι καθαρά ή αποτελούν την συνολική χωρητικότητα του ενυδρείου;

Τι ψάρια έχεις τώρα μέσα και τι και πόσα ψάρια θέλεις να βάλεις;

Πώς έστρωσες το ενυδρείο σου;

Τι αντλία (λίτρα που μεταφέρει ανά ώρα) έχεις μέσα στο φίλτρο σου;

Η έξοδος νερού του φίλτρου είναι πάνω από την επιφάνεια;

Βακτήρια μπορείς να βάζεις κάθε φορά που καθαρίζεις το φίλτρο σου!

Για τις φυσαλίδες θα σου πει κάποιος πιο σχετικός!

Link to comment
Share on other sites

Εντονη παραγωγή φυσαλίδων - σαν σαπουνάδα - έχουμε:

1. όταν υπάρχει δυνατή αεραντλία

2. όταν έχει πέσει υπερβολική ποσότητα αντιχλώριου (όχι όμως από όλες τις μάρκες)

3. Συνδιασμός αυτών των δύο.

4. Οταν προσθέτουμε απορυπαντικό μαζί με το αντιχλώριο... (!)

5. Επίσης έντονη παραγωγή φυσαλίδων υπάρχει όταν πάνε με χίλια τα φυτά και παράγουν αβέρτα οξυγόνο - μόνο που δεν δείχνει σαν σαπουνάδα...

Δεν θυμάμαι τώρα άλλη εκδοχή... Εσύ σε ποια από όλες νομίζεις ότι "παίζεις"..?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σαπουνάδα μήπως εννοείς τις μεγάλες φυσαλίδες που μένουν αρκετή ώρα στην επιφάνεια του νερού μέχρι να σκάσουν?

Θα ήταν καλό να μας πεις τι φίλτρο έχεις (μοντέλο & υλικά).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας τα πάρω με την σειρά:

Σχετικά με τις πιθανότητες που λέει ο filoxenos φοβάμαι πως μάλλον καμμία περίπτωση δεν νομίζω οτι παίζω. Η αεραντλία που έχω δεν είναι δυνατή και την έχω κλέισει εδώ και πολύ καιρό πιστεύοντας και εγώ οτι μπορεί να φταίει. Για το αντιχλώριο θα έλεγα οτι είναι πιό πιθανό να ρίχνω λιγότερο απο ότι πρέπει (μία φορά τον μήνα περίπου αλλά έκανα και μια ενδιάμεση αλλαγή νερού). Απορυπαντικό "φυσικά" όχι και όσο για φυτά δεν έχω ούτε ένα ακόμα! :lmao:

Οι φυσαλίδες δεν είναι μεγάλες αλλά... πολλές! Δημιουργούνται από την αεραντλία (όταν την έχω ανοικτή) αλλά και από την ροή του φίλτρου.

Το ενυδρείο που πήρα είναι JUWEL 80lt και ο τύπος του είναι Monolux 80. φίλτρα και λοιπά είναι "της μάνας" του!

Τι να πώ? ...ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλωσόρισες στο Aquazone!

Τα 80 λίτρα που αναφέρεις είναι καθαρά ή αποτελούν την συνολική χωρητικότητα του ενυδρείου;

Τι ψάρια έχεις τώρα μέσα και τι και πόσα ψάρια θέλεις να βάλεις;

Πώς έστρωσες το ενυδρείο σου;

Τι αντλία (λίτρα που μεταφέρει ανά ώρα) έχεις μέσα στο φίλτρο σου;

Η έξοδος νερού του φίλτρου είναι πάνω από την επιφάνεια;

Βακτήρια μπορείς να βάζεις κάθε φορά που καθαρίζεις το φίλτρο σου!

Για τις φυσαλίδες θα σου πει κάποιος πιο σχετικός!

32292[/snapback]

Συγνώμη kouzman, δεν είχα δεί την απάντησή σου! Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!

Κύτα, θα απαντήσω σε αυτά που λές ...λίγο ερασιτεχνικά:

Το ενυδρείο μου είπανε οτι είναι 80 λίτρα και ο τύπος του είναι JUWEL MONOLUX 80... υποθέτω λοιπόν οτι αποτελούν την συνολική χωρητικότητα!

Τα ψάρια που έχω τώρα είναι ένας πλακόστομος, μία μπότια (είχα άλλη μία αλλά αυτοκτόνησε πριν μια εβδομάδα) και μία αφρικάνα (η δεύτερη απεβίωσε πολύ νωρίς)!

Δεν ξέρω τι λίτρα τραβάει η αντλία αλλά είναι αυτή που είχε το ενυδρείο οταν το αγόρασα! Η έξοδος του νερού ειναι αυτή την στιγμή μισή - μισή στην επιφάνεια! Οταν προσθέτω νερό και την καλύπτω οι φυσαλίδες που δημιουργούνατι είναι πολύ λιγότερες... προφανώς γιατί δεν υπάρχει κάτι να τις δημιουργήσει. Οσες δημιουργούνται όμως δεν ΄"σκάνε" αμέσως αλλά παραμένουν!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις 2 πράγματα:

1. να στρέψεις την έξοδο του φίλτρου στην επιφάνεια του νερού ώστε να την αναταράσσει και παράλληλα να ανεβάσεις, αν γίνεται, την είσοδο του φίλτρου όσο πιο κοντά μπορείς στην επιφάνεια ώστε να ρουφάει νερό από αυτή. Έτσι θα φιλτράρεις και θα καθαρίζεις καλύτερα την επιφάνεια και τα διάφορα κατάλοιπα που μένουν εκεί.

2. να προσθέσεις για 1-2 εβδομάδες ενεργό άνθρακα στο φίλτρο σου και να δεις αν βοηθήσει.

Για γρηγορότερα αποτελέσματα μπορείς να καθαρίσεις την επιφάνεια του νερού, με χαρτί κουζίνας ή αφαιρώντας νερό με ένα μικρό ποτήρι από αυτή.

Κλείνοντας την αεραντλία δε λύνεις το πρόβλημα απλά το κάνεις να μη φαίνεται τόσο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΔεν σε ρώτησα νωρίτερα πόσο ταΐζεις τα ψάρια και τι τροφή (μάρκα/είδος).

Ίσως αν η τροφή είναι δεν είναι καλής ποιότητας να σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Ισως έχεις δίκιο σχετικά με το να έχει μαζέψει διάφορα στην επιφάνεια! Θα κάνω μια μικρή αλλάγή νερού σήμερα παίρνοντας μόνο απο την επιφάνεια! Δυστυχώς δεν μπορώ να μετακινήσω τίποτα στο φίλτρο!

Σχετικά με το ταϊσμα τους έδινα από μία εταιρεία που λέγεται Totto (επιπλέων φαγητό) και Tetra για τις μπότιες. Τώρα τους δίνω ένα mix της Sera με αυτόματο ταϊσμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...