Jump to content

τι ψαρια και τι φυτα μπορω να βαλω σε 15 λιτρα?


Recommended Posts

για σας παιδια ειμαι καινουριος εδω και θελω να παρω ενα μικρο ενυδριακι απο τα τζαμπο 15 λιτρα ειναι τι μπορω να βαλω μεσα ειχα σκεφτει για γκαπυ αλλα δν ξερω αν κανει.για πειτε.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς όρισες!

Όπως θα διαβάσεις και στο προφίλ των Guppy εδώ το ενυδρείο που απαιτείται για το συγκεκριμένο είδος πρέπει να είναι περίπου 60 λίτρα.Επίσης μπαίνουν σε χαρέμια 1 αρσενικού προς 3 θηλυκά.Αν θέλεις τη γνώμη μου μην αγοράσεις το συγκεκριμένο ενυδρείο.Δεν επαρκεί σχεδόν για κανένα ζωντανό και δε θα το χαρείς.Προσπάθησε να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο έστω και μεταχειρισμένο από συνχομπίστα.Υπάρχουν σε πολύ καλές τιμές με έτοιμο φωτισμό και φίλτρο ικανοποιητικής απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

ισω να μην βαλω ψαρια αλλα φυτα....τι μπορω να βαλω απο φυτα??

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου δώσω μια ιδέα του τι έχω κάνει σε ίδιο ενυδρείο; :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι φυτά θέλεις. Βέβαια αν διαλέξεις δύσκολα μπορεί να μην σου κρατάνε. Επίσης μετά από κανά τρίμηνο τουλάχιστον μπορείς να βάλεις και καμιά γαριδούλα.

Link to comment
Share on other sites

Απο ψάρια αν θες βάζεις μόνο 1 μονομάχο

Απο φυτά καλύτερα να προτυμήσεις χαμηλα φυτά και moss που δείχνουν πολύ ωραία στα nano tanks.Μπορείς να βάλεις και φυτό επιφάνειας οπως pistia

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

μαλλον φυτεμενο θα το κανω με γαριδουλες... :) χαλικι τι χαλικι να αγωρασω...??

Link to comment
Share on other sites

μαλλον φυτεμενο θα το κανω με γαριδουλες... :) χαλικι τι χαλικι να αγωρασω...??

Πολύ καλό είναι το μαυρο χαλίκι της Dennerle.Δίχνει πολύ ωραια με red cherry

Link to comment
Share on other sites

Red cherry ή amano. Ή όποια άλλη που δεν είναι μεγάλη. Ψάξε και εδώ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=4 αλλά δεν ξέρω αν θα τις βρεις εύκολα. Για μονομάχο πιστεύω ότι είναι λίγα τα λίτρα. Τα καθαρά λίτρα θα είναι λιγότερα αν υπολογίσουμε φυτά και άμμο συν το φίλτρο. Καλυτερα φυτά και γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

ποσο περιπου θα μου στοιχισουν το moss οι 2 γαριδες και το χαλικι??

Link to comment
Share on other sites

ποσο περιπου θα μου στοιχισουν το moss οι 2 γαριδες και το χαλικι??

Moss μπορείς να βρείς και απο τις αγγελίες του φόρουμ γιατι στα pet shop είναι σε πολύ μικρές ποσότητες και ακριβές!!!

Μονο 2 γαρίδες θα βάλεις???Οι red cherry είναι πολύ μικρες και πάνε καμια 10-15αρια σε τέτοιο ενυδρείο.Ασε που θα σου γεννάνε συνέχεια!

Κι αυτές μπορείς να τις βρείς απο τις αγγελίες.Απ'οσο έχω δει εγώ στα pet shop κάνουν 1.50-1.90 αλλα τις δίνουν πολύ μικρές.Καλύτερα να πάρεις απο κάποιο μέλος του φόρουμ

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

ποσο περιπου θα μου στοιχισουν το moss οι 2 γαριδες και το χαλικι??

Περίπου 6-7 ευρώ το χαλίκι ανά 5κιλά, η moss δεν ξέρω αλλά όχι πάνω από 12 ευρώ πιστεύω (τα περισσότερα φυτά έχουν γύρω στα 6-8 ευρώ), και γαρίδες περίπου 3 ευρώ ίσως και λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

μενω καρδιτσα και οι περισοτεροι απο εσας ατικη :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα στήσιμο που είχα κάνει πριν λίγο καιρό στο συγκεκριμένο ενυδρείο με red cherry.Απαιτεί όμως μεγάλη προσοχή γιατί τα λίτρα είναι λίγα και για αρχή δε θα στο πρότεινα.Τώρα κατοικούν σαλιγκάρια Anentome helena για αναπαραγωγή και 2 γατόψαρα Hara jerdoni.

Image1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια τι φως μπορω να βαλω εχω ενα φωτιστικο που παιρνει φθορειου δν ξερω ποσα βατ αλλα απο πισω σε ενα αυτοκολιτο γραφει τ5/g5 μηπως ειναι οι λαμπεσ που μπορει να παρει...???

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

α παιδια βρηκα και τα βατ ειναι 8wat κανει για 13 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

α παιδια βρηκα και τα βατ ειναι 8wat κανει για 13 λιτρα

ναι μια χαρα! πανω απο 0.5 βατ/λιτρο

Link to comment
Share on other sites

A OK και ισος αυριο να παω να παρω και το ενυδριο

;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα στήσιμο που είχα κάνει πριν λίγο καιρό στο συγκεκριμένο ενυδρείο με red cherry.Απαιτεί όμως μεγάλη προσοχή γιατί τα λίτρα είναι λίγα και για αρχή δε θα στο πρότεινα.Τώρα κατοικούν σαλιγκάρια Anentome helena για αναπαραγωγή και 2 γατόψαρα Hara jerdoni.

Image1.jpg

Πίσω διακρίνω ένα moss wall? Αν ναι πως γίνεται? :):P

Link to comment
Share on other sites

πόσα ξέρεις,πόσα ξέρεις. :):P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...