Jump to content

Απολύμανση μπετονιού- αντλίας


Recommended Posts

Πήρα σήμερα ένα μπετόνι 22l (6€)και μία αντλία 12V αδιάβροχη (14€)απο τον Πειραιά. Θέλω να τα απολυμάνω μπάς και έχουν τίποτα. Το διάλυμα χλωρίνης πώς σας φαίνετε σαν ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Για το ντεποζιτο οκ.Για την αντλια οχι.Αλλα δεν ξερω και τι αλλο να σου προτεινω.Καυτο νερο ισως θα ηταν καλη ιδεα αν δεν εχει πλαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε το μπιντονάκι με νερό και ξύδι, βαλε μέσα την αντλία να σου ανακατεύει το μείγμα για μια ημέρα, και μετά ξεπλυνετα με καθαρό νεράκι και θα είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ενα απλο ξεπλυμα με νερο φτανει, αλλα αν θες να εισαι σιγουρος ...απολυμανση.

Γέμισε το μπιντονάκι με νερό και ξύδι, βαλε μέσα την αντλία να σου ανακατεύει το μείγμα για μια ημέρα, και μετά ξεπλυνετα με καθαρό νεράκι και θα είσαι έτοιμος!

Κανε αυτο αλλα για μια ωρα με διαλυμα χλωρινης και νερου 1 προς 19 μερη αντιστοιχα.

Μετα καλο ξεπλυμα στο τελος γεμισε και κανε το ιδο με νερο και αντιχλωριο διπλη δοση.

Δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29353&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ο κλασικός better safe than sorry θα δουλέψει απολύμανση! :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον φιλο delta66, με νερο-χλωρινη μπορεις να κανεις τελεια απολυμανση , και μετα νερο με αρκετη δοση αντιχλωριου να φυγει η χλωρινη.

Εγω καθαρισα ενυδρειο μεταχηρησμενο που ηταν σε αθλια κατασταση και εγηνε λες και το πηρα καινουργιο !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...