Jump to content

νεο ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα

ειμαι κατοχος 100λ κοντα 3 μηνες τωρα

ξεκινησε κατι σαν χομπυ αλλα ειδα οτι υπηρχαν πολλα πραγματα που δεν ηξερα και τα μαθαινω τωρα στην πορεια ενω ηδη εχω χασει καποια ψαρια

εχω εξωτερικο φιλτρο 1000λ/ω 1 πλατυ 1 μολυ 3 ζεβρες 15 νεον και ενα πλακοστομο

η αμμωνια ειναι σε καλα επιπεδα σχεδον μηδεν τα νιτρικα ομωσ ειναι κοντα στο 30

ph 8.5

παρακαλω καποιες συμβουλες για να αρχισω να ξεκαθαριζω καποια πραγματα και να μπορεσω να βελτιωσω και να αναπτυξω το ενυδρειο μου

σας ευχαριστω και παλι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Εδώ θα βρεις πολλά και διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα!

Μπορείς για αρχή να διαβάσεις τα άρθρα που υπάρχουν για να πάρεις μια πρώτη εικόνα των διαδικασιών που επιτελούνται μέσα στο ενυδρείο σου!

Αν μπορείς δώσε ένα αναλυτικό ιστορικό του ενυδρείου σου!

Και κάνε μας μια γενικότερη παρουσίαση του!

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου ειναι πολυ δυνατο για το ενυδρειο σου με συνεπεια να εχεις ισχυρα ρευμα τα νερου στο ενυδρειο πραγμα που δεν ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο για τα ψαρια σου.Τι υλικα εχεις βαλει μεσα στο φιλτρο σου???το ph σου ειναι ιδιαιτερα υψηλο πρεπει να κανεις κατι με αυτο και αμμεσα πρεπει να το ριξεις τουλαχιστον στο 7,8 με 7,5 και τι αλλο εχεις βαλει στο ενυδρειο πετρες χαλικι κτλ.Πεσ οτι εχεις βαλει για να δουμε τι μπορει να φταιει για το 8,5 ph

Link to comment
Share on other sites

ειχα αγοραεσει απο την αρχη ενα μαγαλο διακοσμητικο σαν σπηλια το οποιο το ειχα βαλει στην μεση του ενυδρειου,εδω και μια βδομαδα το αφαιρεσα γιατι πιστευα οτι ισως ο μεγαλοσ ογκοσ του κανει κακο στα ψαρια

κατω εχω χαλικι γυρω στους 4-5 ποντους το φιλτρο εχει ενεργο ανθρακα ,makaroni kai zeo-stone exei 4 ipostromata kai pano pano tou exo balei ialobambaka

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρονι ειναι ενα υλικο αρκετα ξεπερασμενο με μικρη επιφανια για αποικιση βακτηριων θα σου προτεινα Eheim Ehfisubstrat pro.Ο ζεολιθος ειναι μια χαρα οσο για τον νεργο ανθρακα ποιος που προτεινε να βαλεις δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται.Τον υαλοβαβμβακα θα σου προτεινα να τον βαλεις στην κατω κατω βαθμιδαΤο χαλικι σου το εχεις ελεγξει αν ειναι ουδετερο υλικο μαλλον πρεπει να μην ειναι ουδετερο αλλα ασβετολιθικο για να εχεις τοσο ψηλο ph κανε το test και κοιτα αν ειναι ασβεστολιθικο η οχι

Link to comment
Share on other sites

ara bgazo to makroni kai bazo to eheim??

ti akribos kani auto?

pos tha do an to xaliki ine oudetero?

32411[/snapback]

Το μακαρόνι το χρησιμοποιούμε σαν πρώτο στρώμα, μαζί με το κλασσικό μπλέ σφουγγάρι, για να κρατάει τα χοντρά και να προστατεύει τις βιόμπαλες. Εγώ θα σου πρότεινα λοιπόν να το κρατήσεις σαν πρώτο στρώμα και να γεμίσεις το υπόλοιπο φίλτρο με substrat pro.

Τον άνθρακα δε νομίζω ότι τον χρειάζεσαι σε μόνιμη βάση.

Ο υαλοβάμβακας δε μπαίνει πρώτος στο φίλτρο, αλλά τελευταίος, για να κρατάει τα ψιλολοϊδια. Αν τον βάζεις πρώτο, τότε θα μπουκώνει συνέχεια και θα χρειάζεται να τον αλλάζεις κάθε τρείς και λίγο.

Για να δείς αν είναι ουδέτερο το χαλίκι το βγάζεις απο το ενυδρείο, το αφήνεις να στεγνώσει και του ρίχνεις λίγο ακουαφόρτε (από αυτό που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ). Αν αφρίσει τότε δεν είναι ουδέτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας κατά την γνώμη μου θα πρέπει να είναι το πρώτο υλικό μετά την είσοδο του νερού και να αντικαθίσταται κάθε εβδομάδα!

Ο άνθρακας πρέπει να χρησιμοποιείτε μετά από θεραπείες και σε άλλες ειδικές περιπτώσεις!

Καλό θα ήταν να μην αλλάξεις τα βιολογικά σου υλικά (μακαρόνι) συνολικά αλλά σιγά σιγά και με προσοχή (μετρήσεις ΝΟ2 & Νη3-4) για να μην διαταράξεις την βιολογία του ενυδρείου σου.

Το substrat pro είναι υλικό για την αποίκηση του βιολογικού φίλτρου (βακτήρια) και μας υπόσχεται μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από το μακαρόνι (αντί για ένα χρόνο περίπου τρία)!

Για να διαπιστώσεις αν τα πετρώματα (χαλίκι και πιθανές πέτρες) που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι ουδέτερα βγάλτα (πάρε δείγμα από το χαλίκι & βγάλε τις πέτρες) και ρίξε πάνω τους υδροχλωρικό οξύ!

Αν αφρίσουν τότε θα είναι ακατάλληλα για το ενυδρείο!

Για περισσότερες πληροφορίες δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4327

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

ειμαι κατοχος 100λ κοντα 3 μηνες τωρα

ξεκινησε κατι σαν χομπυ αλλα ειδα οτι υπηρχαν πολλα πραγματα που δεν ηξερα και τα μαθαινω τωρα στην πορεια ενω ηδη εχω χασει καποια ψαρια

εχω εξωτερικο φιλτρο 1000λ/ω 1 πλατυ 1 μολυ 3 ζεβρες 15 νεον και ενα πλακοστομο

η αμμωνια ειναι σε καλα επιπεδα σχεδον μηδεν τα νιτρικα ομωσ ειναι κοντα στο 30

ph 8.5

παρακαλω καποιες συμβουλες για να αρχισω να ξεκαθαριζω καποια πραγματα και να μπορεσω να βελτιωσω και να αναπτυξω το ενυδρειο μου

σας ευχαριστω και παλι..

32400[/snapback]

Η αμμωνία που έχεις (σχεδόν μηδέν) στις τιμές του pH που είσαι είναι πολύ τοξική και σε σχέση με τις υψηλές θερμοκρασίες που έχουμε το καλοκαίτι. Καλό θα ήταν να είναι ΜΗΔΕΝ. Τα νιτρικά σου δεν είναι το άμεσο πρόβλημα. Κάνεις αλλαγές νερού και κάθε πότε? Πρέπει πρώτα να ρίξει αμμωνία και νιτρώδη στο μηδέν, παράλληλα με τη μείωση του pH.

Link to comment
Share on other sites

μια φορα την βδομαδα κανω 30% αλλαγη νερου

αρα για να ανακαφαλαιωσω δεν πειραζω το φιλτρο και κανω ποιο συχνεσ αλλαγες νερου?

εχω τα νεον οπως σας ειπα μια βδομαδα τωρα μεσα και καθε μερα βγαζω ενα νεκρο απο μεσα οφειλεται καπου αυτο?

θελω βοηθεια:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες νερου σου ειναι μια χαρα δεν χρειαζεται να κανεις πιο συχνες ή πιο μεγαλες. ΜΗΝ ταιζεις πολυ και μεγαλες ποσοτητες. Ριχνεις στο νερακι που κανεις αλλαγες stress zyme?? αν οχι και απο καταλλαβανω απο την αμμωνια και τα νιτρικα δεν βαζεις,να βαζεις θα σε βοηθησει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται τα υλικά του φίλτρου σου ακόμα δεν έχουν στρώσει όπως πρέπει. Συνέχιζε να ρίχνεις stress zyme όπως ρίχνεις, μέχρι η αμμωνία και τα νιτρώδη σου να μηδενιστούν. Νιτρώδη τι μέτρηση παίρνεις? Τα ψάρια μπορεί να έχασες από την ύπαρξη αμμωνίας/νιτρωδών ή και το γεγονός ότι τα νέον δεν είναι για νερό με pH 8.5! αλλά για νερό με pH γύρω στο 7-7.5

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις αύξηση της αμμωνίας ή των νιτρωδών κάνε αλλαγές (30%) δύο φορές τη βδομάδα. Πρέπει οπωσδήποτε να μηδενιστούν αυτά και να κάνουμε κάτι για να πέσει το pH. Το pH της βρύσης σου πόσο είναι???

Link to comment
Share on other sites

simera agora kai erixa 2.5 ml ph down μου ειπαν στο petshop να κανω και ενα τεστ αυριο να δουμε ποσο εχει πεσει

αμμωνια και νιτρωδη εχω ελαχιστα τα τεστ της σερα που εχω μου το βγαζουν στο πρωτο σταδιο ελαφρο κιτρινο αν γνωριζετε απο αυτα τα τεστ.

οσο αφορα το φιλτρο πρεπει να αλλαξω καποια συστατικα ποχω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

simera agora kai erixa 2.5 ml ph down μου ειπαν στο petshop να κανω και ενα τεστ αυριο να δουμε ποσο εχει πεσει

αμμωνια  και νιτρωδη εχω ελαχιστα τα τεστ της σερα που εχω μου το βγαζουν στο πρωτο σταδιο ελαφρο κιτρινο αν γνωριζετε απο αυτα τα τεστ.

οσο αφορα το φιλτρο πρεπει να αλλαξω καποια συστατικα ποχω μεσα?

32518[/snapback]

για αρχη,σταματα ολα αυτα τα ''υποπτα'' ζουμια για πεχα κλπ...τα υγρα της σερα μην τα πολυεμπιστευεσαι, σε αρκετα υπαρχει αστοχια υλικου.....οσο για το πεχα σου,η αγορα αντιστροφης οσμωσης ειναι μονοδρομος....τωρα για το προβλημα σου,λιγοστευεις το ταισμα,και κανεις για λιγο διαστημα συχνοτερες αλλαγες νερου,και πανω απο ολα..ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ.....καλη συνεχεια..... :lmao:
Link to comment
Share on other sites

εκανα βλακεια δηλαδη που το ριξα?

αυριο ππου θα κανω μετρηση θα σας πω αν εκανε δουλεια

μακαρι να σταθεροποισω της μετρησεις....

δεν μπορω αλλους θανατους...

Link to comment
Share on other sites

μια που τα αναλυουμε ολα....σκεφτηκα κατι,,,

το φιλτρο μου οπως ειπα ειναι εξωτερικο...απο πανω φευγουν 2 σωληνες μια εισοδου και μια εξοδου.οταν ανοιγω το καπακι του φιλτρου εχει μια υποδοχη με 4 υποστρωματα,

ποιο ειναι το ιδανικο στησιμο αυτου του φιλτρου?

πρεπει να ριχνω καποια συστατικα μεσα στο φιλτρο κατα διαστηματα?

καθαρισμος?προσ το παρον εχω μεσα ανθρακα μακαρονι και ζεολυθο

μηπως δεν γινεται σωστη λειτουργια μεσα στο φιλτρο?

ευχαριστω και παλι :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου κατά την προσωπική μου άποψη θα πρέπει να το δομήσεις ως εξής:

Αρχικά (είσοδος νερού) θα βάλεις μια στρώση υαλοβάμβακα!

Μετά μπορείς να προσθέσεις οποιοδήποτε βιολογικό υλικό θέλεις!

Στο δεύτερο διαμέρισμά θα σου πρότεινα να ξαναβάλεις μια στρώση υαλοβάμβακα (υπερβολή αλλά θα κάνει δουλειά και δεν θα μαζεύουν σκουπίδια τα βιολογικά σου υλικά)!

Ξανά βιολογικά υλικά μέχρι το τέλος!

Ο άνθρακας δεν έχει κάποια χρησιμότητα (εκτός και αν τον βάλεις μετά από θεραπείες – φάρμακα για κάποιες μέρες)!

Για την επιλογή των βιολογικών δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο!

Σε αυτό μπορεί να μας πει την γνώμη του κάποιος άλλος!

Κάθε φορά που θα το καθαρίζεις ή κάνεις αλλαγή νερού μπορείς να προσθέτεις κάποια ζωντανά βακτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Το stress zyme εξω απο το μπουκαλι εχει οδηγιες χρησης να βαζεις 10 ml καθε βδομαδα και οταν η αμμωνια και τα νιτρικα σου μηδενιστουν βαζε 5 ml καθε βδομαδα.Στα τεστ νερου που εχεις υπαρχουν δοκιμαστικοι σωληνες που ξερεις ποσα ml ριχνεις ενω με τα καπακια ριχνεις στο περιπου.Τον ανθρακα θα τον εβγαζα και στην θεση του θα εβαζα ενα καλο βιολογικο υλικο οπβς το Eheim Ehfisubstrat pro ή Bio Chem Stars που χρησιμοποιω και εγω στα 2 ενυδρεια μου.Οταν δεις υψηλα επιπεδα αμμωνιας κανε αλλαγη νερου.Οσο για το ph minus μην βαζεις τετοια ζουμια μεσα στο ενυδρειο περισσοτερο κακο του κανεις παρα καλο.και οταν εχεις εχεις ενα μεγαλο ποσοστο βακτηριδιων με τον καιρο και το stress zyme θα δεις οτι ολα θα ειναι πολυ πιο ευκολα :lmao:

Μεχρι να μηδενιστουν αμμωνια και νιτρικα και στρωθουν καλα να υλικα σου μην ξανα αγορασεις ψαρια και τα ταλαιπωρεις :lmao:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

σας γραφω τις τελευταιες μετρησεις που γινανε σημερα

αμμωνια 0,2μγ/λ

νιτρωδη 0,1μγ/λ

νιτρικα 10μγ/λ

ph 8

εχτες οπως ειπα εριξα ph down μου το εριξε μιση μοναδα να ξαναριξω?

τα νιτρικα εχω κανει 2 αλλαγες νερου ανα 3 μερες και τα βλεπω συνεχεια στο ιδιο επιπεδο ειναι καλα εκει ?

πρεπει να κανω ημερησιες αλλαγεσ νερου να δω μηπως πεσουν κιαλλο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τωρα με της συχνες αλλαγες νερου λογικα θα μου αλλαξουν και οι μετρησεις καπια στιγμη της αμμωνιας και στα νιτρωδη?η ακομα και στο ph?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες φίλε μου!

Όπως βλέπω έχει μπει στο πνεύμα της χημείας του νερού!

Οι τιμές σου θα αλλάξουν σύμφωνα με το νερό που βάζεις!

Οπότε αν έχεις μετρήσει τις τιμές του δικτύου τότε θα μπορείς να υπολογίζεις περίπου τι νερό βάζεις και τι αποτέλεσμα έχει!

Μεγάλη προσοχή οι αλλαγές να είναι μικρές και συχνές για να μην υπάρχει απότομη αλλαγή της τιμής του pH!

Τα υπόλοιπα σκευάσματα δεν έχουν κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα μια και λειτουργούν με τελείως διαφορετική λογική!

Τα NO3 δεν νομίζω να τα μηδενίσεις και δεν χρειάζεται άλλωστε!

Αντίθετα, αν γεμίσεις το ενυδρείο φυτά θα σου λείπουν στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

ara τιν αμμωνια την ριχνω με το stress zyme kai με μικρες ποσοτητες φαγητου.....μετα ερχονται τα νιτρωδη και στο τελος τα νιτρικα...

τα νιτρικα σε πιο βαθμο θα πρεπει να ειναι για να μην ειναι επικινδυνα?

και στο ph ti μεταβολες μπορω να κανω για να το φερω στισ σωστες τιμες..?

αν δεν κανω λαθοσ πρεπει να ειναι 7.5?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...