Jump to content

Τι να βάλω μέσα;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας. Είμαι σίγουρος ότι έχετε βαρεθεί να βλέπετε αυτό το θέμα, αλλά είναι αλλιώς στην πράξη από την θεωρία...

Θα μπω στο θέμα κατευθείαν:

Σήμερα μόλις έφτασε το ενυδρείο στο σπίτι μου, ένα Juvel Rio 400 και είμαι πολύ χαρούμενος :D . Είναι το πρώτο μου ενυδρείο. Θέλω να αρχίσω με κάτι πολύ εύκολο στην αρχή, κάτι πολύ ανθεκτικό στις διάφορες μεταβολές των χαρακτηριστικών του νερού του ενυδρείου. Σκέφτομαι για μερικά γκάμπυ. Τι άλλα ψάρια να βάλω μέσα; ποιά ταιριάζουν με τα γκάπυ; :)

Και τώρα ερώτηση για φυτά. Τι να βάλω; Δεν μιλάμε για φυτεμένο ενυδρείο, μιλάμε για ένα ενυδρείο με 4-5 φυτά, για ομορφιά. Δεν θέλω να βάλω ψεύτικα. Έχω σκοπό να βάλω και διοξείδιο του άνθρακα, αλλά πάλι για αρχή λέω κάτι ανθεκτικό. Τι μου προτείνετε;

Για διακοσμιτικά τι πρέπει να βάλω; Πέτρες ή και κορμούς;

Τέλος, πόσο περίπου κοστίζουν όλα αυτά; Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου δώσει κλαδέματα ή και ψαράκια;

Συγνώμη για την φλυαρία.

ΥΓ. μου είπανε σε ένα pet shop να ρίξω βακτηρίδια για το στρώσιμο, και μετά από 24-48 ώρες μπορώ να βάλω φυτά και ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Με guppy θα το χαραμήσεις τζάμπα το ενυδρείο.Ειναι πολύ μεγάλο, εχεις πάρα πολες επιλογές :)

Link to comment
Share on other sites

ο διακοσμος του ενυδρειου συνηθως εχει να κανει με τα ψαρια που θα βαλεις μεσα. κατα την γνωμη μου μην βαλεις μεσα γκαπη. για τα λιτρα σου θα πρωτεινα αφρικανικες κιχλιδες η σκαλαρια

Link to comment
Share on other sites

Με guppy θα το χαραμήσεις τζάμπα το ενυδρείο.Ειναι πολύ μεγάλο, εχεις πάρα πολες επιλογές :)

Μπορείς να μαας εξηγήσεις γιατί θα "χαραμήσει τζάμπα" το ενυδρείο με guppy; Μήπως τα guppy πρέπει να τα βάζουμε σε κουβά και όχι σε ενυδρείο; Αν δηλαδή ήθελε να βάλει νέον, πάλι θα "χαράμηζε τζαμπα" το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

:D

Με guppy θα το χαραμήσεις τζάμπα το ενυδρείο.Ειναι πολύ μεγάλο, εχεις πάρα πολες επιλογές :)

Link to comment
Share on other sites

Με guppy θα το χαραμήσεις τζάμπα το ενυδρείο.Ειναι πολύ μεγάλο, εχεις πάρα πολες επιλογές :)

Tζαμπα δεν χαραμιζεται αλλα οτι εχει πολλες επιλογες εχει :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες στην παρεα !!Πρωτα να μας πεις τον εξοπλισμο που εχεις και τι βιολογικο υλικο σου προτειναν, και μετα διαβαζεις καλα εχει πραμα εδω που μπορει να σου λυσει πολλες απορειες!Οσο για το τι ψαρια θα βαλεις ειναι παντα δικου σου γουστου και τι σου αρεσει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήρθες!

Μακάρι όλοι όταν ξεκινούσαμε να είχαμε από ένα rio400.

Τα guppy δεν είναι από τα εύκολα ψαράκια αφού είναι αρκετά ευαίσθητα. Γεννάνε όμως εύκολα και γρήγορα και έχει επικρατήσει ο όρος του εύκολου. Κι εγώ πιστεύω ότι σε τόσα λίτρα καλύτερα να πας σε άλλα είδη.

Κατά την γνώμη μου σε 400 λίτρα, η καλύτερη επιλογή σε εύκολα, ανθεκτικά και πανέμορφα ψάρια με συμπεριφορά είναι οι κιχλίδες.

Αν μιλήσουμε για τανγανίκα έχεις αρκετές επιλογές με συνδυασμό πετρόψαρων και κογχυλόψαρων και θα μπορούσες να βάλεις και μερικά φυτά μαζί με τις πέτρες-κορμούς-κοχύλια.

Ψάξε, διάβασε κι εδώ είμαστε

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερθηκε και παραπανω ουτε εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι χωριζουμε τα ψαρια σε ομαδες....Δηλαδη τα guppy ειναι κατωτερα ψαρια απο τα σκαλαρια ή τους δισκους ? :D Το οτι εχει πολλες επιλογες ο φιλος μας ειναι αλλο θεμα.Παντως στα ενυδρεια μας βαζουμε ψαρακια τα οποια μας αρεσουν αλλα ομως με την αυστηρη προυποθεση να μπορουμε να τους παρεχουμε τα παντα ετσι ωστε να ζουν ευτυχισμενα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μπήκες πολύ δυναμικά στο χόμπι με αυτό το ενυδρείο και μπράβο σου ! :)

Τώρα για να μπορέσουν τα παιδιά να σε βοηθήσουν πρέπει να μας πεις αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις λίγα χρήματα ακόμα για να βελτιώσεις το φίλτρο σου /αγοράσεις ένα εξωτερικό και αν έχεις λίγο χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς με την επεξεργασία νερού.

Όταν λες Co2 θες να αγοράσεις μπουκάλα ? Και όσο για τα φυτά μπορείς να βάλεις όσα εύκολα θες και να ασχοληθείς ελάχιστο μαζί τους !

Ένα πολύ σημαντικό κομμάτι είναι και ο βυθός σκέψου καλά αν θες χαλίκι ή άμμο και πριν αποφασίσεις καλό θα ήταν να βρεις τι ψάρια θα βάλεις πρώτα αφού μερικά πάνε μόνο σε άμμο !

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μαας εξηγήσεις γιατί θα "χαραμήσει τζάμπα" το ενυδρείο με guppy; Μήπως τα guppy πρέπει να τα βάζουμε σε κουβά και όχι σε ενυδρείο; Αν δηλαδή ήθελε να βάλει νέον, πάλι θα "χαράμηζε τζαμπα" το ενυδρείο;

Εγω το είπα γιατι δεν έχω δεί ποτε σε τόσο μεγάλο ενυδρείο να μπαίνουν guppy.

Γούστα είναι αυτά και εμπειρία

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

βαλε τροφεους Ικολα η Μεμπα ....σετ απ ταγκανικα

ψαξε να βρεις πληροφοριες

αλλα εχω θα ψηνομουν και για χρυσοψαρα με ενα ισχυρο φιλρο θα ηταν φιναααα! :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα φιλε μου ειναι να κανεις ενα καλο στρωσιμο στο ενυδρειο σου να βρεις ενα καλο μπολι ωστε να μην αντιμετωπιζεις προβληματα με αμμωνια επειτα θελει αρκετο διαβασμα και ψαξιμο

επειδη ομως μπηκες γρηγορα στα βαθια -400λιτρα- πρεπει να δεις τι σου αρεσει να διατηρησεις στο ενυδρειο σου και μετα να προσομοιωσεις της συνθηκες που θελειτο καθε ψαρι αλλες συνθηκες θελει ο δισκος και αλλες ενα χρυσοψαρο

Ακομα να μην το βαλεις κατω αν σου τυχουν αναποδιες οι απωλειες που οι εχουμε αντιμετωπισει

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

και οτι θες εδω ειμαστε εμεις αλλα πρωτα απ'ολα αρκετο διαβασμα

ΥΓ. μου είπανε σε ένα pet shop να ρίξω βακτηρίδια για το στρώσιμο, και μετά από 24-48 ώρες μπορώ να βάλω φυτά και ψάρια.
μην τους ακους θελει αρκετο καιρο να στρωσει ενα ενυδρειο

Δωσε βαση στον κυκλο του αζωτου και μετα θα καταλαβεις τι σου λεω

Έγινε επεξεργασία - mathaios81
Link to comment
Share on other sites

Με γεια φιλε το ενυδρειο. :)

Βαλει οτι θελεις οσο μικρο και να ειναι το ψαρι. Ολα ειναι ομορφα. ακομα και μονο με σαλιγγαρια αν σου αρεσουν.

Περιορισμους εχουμε για μεγαλα ψαρια και οχι για μικρα.

Εγω εχω στησει το ιδιο ενυδρειο για Καρδιναλιους (ιδιο μεγεθος ψαρι με τα guppy απλα θελει blackwater μαλακο και οξυνο νερο).

Μπορεις να στησεις ενα βιοτοπο κεντρικης αμερικης ή ενα κοινωνικο με ψαρια σκληρου νερου (για να μην αναγκαζεσαι να κανει και προετοιμαια και επιξεργασια νερου)

Εγω θα εβαζα μαζι με τα guppy ξιφοφορους (οχι αλλα ομως ζωοτοκα γιατι δεν μου αρεσει να εκτρεφω υβριδια και καποια υβριδιζουν μεταξυ τους, εδω λεει ποια ειδη ζωοτοκων υβριδιζουν).

Επισης θα εβαζα σαλιγγαρια διαφορα. Applesnail, Zebra nerite, Anetnome helena (για να κρατανε χαμηλα τπν πληθυσμο των λαθρεπιβατων μικρων σαλιγγαριων) και γαριδες Amano shrimp, Filter shrimp.

Και βλεπουμε.

Απο φυτα οσα θελεις.

Υπαρχουν φυτα πολυ ομορφα και χωρις απαιτησεις ουτε διοξειδια κλπ

Δες εδω

Οταν στρωσει το ενυδρειο καλο ειναι να μην εχεις πολλα γρηγορης αναπτυξης φυτα για να μενουν θρεπτικα στο νερο για ολα τα φυτα. Στην αρχη ομως ειναι καλο να εχεις πολλα τετοια για να τραβανε τοξικα.

Δες εδω πληροφοριες για τα guppy, τους ξιφοφορους, τα applesnail, Zebra nerite, Anentome helena, γαριδες γενικα και εδω

H δευτερη επιλογη και πιο αγαπημενη μου ειναι τα χρυσοψαρα.

Εδω δεν εχεις επιλογες για συγκατοικους παρα μονο applesnail αλλα τα χρυσοψαρα φτανουν για να σε αποζημιωσουν απο θεαμα και ομορφια και συμπεριφορες.

Ουτε και απο φυτα πολλα ειδη παρα μονο οσα δεν τρωνε οπως Anubias, Microsorum pteropus, Moss, Vallisneria οχι πως ειναι κακο να τους βαζουμε και μερικα για μεζε φρεσκια τροφη οπως Ceratophyllum, (Φακη) Lemna minor φυτα επιφανειας.

Διαβασε εδω για τα χρυσοψαρα τις βασικες πληροφοριες.

Επισης θα ειναι πολυ οικονομικο το ενυδρειο αφου δεν θελουν θερμανση το χειμωνα (το 75% των εξοδων σε ενα ενυδρειο ειναι η θερμανση)

Εγω ψηφιζω χρυσοψαρα.

Ομορφια - συμπεριφορες - ευκολη και οικονομικη διατηρηση.

Μπορεις να βαλεις μεχρι 8-10 ψαρια και 5-6 applesnail. (μη ξεxνας οτι γινονται τερατα τα χρυσοψαρα και ειδα δυο μεγαλα στο Νινταλ πανεμορφα)

ΥΓ Πρωτα απο ολα ομως πρεπει να στρωσεις το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ομως μπηκες γρηγορα στα βαθια -400λιτρα-

Σε αυτο δεν συμφωνω.,

Εγω νομιζω μπηκε στα ρηχα.

Και αυτο γιατι το δυσκολο για ενα νεο στο χομπι, δεν ειναι να μαθει να κανει αλλαγη (το μονο που θα τον δυσκολεψει σε αυτα τα λιτρα σε σχεση με ενα μικρο ενυδρειο) ή να βαλει 1-2 κυκλοφορητες ή ενα εξτρα εξωτερικο φιλρο, αλλα να μαθει για τη χημεια του νερου που αυτη κραταει τα ψαρια ζωντανα.

Η χημεια λοιπον του νερου ειναι πολυ πιο ευθραστη σε ενα μικρο ενυδρειο παρα σε ενα μεγαλο που θα συγχωρεσει λαθακια. Το μικρο δεν συγχωρει.

ΥΓ @ makridelacos για την αλλαγη νερου υπαρχουν απλες διαδικασιες με καποια αντλια και ενα βαρελι που σου κανουν τη ζωη ευκολη. Θα τα πουμε αν θελεις σε καποιο αλλο θεμα με αποριες σου.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι νεος στο hobby και κατοχος τοσου μεγαλου ενυδρειου συμβουλη μην πας σε μικρα ψαρια οπως guppy, ζωοτοκα κ.α.

Μπορεις να βαλεις αρκετα σκαλαρια που θα γηνουν πολυ μεγαλα και θα χερεσαι να τα βλεπεις, αλλη επιλογη ειναι θαλασσινο αλλα το κοστος για 400 λιτρα ειναι αρκετα υψηλο.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι νεος στο hobby και κατοχος τοσου μεγαλου ενυδρειου συμβουλη μην πας σε μικρα ψαρια οπως guppy, ζωοτοκα κ.α.

Με ποιο σκεπτικο δεν ταιριαζει νεος χομπιστας και μικρα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Λοιπόν, βλέπω πολλούς να λένε "μη βάλεις μικρά ψάρια, επειδή έχεις μεγάλο ενυδρείο". Από όσα έχω διαβάσει μέσα σε αυτό το forum δεν πιστεύω ότι ισχύει κάτι τέτοιο! Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο το οποίο να το χαίρομαι και όχι να μαζεύω με απόχη νεκρά ψάρια. Πιστεύω ότι τα πιο όμορφα ψάρια είναι τα ζωντανά, ανεξαρτήτου μεγέθους.

Φίλτρο είχε μέσα, ένα εσωτερικό. Θα χρειαστώ κάποιο εξωτερικό;

Όσον αφορά τώρα τα χρυσόψαρα, από όσο έχω δει, θέλει πολύ περιποίηση το νερό. Μπορεί στο μέλλον να βάλω, όχι τώρα.

Αυτά θα τα συζητήσουμε μετά, τώρα έχω άλλο πρόβλημα...

Έστησα το έπιπλο του ενυδρείου και τοποθέτησα πάνω του το ενυδρείο. Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά παρατήρησα ότι υπάρχει ένα μικρό κενό στις άκρες του ενυδρείου με το έπιπλο. Είναι περίπου 1mm η απόσταση της βάσης του ενυδρείου με το έπιπλο. Το Rio έχει μια πλαστική βάση περιμετρικά από το κάτω τζάμι του ενυδρείου, μάλλον για να μην σπάσει το ενυδρείο από τυχόν σκουπιδάκια.

Έχω τρελαθεί! δεν ξέρω τι να κάνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο σκεπτικο δεν ταιριαζει νεος χομπιστας και μικρα ψαρια?

:)

Link to comment
Share on other sites

1. Φίλτρο είχε μέσα, ένα εσωτερικό. Θα χρειαστώ κάποιο εξωτερικό;

2. Έστησα το έπιπλο του ενυδρείου και τοποθέτησα πάνω του το ενυδρείο. Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά παρατήρησα ότι υπάρχει ένα μικρό κενό στις άκρες του ενυδρείου με το έπιπλο. Είναι περίπου 1mm η απόσταση της βάσης του ενυδρείου με το έπιπλο. Το Rio έχει μια πλαστική βάση περιμετρικά από το κάτω τζάμι του ενυδρείου, μάλλον για να μην σπάσει το ενυδρείο από τυχόν σκουπιδάκια.

Έχω τρελαθεί! δεν ξέρω τι να κάνω... :)

1. Λεγεται αναλογα την ιχθυοφορτωση αλλα η αποψη μου για αυτο το μεγεθος ενυδρειου, θα χρειαστει μονο και μονο για την καλη κυκλοφορια του νερου. Αντι να βαλεις λοιπον κυκλοφορητη, καλυτερα ειναι να βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρο προδιαγραφων (eheim 2217) με την εξοδο απο την απεναντι μερια του εσωτερικου και εισαι καλυμμενος και απο βιολογια και απο κυκλοφορια και απο τυχων βλαβη σε φιλτρο (θα δουλευει το αλλο)

2. Αυτο δεν μου αρεσει, αν και οταν γεμισει νερο θα "κατσει". Καλυτερα να το δει καποιος απο κοντα. Παρε τηλεφωνο το καταστημα που το αγορασες και ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα.

Εγω θα σου προτεινα το εξης 1)θα βαλεις τα ψαρια τα οποια φυσικα θα ειναι ευκολα στην συντυρηση τους και επιπλεον θα σου αρεσουν.ωστοσο οσο πιο μεγαλα και πολυχρωμα ειναι τα ψαρια τοσο πιο ενδιαφερον θα γινει και το θεαμα.Επισης ακουσα οτι θα βαλεις συστημα co2 ειμαι καθετοσ σε αυτο και θα σ ελεγα οτι με 5 φυτα δν ειναι και τοσο απαραιτητο εξαλλου οσα περισσοτερα ψαρια βαλεις τοσο πιο πολυ co2 θα απελευθερωνουν.αυτα απο εμενα καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω έβαλα μια φωτογραφία. το πρόβλημα είναι το μικρό κενό που φαίνεται δεξιά στο ενυδρείο. Όχι το κενό από το ντουλάπι, λίγο πιο πάνω. Μεγεθύνετε την εικόνα για να το δείτε καλύτερα.

Έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

1. Φταίει το πάτωμα (πλακάκια), δεν έχουν τοποθετηθεί σωστά.

2. Δεν έσφιξα σωστά τα ποδαράκια του επίπλου μου.

3. Είναι στραβή η βάση (πολύ μικρή πιθανότητα)

4. Μπορεί να φταίει και η πλάτη του επίπλου, στα πλαϊνά, δεν έχει πλάτες.

img019s.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Δεν ξέρω τι να πω.

Με το χέρι μου σήκωσα την βάση του επίπλου για κάποια δευτερόλεπτα και είδα ότι εξαλείφεται το κενό που με βασανίζει τόσες ώρες. Υπάρχουν άλλα στηρίγματα; Μήπως υπάρχουν τίποτα ρυθμιζόμενα για μεγαλύτερη ευκολία;

Σκέφτηκα να βάλω μεγάλες ροδέλες κάτω από τα δεξιά ποδαράκια για να εξαλειφθεί το κενό, αλλά άμα υπάρχουν ρυθμιζόμενα θα είναι ακόμα καλύτερα...

Ψάχνω απεγνωσμένα μια λύση. Βοηθήστε με όποιος μπορεί plz.

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω έβαλα μια φωτογραφία. το πρόβλημα είναι το μικρό κενό που φαίνεται δεξιά στο ενυδρείο. Όχι το κενό από το ντουλάπι, λίγο πιο πάνω. Μεγεθύνετε την εικόνα για να το δείτε καλύτερα.

Έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

1. Φταίει το πάτωμα (πλακάκια), δεν έχουν τοποθετηθεί σωστά.

2. Δεν έσφιξα σωστά τα ποδαράκια του επίπλου μου.

3. Είναι στραβή η βάση (πολύ μικρή πιθανότητα)

4. Μπορεί να φταίει και η πλάτη του επίπλου, στα πλαϊνά, δεν έχει πλάτες.

img019s.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Δεν ξέρω τι να πω.

Με το χέρι μου σήκωσα την βάση του επίπλου για κάποια δευτερόλεπτα και είδα ότι εξαλείφεται το κενό που με βασανίζει τόσες ώρες. Υπάρχουν άλλα στηρίγματα; Μήπως υπάρχουν τίποτα ρυθμιζόμενα για μεγαλύτερη ευκολία;

Σκέφτηκα να βάλω μεγάλες ροδέλες κάτω από τα δεξιά ποδαράκια για να εξαλειφθεί το κενό, αλλά άμα υπάρχουν ρυθμιζόμενα θα είναι ακόμα καλύτερα...

Ψάχνω απεγνωσμένα μια λύση. Βοηθήστε με όποιος μπορεί plz.

Ευχαριστώ και πάλι...

Νομιζω οτι σου εχει πετσικαρει το ξυλο.Πιστευω οταν θα το γεμισεις θα κατσει,αλλα βαλε ενα αλφαδη και πεσμας ποσχιλιοστα γερνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολυ.Υπαρχουν φυλα απο φελο 2 χιλ.κοψε λοριδες και βαλτον περιμετρικα σε ολο το ενυδρειο,για να σου παρει τα μποσικα.Μπορεις να βαλεις και φελιζολ,αλλα δεν θα ειναι ομορφο.

Σημαντικο-Βεβαιωσου με το αλφαδη,σε μια αλφαδιασμενη επιφανεια οτι η γυαλα ειναι οκ.Αν οχι ου μη γενετο τοτε θα βαλεις πιο παχυ φελο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...