Jump to content

Φυτεμένο 60lt


Recommended Posts

Καλημέρα,

Βλέπω ότι είσαι online και ζητώ βοήθεια αν μπορείς βέβαια. Είμαι πολύ νέα στο χόμπι (1 χρόνο περίπου) και έχω ένα σημαντικό πρόβλημα μπορείς να βοηθήσεις?.

έχω ένα 60lt φυτεμένο και έχω πρόβλημα και δεν υπάρχει κανείς στο chat ή εγώ δεν βλέπω κανέναν.

Χριστίνα

ξύλο

Φυτεμένο 60lt

Καλημέρα παιδιά…

Αυτό είναι το πρώτο μου εγχείρημα να γράψω και δεν σας κρύβω ότι έχω αρκετό άγχος, θα προσπαθήσω όμως να είμαι όσο πιο αναλυτική μπορώ (μη περιμένετε πολλά είμαι αρχάρια στο χόμπι).

Έχω ένα 60lt φυτεμένο εδώ και 2,5 μήνες περίπου.

2 φίλτρα (στο ένα έχω αντι-φώσφορο)

2 λάμπες σύνολο 30watt πάνω κάτω

δεν έχω υπόστρωμα (απλά πέτρα)

κάνω μετρήσεις με stickers

Το ph μέχρι τώρα ήταν στο 7,2 , το dkh 6 – 10, dgh 7. Το νερό πεντακάθαρο, η ανάπτυξη των φυτών μου πολύ καλή και καθόλου άλγη.

Πριν 3 εβδομάδες περίπου αγόρασα ένα ξύλο το οποίο δυστυχώς τοποθέτησα μέσα στο ενυδρείο σχεδόν αμέσως.

Το αποτέλεσμα ήταν να βουλώσουν τα φίλτρα με κάτι που θα μπορούσα να το περιγράψω σαν τούφες από καφέ άλγη χωρίς όμως να παρατηρώ ιδιαίτερη αύξηση άλγης στο ενυδρείο ήταν σαν να το ξερνούσε το ξύλο. Αφαίρεσα το ξύλο (όπως μου είπε κάποιος από το pet shop και το τοποθέτησα σε μία λεκάνη όπου έριξα δύο τάπες χλωρίνης και ακολούθησαν αλλαγές νερού. Το ξύλο στην αρχή είχε αναπτύξει πολύ άλγη ξαναέριξα χλωρίνη, το έτριψα με βούρτσα ….. αλλαγές νερού μπλα μπλα μπλά και εχθές το απόγευμα το ξαναέβαλα μέσα…………….

Σήμερα το πρωί το νερό ήταν πάρα πολύ θαμπό. η άλγη στο φούλ (την βλέπεις παντού), τα nitrit & nitrat ανεβασμένα και εγώ όλο άγχος.

Άλλαξα 40% νερό ξεβούλωσα τα φίλτρα η άλγη και τα νιτρικά παραμένουν ανεβασμένα.

Λέω να μην ανάψω τα φώτα σήμερα και περιμένω να ακούσω τους ειδικούς - εσάς

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χριστίνα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλως ηρθες !!!

λυσε μου μια απορια ...

λες

Αφαίρεσα το ξύλο (όπως μου είπε κάποιος από το pet shop και το τοποθέτησα σε μία λεκάνη όπου έριξα δύο τάπες χλωρίνης και ακολούθησαν αλλαγές νερού. Το ξύλο στην αρχή είχε αναπτύξει πολύ άλγη ξαναέριξα χλωρίνη, το έτριψα με βούρτσα ….. αλλαγές νερού μπλα μπλα μπλά και εχθές το απόγευμα το ξαναέβαλα μέσα…………….

Πες μου οτι δεν εριξες χλωρινη !!!

Το ενυδρειο εχει ψαρια μεσα τωρα?

Ειναι ευκολη μια φωτο ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο το έβγαλα από το ενυδρείο και ναι… έριξα χλωρίνη όπως μου είπαν από το pet.

Έχω δύο αγγελόψαρα ένα τιγράκι και ένα πλακόστομο

θα στείλω μία φώτο όπως ήταν πριν και μία σημερινή σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Μετα το πλυσιμο με χλωρινη,το αφησες κανα δυο μερες σε λεκανη με νερο και αντιχλωριο;

Αν και ηταν λαθος απο την αρχη η συμβουλη που σου εδωσαν.Ενα πλυσιμο με νερο να φυγουν οι σκονες θα ηταν αρκετο για το ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι μπερδευτικες και σου ειπαν να ριξεις (αντιχλωριο )και οχι χλωρινη , αλλα και παλι δεν βλεπω το λογο να σου ειπαν να ριξεις αντιχλωριο.

Τα περισσοτερα ξυλα (ενυδρειακα) οταν τα βαζουμε στο ενυδρειο μας βγαζουν ενα ειδος (γλιτσας) καθως και κιτρινιζουν για λιγο καιρο το νερο μας , αυτα δεν κανουν κακο και με τον καιρο φευγουν μονα τους , η κιτρινιλα φευγει με τις αλλαγες του νερου που κανουμε στο ενυδρειο.

Εαν εχεις το ξυλο τωρα μεσα ( βγαλτο εξω παλι ) μεχρι να καταλαβουμε τι ακριβος γινεται ;)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα???

;):D

Link to comment
Share on other sites

πως θα ανεβάσω τις φωτογραφίες

αλλαξε το μεγεθος στη φωτογραφια και καντο 800χ600 και μετα προσθεσε το σαν συννημενο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή υπήρχε αυτή η κιτρινίλα και η γλίτσα και δεν θα το έβγαζα αν δεν μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα στα φίλτρα (στούπωσαν και τα δύο). Μου είπαν να ρίξω χλωρίνη για να σκοτώσει αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα (μικρόβιο) στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλορυφέρ είναι αυτό απο πίσω;

Αν θές δες και εδώ κάποιες πληροφοριες για τα ξηλα

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Καλορυφέρ είναι αυτό απο πίσω;

Αν θές δες και εδώ κάποιες πληροφοριες για τα ξηλα

απο ολο το θεμα αυτο σε πειραξε ? ;):D:blush::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως το χειμώνα που θα έχει ένα καλορυφέρ κολυτά στο ενυδρείο της στους 45-50c ανέβαινε αντίστοιχα η θερμοκρασία στο νερό.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά ανεμιστήρας είναι... αυτό μου είπαν να βάλω όταν η θερμοκρασία μου έφτανε στους 30 και βάλε. Αυτό που βλέπεις έριξε την θερμοκρασία στο 25 – έχεις καλύτερη ιδέας εκτός του να αγοράσω νέο ενυδρείο πλήρως εξοπλισμένο όπως τα δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

α! νόμιζα ότι σχολίαζες τον ανεμιστήρα από πάνω. Το χειμώνα αλλάζω θέση το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

α! νόμιζα ότι σχολίαζες τον ανεμιστήρα από πάνω. Το χειμώνα αλλάζω θέση το ενυδρείο.

καλυτερα θα ειναι να μην αρπαζεσαι ετσι ...

Να βοηθησουμε προσπαθουμε ( περα απο το χαβαλε που κανουμε σαν παρεα )

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καλορυφέρ ενοούσα.

Όσο για τον ανεμιστήρα, τον οποίο δεν μπορώ να ξεχωρίσω στην φωτογραφία, τον χρησιμοποιώ και εγώ στο "πλήρως εξοπλισμένο ενυδρείο μου" ;)

post-22014-1282474411_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη παιδιά αλλά μέχρι σήμερα δεν τολμούσα να γράψω γιατί δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν ειδικά αυτοί που γνωρίζουν πολύ καλύτερα την θέση και το άγχος που έχω αυτή τη στιγμή. Αν δεν αγαπούσα και δεν είχα δεθεί με το χόμπι αυτό σίγουρα δεν θα άφηνα τα δύο πιτσιρίκια μου για να ζητήσω την βοήθειά σας. Δεν ήθελα να γίνω απότομη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τίθεται θεμα παρεξήγησης. Εξάλλου πολλές φορες ο γραπτός λόγος παρεξηγιέται (το 50% απο αυτά που λέμε είναι ο τρόπος που τα λέμε).

Νομίζω οτι πέραν του χαβαλέ κανείς εδώ δεν έχει διάθεση να "κοροϊδέψει" κάποιον. Το θέμα όμως είναι κάπως ευαίσθητο επειδή πρόκειτε για ζοντανά. Νομίζω οτι αν έμπαινε κάποιος σε ένα φόρουμ με σκύλους και έλεγε "πήρα ένα σκύλο τον περασμένο μηνα και φαίνετε κάπως αδύναμος. μήπως πρέπει να τον ταίζω;" θα ακουγόταν κάπως. Έτσι κι εδώ.

Όσο για το πρόβλημά σου ως αρχάριος δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ας μιλήσουν τα παιδιά που ξέρουν περισσότερα. Εύχομαι να επανέλθει γρήγορα το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη παιδιά αλλά μέχρι σήμερα δεν τολμούσα να γράψω γιατί δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν ειδικά αυτοί που γνωρίζουν πολύ καλύτερα την θέση και το άγχος που έχω αυτή τη στιγμή. Αν δεν αγαπούσα και δεν είχα δεθεί με το χόμπι αυτό σίγουρα δεν θα άφηνα τα δύο πιτσιρίκια μου για να ζητήσω την βοήθειά σας. Δεν ήθελα να γίνω απότομη.

Εδω μεσα κανεις δεν προκειται να σε προσβαλει.Και μην αγχωνεσαι η πλειοψηφια αρχαριοι ειμαστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά…

Αυτό είναι το πρώτο μου εγχείρημα να γράψω και δεν σας κρύβω ότι έχω αρκετό άγχος, θα προσπαθήσω όμως να είμαι όσο πιο αναλυτική μπορώ (μη περιμένετε πολλά είμαι αρχάρια στο χόμπι).

Έχω ένα 60lt φυτεμένο εδώ και 2,5 μήνες περίπου.

2 φίλτρα (στο ένα έχω αντι-φώσφορο) Δεν βλεπω καποιο λογο να εχεις μεσα στο φιλτρο αντιφωσφορο την χρηση αντιφωσφορου την βλεπουμε συχνα σε θαλλασινα ενυδρεια ( προσωπικα δεν εχω δει σε γλυκο νερο να βαζουν αντιφωσφορο)

2 λάμπες σύνολο 30watt πάνω κάτω κανενα προβλημα

δεν έχω υπόστρωμα (απλά πέτρα) Βυθο εχεις απο οτι βλεπω στη φωτο ψιλλοκοκκο χαλικακι μαυρο

κάνω μετρήσεις με stickers προσωπικα δεν τα εχω σε εκτιμηση μιας και το λιγο καιρο που τα δουλεψα ΔΕΝ ηταν αξιοπιστα

Το ph μέχρι τώρα ήταν στο 7,2 , το dkh 6 – 10, dgh 7. Το νερό πεντακάθαρο, η ανάπτυξη των φυτών μου πολύ καλή και καθόλου άλγη.

Πριν 3 εβδομάδες περίπου αγόρασα ένα ξύλο το οποίο δυστυχώς τοποθέτησα μέσα στο ενυδρείο σχεδόν αμέσως.

Το αποτέλεσμα ήταν να βουλώσουν τα φίλτρα με κάτι που θα μπορούσα να το περιγράψω σαν τούφες από καφέ άλγη χωρίς όμως να παρατηρώ ιδιαίτερη αύξηση άλγης στο ενυδρείο ήταν σαν να το ξερνούσε το ξύλο. Αφαίρεσα το ξύλο (όπως μου είπε κάποιος από το pet shop και το τοποθέτησα σε μία λεκάνη όπου έριξα δύο τάπες χλωρίνης και ακολούθησαν αλλαγές νερού. Το ξύλο στην αρχή είχε αναπτύξει πολύ άλγη ξαναέριξα χλωρίνη, το έτριψα με βούρτσα ….. αλλαγές νερού μπλα μπλα μπλά και εχθές το απόγευμα το ξαναέβαλα μέσα…………….

Σήμερα το πρωί το νερό ήταν πάρα πολύ θαμπό. η άλγη στο φούλ (την βλέπεις παντού), τα nitrit & nitrat ανεβασμένα και εγώ όλο άγχος.

Άλλαξα 40% νερό (αντιχλωριο εβαλες στο νερο της αλλαγης σου ) ? ξεβούλωσα τα φίλτρα η άλγη και τα νιτρικά παραμένουν ανεβασμένα. (οταν καθαρισες τα φιλτρα του ενυδρειου σου τα καθαρισες με νερο απο το ενυδρειο Η νερο απο τη βρυση ) ?

Λέω να μην ανάψω τα φώτα σήμερα και περιμένω να ακούσω τους ειδικούς - εσάς ( δεν βλεπω καποιο λογο να μην αναψεις τα φωτα σημερα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χριστίνα

Τωρα οσων αφορα το ξυλο , θα το εβαζα σε μια λεκανη με νερο θα εβαζα διπλη δοση αντιχλωριο μεσα στη λεκανη , θα επαναλαμβανα τη διαδικασια μεχρι να ειμουνα σιγουρος οτι το ξυλο δεν εχει ιχνος χλωρινης πανω , τωρα θα μου πεις πως θα ειμουνα σιγουρος ;) αν ετρωγε κανα μπουκαλι prime το ξυλο δεν νομιζω να εμενε τιποτα πανω του :blush:

μετα κατι που θελω να ρωτησω .

Πριν βαλεις το ξυλο καθε ποτε εκανες αλλαγες νερου ?

Πως εστρωσες το ενυδρειο σου ?

Γιατι καπου γραφεις οτι

τα nitrit & nitrat ανεβασμένα και εγώ όλο άγχος.

αυτα τα ολιγα για αρχη :D

Link to comment
Share on other sites

Την χρήση του αντι-φώσφορου μου το πρότειναν από το pet shop γιατί στο σπίτι μου έχω πολύ φως και το ενυδρείο βρίσκεται δίπλα στο παράθυρο – η χρήση του αντι-φωσφόρου βοηθάει, λέει, στην μείωση της αύξησης της άλγης – νομίζεις ότι πρέπει να το σταματήσω και να βάλω στο φίλτρο τύρφη?

Για τα stickers έχεις δίκιο - δοκίμασα μία φορά και από τα άλλα, μόνο που δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα – θα ξαναπροσπαθήσω

Στην αλλαγή που έκανα έβαλα αντιχλώριο και μύκητες

Τα φίλτρα τα καθάρισα με νερό της βρύσης – το ένα από τα δύο φίλτρα μου έχει επιπλέον χώρο όπου αναπτύσσονται οι μύκητες και δεν επηρεάζονται από τον καθαρισμό των υπόλοιπων μερών του. με αυτό τον τρόπο δεν έχω πρόβλημα με τον καθαρισμό των φίλτρων μου. έτσι τουλάχιστον πιστεύω αφού δεν παρατήρησα διατάραξη του περιβάλλοντος από τον καιρό που αγόρασα αυτό το φίλτρο.

Αν ανάψω τα φώτα με την άλγη τι γίνεται? – το φώς βοηθάει στην ανάπτυξή της.

Μήπως τελικά το ενυδρείο μου είναι πολύ μικρό για ξύλο? Στο άρθρο που με παραπέμψατε αναφέρεται ότι τα ξύλα δίνουν πολύτιμα συστατικά στο ενυδρείο, μήπως μετά από τόση χλωρίνη το ξύλο μου έχει καταστραφεί?

και όλο αυτό που έπαθα ήταν φυσιολογικό (κιτρίνισμα νερού – αύξηση άλγης – στούπωμα φίλτρων) και με τον καιρό θα ισορροπούσαμε πάλι? ή το ενυδρείο είναι πολύ μικρό και δεν σηκώνει τέτοιες αλλαγές?

Πριν βαλεις το ξυλο καθε ποτε εκανες αλλαγες νερου ?

Κάθε εβδομάδα – έχω ένα σκούρο σε χρώμα δοχείο μέσα στο οποίο βάζω νερό της βρύσης και μία τάπα αντι-χλώριο (API – STRESS COAT+) φυσικά για το νερό που εξατμίζεται χρησιμοποιώ απεικονισμένο νερό.

Πως εστρωσες το ενυδρειο σου ?

Αρχικά είχα στο ενυδρείο μου όλα αυτά τα σαχλά πλαστικά διακοσμητικά φυτά (πιθάρι κτλ). Μετά από πολλές ώρες στο φόρουμ και αφού ένιωθα ολοένα και περισσότερο να μεγαλώνει η επιθυμία μέσα μου να δημιουργήσω ένα σωστό βιότοπο για τα ψάρια μου τα πέταξα όλα έξω και έβαζα σιγά σιγά τα φυτά μου. Από τότε χρειάστηκε να αλλάξω – προσθέσω πολλά πράγματα στο ενυδρείο μου – ένα από αυτά και το ξύλο που έγινε και το σημερινό μου πρόβλημα.

ΥΓ δεν κατάλαβα γιατί μου γράφεις αυτό μέσα στο πλαίσιο με τίτλο ΚΩΔΙΚΑΣ – σημαίνει κάτι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...