Jump to content

Ramirezi με Cacatuoides


akvariym

Recommended Posts

τι λετε?μπορουν να συνυπαρξουν στο ιδιο ενυδρειο?160 λιτρων?

Link to comment
Share on other sites

τι λετε?μπορουν να συνυπαρξουν στο ιδιο ενυδρειο?160 λιτρων?

Στα λίτρα σου και εφόσον υπάρχουν αρκετές κρυψώνες από φυτά, ξύλα και πέτρες νομίζω ότι είσαι οκ. Ελπίζω μόνο τα λίτρα αυτά να τα εννοείς σε μήκος και όχι σε ύψος. Με μια καλή προσαρμογή και χαμηλό φωτισμό νομίζω ότι θα ξεχωρίσουν τις μεριές τους και μόλις προσαρμοστούν δεν θα τσακώνονται καν. Ας σου πουν όμως και εμπειρότεροι από μένα οριστικά αν είσαι οκ ή κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι καλυτερα να δωσεις διαστασεις του ενυδρειου σου, καθως και τι εχεις μεσα απο διακοσμο, ωστε να σου απαντησουν αυτοι που γνωριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αξιζει να δοκιμασεις σε τετοιο ενυδρειο με καταλληλη διακοσμηση.

Λογικα το ραμ θα κανει το κουμαντο. Η υποθεση ειναι να το δεχτει και να περιοριστει το απιστο.

Παρακολουθα στενα και αναλογως πραξε αν δεν τα βρουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει ηδη,ειναι διαστασεων 100χ40χ40 με πολλα φυτα και λιγα ξυλα.υπαρχουν μεσα στα απιστο(3),καθος και 2 αμανο.σκοπος μου ειναι αλλα 3 ραμιρεζακια,4-5 κορυντοας και 3 αμανο ακομα ή red cherry.130 περιπου καθαρα λιτρα νερου

Link to comment
Share on other sites

Σε εξήντα λίτρα από λάθος του πετσόπ είχα βάλει ένα ραμιρέζι και ένα apistogramma cacatuoides. Αν και στην αρχή ήταν φοβισμένο και κρυβόταν το απιστογραμμα μετά από λίγο τα βρήκαν και συνυπήρχαν αρμονικά χωρίς καβγάδες. Φαντάσου ότι κολυμπούσαν μαζί. Πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει αν έχεις κρυψώνες, εκτός και αν είσαι τόσο τυχερός που τύχεις σε περίεργα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ραμ, αν ειναι τα Mikrogeophagus ramirezi (με τα κοκκινα ματια) και οχι τα Mikrogeophagus altispinosus (που καπου διαβασα οτι ζουν και σε ομαδα) θα εχεις πιθανως προβλημα.

Ενα ζευγαρι θα απομεινει στο ενυδρειο.

Καπως ετσι θα παει και με τα απιστο πιστευω.

Μπορει να ειναι μικρες αλλα ειναι κιχλιδες, τους τρωει ο λωλος τους για τσαμπουκαδες.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ραμ, αν ειναι τα Mikrogeophagus ramirezi (με τα κοκκινα ματια) και οχι τα Mikrogeophagus altispinosus (που καπου διαβασα οτι ζουν και σε ομαδα) θα εχεις πιθανως προβλημα.

Ενα ζευγαρι θα απομεινει στο ενυδρειο.

Καπως ετσι θα παει και με τα απιστο πιστευω.

Μπορει να ειναι μικρες αλλα ειναι κιχλιδες, τους τρωει ο λωλος τους για τσαμπουκαδες.

τα Mikrogeophagus ramirezi ειναι.τα απιστο μου εχουν δωσει γεννες χωρις να καταφερα να κρατισω τα μικρα,ηταν οντος επιθετικα προς τα υπολοιπα ψαρια (κατι νεον που ειχα) χωρις απολειες οστοσο.

φανταστειται τι θα γινει αν εχουν μικρα και τα δυο ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...