Jump to content

εχω μια μικρη απορια


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα με σκαλαρια ταιριαζουν τα gourami na βαλω ενα αρσενικο και κανα2-3 θυληκα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα διοτι:

α) το 240 ειναι μικρο ενυδρειο για κοινωνικο με κοπαδι σκαλαρια (εκτος του οριακα μικρου υψους)

β) Angelfish Tank compatibility

...Other territorial mid-top dwellers such as Betta splendens and Gouramis are not advisable either as they may become too curious towards the Angels.

http://www.theaquariumwiki.com/Pterophyllum_scalare

Μεταφραση:

Άλλοι κάτοικοι με έφεση στη διεκδίκηση του χώρου και που ζουν σε ψηλά επίπεδα στο νερό, όπως ο Μονομάχος και το Γκουράμι δεν συστήνονται, καθώς μπορεί να γίνουν πολύ ενοχλητικά προς τα Αγγελόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκαλάρια τα συνδίασα με cory, pleco, loaches.

γιατί σκαλάρια έχουν όλο το ενυδρείο δικό τους και ο βυθός ανοίκει στα μικρά ψαρια :blush:

εκτός αυτού έχω έναν μονομάχο που μόνο αντικοινωνικός δεν είναι και δεν αντιμετοπίζω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! Απλά βάλε πρώτα αυτόν με τα σκαλάρια μόνο για να μήν μπει σε ενυδρείο γεμάτο ψάρια και φρικάρει στην αρχή :D

απορώ γιατί όλοι λένε οτι οι μονομάχοι πρέπει να είναι μόνοι, πιστεύω δέν ισχυει αρκεί ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ fin nippers και ψάρια με φανταχτερες ουρές οπως τα guppy ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκαλάρια τα συνδίασα με cory, pleco, loaches.

γιατί σκαλάρια έχουν όλο το ενυδρείο δικό τους και ο βυθός ανοίκει στα μικρά ψαρια :blush:

εκτός αυτού έχω έναν μονομάχο που μόνο αντικοινωνικός δεν είναι και δεν αντιμετοπίζω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! Απλά βάλε πρώτα αυτόν με τα σκαλάρια μόνο για να μήν μπει σε ενυδρείο γεμάτο ψάρια και φρικάρει στην αρχή :D

απορώ γιατί όλοι λένε οτι οι μονομάχοι πρέπει να είναι μόνοι, πιστεύω δέν ισχυει αρκεί ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ fin nippers και ψάρια με φανταχτερες ουρές οπως τα guppy ;)

Δεν είπε ότι θέλει να βάλει μονομάχο!!

Γκουράμι είπε ότι θέλει!

Και τέλος, μας είπε ο φίλος ότι έχει ένα ενυδρείο 240 λίτρα με αγγελόψαρα.

Δεν είναι δυνατόν να βάλει πρώτα τον μονομάχο(που δεν είπε κάτι τέτοιο, αλλά εσύ το υπέθεσες), αφού υπάρχουν ήδη τα αγγελόψαρα!!

Διάβαζε πιο προσεκτικά πριν βιαστείς να απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκαλάρια τα συνδίασα με cory, pleco, loaches.

γιατί σκαλάρια έχουν όλο το ενυδρείο δικό τους και ο βυθός ανοίκει στα μικρά ψαρια :blush:

εκτός αυτού έχω έναν μονομάχο που μόνο αντικοινωνικός δεν είναι και δεν αντιμετοπίζω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! Απλά βάλε πρώτα αυτόν με τα σκαλάρια μόνο για να μήν μπει σε ενυδρείο γεμάτο ψάρια και φρικάρει στην αρχή :D

απορώ γιατί όλοι λένε οτι οι μονομάχοι πρέπει να είναι μόνοι, πιστεύω δέν ισχυει αρκεί ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ fin nippers και ψάρια με φανταχτερες ουρές οπως τα guppy ;)

Εχεις καιρο να τα ανακαλυψεις ολα.

24-07-2010 πηρες το πρωτο σου ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

psarouklas: καλά μη βαράς, δείνω ιδέες και ο free είπε οτι δέ μπένει μονομάχος και θέλησα να αποδείξω ταντίθετο, εκτός αυτού μπορείς να με στείλεις ΠΜ άμα εγραψα λίγο αυθόρμητα μη το ΄πέζεις συντονιστής ενώ δεν είσαι γιατί και εγώ μπορώ να κάνω παρατηρήσεις όλη την ώρα ;)

Έγινε επεξεργασία - venom4viper
Link to comment
Share on other sites

psarouklas: καλά μη βαράς, δείνω ιδέες και ο free είπε οτι δέ μπένει μονομάχος και θέλησα να αποδείξω ταντίθετο, εκτός αυτού μπορείς να με στείλεις ΠΜ άμα εγραψα λίγο αυθόρμητα μη το ΄πέζεις συντονιστής ενώ δεν είσαι γιατί και εγώ μπορώ να κάνω παρατηρήσεις όλη την ώρα ;)

Το να κάνεις παρατηρήσεις όλη την ώρα, δεν βοηθάει κάπου.

Απλά, ο φίλος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο. Έχω σκαλάρια, μπορώ να βάλω γκουράμι?

Όσο για τους μονομάχους, προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να μπαίνουνε μόνοι τους.

Ο καθένας έχει τη γνώμη του...σεβαστό

Link to comment
Share on other sites

χαλαρα παιδια ηρεμα.

στο ενυδρειο εχω 4 σκαλαρια 1 Pleco 1 corydoraki 4 apple και 1 αλγογλυφτη 2 ριζες μεγαλες απο φυτα 1 ανουμπια 1λιμνοφυλλα και ολος ο βυθος εναι γεματος cryptocoryne wentii tropica ειχα πολλα και τα απλοσα σε ολο το μηκος και το πλατος του ενυδρειου.και στο βυθο εχω μαυρο ψιλο χαλικι και βοτσαλα μικρα απο παραλια,που πριν μπουν ειχαν καθαριστη παρα πολυ καλα με νερο και βρασιμο 4 φορες.

και ηθελα να βαλ ω και2 γκουραμι γιατι μου αρεσουν. εχω δει ομως 400 λιτρα ενυδρειο με σκαλαρια και γκουραμι και σε 2 πετ σοπ που πηγα μου ειπαν οτι πανε αλλα δεν ειχαν ;)

δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει ομως 400 λιτρα ενυδρειο με σκαλαρια και γκουραμι και σε 2 πετ σοπ που πηγα μου ειπαν οτι πανε αλλα δεν ειχαν ;)

δεν ξερω.

Στα πετ σοπ βάζουν οτι θέλουν μαζι λόγο χώρου.Δεν πρέπει να είναι κριτήριο επιλογής η εικόνα των ενυδρείων απο ένα πετ σοπ :D

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα με σκαλαρια ταιριαζουν τα gourami na βαλω ενα αρσενικο και κανα2-3 θυληκα? ;)

για το εάν κάνει ή δεν κάνει μπορούμε να μιλάμε ώρες :D

εγώ θα σου πω ότι σε λιγότερα λίτρα είχα καλώς ή κακώς ένα ζευγάρι pearl gourami με 3 σκαλάρια και ουδέποτε ασχολήθηκε το ένα είδος με το άλλο... ούτε καν στο τάισμα... το αρσενικό βέβαια την θηλύκια την πήγαινε "τοίχο τοίχο μη σε πετύχω" οπότε θα είναι σωστή ιδέα να βάλεις τουλάχιστον δύο θηλυκά με ένα αρσενικό :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...