Jump to content

Υψηλα επιπεδα nitrate


Recommended Posts

Θα ηθελα κατ αρχην να χαιρετησω το forum και γενικα την αψογη πληροφορηση του site.

Ειμαι νεος στο κοσμο των ενυδρειων και απ οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης για να καταφερω να κρατησω ενα πληθησμο ζωντανο και να μην απογοητευτω..

θα ηθελα μερικες συμβουλες..

To προβλημα μου ειναι το εξης:

εχοντας ξεκινησει ενα νεο ενυδρειο 260λτ, με το στρωσιμο που μου προτειναν

απο το shop που το προμηθευτικα, κατεληξα και σε μερικα test για τη ποιοτητα του νερου..

Δεδομενου του οτι εχω αγχωθει αρκετα γιατι εχασα τα πρωτα 10 μικρα ειδη ψαριων που εβαλα,χωρις να καταλαβω το λογο,και διατηροντας μεχρι στιγμης τα πιο ανθεκτικα οπως απο την οικογενεια των κοιχληδων,εκανα τα σχετικα τεστ για ph, αμμωνια και νιτριδια,

ενω τα πρωτα ειναι σε νορμαλ επιπεδα παρατηρησα οτι τα νιτριδια ειναι απαγορευτικα εντελως,πραγματοποιησα μερικες στο 1/3 αλλαγες νερου (τα φιλτρα ειναι 2 ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο 400λτ-με τα απαραιτητα υλικα για δημιουργια βακτηριων κλπ).

εχω καποια φυτα για το κυκλο της τελικης φασης απο αμμωνια σε νιτριδια,μια που οπως διαβασα βοηθανε,

αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να την κρατησω σε ανεχτα επιπεδα, περνω παντα τις ιδιες μετρησεις.

θα ηθελα τη συμβουλη σας καθως και αν χρειαστουν κι'αλλες διευκρινησεις,

Ευχαριστω το forum.

Link to comment
Share on other sites

φιλε aquarius 70,και εγω νεος πολυ ειμαι στο χωρο και θα σου πω μονο οσα εχω μαθει ως τωρα.

οταν λες ακολουθησες τον τροπο στρωσιματος που σπυ υπεδειξε το πετ σοπ τι ακριβως εννοεις?

Εδω και πόσο καιρο εχεις λειτουργησει το ενυδρειο?μηπως βιαστικες να βαλεις ψαρακια μεσα?.... η υπομονη σε αυτο το hobby αποδεικνυεται αγαθο(μιλω ως παθων και μαθων).

Το ενυδρειο πρεπει να κανει το κυκλο του πρωτα ωστε να ειναι ετοιμο να δεχθει τους κατοικους του?

Φιλικα Φωτης

Link to comment
Share on other sites

thanks Για την ανταποκριση,

το ενυδρειο στρωθηκε για 1 εβδομαδα και οπως μου ειπαν μπορουσα να βαλω μεχρι 10 ψαρια γενικα μαζι με 2 oscar 5 πλασια σε μεγεθος,3 tiger και 2 barbus, 3 clown (αυτα ηταν τα πρωτα που τα εχασα ξαφνικα!) επισης και 3 αστρακοδερμα "αστακους" τα οποια επιβιωσαν 2 εβδομαδες μετα,ταυτοχρονα,οπως και τα περισοτερα που ειχα βαλει!

Δεν ξερω τελικα αν αφταιγε η υψηλη θερμοκρασια τις τελευταιες μερες εφτασε μεχρι 32 c μετα σκεφτηκα να βαλω ανεμιστηρα!!

Παραταυτα με ανυσηχει ακομα το υψηλο επιπεδο νιτριδιων..αν και απο το pet-shop μου ειπαν οτι φταιει η θερμοκρασια!

Δεν ξερω τι ακριβως γινετε εκτος απο τα χημικα,εχω και την εντυπωση οτι καποιος killer υπαρχει εκει μεσα και εχω κανει λαθος επιλογες τελικα στα ειδη,αν και δεν μου ειπαν αν εχω προβλημα με αυτα που εβαλα για ενα κοινωνικο ενυδρειο..καθωτι..αρχαριος..

Link to comment
Share on other sites

10 ΨΑΡΙΑ ΜΟΝΟΜΙΑΣ ΜΕΤΑ ΚΙΟΛΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!!!!ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΕΒΑΛΑ 2 ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΨΑΡΙΩΝ 9 (ΓΙΑ 60 ΚΟΝΤΑ ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ).

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΨΑΡΙΩΝ ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ,ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛ..ΘΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.

ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ!!!ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.ΚΑΤ'ΕΜΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ -ΦΥΣΙΚΑΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ!!!!!ΜΗ ΞΕΝΕΡΩΝΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου.

1. Δεν γίνεται στρώσιμο σε 1 εβδομάδα, παρά μόνο εάν βάλεις μέσα έτοιμη αποικία βακτηριδίων από άλλο ενυδρείο. Φυσικά αυτό δεν σου το είπαν από το μαγαζί...

2. Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας δώσεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο (και φωτογραφία θα βοηθούσε επίσης).

- Τιμές νερού από τις μετρήσεις σου (αναλυτικά)

- Ψάρια & τάισμα

- Φυτά, φωτισμός & φωτοπερίοδος (αναλυτικά)

- Αλλαγές νερού και χρήση/ποσότητα χημικών που χρησιμοποιείς

- Πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο

- Οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία που θα βοηθούσε κάποιον που δεν το γνωρίζει, να καταλάβει περί τίνος πρόκειται, ώστε να μπορέσει να βοηθήσει ουσιαστικά...

3. Θα χρειαστείς να διαβάσεις πολύ. Εδώ υπάρχει αρκετό υλικό για όλα.

Μια πολύ καλή σελίδα είναι και αυτή: http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm

Επίσης και αυτή:

http://www.istellas.gr/aquarium/index.html

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,

αντιλαμβανομαι οτι τελικα δεν γινετε στρωσιμο σε μια εβδομαδα,με τοσο πληθυσμο,ποσο μαλλον για τα ανεκτα χημικα επιπεδα του φρεσκου νερου,δυστυχως βιαστικα και απο οτι φαινετε πρεπει να βρω μια λυση,καθοτι εχω καποια ψαρακια μεσα,η αμμεση λυση θα ηταν να ξεκινησω απο την αρχη, αλλα αυτο δεν ειναι δυνατο τωρα,

θα προσπαθησω να στειλω καποιες πληροφοριες,φωτο,συσταση του νερου κλπ

Το ταισμα ειναι 1 η 2 φορες την ημερα αναλογα, με 4 διαφορετικα ειδη τροφης,καθοτι δεν θα ηθελα να υπερβαρυνω τη κατασταση με υπολοιματα τροφων παρακολουθω τη καταναλωση και το τι μενει για μερικα ψαρια βυθου οπως πχ γλυφτες και ενα ειδος καρχαριοδειων που μενει στασιμα κατω.

οσο για τα βακτηρια μου δωσαν μια συσκευασια με κατι πετρες που αλλαζονται καθε 6 μηνες και βαλε,για το εξωτερικο φιλτρο, και το κλασσικο πρασινο σφουγγαρι για το εσωτερικο φιλτρο.

Ο φωτισμος παρεχετε με δυο λαμπες φθοριου, αναμενες για 8 ωρες περιπου (το πρωι σβυστες-το βραδυ ανοιχτες) μια για την αναπτυξη των φυτων, και μια για για τον φυσικο υδροβειο χωρο-οπως μου προτειναν απο το petshop.

οι αλλαγες νερου ειναι 2 μεχρι στιγμης, μετα απο 4 εβδομαδες αρχικου στρωσιματος,ανα 2 εβδομαδες, κατα 1/3%

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας!

Οι περισσότεροι εδώ έτσι ξεκίνησαν και σιγά σιγά έμαθαν πολλά πράγματα!

Μπορείς να μας πεις τις τιμές που πήρες κατά την μέτρηση;

Γενικότερα κάνε μας μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου και στείλε αν μπορείς μια φωτογραφία!

Και όπως είπε και ο φίλος μας πάνω απ’ όλα υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...