Jump to content

αναπαραγωγη Corydoras Aeneus


pozeras13

Recommended Posts

τελος το προβλημα με την βρωμια στο μικρο ενυδρειο που τα εχω απο τη στιγμη που εβαλα κερατοφυλλο μεσα.

σε λιγο θα μεταφερθουν στο ενυδρειο των γονιων τους σε γεννηστρα για καμια εβδομαδα και μετα ελευθερα... :):lmao::D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποσων ημερων ειναι και αν μπορεις βαλε καμια φωτογραφια :)

Link to comment
Share on other sites

3 εβδομαδων ειναι αλλα απο τα 7 τα τρια ειναι διπλασια απο τα αλλα κορυ. ειναι ακριβως σαν τους γονεις τους αλλα μινιατουρες, φωτογραφια δυστυχως δεν θα δειτε τιποτα ακομα γιατι δεν τραβαει καλες κοντινες φωτο αν ειναι ομως θα προσπαθησω :)

Link to comment
Share on other sites

ανεβαζω βιντεο που νομιζω εκει κατι θα δειτε. τωρα μολις το τραβηξα οποτε τα μικρα θα τα δειτε οπως ειναι τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

http://s753.photobucket.com/albums/xx173/p...=DSCI0016-1.mp4

Eδω ειναι. πειτε καμια γνωμη :)

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα μεταφερθουν στο ενυδρειο των γονιων τους σε γεννηστρα για καμια εβδομαδα και μετα ελευθερα...

Εγω θα σου ελεγα να μην τα μεταφερεις ακομα μιας κ ειναι πολυ ευαίσθητα τον πρωτο καιρο,στις οποιες μεταβολες(θερμοκρασιας+παραμετρων γενικοτερα). Αστα εκει να μεγαλωσουν λιγο κ μετα (με μια καλη προσαρμογη) βαλτα στο κυριως ενυδρειο κατευθειαν κ οχι σε γεννηστρα ..

Μια χαρα φαινονται στο vid παντως... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μην τα μεταφερεις ακομα μιας κ ειναι πολυ ευαίσθητα τον πρωτο καιρο,στις οποιες μεταβολες(θερμοκρασιας+παραμετρων γενικοτερα). Αστα εκει να μεγαλωσουν λιγο κ μετα (με μια καλη προσαρμογη) βαλτα στο κυριως ενυδρειο κατευθειαν κ οχι σε γεννηστρα ..

Μια χαρα φαινονται στο vid παντως... :)

φιλε συμφωνο απολυτα σε αυτο που λες, απλα να σου πω πως η κατασταση ειναι λιγο διαφορετικη στην συγκεκριμενη περιπτωση, και εξηγουμε:

1ον) στο μικρο ενυδρειο δεν μπορουσα να βαλω φιλτρο γιατι θα τα ρουφουσε η εισοδος και γιαυτο γινοταν αλλαγη νερου καθημερινα με κινδυνο να αλλαξουν οι παραμετροι του νερου και να εχουμε προβλημα. επισης το νερο της αλλαγης προερχοταν απο το κυριως ενυδρειο για να εχει πιο μαλακο νερο απο της βρυσης, οποτε στη γενηστρα τωρα εχουν ακριβως το νερο που θα ηθελα απο θεμα παραμετρων.

2ον) δεν μπορω να κρατησω θερμοκρασια ευκολα στο μικρο τωρα που εβαλε κρυο γιατι αυτος ο θερμοστατης γλωσσα που εχω εκει ειναι μονο για να ανεβαζει 3-4 βαθμους τη θερμοκρασια σε σχεση με εξω απο το ενυδρειο. ο μεγαλος θερμοστατης την ανεβαζε πολυ και γενικα ειχα ενα θεμα με αυξομοιωσεις, που στο μεγαλο ενυδρειο δεν εχω.

3ον)θελω να σταθω στο θεμα της φιλτρανσης που δεν υπηρχε στο προηγουμενο ενυδρειο και στο στρες απο τις συνεχεις αλλαγες. στο νεο ενυδρειο μπορω να αλλαζω το νερο χωρις να τα ενοχλω τοσο, και εχω βαλει το 1 εσωτερικο απο τα 2 φιλτρα που εχει το κυριως ενυδρειο να πεταει το νερο κατα μηκος της γενηστρας και ετσι ανανεωνεται το νερο τους συνεχεια και μπορω και ευκολα να την καθαρησω με μια μεγαλη συριγκα που εχω.

ειναι πολυ καλα απο χτες που τα εβαλα εκει και μακαρι να συνεχισουν ετσι. ευχαριστω για το ενδιαφερων! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κλεινοντας και με αυτο το θεμα να πω οτι τα ψαρακια ειναι μεσα στο κυριως ενυδρειο και χαιρουν ακρας υγειας!!!

ελπιζω να μεινουν ετσι και θελω να πω ενα ευχαριστω και μπραβο στα παιδια που στο προφιλ και στα σχολια εδωσαν τοσο αξιοπιστες πληροφοριες για την αναπαραγωγη των εν λογο ψαριων και ολα πηγαν ρολοι!!! παντα τετοια και σε σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αψογος !!!!

Μετα απο ποσες μερες τα εβαλες στο κυριος ενυδρειο και σε τι μεγεθος περιπου ?

Link to comment
Share on other sites

εγιναν ιδια οι γονεις τους σε μικρογραφια και σε μεγεθος ειναι στο μεγεθος που εχει το πανω πτερυγιο των γονιων τους(το παραδειγμα μου ηρθε οπως τα κοιταζα και συγκρινα μεταξυ τους). νομιζω τα πανε καλα και κανουν ομαδα με τα μεγαλα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock::buttrock::buttrock:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μιας και ανοιξαμε κουβεντα για τα corydoras μας ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry471232

τα μικρα σου πως πανε ?

Οι γονεις αφησαν τιποτα αυγα ?

Θα δοκιμασεις και αλλη αναπαραγωγη ?

Βαλε εαν θες καμια φωτο να καμαρωσουμε τα μωρα :D

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα ειναι μια χαρα και ακολουθουν κατα ποδας τους μεγαλους. δεν αφησαν αλλα αυγα αφου ουτε αυξομειωση θερμοκρασιας στις αλλαγες γινεται αλλα και να αφησουν τα γκαπι θα τα κανουν μια χαψια...

παντως η μια θηλυκια ειναι πολυ φουσκομενη μπορω να πω. φωτο με αυτη τη μηχανη δυστυχως...δεν. μπορω ομως να τραβηξω κανενα βιντεο καποιο που θα ειναι στην ακρη του ενυδρειου και να ανεβασω, οπως σε προηγουμενο ποστ που ειχα ανεβασει πως ηταν στο ενυδρειο-γεννηστρα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...