Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Την Τρίτη θα έχω το πρώτο μου ενυδρείο anubia 120x45x65 και βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με τον τρόπο στρωσίματος του φίλτρου.

Από την μια θέλω να το στρώσω μόνος μου ακολουθώντας την διαδικασία με την προσθήκη βακτηρίων και στη συνέχεια τροφή.Ωστόσο με αυτό τον τρόπο εκτός από τον χρόνο που απαιτείται έχω διαβάσει πως αρκετοί δεν κατάφεραν να στρώσουν τελικά το φίλτρο τους άρα άδικος ο κόπος και ο χρόνος.

Αυτό με έκανε να στραφώ στην δεύτερη λύση που δεν είναι άλλη από το περιβόητο μπόλι.Όμως κι εδώ αφού δεν έχω δεύτερο δικό μου ενυδρείο θα πρέπει να πάρω το μπόλι από άλλον, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει ο κίνδυνος μεταφοράς ασθενειών.

Εσείς τι μου προτείνετε;Τελικά είναι εύκολο για κάποιον αρχάριο να στρώσει μόνος του το φίλτρο του και πόσο ασφαλές είναι το στρώσιμο με μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις υπομονη κανα μηνα τοτε στρωστω μονος σου

Αν απο την αλλη βιαζεσαι να βαλεις ψαρια ριξε μπολι με το ρισκο μεταφορας καποιας ασθενειας .

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη θα έχω το πρώτο μου ενυδρείο anubia 120x45x65 και βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με τον τρόπο στρωσίματος του φίλτρου.

Από την μια θέλω να το στρώσω μόνος μου ακολουθώντας την διαδικασία με την προσθήκη βακτηρίων και στη συνέχεια τροφή.Ωστόσο με αυτό τον τρόπο εκτός από τον χρόνο που απαιτείται έχω διαβάσει πως αρκετοί δεν κατάφεραν να στρώσουν τελικά το φίλτρο τους άρα άδικος ο κόπος και ο χρόνος.

Αν η μέθοδος εφαρμοστεί με υπομονή, μετρήσεις και περίσκεψη μια χαρά θα πάει. Όσες φορές δεν υπήρξε στρώσιμο απλά δεν υπήρξε υπομονή. Αν βιάζεσαι βοήθησε τη διαδικασία και με safe start της tetra.

Αυτό με έκανε να στραφώ στην δεύτερη λύση που δεν είναι άλλη από το περιβόητο μπόλι.Όμως κι εδώ αφού δεν έχω δεύτερο δικό μου ενυδρείο θα πρέπει να πάρω το μπόλι από άλλον, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει ο κίνδυνος μεταφοράς ασθενειών.

Από αυτόν που θα πάρεις φρόντισε να μάθεις αν είχε αρρώστιες τον τελευταίο χρόνο. Αν όχι τότε μπορείς να προχωρήσεις με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Εσείς τι μου προτείνετε;Τελικά είναι εύκολο για κάποιον αρχάριο να στρώσει μόνος του το φίλτρο του και πόσο ασφαλές είναι το στρώσιμο με μπόλι;

Είναι ασφαλές αν ακολουθήσεις την παραπάνω οδηγία και έχεις υπομονή. Το καλύτερο είναι βακτήρια και μπόλι και παρακολούθηση για καμιά εβδομάδα να δεις τι γίνεται με τις μετρήσεις με ταυτόχρονο τάισμα με λίγη τροφή. Αν όλα είναι καλά σε μερικές μέρες μπορείς να βάλεις τα πρώτα ψαράκια ΜΕ ΜΕΤΡΟ. ΕΚΤΟΣ αν πρόκειται για ψάρια τα οποία πρέπει να μπουν όλα μαζί (πχ κάποια αφρικάνικα). Τότε πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις και το επαρκές βιολογικό φορτίο πριν να ρίξεις τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα και γω με τα παραπανω, και αμα ζητησεις απο εδω μπολι σιγουρα τα παιδια δεν θα σου δοσουν μπολι απο ενυδρειο με ασθενεια εν αγνια σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμος υπομονης και σωστων ενεργειων εχει 100% επιτυχια.

Πριν το περας 3 εβδομαδων (το συντομοτερο) δεν προκειται να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.

Με τα βακτηρια και πιο πολυ με το μπολι βοηθας την κατασταση.

Αν εισαι εμπειρος (ή αν αντικαταστησεις την εμπειρια με καθημερινες μετρησεις) μπορεις να καταλαβεις ποτε μπορεις να βαλεις ψαρι.

Για ασφαλεια μπορεις να αρχισεις να βαζεις σταδιακα τα ψαρια στο ενυδρειο αφου περασουν 3 εβδομαδες (εκτος της μεθοδου του μπολιασματος που επιβαλεται να βαλεις ψαρι αμεσως).

Ακομα και με το μπολιασμα ομως, καλο ειναι να εχει τρεξει το ενυδρειο μονο με νερο και ανθρακα στο φιλτρο για μερικες μερες (3-7).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά υπάρχει και τρίτη επιλογή στην οποία χρησιμοποιώ μπόλι και βακτήρια μαζί;Τι κερδίζω όμως με αυτό τον τρόπο αφού από την στιγμή που θα βάλλω το μπόλι μεταφέρεται στο φίλτρο μου έτοιμη αποικία βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα βακτήρια -> επιτάχυνση διαδικασίας στρωσίματος

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα βακτήρια -> επιτάχυνση διαδικασίας στρωσίματος

Οκ νομίζω το κατάλαβα.Δηλαδή ρίχνω στο φίλτρο μου μπόλι και για μια εβδομάδα προσθέτω βακτήρια(π.χ. API Stress Zyme) σε συνδυασμό με την τροφή για να μην χαλάει η βιολογία και καθημερινές μετρήσεις.Μετά από μια εβδομάδα αν όλα πάνε καλά προσθέτω σταδιακά τα ψάρια.

Να προχωρήσω ή λέω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Οκ νομίζω το κατάλαβα.Δηλαδή ρίχνω στο φίλτρο μου μπόλι και για μια εβδομάδα προσθέτω βακτήρια(π.χ. API Stress Zyme) σε συνδυασμό με την τροφή για να μην χαλάει η βιολογία και καθημερινές μετρήσεις.Μετά από μια εβδομάδα αν όλα πάνε καλά προσθέτω σταδιακά τα ψάρια.

Να προχωρήσω ή λέω κάτι λάθος;

Όχι, δεν βάζεις μετά από μία εβδομάδα ψάρια.

Βάζεις όταν έχει στρώσει το ενυδρείο-έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Δηλαδή:

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3<20

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν βάζεις μετά από μία εβδομάδα ψάρια.

Βάζεις όταν έχει στρώσει το ενυδρείο-έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Δηλαδή:

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3<20

Εννοείται αυτό.

Απλά επειδή είπα πως θα χρησιμοποιηθεί μπόλι λογικά το φίλτρο θα στρώσει άμεσα.Για περίπου μια εβδομάδα είπα πως θα είναι καλύτερο να παρακολουθώ τις μετρήσεις του νερού(σε συνδυασμό με προσθήκη βακτηρίων και τάισμα για να διατηρούνται τα βακτήρια) πριν βάλλω μέσα τα πρώτα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα βακτήρια -> επιτάχυνση διαδικασίας στρωσίματος

Οχι απαραιτητα.

Αν υπαρχουν πολλα βακτηρια χωρις ρυπους να τραφουν, θα ψοφησουν και θα γινουν πηγη αμμωνιας και θα χρειαστει παλι καποιος χρονο παλι για να ισορροπησει η κατασταση.

Εδω γραφονται απλα καποια πραγματα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=35196&hl=

Και εδω επιστημονικα:

Όταν η τροφή εξαντληθεί ή αναπτυχθούν απαγορευτικές, για τη

συνέχιση της ζωής τους, συνθήκες τα βακτήρια πεθαίνουν και τα

κύτταρα τους αυτολύονται ελευθερώνοντας και πάλι αμμωνία και

φωσφορικά.

ΣΕΛ 9 http://www.chem.uoa.gr/courses/xhmeiaperiballontos/XP1-07_.pdf

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν βάζεις μετά από μία εβδομάδα ψάρια.

Βάζεις όταν έχει στρώσει το ενυδρείο-έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Δηλαδή:

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3<20

Αυτες ειναι οι ιδανικες τιμες που πρεπει να εχει ενα στρωμενο ενυδρειο με ψαρια.

Κατα το στρωσιμο* (χωρις ψαρια) μπορει οι τιμες των νιτρικων αλατων NO3 να εκτοξευθουν πολυ πιο πανω απο 20.

Μεγαλη αλλαγη θα τα φερει εντος οριων.

Οι τιμες που υποδηλωνουν στρωμενο ενυδρειο ειναι:

Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4: 0 ppm

Νιτρωδη αλατα ΝΟ2: 0 ppm

Νιτρικα αλατα ΝΟ3: >0 ppm (μεγαλυτερη του μηδενος)

*Στην αρχη οι ρυποι θα εκλυουν αμμωνια

Η μετρηση της τιμης που δειχνει οτι εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου (στρωσιμο) ειναι ΝΗ3/ΝΗ34 >0 πανω απο μηδεν.

Στη συνεχεια ανεβαινει και η τιμη των νιτρωδων αλατων ΝΟ2>0 πανω απο μηδεν (αποδειξη υπαρξης βακτηριων της πρωτης ομαδας νιτροποιητικων βακτηριων Nitrosomonas, Nitrosospira που οξειδωνουν την αμμωνια σε νιτρωδη)

Μετα ενω θα αρχισει να μειωνεται η τιμη της αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4 και να ανεβαινει κι αλλο των νιτρωδων ΝΟ2 θα εμφανιστουν ιχνη νιτρικων αλατων ΝΟ3 (αποδειξη υπαρξης βακτηριων της δευτερης ομαδας νιτροποιητικων βακτηριων Nitrobacter).

Οταν ολοκληρωθει** ο κυκλος του αζωτου θα εχει αναπτυχθει ικανος πληθυσμος βακτηριων (1ης ομαδας) και δεν μετραμε αμμωνια, επισης το ιδιο και ο πληθυμος των βακτηριων 2ης ομαδας και δεν θα μετραμε πια νιτρωδη ΝΟ2, και θα μενουν στο νερο μονο νιτρικα αλατα ΝΟ3 που θα τα κραταμε σε ασφαλη επιπεδα (κατω απο 25ppm) με τις αλλαγες νερου ή με την καταναλωση τους απο φυτα και αναεροβια βακτηρια που ζουν πχ στο υποστρωμα σε περιοχες χωρις οξυγονο.

** ο απολυτα και σωστα ολοκληρωμενος κυκλος του αζωτου, περιεχει και την απονιτροποιηση η οποια γινεται μεσω των αλγεων (φυτων) στη φυση και των ανεροβιων βακτηριων στα εγκατα των ωκεανων κ.α.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή είπα πως θα χρησιμοποιηθεί μπόλι λογικά το φίλτρο θα στρώσει άμεσα.Για περίπου μια εβδομάδα είπα πως θα είναι καλύτερο να παρακολουθώ τις μετρήσεις του νερού(σε συνδυασμό με προσθήκη βακτηρίων και τάισμα για να διατηρούνται τα βακτήρια) πριν βάλλω μέσα τα πρώτα ψάρια.

Οχι, ειναι λαθος γιατι θα πεθανουν τοσα βακτηρια χωρις ρυπους.

Με το μπολιασμα θελει αμεσα μια μια μικρη ομαδα ψαριων, αναλογα μεγαλη με το ειδος των ψαριων με την ποσοτητα και δυναμη του μπολιου, (χωρις ομως να ειναι σε ανησυχει πολυ η μεγαλη ακριβεια ολων αυτων).

Με το μπολιασμα βαζω ψαρια

Με τα βακτηρια εμποριου ριχνω ελαχιστη τροφη μεχρι να μετρησω σωστες τιμες

Κοιτα αυτο για το μπολιασμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36712

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να στρώσω το ενυδρείο με βακτήρια επέλεξα να χρησιμοποιήσω μπόλι.

Αν υπάρχει κάποιος από Ν.Φιλαδέλφεια και γύρω περιοχές με στρωμένο φίλτρο(εννοείται χωρίς ασθένειες) ας στείλει ένα π.μ. να κανονίσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να στρώσω το ενυδρείο με βακτήρια επέλεξα να χρησιμοποιήσω μπόλι.

11

Αν υπάρχει κάποιος από Ν.Φιλαδέλφεια και γύρω περιοχές με στρωμένο φίλτρο(εννοείται χωρίς ασθένειες) ας στείλει ένα π.μ. να κανονίσουμε. :)

Αρχηγε μην σε τρομαζει ο χρονος. Αλλωστε δεν σε κυνηγαει κανεις :P Σε 10-15 μερες θα μπορεις σταδιακα να βαλεις ψαρακια μεσα.

Εγω εστρωσα 2 ενυδρεια με βακτηρια και η διαδικασια ηταν η εξης:

Λειτουργια του φιλτρου 5 μερες μονο με ανθρακα, μετα εξω ο ανθρακας.

Καθημερινα και για 10 μερες εριχνα την σωστη δοση Sera Bio Nitrivec μεσα στο φιλτρο.

Καθημερινα ειχα την αποχη μεσα στο νερο με τροφη και ανανεωνα οταν σαπιζε.

Μετα την 10η μερα, στο ενα ενυδειου που ειχα σωστες τιμες εβαλα μεσα 2 ψαρακια, μετα απο 5-10 μερες και με μετρησεις ενδιαμεσα εβαλα αλλα 2 κ.ο.κ

Στις 15-20 μερες εκανα την πρωτη αλλαγη νερου(10μερες στρωσιμο με βακτηρια +5-20 μερες με ψαρακια).

Σε καθε αλλαγη νερου(εβδομαδιαια) εριχνα και παλι βακτηρια στο νερο πλεον για να μην ανοιγω το φιλτρο τσαμπα.

Στο δευτερο ενυδρειο μετα το 10ημερο, επρεπε να κανω αλλαγη νερου γιατι ειχα Νο3 υψηλα. Εκανα μια μικρη αλλαγη, μετρησα την επομενη μερα και μετα απο 2-3 μερες εβαλα ψαρακι.

Δεν ειναι αυτος ο κανονας και μονο το νερο σου θα σου δειξει ποτε πρεπει να βαλεις ψαρι αλλα μην τα φοβασαι τα βακτηρια.

Δεν θελω να σε αποτρεψω απο το μπολι αλλα γιατι να εχεις το αγχος μην τυχον μεταφερεις καποια ασθενεια/μικροβιο? Που μπορει σε ενα στρωμενο ενυδρειο να μην το ενοχλει αλλα σε ενα καινουριο συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vaggelis78 σε ευχαριστώ για την απάντηση.Αν βρεθεί κάποιος θα πάρω μπόλι για να τελειώνω με το στρώσιμο, αν όχι θα ακολουθήσω την διαδικασία με τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...