Jump to content

προβλημα με στρωσιμο


Recommended Posts

Γεια σας! εχω ενα ενυδρειο 80αρι.Σε ενα μαγαζι στην αθηνα που το αγορασα(και πουλαει μονο ενυδρεια) μου ειπαν σε μια βδομαδα στρωνετε αν ριξω 2 καπακια stress coat Και 3 καπακια stress zyme την 1η μερα και ανα 7 ημερεσ να ριχνω 1.5 καπακι stress zyme.

ειδα καποια ενυδρεια εκει μεγαλα που μου ειπαν οτι ετσι τα στρωνουν.. σε 7 ημερες..

ετσι και εκανα.την 3η μερα μου θολωσε το νερο την επομενη ηταν καλυτερα και την μεθεπομενη ηταν πεντακαθαρο στο ματι.την 7η μερα ξεχασα να ριξω .. και εριξα την 9η 1 καπακι και απο τα 2 (δηλαδη εριξα και stress zyme kai stress coat apo 1.5 καπακι) την επομενη μερα το νερο θολωσε νομιζα θα ξαναφτιαξει και αγορασα 3 γκαπυ και 1 γλυφτη

μου ειπαν την 7η μερα να βαλω 2 ψαρια οχι παραπανω

τωρα μετα απο 10 μερες το νερο χειροτερευει μερα με τη μερα(εστω σε μικρο βαθμο)..χτες που διαβασα καποια πραματα εδω ειπα να κανω αλλαγη το 1/3 νερου αλλα δεν βλεπω διαφορα...

επισης να σας πω οτι δεν εχω τεστ και παραγγειλα σε ενα πετ σοπ γιατι ειμαι σε νησι και δεν εχουμε πολλα μαγαζια και σε 8-9 μερες θα τα εχω.

τοσο πολυ πειραξε που εριξα απο 1.5 καπακι την 9η ημερα?

ποια ειναι τα λαθη μου και τι μπορουμε να κανουμε στη συγγεγριμενη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

το λαθος ειναι οτι επρεπε να το πεις πριν 2 βδομαδες, αλλα και τωρα θα βρεθει λυση. καταρχας σε μια βδομαδα δεν στρωνεις ενυδρειο και μαλιστα χωρις μπολι... τα ζουμια που πηρες ειναι απο τα καλυτερα και αυτα χρησιμοποιουσα και γω! λοιπον το θεμα ειναι πως το ενυδρειο ειναι αστρωτο και παμε απο την αρχη:

1)τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα?

2)εβαζες και τροφη κατα το στρωσιμο?

3)τι εχεις στο βυθο?

4)θερμοκρασια?

5)πρεπει να ερθρουν οι μετρησεις...

πες αυτα και επεται συνεχεια! παντως εισαι στο σωστο μερος!

υ.γ. σε καλωσορισα αλλου, μην νομιζεις οτι δε λεμε και ενα γεια ;)

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι αλλο που θυμηθηκα αλλα δεν το εχω μπροστα μου τωρα ειναι οτι αν δεις στο μπουκαλακι του stress zyme λεει οτι για νεο ενυδρειο υπαρχει μια διαδικασια που διαρκει 14 μερες που και παλι λιγο μπορει να ειναι αλλα σιγουρα πανω απο μια εβδομαδα. σε 7 μερες δεν μπορει να στρωθει ουτε το φιλτρο, το ενυδρειο χρειαζεται μηνες για να πουμε οτι ειναι στρωμενο...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω το καθε προιον ετοιμων βακτηριων τι κανει και τι περιεχει, αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι τα βακτηρια χρειαζονται ρυπους για να επιβιωσουν και να πολλαπλασιαστουν.

Επισης αναλογα την ποσοτητα των ρυπων προσαρμοζεται και η ο πληθυσμος βακτηριων, αν και εφοσον υπαρχει ο απαιτουμενος χωρος (υλικα φιλτρανσης και επιφανειες) για να αποικησουν πανω τους.

Επισης, οτι πριν τουλαχιστον τις 3 εβδομαδες θεωρω αδυνατο να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου (εκτος της μεθοδου μπολιασματος με αληθινα βακτηρια).

Επισης θεωρω οτι εβαλες πολλα μαζι ψαρακια.

Τα γκαπι μονο, ή ο ... γλυφτης (αν ηταν μικρο μεχρι 5-6 εκ) εφτανε για αρχη.

ΥΓ δες κι αυτο αχρειαστο να ειναι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

κι αυτο γιατι δεν λειτουργει πια το λινκ στο ποστ μου http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το λαθος ειναι οτι επρεπε να το πεις πριν 2 βδομαδες, αλλα και τωρα θα βρεθει λυση. καταρχας σε μια βδομαδα δεν στρωνεις ενυδρειο και μαλιστα χωρις μπολι... τα ζουμια που πηρες ειναι απο τα καλυτερα και αυτα χρησιμοποιουσα και γω! λοιπον το θεμα ειναι πως το ενυδρειο ειναι αστρωτο και παμε απο την αρχη:

1)τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα?

2)εβαζες και τροφη κατα το στρωσιμο?

3)τι εχεις στο βυθο?

4)θερμοκρασια?

5)πρεπει να ερθρουν οι μετρησεις...

πες αυτα και επεται συνεχεια! παντως εισαι στο σωστο μερος!

υ.γ. σε καλωσορισα αλλου, μην νομιζεις οτι δε λεμε και ενα γεια :)

1) το φιλτρο ειναι EHEIM pro 200 μεσα ειχε κατι μπαλακια ανοιχτο χρωμα σαν γκρι και κατι μαυρα σαν ελατηρια το σχημα τους.βγαλαμε τα μαυρα και στη θεση τους βαλαμε 2 φιλτρα της ιδιας εταιριας ενα ασπρο μαλακό ειναι καπως και ενα μπλε που ειναι ποιο σκληρο αυτα κουμπωνουν μεταξυ τους με κατι πλαστικα και απο πανω εβαλε και αλλο ενα μπλε το οποιο εχει μια μεγαλη τρυπα στη μεση

2)τροφη δεν ειχα βαλει καθολου

3)στο βυθο εχω πετραδακια,3 ψευτικα φυτα και 1 καραβι (απο μαγαζι με ενυδρεια)

4) το θερμομετρο μου ειπαν να το βαλω το χειμωνα μου πουλησαν ομως ενα της RESUN 150w

5) ειναι καποια συγγεγριμενη που πρεπει να παρω? ειδα στο φορουμ κατι για υγρη μορφη ποιο εμπιστο.στο πετ σοπ με ρωτησαν αν θελω αμμωνιας μονο η καποιο αλλο και ειπα απ ολα να φερουν..

Σημερα το νερο ειναι πολυ θολο

Link to comment
Share on other sites

1) ωραιο το φιλτρο σου για το ενυδρειο σου. για τα υλικα θα σου πουν τι και πως τα παιδια γιατι εγω δεν εχω παρομοια. ομως μου ακουγονται καλα απο βιολογικου καθαρισμου αποψης

2)χωρις τροφη ή ρυπους τελος παντων δεν στρωνει το φιλτρο, αρα τωρα κανεις στρωσιμο με ψαρι

3)ελπιζω να ειναι ουδετερα τα πετραδακια στο βυθο, το καραβι και γενικα τα ψευτικα και πλαστικα στα ενυδρεια δεν μας πολυαρεσουν. αν απο φωτισμο εισαι οκ προτεινω φυτα αληθινα που μπορει να στα δωσει δωρεαν και μελος του φορουμ

4)πρεπει ομως να εχεις και θερμομετρο για να βλεπεις τι θερμοκρασια, και κυριως να δουμε τωρα που ειναι και ζεστες

5)τα υγρα τεστ ειναι τα πιο αξιοπιστα

υ.γ. τωρα καταλαβα το nick name σου απο που το εβγαλες!! :)

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω τα ψαρακια καπου σε μια γυαλα και αλλαξω το περισσοτερορο νερο απο το ενυδρειο και ριξω και νερο απο το στρωμμενο ενυδρειο του πετ σοπ και την αλλη μερα ξαναβαλω τα ψαρακια στο ενυδρειο ?

παρατηρησα οτι πανω στο καραβι εχει κατι σκουπιδακια ασπρα ειναι σαν ασπρες τριχες μεγεθους μισο εκατοστοστο μηκος. οι οποιες καθοντε πανω στο καραβι

Link to comment
Share on other sites

δεν συνισταται!! τα ενυδρεια του πετ σοπ πιθανον να εχουν αρρωστιες... αν εχεις καποιον εμπιστο να σου δωσει μπολι... μην τα βαλεις σε γυαλλα και εκει το ιδιο ειναι σε λιγοτερα λιτρα κιολας. το καραβι πιθανον επιασε καποιο μυκητα που μαλλον θα κανει το κυκλο του και θα φυγει. καποια φωτο θα βοηθουσε συνολικα :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

δεν εβαλα φωτογραφια γιατι το νερο εχει φτιαξει αρκετα (θα βαλω ομως γιατι μπορει να δειτε κατι που δεν μπορω εγω)

το μονο που εκανα ηταν να μειωσω τη ροη του νερου στο φιλτρο (δε ξερω αν παιζει ρολο,ετσι μου ειπαν)

αλλαγες δεν εκανα καθολου.

το καραβι τι μας πειραζει? και ειπες οτι δεν τα προτιμανε οι χομπιστες πλαστικα και τετοια μεσα?

οι μετρησεις κοστιζουν 10 με 15 ευρω η μια .. πρεπει να παρω ολα τα τεστ ?

εχω παραγγειλει αλλα 6 γκαπυ θυληκα να τα βαλω τωρα η να περιμενω τις μετρησεις?

και που θα μαθω αν τα αποτελεσμετα μετρησεων ειναι καλα?

Έγινε επεξεργασία - its2late
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εννοεις οτι μειωσες τη ροη για να καθαρισει το νερο?

το καραβι μας πειραζει γιατι δεν ταιριαζει στο βιοτοπο που ζουνε τα ψαρια και παντα ειναι καλυτερο να εχεις φυσικα πραγματα μεσα στο ενυδρειο. τα πλαστικα δεν ξερουμε κατα ποσο μπορει να επηρεασουν το ενυδρειο μας, λογω της ποιοτητας ορισμενων που αλλοι φιλοι εχουν παθει ζημια!

οι πιο κυριες μετρησεις αν δεν μπορεις να διαθεσεις ολα τα λεφτα που πραγματι ειναι αρκετα, ειναι NH4, NO2,NO3 και τα αποτελεσματα μας τα λες και σου λεμε :) επισης καλο ειναι να ξεραμε και το ph κατι που λογικα μπορεις να κανεις αν πας το νερο της βρυσης σου να σου μετρησουν το ph του σε ενα πετ σοπ. εμενα τσαμπα μου το μετρησαν και σε πολλους αλλους...λογικα και σε σενα..

καλυτερα να περιμενεις τις μετρησεις πριν να βαλεις τα ψαρακια!

καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

μειωσα την ταχυτητα που μπαινει το νερο μεσα στο φιλτρο και την ταχυτητα που βγαινει το νερο απο το φιλτρο

απο τα βανακια που εχει για να κλεινουμε οταν θελουμε να ανοιξουμε το καπακι φιλτρου για να μην τρεξει νερα

τι ph να χουν που μου ειχαν πει οτι δεν εχουν κανει ποτε μετρησεις στα ενυδρεια τους και μετρησεις αλλη μια φορα εχουν ξανα πουλησει χωρις να ξερουν λεπτομερειες για τα τεστ

τελικα στο μαγαζι που το πειρα (ενα γνωστο στην αθηνα)ειναι ψιλο απατεωνες ..πειραν 600 ευρω απο εμενα ρωτησα πολλα για το ενυδρειο αλλα δεν εμαθα τιποτα.. και μου ειπαν οτι ειναι απο τα λιγα μαγαζια που στο ιντερνετ το προτεινουν οι χομπιστες..

εχω 2 λαμπες οι οποιες γραφουν πανω D-20 10.000K μου φαινοντε αρκετα δυνατες σαν γηπεδο ποδοσφερου το βραδυ φωτιζει :) μονο που τα ψαρια δεν παιζουν μπαλα.τις αναβω γυρω στις 5 ωρες την ημερα καλα ειναι?

και ταισμα κανω μια φορα την ημερα..συμφωνειτε?

εχω θερμοστατη (οχι θερμομετρο) να το χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

οποσδηποτε θερμομετρο! ο θερμοστατης λεει μια θερμοκρασια πανω που επιλεγεις αλλα θελει καλιμπραρισμα. θελει να δεις αν οντος λεει τι σωστη ενδειξη, γιαυτο θες θερμομετρο. πχ αν λεει 25 και στο ενυδρειο σου εχεις 26, για να εχεις 25 τον πας αυτον 24! ειναι και το οτι εισαι σε νησι και δεν κανουν μετρησεις. εγω σε οσα εχω παει εδω κανουν...

οι λαμπες αναλογα και αν εχεις φυτα παιζουν. για μενα κρατας τη μια 10000κελβιν και την αλλη ανταλακτικη και περνεις και μια γυρω στα 5000κελβιν για τα φυτα και την βαζεις πισω. θα σου πουν και αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

ταισμα κανω μια φορα την ημερα..συμφωνειτε?

Καλύτερα να τους δίνεις 2-3 φορές την ημέρα από λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...