Jump to content

νέος και άπειρος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Juwel 91lit το οποίο απέκτησα πριν λίγες ημέρες. Έχω αποφασίσει να το στρώσω με την μέθοδο της αμμωνίας την οποία έχω ήδη αγοράσει. Επίσης έχω προμηθευτεί αντιχλώριο και test για ΝΗ3 ΝΟ2 και ΝΟ3. Χρειάζομαι κάτι άλλο για την αρχή??? Κάτά την διάρκεια του στρωσίματος πρέπει στο νερό να έχω ρίξει και αντιχλώριο γιατι έχω μάθει ότι εξουδετερώνει την αμμωνία και μπερδεύει την όλη διαδικασία. Άλλη μία απορία μου είναι τι υλικά να βάλω στο φίλτρο μου. Είναι εσωτερικό και μέσα έχει μόνο σφουγγαρια μπλε και ένα μαύρο που αν δεν κάνω λάθος είναι άνθρακας. Περιμένω την βοήθειά σας....

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε μου!

Για αρχή σε βρίσκω αρκετά οργανωμένο!

Δεν έχω ακούσει κάτι για το αντιχλώριο και δεν νομίζω να δημιουργεί προβλήματα στο στρώσιμο!

Πάντως αν θες μπορείς να το παρακάμψεις!

Για την όλη διαδικασία δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Επίσης, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

Στο φίλτρο σου θα σου πρότεινα να βάλεις υαλοβάμβακα στην είσοδο του νερού!

Μετά μπορείς να βάλεις ότι βιολογικό υλικό έχεις ή θέλεις!

Αν και γίνομαι λίγο υπερβολικός καλό θα ήταν να προσθέσεις και μια δεύτερη στρώση υαλοβάμβακα ενδιάμεσα στα βιολογικά υλικά σου!

Πέρα από τα σφουγγάρια μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Substrat Pro της EHEIM που μας υπόσχετε μεγάλη διάρκεια ζωής!

Τον ενεργό άνθρακα μπορείς να τον κρατήσεις και να τον χρησιμοποιείς μόνο μετά από θεραπείες (φάρμακα)!

Γενικά στα άρθρα μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες για ότι χρειαστείς!

Ότι θες μπορείς να ρωτήσεις!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

;) Καλως ηρθες και απο εμενα.Τι την θελεις την βοηθεια?

Εσυ εισαι expert.Μπραβο και καλη συνεχεια. B):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρυνση αλλά αισθάνομαι χαμένος αν και έχω διαβάσει αρκετες ώρες. Δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα βάλω αληθινά η πλαστικά φυτά. Το ενυδρείο το είχε ένας φίλος μου και μου το έδωσε. >Το είχε πολύ καιρό στην αχρηστία και στα τζάμια του υπάρχουν κάποιοι λεκέδες που μάλλον είναι άλατα. Τι τρίψιμο έχω ρίξει δεν λέγεται. Με ξύδι, με ξιραφάκι. Τίποτα. Έχετε καμία άλλη ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο ΔΕΝ εξουδετερώνει την αμμωνία. Είναι ειδικά ζουμιά αυτά που το κάνουν αυτό. Αντιχλώριο για μένα, πρέπει να βάζεις έχεις-δεν έχεις ψάρια (επηρρεάζει θετικά και τις αποικίες των βακτηριδίων, γιατί το χλώριο και οι χλωραμίνες τα σκοτώνουν).

Φυτά βάλε αληθινά και για να μην μπλέξεις βάλε εύκολα που δεν θέλουν τίποτα - κερατόφυλλο, elodea, anubia - βοηθάνε και στο να τραβάνε βλαβερές ουσίες από το νερό, συμβάλλουν στο να νοιώθουν καλύτερα τα ψάρια, θα κρύβεται ο γόνος αργότερα και το ενυδρείο δέιχνει και είναι πιο φυσικό...

Οι λεκέδες μου κάνει εντύπωση που δεν φεύγουν με ξυραφάκι και τρίψιμο μετά... Τι χρώμα είναι? Μήπως δεν είναι λεκέδες αλλά φθορά στο τζάμι? (ξύσιμο?)

Τον άνθρακα να τον βγάλεις, δεν χρειάζεται. Θα τον χρησιμοποιήσεις μόνο μετά από θεραπεία για να απομακρύνεις τελείως τα φάρμακα. Το ενυδρείο είναι μικρό και κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεσαι άλλα υλικά, το μπλε σφουγγάρι δουλεύει πολύ καλά μόνο του. Αν έχεις χώρο, βάλε λίγο κεραμικό μακαρόνι που είναι φτηνό και είσαι μια χαρά (μετά το σφουγγάρι). Ολα μου τα ενυδρεία τα έχω έτσι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα...

Καλό στήσιμο και καλή συνέχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι λεκέδες στην αρχή ήταν άσπροι. Μετά το πρώτο ξύσιμο βγήκε κάτι σαν σκόνη άρα βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι άλατα. Τώρα όμως έχει μείνει σαν στάμπα. Δεν είναι σε πολλά σημεία οπότε δεν με στεναχωρεί πολύ. Όσο για τα υλικα του φίλτρου αν κατάλαβα καλά κάτω κάτω πρέπει να μπει το μακαρόνι σε κάποιο διχτάκι φαντάζομαι και από πάνω τα σφουγγάρια. Αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο μας filoxeno και εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα να βάλεις αληθινά φυτά, θα βοηθήσουν πολύ την βιολογία του ενυδρείου σου!

Αν τελικά σου αρέσει η περιποίηση τους τότε μπορείς να βάλεις και πιο δύσκολα, τα οποία θέλουν κάτι παραπάνω σε φροντίδα!

Μπορείς να μου πεις ποσό καιρό είχε άδειο το ενυδρείο ο φίλος σου και πότε το είχε πάρει εκείνος;

Στο φίλτρο σου μπορείς να βάλεις αρχικά (είσοδος νερού) υαλοβάμβακα, μετά το σφουγγάρι και τέλος το μακαρόνι!

Το μακαρόνι θα το τυλίξεις σε τούλι που χρησιμοποιούν στις μπουμπουνιέρες, το οποίο και φτηνό είναι και ανθεκτικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απεφευγα το τούλι μπομπονιέρας πάντως, γιατί τα περισσότερα είναι ποτισμένα σε κάποιου είδους κόλλα και δεν ξέρω κατά πόσο τέτοιες ουσίες κάνουν καλό...

Στα δικά μου το έχω χύμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου υλικά τα έχω σε τούλι πάνω από 8 μήνες χωρίς να παρατηρήσω κάτι.

Οι βιοτεχνίες παρασκευής μπομπονιέρων έχουν πολλά είδη εκεί μπορείς να πάρεις με το μέτρο το πιο απλό που έχουν.

Πλην του χύμα θεωρώ ότι είναι η πιο καλή και οικονομική λύση. Μπορείς να τα βάλεις σε σακουλάκια που πουλάνε τα ενυδρειοάγαζα αλλά το κόστος είναι μεγάλο. Το καλσόν είναι πολύ λεπτό με αποτέλεσμα η ροή του νερού μέσα από τα υλικά να μην είναι η πρέπουσα και συν της άλλης μαζεύουν αέρα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...