Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΝΕΑ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ (?) ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Χτες το βραδυ εστησα το ενυδρειο μου. Τακτοποιησα την διακοσμηση, το γεμισα με νερο και εβαλα σε λειτουργια φιλτρο, θερμοστατη και αεραντλια. Εχω καποιες ερωτησεις ομως επι του θεματος και θα ηθελα οι πιο εμπειροι να μου πουν την γνωμη τους.

1) το ενυδρειο το πηρα μεταχειρισμενο απο εναν τυπο. Το δοκιμασα ως προς την αντοχη και μην τυχον υπαρχει διαρροη... Διαρροη δεν υπαρχει αλλα πως μπορω να σιγουρευτω οτι το ενυδρειο θα αντεξει και για ποσο καιρο? ( εχω βαλει το ενυδρειο στο δωματιο μου το οποιο εχει παρκε :smt087:smt087:smt087 ) Τι μπορω να κανω?

2) Το νερο ειναι θολο. Παιζει ρολο που εχω λευκη χαλαζιακη αμμο 0-0,8mm στο ενυδρειο μου? Παιζει ρολο που εριξα αντιχλωριο και βακτηρια?Τι μπορω να κανω?

3) Πηρα μετρησεις και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι δεν εχω αμμωνια στο ενυδρειο μου. Μετα απο ποσο καιρο μπορω να εισαγω ψαρια στο ενυδρειο μου?

4)Εχει σχηματιστει στην επιφανεια λιγος "αφρος" που υποθετω πρεπει να ειναι απο την αμμο. Ειναι βλαβερο για ψαρια, ενυδρειο? Πρεπει να το βγαλω και αν ναι, πως?

Συγγνωμη που σας επρηξα και ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας που διαβασατε τις αποριες μου.

Περιμενω απαντησεις.Δεχομαι και π.μ. :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Χτες το βραδυ εστησα το ενυδρειο μου. Τακτοποιησα την διακοσμηση, το γεμισα με νερο και εβαλα σε λειτουργια φιλτρο, θερμοστατη και αεραντλια. Εχω καποιες ερωτησεις ομως επι του θεματος και θα ηθελα οι πιο εμπειροι να μου πουν την γνωμη τους.

1) το ενυδρειο το πηρα μεταχειρισμενο απο εναν τυπο. Το δοκιμασα ως προς την αντοχη και μην τυχον υπαρχει διαρροη... Διαρροη δεν υπαρχει αλλα πως μπορω να σιγουρευτω οτι το ενυδρειο θα αντεξει και για ποσο καιρο? ( εχω βαλει το ενυδρειο στο δωματιο μου το οποιο εχει παρκε :smt087:smt087:smt087 ) Τι μπορω να κανω? Συνηθίζεται να αφήνουμε γεμάτο με νερό για 1,2 μέρες για να ελεγχθεί ως προς τυχόν διαρροές. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνει κάτι πέρα απ'το να ελέγχεις ίσως οπτικά τις σιλικόνες και τα τζάμια για κάποια καμπύλωση.

2) Το νερο ειναι θολο. Παιζει ρολο που εχω λευκη χαλαζιακη αμμο 0-0,8mm στο ενυδρειο μου? Παιζει ρολο που εριξα αντιχλωριο και βακτηρια?Τι μπορω να κανω?

Αν οι μετρήσεις σου είναι καλές όπως αναφέρεις στο σημείο (3) τότε ίσως είναι θολούρα από την άμμο ειδικά αν δεν την καθάρισες καλά.

3) Πηρα μετρησεις και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι δεν εχω αμμωνια στο ενυδρειο μου. Μετα απο ποσο καιρο μπορω να εισαγω ψαρια στο ενυδρειο μου? Όταν έχεις Αμμωνία, ΝΟ2 μηδενικά.

4)Εχει σχηματιστει στην επιφανεια λιγος "αφρος" που υποθετω πρεπει να ειναι απο την αμμο. Ειναι βλαβερο για ψαρια, ενυδρειο? Πρεπει να το βγαλω και αν ναι, πως?

Μπορείς να βάλεις σε λειτουργία ένα εσωτερικό φίλτρο, μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι για να βοηθήσει την διαδικασία. Με τις αλλαγές νερού το νερό θα καθαρίσει τελείως.

Συγγνωμη που σας επρηξα και ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας που διαβασατε τις αποριες μου.

Περιμενω απαντησεις.Δεχομαι και π.μ. :):)

Καλή συνέχεια και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα και καλορυζικο το ενυδρειο σου.αν θελεις κανε μια αναλυτικη περιγραφη λιτρα-διαστασεις.απο την στιγμη που δεν εχεις καμια διαροη εισαι οκ.τι φιλτρο εχεις και τι υλικα;(εσωτερικο-εξωτερικο).η θολουρα ειναι κατι το φυσιολογικο θα φυγει σιγα-σιγα.ξεκινα το στρωσιμο του(διαβασε γιαυτο στο φορουμ-κυκλος του αζωτου).μην βιαστεις να βαλεις ψαρια.το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.μπορεις να βαλεις την εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια του νερου για να κανει αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα και καλορυζικο το ενυδρειο σου.αν θελεις κανε μια αναλυτικη περιγραφη λιτρα-διαστασεις.απο την στιγμη που δεν εχεις καμια διαροη εισαι οκ.τι φιλτρο εχεις και τι υλικα;(εσωτερικο-εξωτερικο).η θολουρα ειναι κατι το φυσιολογικο θα φυγει σιγα-σιγα.ξεκινα το στρωσιμο του(διαβασε γιαυτο στο φορουμ-κυκλος του αζωτου).μην βιαστεις να βαλεις ψαρια.το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.μπορεις να βαλεις την εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια του νερου για να κανει αναταραξη.

Ενταξει λοιπον. Αυτα ειναι τα στοιχεια:

Aquamarine 150lt γλυκου νερου

διαστασεις: 100*40*30

φιλτρο: Eheim Biopower 240

Αεραντλια: Eheim 3702

Θερμοστατης: Eheim Jager 150W

Τύπος: Φυτεμενο (με πλαστικα φυτα :) )

Διακοσμηση: Λευκη χαλαζιακη αμμος 0-0,8 mm

Τρεις βραχοι με τρυπες

Μεταξωτα φυτα καταλληλα για ενυδρειο

Θερμομετρο εσωτερικο ψηφιακο

Λιγο πλαστικο γρασιδι

Ενα αγαλματακι του BOB Σφουγγαρακη :)

Αυτααααα...

Το γεμισα χτες, εβαλα τα φυτα αφου τα επλυνα καλα, εβαλα την αμμο χωρις να την πλυνω και εβαλα σε λειτουργια ολο το συστημα...Εριξα βακτηρια της SERA και αντιχλωριο της JBL.

Και τωρα..?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώ ήρθες!

Επαυξάνω τα όσα είπαν παραπάνω οι φίλοι, προσθέτοντας ότι αυτή τη στιγμή όσο και να μετράς, αμμωνία δεν θα βρεις, καθώς ΔΕΝ υπάρχει κάποια πηγή αμμωνίας (τροφή, περιττώματα ψαριών κλπ).

Το ενυδρείο με τι το καθάρισες?

Άρα: άσε το ενυδρείο σε λειτουργία για 2 μέρες να λειτουργεί, ώστε να σιγουρευτείς πως δεν υπάρχουν διαρροές.

Μετά, αφού θα έχει "ξεπλυθεί" κάνε μια αλλαγή νερού 50% και ξεκίνα τη διαδικασία του στρωσίματος.

Πες μας τι φίλτρο έχεις (εσωτερικό -εξωτερικό) και διαστάσεις ενυδρείου για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λοιπον. Αυτα ειναι τα στοιχεια:

Aquamarine 150lt γλυκου νερου

διαστασεις: 100*40*30

φιλτρο: Eheim Biopower 240

Αεραντλια: Eheim 3702

Θερμοστατης: Eheim Jager 150W

Τύπος: Φυτεμενο (με πλαστικα φυτα :) )

Διακοσμηση: Λευκη χαλαζιακη αμμος 0-0,8 mm

Τρεις βραχοι με τρυπες

Μεταξωτα φυτα καταλληλα για ενυδρειο

Θερμομετρο εσωτερικο ψηφιακο

Λιγο πλαστικο γρασιδι

Ενα αγαλματακι του BOB Σφουγγαρακη :)

Αυτααααα...

Το γεμισα χτες, εβαλα τα φυτα αφου τα επλυνα καλα, εβαλα την αμμο χωρις να την πλυνω και εβαλα σε λειτουργια ολο το συστημα...Εριξα βακτηρια της SERA και αντιχλωριο της JBL.

Και τωρα..?

Γράφαμε σχεδόν παράλληλα!!

Ωραία. Μια χαρά είναι το φίλτρο σου (εξαρτάται και από τα ψάρια που θα βάλεις βέβαια) αλλά τουλάχιστον για αρχή.

Τσέκαρες από σφουγγάρια και βιολογικό υλικό τι έχει μέσα?

Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα βασικά είναι ΥΠΟΜΟΝΗ και μετρήσεις σε 5 μέρες να δεις τι γίνεται. Μη βιαστείς να βάλεις ψάρια. Ειναι πού σημαντικό αυτό.

Η όλη διαδικασία μπορεί να σου πάρει 30-40 μέρες αλλά θα αποφύγεις μελλοντικά HEEELLPPP :) !

Επίσης με κάποιον τρόπο θα πρέπει να ταϊζεις τη βιολογία που πάει να αναπτυχθεί (π.χ. με λίγη τροφή που θα τρίβεις κάθε μέρα).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο δεν έπλυνες την άμμο? :) Για μένα ίσως θα πρεπε...

Link to comment
Share on other sites

Γράφαμε σχεδόν παράλληλα!!

Ωραία. Μια χαρά είναι το φίλτρο σου (εξαρτάται και από τα ψάρια που θα βάλεις βέβαια) αλλά τουλάχιστον για αρχή.

Τσέκαρες από σφουγγάρια και βιολογικό υλικό τι έχει μέσα?

Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα βασικά είναι ΥΠΟΜΟΝΗ και μετρήσεις σε 5 μέρες να δεις τι γίνεται. Μη βιαστείς να βάλεις ψάρια. Ειναι πού σημαντικό αυτό.

Η όλη διαδικασία μπορεί να σου πάρει 30-40 μέρες αλλά θα αποφύγεις μελλοντικά HEEELLPPP :) !

Επίσης με κάποιον τρόπο θα πρέπει να ταϊζεις τη βιολογία που πάει να αναπτυχθεί (π.χ. με λίγη τροφή που θα τρίβεις κάθε μέρα).

Αρα:

1)βαζω καθε μερα απο λιγη τροφη

2)ανα2 μερες παιρνω μετρησεις

3)περιμενω καμια 10 μερες

4)παιρνω μια τελικη μετρηση και μετα βαζω ψαρακια (?)

Νερο ποτε θα ξανααλλαξω? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρα:

1)βαζω καθε μερα απο λιγη τροφη

2)ανα2 μερες παιρνω μετρησεις

3)περιμενω καμια 10 μερες

4)παιρνω μια τελικη μετρηση και μετα βαζω ψαρακια (?)

Νερο ποτε θα ξανααλλαξω? :)

1) Ναι, αλλά με μέτρο ή μέσα σε ένα τούλι για να μη σαπίσει στο βυθό

2) για μια βδομάδα μην κάνεις μετρήσεις. δεν έχει νόημα

3) το στρώσιμο παίρνει σίγουρα 30-40 μέρες. Παράλληλα θα προσθέτεις βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας. φώτα κλειστά.

4) Σε καμιά βδομάδα η αμμωνία θα φτάσει σε κάποιο ανώτατο όριο, μετά θα μηδενιστεί και θα υπάρχει μετρήσιμη ποσότητα NO2, που πρέπει και αυτά να μηδενιστούν. Για να φτάσεις να μετράς ΝΟ3 σε μια στοιχειώδη ποσότητα, π.χ. 5-10.

Εννοείται ότι αξιόπιστες θεωρούμε τις μετρήσεις των υγρών τεστ και όχι στικ.

Μιας και δεν έπλυνες την άμμο, θα σου πρότεινα να αλλάξεις 50% σήμερα και να προσθέσεις ξανά βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες.

Επίσης μια λεπτή στρώση βαμβάκι στο φίλτρο(αν δεν έχει) θα βοηθούσε.

αυτά από μένα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...