Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Πόσο καιρό θέλει το στρώσιμο ενος ενυδρείου?Επίσεις έχω ένα ενυδρείο 54 lt με τροπικά ψάρια γλυκού νερού.Πόσα ψάρια θα μπορούσα να βάλω και τι είδη? :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό θέλει το στρώσιμο ενος ενυδρείου?Επίσεις έχω ένα ενυδρείο 54 lt με τροπικά ψάρια γλυκού νερού.Πόσα ψάρια θα μπορούσα να βάλω και τι είδη? :)

ριξε μια ματια εδω... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

:)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό θέλει το στρώσιμο ενος ενυδρείου?Επίσεις έχω ένα ενυδρείο 54 lt με τροπικά ψάρια γλυκού νερού.Πόσα ψάρια θα μπορούσα να βάλω και τι είδη? :)

Καλησπέρα σου και καλή αρχή. Για το στρώσιμο ανάλογα ποιά μέθοδο θα ακολουθήσεις θα κάνει και διαφορετικό χρόνο. Διάβασε τα άρθρα και θα καταλάβεις αρκετά για το στρώσιμο και γενικά για το τι χρειάζεται ένα ενυδρείο (για να μην κάνεις λάθος). Όσο για το πόσα ψάρια και τι ψάρια να βάλεις, εσύ εισαι αυτός που θα πρέπει να αποφασίσει. Τα λίτρα σου δεν είναι πολλά, παρόλα αυτά, είναι αρκετά τα ψάρια που μπορείς να βάλεις (εννοώ από είδη και όχι από ποσότητα). Καλύτερα δες εδώ τα προφίλ των ψαριών και τι σου αρέσει και τι μπορεί να μπει σε αυτά τα λίτρα. Να έχεις υπόψην όμως ότι αναλόγως τα ψάρια που θα επιλέξεις θα πρέπει να προετοιμάζεις το νερό τους. Εννοώ ότι αν διαλέξεις ψάρια που ζουν σε χαμηλό ΡΗ θα πρέπει να κατεβάζεις και το ΡΗ της βρύσης σου ή ακόμα και να προμηθευτείς κάποια αντίστροφη όσμωση. Καλύτερα στην αρχή να επιλέξεις ψάρια που να θέλουν συνθήκες νερού όμοιες με αυτές του δικτύου σου, για δική σου ευκολία. Διάβασε αρχικά και μόλις επιλέξεις τα ψάρια πες μας για να σου πούμε αν είναι σωστές οι επιλογές σου. Καλό είναι να μην βιάζεσαι και να ακολουθείς αργά και σταθερά βήματα για να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα που αντιμετώπισαν αρκετοί από εμάς.

Καλή αρχή και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

ή ακόμα και να προμηθευτείς κάποια αντίστροφη όσμωση. Καλύτερα στην αρχή να επιλέξεις ψάρια που να θέλουν συνθήκες νερού όμοιες με αυτές του δικτύου σου, για δική σου ευκολία. Διάβασε αρχικά και μόλις

Ε όχι να μπει και από τώρα στα δύσκολα! :)

54 λίτρα έχει. Αν πάει σε κάτι μεγαλύτερο τότε ναι, ίσως χρειαστεί.

Λοιπόν, καλώς ήρθες και από εμένα. Το στρώσιμο διαρκεί περίπου 40 μέρες. Αν πάρεις όμως μπόλι από στρωμένο ενυδρείο, θα επιταχυνθεί η διαδικασία.

Για το ενυδρείο σου, μιας και από ότι κατάλαβα είναι το πρώτο σου, προτείνω guppies!

Πώς σου φαίνονται??

Και όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω, μην βιάζεσαι! Το καλό πράγμα αργεί να γίνει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...