Jump to content

Cayman 110 Profesional


gemen

Recommended Posts

να και το δικο μου ενυδρειακι.αφου τσεκαρισα για τυχον διαροες μιας και τα λιτρα ειναι πολλα,και μετα απο μονταρισμα του επιπλου και καθαρισμο του ενυδρειου ανεβαζω της προτες φωτο μου. επιτελους ανεβενω σε λιτρα(200 καθαρα)

και ξεκιναω τα σταδια απο την αρχη εως να γινει οσο πιο ομορφο γινεται.θελω την δικη σας βοηθεια απο το στησιμο(χαλικι,ριζες,πετρες,φυτα,πως να μπουνε,σε ποια θεση).

τα ψαρια που εχω εως τωρα ειναι ζωοτοκα.αλλα ειμαι ετοιμος και για αγορα Α/0.ακουω προτασεις και συνθεσεις.

σας ευχαριστω εκ των προτερων ολους οσους βοηθισετε στο ξεκινημα αυτου του ενυδρειου.

post-16164-1284233443_thumb.jpg

post-16164-1284233457_thumb.jpg

post-16164-1284233480_thumb.jpg

post-16164-1284233498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω πλήρως εξοπλισμένο και έτοιμο για μεγάλα πράγματα!!! :):):)

Ααα και μην βάλεις ζωοτόκα και σε αυτό. Γνώμη μου πάντα. Πάμε για κανένα βιοτοπικό!!! :P

Καλή αρχή με το νέο σου ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχεις super εξοπλισμό :) και το ενυδρειο σου είναι φοβερό.Εγω προτείνω λευκή αμμο carat 6,με μεγάλες ρίζες και αρκετά φυτάκια για αρχή όπως Vallisneria,Java Fern ,Anubias,Echinodorus.Αφου θα πάρεις Α/Ο λογικά θα πάς κατα Αμερική μεριά.Προτείνω corydoras ,ενα κοπαδάκι tetras και ένα κύριο ψάρι οτι θες εσύ πχ αμερικάνικη κιχλίδα.Μελέτησε τις συνθήκες των ψαριών που θές και πές μας τις σκέψεις σου για να σε βοηθήσουμε :)

ΥΓ:Τι τα θές τόσα θερμόμετρα? :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

τα εχω σε ολα τα ενυδρεια απο δυο-τρια για συγουρια.τζαμπα ειναι ετσι κιαλλιως.

παιδια εγω θα σας πω τι εξοπλισμο εχω για αυτο το ενυδρειο και εσεις γραψτε τα ονοματα των ψαριων γιατι δεν τα ξερω καλα ολα εκτος απο τα ζωοτοκα που εχω εδω και πολυ καιρο.

θα μπουνε 2 εξωτερικα φιλτρα eheim 2236(ειδη ειναι κουμπομενα στα αλλα ενυδρεια και ειναι βιολογικα ετοιμα)

δυο εξωτερικοι θερμοστατες hydor (ο τριτος ειναι μπακαπ οπως βλεπεται σε περιπτωση αναγκης)

φως ειναι το μανισιο 2XΤ5 39w του cayman.

και οσμοση οτι με προτεινετε την αγοραζω.δεν εχω προβλημα σε ποιο μοντελο αλλα να κανη πολυ σωστα την δουλεια της.να ριχνει νερο γληγορα,να καθαριζει γληγορα ολα αυτα σε ενα τελειο κουτι.οχι πολυ οικονομικα πακετα για να μην τρεχω μετα.

τωρα εσεις βαλτε χαλικι!! αμμο!!!! ψαρια!!!!! οτι προτεινετε να τα βλεπω στην αναζητηση και να μην εχουν διαμαχες μεταξυ τους.

με αρεσουν πολυ τα βυθοψαρα,με αρεσουν τα νεον ολα τα νεον μικρα μεγαλα κινεζικα μαυρα ολα

το νερο εδω ειναι ph=8 αλλα αφου θα αγοραστη μηχανημα....

εγω θελω κινησεις ψαριων,οσο γινεται πολλα στο ενυδρειο ψαρια που να τεριαζουν μεταξυ τους χωρις προβληματα διαβιωσης.να ζουνε ειρινικα και απο μενα θα εχουν οτι θελουν.

αυτα παιδια.

α και εαν μου λειπη κατι(μηχανηματα)μην διστασετε να το προτεινετε?οτι νομιζετε οτι ειναι σωστο το γραφετε.

θελω να γινουν σωστα απο την αρχη ολα για να βρουν τα ψαρια των παραδεισο τους στο cayman μου.

το μονο που δεν ξερω ειναι το διοξειδιο,εαν μου προτεινετε δυσκολο η δυσκολα φυτα ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα διοξειδιο,αυτα.

σας ευχαριστω και παλη ολους οσους θα με βοηθισουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε. Να πηγαίνεις για παρόμιο setup με αυτό που θέλω να κάνω κι εγώ. Σκεύτομαι κι εγώ να πάω σε μαλακό νερό. Λευκή άμμο όπως προαναφέρθηκε και φυτά μεγάλα. Όντως κρίμα στα λίτρα αυτά να πας σε ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσμωση επειδή ψάχνω κι εγώ αυτό μου φαίνεται υπερβολικά οικονομικό. Ας το κρίνουν οι έμπειροι να μας πούνε. http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29858

Link to comment
Share on other sites

για μενα βαλε καμια ριζα και απο ψαρια κανενα σκαλαρι :)

βεβαια εσυ εισαι το αφεντικο εσυ αποφασιζεις. μπορεις να κανεις παπαδες.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα πάρεις Α/Ο λογικά θα πάς κατα Αμερική μεριά.

Δε ξέρω γιατί, αλλά έχει δημιουργηθεί η λανθασμένη εντύπωση, ότι χαμηλές σκληρότητες και χαμηλό pH χρειάζονται μόνο τα είδη που προερχονται από την νότιο και κεντρική Αμερική. Ανάλογες απαιτήσεις έχουν και τα περισσότερα ψάρια που προέρχονται από την Ασία.

Για όσμωση επειδή ψάχνω κι εγώ αυτό μου φαίνεται υπερβολικά οικονομικό. Ας το κρίνουν οι έμπειροι να μας πούνε. http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29858

Οι τιμές στις οσμώσεις έχουν πεσει αρκετά. Η συγκεκριμένη είναι μια πολύ καλύ επιλογή, ανάλογα βέβαια με τα λίτρα νερού που χρειάζεσαι και το χρόνο που είσαι διατεθιμένος να περιμένεις για να σου δώσει η Α/Ο αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στις οσμώσεις έχουν πεσει αρκετά. Η συγκεκριμένη είναι μια πολύ καλύ επιλογή, ανάλογα βέβαια με τα λίτρα νερού που χρειάζεσαι και το χρόνο που είσαι διατεθιμένος να περιμένεις για να σου δώσει η Α/Ο αυτά τα λίτρα.

Ανταλακτικά υπάρχουν? Δεν θα θέλει αλλαγή μετά από καιρό το φίλτρο της?

Link to comment
Share on other sites

Τα πρόφιλτρα θέλουν αλλαγή περίπου κάθε χρόνο ή αναλογα με τα λίτρα που περνάν. Η δική μου (190 lt/h) γράφει 9500 λίτρα ή 1 χρόνο. Η μεμβράνη αλλάζει όταν σταματήσει να παράγει νερό με μηδενικές σκληρότητες. Ανάλογα δηλαδή με τη χρήση και το πόσο σκληρό είναι το νερό του δικτύου σου. Χρειάζεται επομένως να κάνεις μετρήσεις του "καθαρού" νερού που πέρνεις για να δεις την κατάσταση της μεμβράνης.

Ανταλλακτίκα σίγουρα θα έχει. Δες εδώ. Δε ξέρω ποιό ταιριάζει στη συγκεκριμένη Α/Ο. Μπορείς να τους στείλεις ένα e-mail και θα σου απαντήσουν.

-------------------------------

Διορθώσα κάποια λάθη που έγραψα :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι κριμα να βαλει ζωοτοκα;

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη είναι μια πολύ καλύ επιλογή, ανάλογα βέβαια με τα λίτρα νερού που χρειάζεσαι και το χρόνο που είσαι διατεθιμένος να περιμένεις για να σου δώσει η Α/Ο αυτά τα λίτρα.

Μπορείς στην ίδια όσμωση, με πολύ μικρό κόστος, να πάρεις μεγαλύτερη μεμβράνη που θα σου δώσει πολύ περισσότερη "παραγωγή"... (υπάρχει η επιλογή αυτή μέσω του site)

Link to comment
Share on other sites

φυτα που θα βαλω

Αργής ανάπτυξης: Anubias barteri "coffeefolia", A. barteri var. angustifolia, A. barteri var. Barteri, A. barteri var. nana, Bolbitis heudelotii, Microsorum pteropus, Vesicularia dubyana.

Μεσαίας ανάπτυξης: Vallisneria gigantea, V. spiralis, Crinum natans, Cryptocoryne beckettii, C. crispatula var. balansae, C. undulata, C. wendtii, C. x willisii, Echinodorus var. "Ozelot", E. bleheri, Riccia fluitans (σε επιπλέουσα κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Για όσμωση επειδή ψάχνω κι εγώ αυτό μου φαίνεται υπερβολικά οικονομικό. Ας το κρίνουν οι έμπειροι να μας πούνε. http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29858

Εγω αυτην εχω με 150γαλονια και ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Την έχω παραγγήλει και περιμένω κι εγώ. Έβαλα και μανόμετρο και φλας κιτ αν και δεν ξέρω τι είναι. Εσύ πόσο καιρό την έχεις? Δεν έχεις κανένα πρόβλημα έ?

Link to comment
Share on other sites

φυτα που θα βαλω

Αργής ανάπτυξης: Anubias barteri "coffeefolia", A. barteri var. angustifolia, A. barteri var. Barteri, A. barteri var. nana, Bolbitis heudelotii, Microsorum pteropus, Vesicularia dubyana.

Μεσαίας ανάπτυξης: Vallisneria gigantea, V. spiralis, Crinum natans, Cryptocoryne beckettii, C. crispatula var. balansae, C. undulata, C. wendtii, C. x willisii, Echinodorus var. "Ozelot", E. bleheri, Riccia fluitans (σε επιπλέουσα κατάσταση

Γεια σου Γιωργαρα Caymanatzi :):)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου πανο.ολα καλα?αιντε ελα να μου φερεις φυτα.τα χρειαζομαι

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω μετα απο μερες απεργιας στους δρομους.επιτελους ηρθε το εδαφος. χαλαζιας λεπτος 1mm απο γνωστο μαγαζη της θεσ/νικης.παιδια εδω εχω να πω τζαμπα πραμα στην κυριολεξια οποιος θελη με μηνημα εαν επιτρεπετε ανεβαζω το μερος σας λεω τζαμπα.συνεχισω λοιπον.

αγορα 50 κιλα χαλαζιας προς το ξανθο. 15 ευρω στο συνολο.τρομερο ετσι?

πλυσιμο απειρες φορες σε πολλους κουβαδες εως τα χερια να μην αντεχουν.εαν και δεν εβγαζε πολυ σε σχεση με αλλα χρωματα ηθελε την πλυση της.μετα μεσα στον 40 λιτρο κουβα γεματο χαλαζια και χρεισημοποιουμε στα τζαμια πετσετα ο λογος μην κανουμε καμια γρατζουνια καταλαθος αλλα και το νερο να πεφτη πανω στην πετσετα και οχι στο τζαμι και να στραγηζη.αφου το γεμισουμε δινουμε κληση.εγω προς το παρον εκανα 4 εκατοστα εμπρος οπως δειχνη η φωτο και πολυ πιο ψηλα πισω.εαν καποιος εχει αλλη γνωμη δεχτη.βουνα και τετοια.αλλα θα βαλω πολυ μεγαλο δεντρο οποτε εκεινο εχει κληση απο μονο του.αφου λοιπον την βαλαμε αγορασαμε και πετρα ξυλου.0,35 λεπτα το κιλο.η συγκεκριμενη 4,8 κιλα απο το ιδιο μαγαζη που ειναι και ο χαλαζιας.την εχω μεσα σε καυτο νερο ειδη θα κανω ισα με 10 αλαγες(υπερβολη) να φυγουν τα ζουζουνια και οι οχθροι και μετα μπλουμ μεσα.το αποτελεσμα θα το δειτε στην συνεχεια το ποσο ομορφη φαινεται μεσα στονερο.ενοειται η moss φωναζει απο το αλλο ενυδρειο να μπει σαν καπελο πανω στην ξυλινη πετρα.και μερικες γωνιες απο το ειδη γεμισμενο ενυδρειο με χαλαζια.συνεχιζω αυριο με τα υπολοιπα.θα παω να παρω το ξυλο που εκει ειναι ολα τα λεφτα και μετα πολλα πολλα φυτα.

δεχομαι την βοηθεια σας τωρα προτου μπη το νερο και τα υπολοιπα να κανω κατι αλλο στο χαλαζια?

τραβιξα και 2 παροχες (αεραντλια) για της γνωστες μας μπουρπουλιθρες.αχρειαστες να ειναι.

post-16164-1285009857_thumb.jpg

post-16164-1285009886_thumb.jpg

post-16164-1285009909_thumb.jpg

post-16164-1285009935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο πολλα βρασιματα σε καυτο νερο και αλαγες που πιστεβω να εχουν φυγη τα βλαβερα ζουζουνια ωρα για να μπει μεσα και αυτη.με το αναλογο φυτο επανω της ( moss ) και νερο στο ενυδρειο το αποτελεσμα θα ναι εντιποσιακο.και συνεχιζουμε σε λιγο με το ξυλο - ριζα και τα αναλογα φυτα επανω του.

post-16164-1285079703_thumb.jpg

post-16164-1285079729_thumb.jpg

post-16164-1285079754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να και η ριζα για της διαστασεις του 110.βρισκεται ειδη για αλαγες νερου στο 80 αρη cayman και βλεπετε ποση μεγαλη ειναι.θα το λατρεψουν πιστεβω οι κατοικοι του 110 cayman.καναμε και το τεστ νερου ειμαστε οκ απο τα παντα για να μπουνε μεσα οι κατοικοι του ενυδρειου.

ευχαριστω και τον αλεξη για τα δωρακια του.τελευταιες φωτο.θα τα τιμησουν και τα ψαρακια μου αλεξη.

και ειμαι ετοιμος να πλεξο με μπετονια την μεγαλη ριζα με moss , ανουμπιες , και οτι αλλο δειξη οτι θελει το σκηνικο.αναμενουμε περισσοτερες φωτο σε λιγο.

post-16164-1285225865_thumb.jpg

post-16164-1285225881_thumb.jpg

post-16164-1285225897_thumb.jpg

post-16164-1285225917_thumb.jpg

post-16164-1285225933_thumb.jpg

post-16164-1285225948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδω ειμαστε.μολις σημερα μετα απο τοσες μερες το αρχικο στησιμο.

σας ακουω ειμαι ολος αυτια.

θελω να βαλω πολλα φυτα.

post-16164-1285266474_thumb.jpg

post-16164-1285266492_thumb.jpg

post-16164-1285266512_thumb.jpg

post-16164-1285266537_thumb.jpg

post-16164-1285266551_thumb.jpg

post-16164-1285266608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μερικες ακομη φωτο.

εχουμε και λεμε λοιπον.

ριζα διαστασεων 1,10 την περνη διαγωνια για αυλη εμπρος στην φατσα του ενυδρειου και σηκωμενη σαν γεφυρα στην μεση.6,5 κιλα στο βαρος της.

χαλαζιας χαλικι διαστασεων 1,2 mm 50 κιλα.

αδειο το ενυδρειο ειναι ακριβως 200 λιτρα και με την αμμο και την ριζα 180 περιπου,και οχι 230 αλλα γεμισμα ως επανω τελειως αλλα μεχρι το μαυτο προστατευτικο που εχει το ενυδρειο για ντιζαιν.

δυο φιλτρα eheim 2236 το ενα απο την μια μερια και το αλλο απο την αλλη για περισοτερο ροη μεσα.

δυο εξωτερικοι θερμοστατες hydor 200w ο καθενας.

φυτα προς το παρον απο το αλλο ενυδρειο ανουμπιες,κερατοφυλο,εσερια ντεσνα,ντοματια,moss τωρα αρχιζει και δινει,και μερικα αλλα ακομη που δεν τα ξερω σαν ονομασιες.

φυλοξενει ψαρια ζωοτοκα guppy.platy,ξιφοφορους,γαριδες αμανο και red κατι λαθρεπιβατες σαλιγκαρια.

το νερο σε ph=8 νερο βρυσης δηλαδη στην περιοχη μου.

ακουω αλαγες προτασεις και αγορες σε φυτα και στισιμο γενικα.μολις σημερα τα εβαλα ολα στο ενυδρειο.

post-16164-1285266651_thumb.jpg

post-16164-1285266672_thumb.jpg

post-16164-1285266694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...