Jump to content

Άσπρα σαν αυγά


kostasg

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Τι είναι αυτά τα άσπρα στην πέτρα και στο τζάμι? Μήπως είναι αυγά? Άλλα αν είναι αυγά γιατί δεν τα τρώνε τα ψάρια?

post-8718-1284234459_thumb.jpg

post-8718-1284234475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις μέσα? Βλέπεις κανένα ζευγάρι να κόβει βόλτες και να τα προσέχει? Για αυγά δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι εχω ζευγαρη ramirezi, εχω ροδοστομους 6, 3 οτοκικλους εχω τρια catfish και 2 σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους σαλιγκάρια;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις zebra snail. Το συγκεκριμένο σαλιγκάρι κάνει αυγά παντού. Τα αυγά αυτά δεν μπορούν να εκκολαφθούν παρά μόνο σε αλμυρό νερό (αν δεν κάνω λάθος). Τα ψάρια δεν τα τρώνε. Το μόνο πρόβλημα είναι το αισθητικό γιατί σε λίγο καιρό θα γεμίσουν το ενυδρείο σου. Βέβαια σε πολλούς αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις zebra snail. Το συγκεκριμένο σαλιγκάρι κάνει αυγά παντού. Τα αυγά αυτά δεν μπορούν να εκκολαφθούν παρά μόνο σε αλμυρό νερό (αν δεν κάνω λάθος). Τα ψάρια δεν τα τρώνε. Το μόνο πρόβλημα είναι το αισθητικό γιατί σε λίγο καιρό θα γεμίσουν το ενυδρείο σου. Βέβαια σε πολλούς αρέσει.

Λάθος μου. Τώρα μου εμφάνισε τις φωτογραφίες. Δεν νομίζω ότι είναι από zebra snail. Από κάτι άλλο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για αυγά από zebra snail μου μοιάζουν.

Δεν νομίζω. Των zebra είναι σχεδον τέλειοι κύκλοι. Αυτα στην φωτογραφία είναι πολύ πιο μακρόστενα. (Τουλαχιστον έτσι φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 zebra snail και γέμισε το ενυδρείο ειδικά στις γωνίες και στα ξύλα

και δεν βγαίνουν και εύκολα απο τα τζάμια κοντά στην σιλικόνη οσο απο τα ξύλα

είναι μόνιμο ντεκόρ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...