Jump to content

ΝΟ3 250??


IoSpy

Recommended Posts

Η μετρηση σου ειναι αφιερωμενη σε οσους συνεχιζουν να πιστευουν οτι τα στικ ειναι αξιοπιστα :):):)

Πηγαινε παρε ενα υγρο τεστ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και κανε και μια 30-40% αλλαγη παλι για τον ιδιο λογο ( να εχεις το κεφαλι σου ησυχο )

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πόσες μετρήσεις βγάζεις με τα υγρά τεστάκια? βλέπω πάνε κανένα 15άρι ευρώ.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα τόσα χρόνια με τα χαρτάκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μετρήσεις βγάζεις με τα υγρά τεστάκια? βλέπω πάνε κανένα 15άρι ευρώ.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα τόσα χρόνια με τα χαρτάκια. :)

εχω ενα μπουκαλακι απο τον Ιανουαριο και ακομα εχει το 80-90% μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει 50 μετρήσεις με χάτρινα τεστ και το είδα αυτό μόνο σε μέτρηση σακούλας απο πετ σοπ. Στο ενυδρείο μου έβγαζε πάντα σταθερές τιμές pH KH GH. Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορείς να έχεις ακρίβεια στις ενδιάμεσες τιμές.Πάντως μόλις το έβαλα στη σακούλα έδειξε 250 mg/l

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αξιώθηκα και πήρα υγρό τεστ της sera για ΝΟ3. Τα χαρτάκια της jbl καλά έδειχναν. Το τεστ έβγαλε την ανώτερη ένδειξη. >= 100 δηλαδή. Άρα και το 250 που έδειχνε το τεστάκι τόσο θα είναι.

Θα κάνω μια καλή αλλαγή νερού σήμερα και θα δω πως θα πάει. Αυτές τις μέρες παρατηρώ στο κερατόφυλλο ειδικά και σε άλλο ένα φυτό σάπισμα του μέρους που είναι βυθισμένο στο χώμα. Και γενικά τα φυτά δεν είναι στα καλύτερά τους. Μπορείς να φταίει το ΝΟ3?

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο έχει την τάση να σαπίζει οταν το φυτεύεις. Το είχα δει στο δικό μου. Όταν μαζέψεις περισσότερα κλαδέματα ξερίζωσέ το :) Το ΝΟ3 είναι τροφή για τα φυτά όπως και για την άλγη. Τώρα σε αυτές τις συγκεντρώσεις τι συμβαινει... δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

απο την τελευταια μετρηση που εχεις κανει ( οπου εκανες και το ποστ σε αυτο το θεμα ) εχουν περασει 4 μερες .

Τις 4 μερες αυτες με τη ρυθμο ταιζες?

Τι αλλαγες εκανες ?

και κανε και μια αλλαγη 50% για να πεσουν και αλλο τα νο3 που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

απο την τελευταια μετρηση που εχεις κανει ( οπου εκανες και το ποστ σε αυτο το θεμα ) εχουν περασει 4 μερες .

Τις 4 μερες αυτες με τη ρυθμο ταιζες?Τι αλλαγες εκανες ?

και κανε και μια αλλαγη 50% για να πεσουν και αλλο τα νο3 που εχεις τωρα.

Μπορεί να ανέβει τόσο γρήγορα το ΝΟ3 με το ταισμα;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανέβει τόσο γρήγορα το ΝΟ3 με το ταισμα;

Ma δεν μηδενισες απο νο3 οταν εκανες την αλλαγη .!!!!

Ειχες ακομα .... :)

αλλαγες μεχρι να μηδενισεις Η να πας κοντα στο 5-10 και απο εκει και περα δες αν ανεβαζεις και κατα ποσο ανεβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις καταλαβει αλλαγες νερου επρεπε να γινουν αμεσα,το ΝΟ3 πρεπει να 25 το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μέρες που έκανα το ποστ είχα ανιχνεύσει 250+. 4 μέρες δυστυχώς δεν έκανα αλλαγή. Αλλά είχα ήδη κάνει αλλαγή όταν μέτρησα το 250. Αυτό με είχε παραξενέψει. Επίσης είχα πάει να πάρω υγρό τεστ αλλά δεν είχε οπότε και αγόρασα σήμερα από αλλού. Πριν λίγο αφού είδα ότι και με το υγρό τεστ βγαίνει μεγάλη τιμή του ΝΟ3 (100+) άλλαξα το 35% περίπου. Θα κάνω ένα τεστάκι το βράδυ πάλι και ίσως αύριο αν δεν έχει συνέρθει κάπως το ΝΟ3 (το πιο πιθανό) θα κάνω άλλη μια αλλαγή.

Το κερατόφυλλο αν χαλάει με το φύτεμα στο χώμα, πώς να το βάλω? :)

Επίσης η τροφή περιοριστικέ σε πολύ μικρότερες ποσότητες και έγινε 3 φορές σε μια μέρα. Το φαγητό που έμεινε κάτω ήταν ελάχιστο. Εγώ προσωπικά δεν είδα να μένει.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μέρες που έκανα το ποστ είχα ανιχνεύσει 250+. 4 μέρες δυστυχώς δεν έκανα αλλαγή. Αλλά είχα ήδη κάνει αλλαγή όταν μέτρησα το 250. Αυτό με είχε παραξενέψει. Επίσης είχα πάει να πάρω υγρό τεστ αλλά δεν είχε οπότε και αγόρασα σήμερα από αλλού. Πριν λίγο αφού είδα ότι και με το υγρό τεστ βγαίνει μεγάλη τιμή του ΝΟ3 (100+) άλλαξα το 35% περίπου. Θα κάνω ένα τεστάκι το βράδυ πάλι και ίσως αύριο αν δεν έχει συνέρθει κάπως το ΝΟ3 (το πιο πιθανό) θα κάνω άλλη μια αλλαγή.

Το κερατόφυλλο αν χαλάει με το φύτεμα στο χώμα, πώς να το βάλω? :)

Επίσης η τροφή περιοριστικέ σε πολύ μικρότερες ποσότητες και έγινε 3 φορές σε μια μέρα. Το φαγητό που έμεινε κάτω ήταν ελάχιστο. Εγώ προσωπικά δεν είδα να μένει.

εγω εαν ειμουν στη θεση σου ...

Θα παταγα μια αλλαγη 50% σημερα

Θα μετραγα αυριο το πρωι και αν δεν ....

Μια αλλαγη 30% παλι

Επαναληψη μεχρι να πεσουν τα νο3 σε φυσιολογικο επιπεδο ( κοντα στο 10 )

το κερατοφυλλο αστο στην επιφανεια δεν εχει προβλημα αν δεν το φυτεψεις .

Ταιζε μια δυο φορες την ημερα μεχρι να πεσουν τα νο3

Και προσεχε να μην μενει τροφη αφαγωτη .

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μέρες που έκανα το ποστ είχα ανιχνεύσει 250+. 4 μέρες δυστυχώς δεν έκανα αλλαγή. Αλλά είχα ήδη κάνει αλλαγή όταν μέτρησα το 250. Αυτό με είχε παραξενέψει. Επίσης είχα πάει να πάρω υγρό τεστ αλλά δεν είχε οπότε και αγόρασα σήμερα από αλλού. Πριν λίγο αφού είδα ότι και με το υγρό τεστ βγαίνει μεγάλη τιμή του ΝΟ3 (100+) άλλαξα το 35% περίπου. Θα κάνω ένα τεστάκι το βράδυ πάλι και ίσως αύριο αν δεν έχει συνέρθει κάπως το ΝΟ3 (το πιο πιθανό) θα κάνω άλλη μια αλλαγή.

Το κερατόφυλλο αν χαλάει με το φύτεμα στο χώμα, πώς να το βάλω? :)

Επίσης η τροφή περιοριστικέ σε πολύ μικρότερες ποσότητες και έγινε 3 φορές σε μια μέρα. Το φαγητό που έμεινε κάτω ήταν ελάχιστο. Εγώ προσωπικά δεν είδα να μένει.

αυτό δεν έχει σχέση με τα τραγικά ΝΟ3 που έχεις... Βασικά την φάνε δε τη φάνε την τροφή πάλι ΝΟ3 θα γίνει στο τέλος... :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην περίμενα μέχρι το βράδυ. :) Η μέτρηση επαναλήφτηκε και με υγρό και με χαρτάκι.

Το υγρό μου βγάζει 50 πλέον. ΑΝ είναι περισσότερο θα είναι ελάχιστο.

Τα χαρτάκια δίνουν.

ΝΟ3 ανάμεσα σε 100 και 250

ΝΟ2 0

GH 10

KH 2 με 3

PH 6.5

Link to comment
Share on other sites

Αυριο αλλαγη παλι .....

Link to comment
Share on other sites

Αυριο αλλαγη παλι .....

Ναι, να κάνω παρόμοια έ? 35% επειδή είναι 80άρι το ενυδρείο αν αδειάσω περισσότερο είναι χαμηλά η στάθμη και γίνονται μπάχαλο τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

μια 30-40% πιστευω θα σου ερχινε αρκετα τα νο3 .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Αύριο θα κάνω άλλη μία αλλαγή στο 35% όπως σήμερα και θα ενημερώσω με αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ταισμα τρεις φορες την ημερα ειναι υπερβολικο.Μια φορα την ημερα και μια φορα την

εβδομαδα νηστια.

Link to comment
Share on other sites

Ταισμα τρεις φορες την ημερα ειναι υπερβολικο.Μια φορα την ημερα και μια φορα την

εβδομαδα νηστια.

Έτσι το έκανα, αλλά δεν αύξησα την ποσότητα. Για να μην πέφτει κάτω την ίδια ποσότητα που έριχνα μια φορά τη ρίχνω σε 3 γεύματα ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Με τις συχνές αλλαγές θα ρίξεις την τιμή του ΝΟ3...συμφωνώ...

Αλλά δεν έχεις βρει για ποιόν λόγο σου έφτασε εκεί η τιμή...

Εάν δεν τον βρεις, θα κάνεις αλλαγές 5 φορές την εβδομάδα?

Μήπως η ποσότητα τροφής που ρίχνεις είναι υπερβολική? Δεν μπορώ να βρω κάποιον άλλο λόγο, από την στιγμή φυσικά που κάνεις έτσι κι αλλιώς συχνές αλλαγές νερού...

Link to comment
Share on other sites

Με τις συχνές αλλαγές θα ρίξεις την τιμή του ΝΟ3...συμφωνώ...

Αλλά δεν έχεις βρει για ποιόν λόγο σου έφτασε εκεί η τιμή...

Εάν δεν τον βρεις, θα κάνεις αλλαγές 5 φορές την εβδομάδα?

Μήπως η ποσότητα τροφής που ρίχνεις είναι υπερβολική? Δεν μπορώ να βρω κάποιον άλλο λόγο, από την στιγμή φυσικά που κάνεις έτσι κι αλλιώς συχνές αλλαγές νερού...

Αυτό είναι ένα θέμα και θα σας πω κάτι που έχω κατά νου να μου πείτε αν επιρεάζει. Κατ αρχάς πριν 1 μήνα και κάτι απολύθηκα από τον στρατό. Αυτό το διάστημα, και το λέω μετά λύπης, έφτασε το νερό να αλλαχτεί και 6 μήνες, ευτυχώς χωρίς απόλυες. Αφότου απολύθηκα όμως έγιναν αρκετές αλλαγές μέχρι σήμερα. Την περίοδο εκείνη όμως σίγουρα έπεφτε πολύ τροφή διότι δεν τα τάιζα εγώ.

Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω αν επηρεάζει. Τις αλλαγές νερού τις κάνω πάντα με σκούπα από τον βυθό. Ποτέ όσα χρόνια τρέχει το ενυδρείο δεν βγήκε άσπρο νερό από τον βυθό. Πάντα έβγαινε κατά μαύρο. Μήπως με την ανακίνηση του βυθού σηκώνεται η λάσπη απάνω και ανεβαίνει το ΝΟ3? Μόνο αυτό βρίσκω σαν δικαιολογία ώστε να έχει 250 μετά από αλλαγή νερού που είχα κάνει. Η μέτρηση έγινε μια μέρα μετά την αλλαγή.

Εχθές που άλλαξα νερό πήρα από την επιφάνεια και δεν σηκώθηκε καθόλου βρομιά απ' τον βυθό. Μήπως γι αυτό και δεν έβγαλε τρελό αριθμό στα νιτρικά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα θέμα και θα σας πω κάτι που έχω κατά νου να μου πείτε αν επιρεάζει. Κατ αρχάς πριν 1 μήνα και κάτι απολύθηκα από τον στρατό. Αυτό το διάστημα, και το λέω μετά λύπης, έφτασε το νερό να αλλαχτεί και 6 μήνες, ευτυχώς χωρίς απόλυες. Αφότου απολύθηκα όμως έγιναν αρκετές αλλαγές μέχρι σήμερα. Την περίοδο εκείνη όμως σίγουρα έπεφτε πολύ τροφή διότι δεν τα τάιζα εγώ.

Σου είχα πει σε προηγούμενο post ότι νιτρικά 250 θα είχες μόνο αν δεν είχες κάνει αλλαγή για πολύ καιρό.

Τώρα συνέχισε αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες χωρίς σκούπα.

Πάρε και ένα test φωσφορικών γιατί σίγουρα και αυτά θα είναι πολύ ψηλά.

Σε δέκα μέρες δώσε τις μετρήσεις σου να δούμε την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι όμως 250 μετά από αλλαγές πόσο είχε φτάσει? 500? :)

Πως να το ζητήσω το τεστ? Εννοώ πως συμβολίζονται τα φωσφορικά. Επίσης το ανακάτεμα του χαλικιού κατά την αλλαγή μπορεί να αυξήσει το ΝΟ3 όπως προανέφερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...