Jump to content

μετρησεις ενυδρειου


eltzor

Recommended Posts

καλησπέρα,

εχω 80αρι φυτεμένο ενυδρείο με τις εξης μετρήσεις:

PH : 7,5 (μου έχει ξεφύγει λίγο, πως μπορώ να το ρίξω χωρίς χημικά αλλά με φιαλη CO2, ωστε να μην κάνω απότομη αλλαγή και παρουσιαστούν προβλήματα στα ψάρια).

ΚH : 4

GH : 8

NH3/NH4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 1mg/l

PO4: 0

το ΝΟ3 δεν είναι χαμηλό για φυτεμένο ενυδρειο? τι άλλο πάει λαθος και πως να το διορθώσω?

ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

το ΝΟ3 δεν είναι χαμηλό για φυτεμένο ενυδρειο? τι άλλο πάει λαθος και πως να το διορθώσω?

Το φυτά ''ρουφάνε'' ΝΟ3, οπότε αν είναι ειδικά το ενυδρείο σου full planted, τότε το NO3 : 1mg/l δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρακια εχεις?

CARDINAL TETRA ML (x4)

TRIGONOSTIGMA HENGELI (RASBORA HENGELI) (x4)

SIAMESE ALGAE EATER (S.A.E.) (x2)

ΓΑΡΙΔΕΣ:

--------

CARIDINA JAPONICA (x7)

CARIDINA DENTICULATA SINENSIS (x4)

αν και ξέρω οτι είναι λίγα για 80αρι.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτά ''ρουφάνε'' ΝΟ3, οπότε αν είναι ειδικά το ενυδρείο σου full planted, τότε το NO3 : 1mg/l δικαιολογείται.

που σημαίνει οτι δεν ειναι λίγο? δεν θα έπρεπε να ηταν γύρω στα 30-50? ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

που σημαίνει οτι δεν ειναι λίγο? δεν θα έπρεπε να ηταν γύρω στα 30-50? ή κάνω λάθος?

Ένα νούμερο γύρω στο 20 είναι μια χαρά.

Αν θες να τα ανεβάσεις, αραίωσε τις αλλαγές νερού. Κανε μετρήσεις και βρες στις πόσες μέρες φτάνει αυτο το νούμερο και στις πόσες αρχίζει και ξεφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

PH : 7,5 (μου έχει ξεφύγει λίγο, πως μπορώ να το ρίξω χωρίς χημικά αλλά με φιαλη CO2, ωστε να μην κάνω

Νομίζω με αύξηση CO2 μπορεί να επιρεαστεί αρνητικά το ph. Δηλαδή να πέσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

γιατι φιλε μου θελεις να αμεβασεις τα no3.αλλοι χομπιστες παλευουν μηνες για να το κατεβασουν στα επιπεδα που εχεις.εισαι σιγουρος ομως οτι εχεις 1mg/l και οχι 10mg/l; γιατι τα τεστ αναφερωνται σε 0, 10 ,20 κλπ. για τους καρδιναλιους το ph σου ειναι υψηλο.διαβασε για τις απαιτησεις τους στο φορουμ.και ειναι κοπαδοψαρο θελεις μινιμουμ 8 ψαρακια για να αισθανωνται ανετα.και τα ψαρια σου δεν ειναι λιγα για το 80λιτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

γιατι φιλε μου θελεις να αμεβασεις τα no3.αλλοι χομπιστες παλευουν μηνες για να το κατεβασουν στα επιπεδα που εχεις.εισαι σιγουρος ομως οτι εχεις 1mg/l και οχι 10mg/l; γιατι τα τεστ αναφερωνται σε 0, 10 ,20 κλπ. για τους καρδιναλιους το ph σου ειναι υψηλο.διαβασε για τις απαιτησεις τους στο φορουμ.και ειναι κοπαδοψαρο θελεις μινιμουμ 8 ψαρακια για να αισθανωνται ανετα.και τα ψαρια σου δεν ειναι λιγα για το 80λιτρο σου.

το ph πως μπορω να το κατεβάσω χωρις ομως να δημιουργησω προβλημα υγειας στα ψαρια? ξερω οτι αποτομη αλλα ph δεν ειναι σωστο.. πως θα υπολογισω τις φυσαλιδες ωστε να κατεβαινει αργα αλλα σταθερα :) δεν εχω νανομετρα στη φυαλη (δεν ξερω αν παιζει ρολο) αλλα εχω μετρητη φυσαλιδων.

το τεστ που εκανα δεν θυμαμαι την μαρκα (ειναι σε ασπρο κουτι) μου διχνει στο πινακακι 1 mg/l. Δηλαδη ισα ισα που εχει χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με αύξηση CO2 μπορεί να επιρεαστεί αρνητικά το ph. Δηλαδή να πέσει λίγο.

Αυτο θέλω και εγω να πετυχω αλλα οχι αποτομη πτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θέλω και εγω να πετυχω αλλα οχι αποτομη πτωση.

Αν δεν είναι πολύ χαμηλό το ΚΗ δεν θα πέσει απότομα. Για τις φυσαλίδες δεν ξέρω να σου πω πόσο να τις αυξήσεις. Δεν έχω ακόμα σύστημα CO2 στο ενυδρείο. Το ΚΗ αν δεν κάνω λάθος όσο πιο ψηλό τόσο πιο σταθερό ph θα έχεις. Δηλαδή αν είχες χαμηλό ΚΗ και χαμηλό ph τότε το PH θα ήταν ασταθές αρκετά. Τώρα με το CO2 νομίζω δεν θα έχεις απότομη πτώση στο Ph.

Ότι λάθος κάνω ας με διορθώσει κανένας πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...