Jump to content

Αναπαργωγή Tetras


Recommended Posts

Έχω στο ενυδρείο μου ένα κοπάδι από 14 Black phantom tetra . Σκέφτομαι λοιπόν να δοκιμάσω να τα αναπαράγω σε ένα μικρό ενυδρειάκι. Ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο συγκέντρωσης πληροφοριών. Ξέρω πως δεν είναι ότι πιο εύκολο.

Έχει κάποιος προσπαθήσει να πετύχει αναπαραγωγή; Ή τουλάχιστον το έχει ψάξει αρκετά σοβαρά;

Έχω βρει κάποια σχετικά link με χρήσιμο υλικό. Κάθε πληροφορία από το νετ ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το σπαμ, αλλά αν μπορείς, βάλε σε παρακαλώ τα λινκ που έχεις βρει, γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχει ασχοληθεί κανένας...

καλησπέρα δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό

σε ότι αφορά το στήσιμο της γεννήστρας.

καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα!

στήνω το παλιό μου ενυδρείο για το σκοπό αυτό. Θα κάνω προσπάθεια να μοιάζει με το βιότοπο των neon tetra με ξύλα, πολλά φύλα, σκούρα νερά και πολύ λίγο φωτισμό για να παρατηρήσω συμπεριφορές.

όσο τα είχα σε φουλ φυτεμένο με υψηλό φωτισμό δεν διαπίστωσα φουσκωμένες κοιλίτσες..

Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχει γονείς και μικρά στο ίδιο ενυδρείο, αλλά ελπίζω κάθώς έχει μεγάλο ύψος 40cm και θα βάλλω πολλά φύλα όπως είπα γιατί τα αυγά είναι φωτοφοβικά και οι γονείς "λιγούρια"!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να προσπαθήσω σε ξεχωριστό ενυδρείο γεννήστρα 20 - 40 λίτρα. Δλδ σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Στα δικά μου Black Phantoms βλέπω πολύ συχνα φουσκωμένες κοιλίτσες στα θηλυκά. Τα neon από όσο γνωρίζω είναι αρκετά πιο δύσκολα στην αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

σε ελεγχόμενο περιβάλλον με σίτες κλπ ε;

εγώ θα περιμένω να δω φουσκωμένες κοιλίτσες και αν τα βρω σκούρα με τις φυσικές μεθόδους μπορεί να πάω σε γεννήστρα... θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για όσους μπορούν να βοηθήσουν...

- Σκέφτομαι πριν την προσπάθεια αναπαραγωγής να ξεκινήσω τάισμα και με κάποιες κατεψυγμένες τροφές. Ποιές θεωρείτε πιο κατάλληλες; Για πόσο διάστημα; Μέχρι τώρα τρέφονται με φλέικς και αποξηραμένες τροφές που όποτε θυμόμουν τις μούλιαζα σε βιταμίνες και μια ή δυο φορές την εβδομάδα με grindal.

- Επίσης σκοπεύω να ξεχωρίσω τα αρσενικά με τα θηλυκά στο κυρίως ενυδρείο, χωρίζοντας το με κάποιο τρόπο στη μέση. Λέω να τα κρατήσω χωριστά για μια εβδομάδα. Είναι λίγο ή πολύ;

- Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την "έτοιμη" infusoria Hobby Protogen για την ανατροφή του γόνου; Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για όσους μπορούν να βοηθήσουν...

- Σκέφτομαι πριν την προσπάθεια αναπαραγωγής να ξεκινήσω τάισμα και με κάποιες κατεψυγμένες τροφές. Ποιές θεωρείτε πιο κατάλληλες; Για πόσο διάστημα; Μέχρι τώρα τρέφονται με φλέικς και αποξηραμένες τροφές που όποτε θυμόμουν τις μούλιαζα σε βιταμίνες και μια ή δυο φορές την εβδομάδα με grindal.

- Επίσης σκοπεύω να ξεχωρίσω τα αρσενικά με τα θηλυκά στο κυρίως ενυδρείο, χωρίζοντας το με κάποιο τρόπο στη μέση. Λέω να τα κρατήσω χωριστά για μια εβδομάδα. Είναι λίγο ή πολύ;

- Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την "έτοιμη" infusoria Hobby Protogen για την ανατροφή του γόνου; Ποιά η γνώμη σας;

Θόδωρε καλησπέρα

νομίζω σου βρήκα κάτι καλό :

http://www.youtube.com/watch?v=dYO4WLx9Ze0...feature=related

διάβασε το με προσοχή προς το τέλος και αν μπορείς επικοινώνησε με το άτομο αυτό για απορίες

;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε τάσο για το βιντεάκι. Ενδιαφέρον και αρκετά κατατοπιστικό. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω εγώ είναι σε πολύ λιγότερα λίτρα, με ενυδρείο όπου θα μείνουν οι γονείς για λιγότερο από μια ημέρα και φυσικά δε θα ταϊστουν εκεί. Ελπίζω να το πραγματοποιήσω γιατί ο χρόνος μου είναι πολύ λίγος ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε τάσο για το βιντεάκι. Ενδιαφέρον και αρκετά κατατοπιστικό. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω εγώ είναι σε πολύ λιγότερα λίτρα, με ενυδρείο όπου θα μείνουν οι γονείς για λιγότερο από μια ημέρα και φυσικά δε θα ταϊστουν εκεί. Ελπίζω να το πραγματοποιήσω γιατί ο χρόνος μου είναι πολύ λίγος ...

καλή επιτυχία να έχεις σε ότι κάνεις.

πάντως και σε άλλο λινκ διάβασα ότι το Θυληκό πρέπει να είναι ήδη μέσα πρίν το αρσενικό.

όλα να σου πάνε καλά και να έχεις γέννες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...