Jump to content

Eρώτηση για φίλτρο, φυτά και θερμοστάτη.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Με λένε Νίκο και αγόρασα χτες ένα ενυδρείο Hailea F60 από τα Pet city.

post-25097-1284906569_thumb.jpg

πως σας φαίνεται?

post-25097-1284906639_thumb.jpg

φίλτρο Hailea ΗL BT 400

θερμοστάτης JBL ProTemp s50

οι ερώτησης μου είναι σχετικά με το φίλτρο και την τοποθέτηση τον φυτών.

Ξεκινάω με το φίλτρο: Πρέπει η έξοδος του νερού από τον ψεκαστήρα να έρχεται σε επαφή με την επιφάνεια ώστε να προκαλεί θόρυβο? (είναι μέσα σε δωμάτιο το ενυδρείο)

πρέπει να είναι έτσι τοποθετημένο?

http://www.youtube.com/watch?v=MiEET8I4rY0

η έτσι?

http://www.youtube.com/watch?v=_SwYuJ22on4

Tα φυτά είναι : πίσω αριστερά κάτω από το φίλτρο limnophila και δεξιά κάτω από τον θερμοστάτη Alternanthera είναι σωστά τοποθετημένα εκεί? το limnophila δεν θα φράξει μεγαλώνοντας τους εισαγωγής του φίλτρου με τα φιλα του? το alternanthera θα δείτε ότι το έχω τραβήξει λίγο πιο μακριά από το θερμοστάτη για να μην είναι αγκαλιά μαζί του έκανα σωστά? μήπως να τα αλλάξω θέση μεταξύ τους? μπροστά έχω bali rotala sp και Cryptocoryne

επίσης τον θερμοστάτη δεν τον έχω βυθισει μέχρι κάτω. είναι μεν καλυμμένος όλος από νερό αλλα άμα τον βάλω κάτω και είναι πιο κοντά στο φυτό (Alternanthera) θα του κάνει καλο?

χτες όταν έστηνα το ενυδρείο έριξα πρώτα το βελτιωτικό του νερού και μετά από 30 λεπτά δυόμισι καπάκια βιολογικό υλικό 24 ώρες μετά ακόμα δεν έχει καθαρίσει τελείως να υποθέσω θα καθαρίσει τελείως αυτό?

πρέπει να ξαναρίξω βιολογικό υλικό την επομενη εβδομάδα? δεν έχω ακόμα ψαρια μέσα. Αλλα αν είχε θα πρέπει κάθε βδομάδα να ρίχνω ένα καπάκι μέσα?

αυτά για τώρα.

TKS

Έγινε επεξεργασία - Nikos Tr.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο aquazone.

Την εξαγωγή του φίλτρου την βάζουμε έτσι ώστε να κάνει μια μικρή ανατάραξη της επιφάνειας για να οξυγονώνεται το νερό, δεν χρειάζεται πάντως να κάνει και τόσο θόρυβο.

Το νερό σου θα καθαρίσει από τη θολούρα των βακτηρίων. Οσο για το πότε πρέπει να ξαναρίξεις διάβασε τις οδηγίες καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με λένε Νίκο και αγόρασα χτες ένα ενυδρείο Hailea F60 από τα Pet city.

post-25097-1284906569_thumb.jpg

πως σας φαίνεται?

post-25097-1284906639_thumb.jpg

φίλτρο Hailea ΗL BT 400

θερμοστάτης JBL ProTemp s50

οι ερώτησης μου είναι σχετικά με το φίλτρο και την τοποθέτηση τον φυτών.

Ξεκινάω με το φίλτρο: Πρέπει η έξοδος του νερού από τον ψεκαστήρα να έρχεται σε επαφή με την επιφάνεια ώστε να προκαλεί θόρυβο? (είναι μέσα σε δωμάτιο το ενυδρείο)

πρέπει να είναι έτσι τοποθετημένο?

http://www.youtube.com/watch?v=MiEET8I4rY0

η έτσι?

http://www.youtube.com/watch?v=_SwYuJ22on4

Tα φυτά είναι : πίσω αριστερά κάτω από το φίλτρο limnophila και δεξιά κάτω από τον θερμοστάτη Alternanthera είναι σωστά τοποθετημένα εκεί? το limnophila δεν θα φράξει μεγαλώνοντας τους εισαγωγής του φίλτρου με τα φιλα του? το alternanthera θα δείτε ότι το έχω τραβήξει λίγο πιο μακριά από το θερμοστάτη για να μην είναι αγκαλιά μαζί του έκανα σωστά? μήπως να τα αλλάξω θέση μεταξύ τους? μπροστά έχω bali rotala sp και Cryptocoryne

επίσης τον θερμοστάτη δεν τον έχω βυθισει μέχρι κάτω. είναι μεν καλυμμένος όλος από νερό αλλα άμα τον βάλω κάτω και είναι πιο κοντά στο φυτό (Alternanthera) θα του κάνει καλο?

χτες όταν έστηνα το ενυδρείο έριξα πρώτα το βελτιωτικό του νερού και μετά από 30 λεπτά δυόμισι καπάκια βιολογικό υλικό 24 ώρες μετά ακόμα δεν έχει καθαρίσει τελείως να υποθέσω θα καθαρίσει τελείως αυτό?

πρέπει να ξαναρίξω βιολογικό υλικό την επομενη εβδομάδα? δεν έχω ακόμα ψαρια μέσα. Αλλα αν είχε θα πρέπει κάθε βδομάδα να ρίχνω ένα καπάκι μέσα?

αυτά για τώρα.

TKS

Καλησπέρα

Καλή αρχή και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

πειράζει να είναι αγκαλιά το φυτό Alternanthera με τον θερμοστάτη?

Καλό είναι ο θερμοστάτης να είναι σχετικά κοντά στην έξοδο του φίλτρου. Στο σπray bar δηλαδή. Αν βάλει φυτό δίπλα και έχεις καλή ροή δεν υπάρχει πρόβλημα για την θέρμανση του ενυδρείου, αν όμως είναι αληθινό το φυτό μπορεί να επηρεαστεί από την ζέστη του θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα.η αναταραξη βοηθαει στην οξυγονοση του νερου.

τωρα απο οτι βλεπω εχεις εσωτερικο φιλτρο.κανε μας μια περιγραφη των υλικων που εχει μεσα για να δουμε να μπορεις να αλαξεις κανενα υλικο με καλυτερο για καλυτερη βιολογια.ποιο βιολογικο υλικο βαζεις, διαβασε τις οδηγιες που γραφει για το ποσες ημερες και ποσο πρεπει να βαζεις για το στρωσιμο του ενυδρειου σου.καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με λένε Νίκο και αγόρασα χτες ένα ενυδρείο Hailea F60 από τα Pet city.

post-25097-1284906569_thumb.jpg

πως σας φαίνεται?

post-25097-1284906639_thumb.jpg

φίλτρο Hailea ΗL BT 400

θερμοστάτης JBL ProTemp s50

οι ερώτησης μου είναι σχετικά με το φίλτρο και την τοποθέτηση τον φυτών.

Ξεκινάω με το φίλτρο: Πρέπει η έξοδος του νερού από τον ψεκαστήρα να έρχεται σε επαφή με την επιφάνεια ώστε να προκαλεί θόρυβο? (είναι μέσα σε δωμάτιο το ενυδρείο)

πρέπει να είναι έτσι τοποθετημένο?

http://www.youtube.com/watch?v=MiEET8I4rY0

η έτσι?

http://www.youtube.com/watch?v=_SwYuJ22on4

Tα φυτά είναι : πίσω αριστερά κάτω από το φίλτρο limnophila και δεξιά κάτω από τον θερμοστάτη Alternanthera είναι σωστά τοποθετημένα εκεί? το limnophila δεν θα φράξει μεγαλώνοντας τους εισαγωγής του φίλτρου με τα φιλα του? το alternanthera θα δείτε ότι το έχω τραβήξει λίγο πιο μακριά από το θερμοστάτη για να μην είναι αγκαλιά μαζί του έκανα σωστά? μήπως να τα αλλάξω θέση μεταξύ τους? μπροστά έχω bali rotala sp και Cryptocoryne

επίσης τον θερμοστάτη δεν τον έχω βυθισει μέχρι κάτω. είναι μεν καλυμμένος όλος από νερό αλλα άμα τον βάλω κάτω και είναι πιο κοντά στο φυτό (Alternanthera) θα του κάνει καλο?

χτες όταν έστηνα το ενυδρείο έριξα πρώτα το βελτιωτικό του νερού και μετά από 30 λεπτά δυόμισι καπάκια βιολογικό υλικό 24 ώρες μετά ακόμα δεν έχει καθαρίσει τελείως να υποθέσω θα καθαρίσει τελείως αυτό?

πρέπει να ξαναρίξω βιολογικό υλικό την επομενη εβδομάδα? δεν έχω ακόμα ψαρια μέσα. Αλλα αν είχε θα πρέπει κάθε βδομάδα να ρίχνω ένα καπάκι μέσα?

αυτά για τώρα.

TKS

πολυ ωραιο φιλε μου μπραβο σου..!!την σπηλια σου την εχεις φτειαξει απο καρυδα η την αγορασες ετοιμη..?

Link to comment
Share on other sites

Tην καρύδα την πήρα έτοιμη από τα pet city,

Xρησιμοποιώ το sera bio nitrivec και τώρα που δεν έχει ψαρια μέσα πρέπει να ξαναβάλω το επόμενο σάββατο? (φαντάζομαι ναι)

Tα φυτά είναι αληθινά. Tο περίμενα ότι μπορεί να επηρεαστεί το φυτό από το θερμοστάτη και αφίσα 5 cm απόσταση. καλά δεν έκανα?

Tο κώλυμα μου με το φίλτρο είναι να μην κάνει θόρυβο το νερό όταν πέφτει στην επιφάνεια του ενυδρείου γιατί είναι μέσα σε υπνοδωμάτιο, είναι δυνατό να γίνετε αναταραχή τις επιφανειας χωρίς να ακούγεται θόρυβος όπως δείχνω σε ένα από τα δυο video αλλα γίνετε και οξυγόνωση του νερού σωστά?

Mέσα στο φίλτρο έχω αντικαταστήσει τον άνθρακα με αυτά τα άσπρα μπαλάκια για να γίνει καλύτερη βιολογία στο νερό, μου το είπε το παλικάρι που με βοηθησε στα pet city.

Έγινε επεξεργασία - Nikos Tr.
Link to comment
Share on other sites

Tην καρύδα την πήρα έτοιμη από τα pet city,

Xρησιμοποιώ το sera bio nitrivec και τώρα που δεν έχει ψαρια μέσα πρέπει να ξαναβάλω το επόμενο σάββατο? (φαντάζομαι ναι)

Tα φυτά είναι αληθινά. Tο περίμενα ότι μπορεί να επηρεαστεί το φυτό από το θερμοστάτη και αφίσα 5 cm απόσταση. καλά δεν έκανα?

Tο κώλυμα μου με το φίλτρο είναι να μην κάνει θόρυβο το νερό όταν πέφτει στην επιφάνεια του ενυδρείου γιατί είναι μέσα σε υπνοδωμάτιο, είναι δυνατό να γίνετε αναταραχή τις επιφανειας χωρίς να ακούγεται θόρυβος όπως δείχνω σε ένα από τα δυο video αλλα γίνετε και οξυγόνωση του νερού σωστά?

Mέσα στο φίλτρο έχω αντικαταστήσει τον άνθρακα με αυτά τα άσπρα μπαλάκια για να γίνει καλύτερη βιολογία στο νερό, μου το είπε το παλικάρι που με βοηθησε στα pet city.

μπραβο ;):D

Link to comment
Share on other sites

Και με τον δεύτερο τρόπο δεν έχεις πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να πέφτει το νερό πάνω από την επιφάνεια. Απλά να δημιουργείται αναταραχή του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...