Jump to content

προοπτικες σαρανταλιτρου


zakkap

Recommended Posts

Μολις κατεβηκα απο την αποθηκη,πηγα να μετρισω μια γυαλα που ειχαν οι γονεις μου ειναι 45χ25χ36.δυστυχως ειναι μονο γυαλα και δν εχει του καπακι πανω και κατω.υπαρχουν προοπτικες να γινει ενυδρειο ή θα χρειαστω και επιπλο?Παντως το προοριζω μονο για ζωοτοκα αν βγει και απο αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Μολις κατεβηκα απο την αποθηκη,πηγα να μετρισω μια γυαλα που ειχαν οι γονεις μου ειναι 45χ25χ36.δυστυχως ειναι μονο γυαλα και δν εχει του καπακι πανω και κατω.υπαρχουν προοπτικες να γινει ενυδρειο ή θα χρειαστω και επιπλο?Παντως το προοριζω μονο για ζωοτοκα αν βγει και απο αυτο το θεμα

Γιατί να μην έχει προοπτικές για ενυδρείο? Αλλά κάτι πρέπει να βρείς να το ακουμπίσεις.

Link to comment
Share on other sites

εκτως οτι θα πρεπει να βρω ενα επιπλο και να γινουν οι σχετικες συγγολισεις,θα πρεπει να κανω κατι και με τον φωτισμο να βρω κρεμαστες λαμπες που θα βρω για 40 λιτρα?.για φιλτρο βρηκα αυτο πως σας φαινεται http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=1154?

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Τι συγκολλήσεις ενοείς? Και ένα γερό τραπεζάκι ξύλινο ή μεταλλικό να βρείς μια χαρά θα είναι, έτσι κι αλλιώς δεν είναι και τόσο βαρύ το ενυδρείο, απλά φρόντισε να είναι εντάξει στο πλάτος και στο μήκος να μην προεξέχει το ενυδρείο και σου σπάσει. Το φίλτρο φαίνεται μια χαρά, υπεραρκετό για τα λίτρα σου.

Για λάμπες μπορείς να βρείς φωτιστικά έτοιμα που εφαρμόζουν στις άκρες του ενυδρείου, αλλά δεν ξέρω που θα βρείς, σε κάποιο petshop λογικά ή μέσω internet, αλλά θέλει ψάξιμο για να βρείς και τις διαστάσεις που σε βολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

ενα τραπεζακι(61χ61 πλατος και μηκος) εχω απλα κανει να ακουμπαει απευθειας το γυαλο με το τραπεζακι ?

Αρκει να ειναι γερο.Εγω το μικρο μου το εβαλα πανω στην ραπτομηχανη της μανας μου :)

Link to comment
Share on other sites

λολ ραπτομηχανη.βασικα ειναι λιγο ασηκωτο το τραπεζακι αρκετα βαρυ και σταθερο οποτε δν νομιζω να εχω ιδαιτερα προβληαματα με αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλο φιλτράκι είναι αλλα ο συγκεκριμένος είναι πανάκριβος. Σε αλλα μπορείς να βρείς αντίστοιχα πολύ πιο φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ενας εδω απο Θεσσ πολούσε εσωτερικό EHEIM (δεν θυμάμαι πιο μοντέλο ακριβώς-κανει για 40αρι πάντως) 18€ αν θυμάμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ΟΚ οι σιλικονες του απο την απραξια θα δοκιμαζα τα εξης:

Θα επαιρνα καταρχας ενα pad για να μην ακουμπαει γυμνος ο πατος κατω, ή φελιζολ dow να μη τριβεται και θα το εβαφα και καταλληλα να μη φαινεται παραταιρο με το γυρω χωρο.

(Προαιρετικα) βαψιμο την πλατη μαυρο χρωμα.

Ενα θερμαντηρα.

Φως απο κανενα σποτ γραφειου με λαμπα οικονομιας 7W.

Ενα πολυκαρβονικο φυλλο για καπακι, με μερικες τρυπες για οξυγονο.

Θα εβαζα αμμοχαλικο 0.5 mm σκουρο.

Ξυλα, καμια πετρουλα, ισως και κανενα πηλινο, θα "εντυνα" και καποιο απο αυτα με moss.

Θα εβαζα κανενα ευκολο ασιατικο φυτουλι να ειμαι και βιοτοπικα σωστος.

πχ κατι απο Microsorum pteropus ((Java fern), Cryptocoryne pontederiifolia, Taxiphyllum barbieri (Java moss), Limnophila sessiliflora, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Hygrophila corymbosa 'angustifolia', Vallisneria spiralis ή "παγκοσμια" φυτα επιφανειας οπως Ceratophyllum Sp., Egeria densa, Lemna minor, Riccia fluitans ή/και κανενα lucky bamboo (να βγαινει απ'εξω ομως)

4-5 φυλλα Catappa μεγεθος baby (αν ηθελα καθαρο το βυθο θα τα εβαζα να κρεμονται διακριτικα μεσα σε κανενα δυχτακι)

Θα εβαζα ενα "παιδικο" κυκλοφορητακι (οχι φιλτρο) ισα να μην ειναι ακινητο τελειως το νερο.

Θα το αφηνα να τρεξει ετσι για κανενα μηνα ή/και θα εριχνα μεσα χυμα λιγο ιζημα απο τα στρωμενα φιλτρα μου.

Θα εβαζα ενα ζευγαρι Betta imbelis.

Και θα το αφηνα να τρεχει μονο του.

Αναλογα θα κλαδευα λιγο να μη βγουν και απ'εξω τα φυτα και καμια αλλαγη καπου καπου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ΟΚ οι σιλικονες του απο την απραξια θα δοκιμαζα τα εξης:

Θα επαιρνα καταρχας ενα pad για να μην ακουμπαει γυμνος ο πατος κατω, ή φελιζολ dow να μη τριβεται και θα το εβαφα και καταλληλα να μη φαινεται παραταιρο με το γυρω χωρο.

(Προαιρετικα) βαψιμο την πλατη μαυρο χρωμα.

Ενα θερμαντηρα.

Φως απο κανενα σποτ γραφειου με λαμπα οικονομιας 7W.

Ενα πολυκαρβονικο φυλλο για καπακι, με μερικες τρυπες για οξυγονο.

Θα εβαζα αμμοχαλικο 0.5 mm σκουρο.

Ξυλα, καμια πετρουλα, ισως και κανενα πηλινο, θα "εντυνα" και καποιο απο αυτα με moss.

Θα εβαζα κανενα ευκολο ασιατικο φυτουλι να ειμαι και βιοτοπικα σωστος.

πχ κατι απο Microsorum pteropus ((Java fern), Cryptocoryne pontederiifolia, Taxiphyllum barbieri (Java moss), Limnophila sessiliflora, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Hygrophila corymbosa 'angustifolia', Vallisneria spiralis ή "παγκοσμια" φυτα επιφανειας οπως Ceratophyllum Sp., Egeria densa, Lemna minor, Riccia fluitans ή/και κανενα lucky bamboo (να βγαινει απ'εξω ομως)

4-5 φυλλα Catappa μεγεθος baby (αν ηθελα καθαρο το βυθο θα τα εβαζα να κρεμονται διακριτικα μεσα σε κανενα δυχτακι)

Θα εβαζα ενα "παιδικο" κυκλοφορητακι (οχι φιλτρο) ισα να μην ειναι ακινητο τελειως το νερο.

Θα το αφηνα να τρεξει ετσι για κανενα μηνα ή/και θα εριχνα μεσα χυμα λιγο ιζημα απο τα στρωμενα φιλτρα μου.

Θα εβαζα ενα ζευγαρι Betta imbelis.

Και θα το αφηνα να τρεχει μονο του.

Αναλογα θα κλαδευα λιγο να μη βγουν και απ'εξω τα φυτα και καμια αλλαγη καπου καπου.

πλακα πλακα δν θα μπορουσα να περιμενω καλυτερη ιδεα εκει λιγο στο καπακι τα εχασα αλλα ολες οι ιδεες ειναι 1-1

Link to comment
Share on other sites

Καπακι γυαλινο ή πλεξι ή πολυκαρβονικο

Το πολυκαρβονικο ειναι το πιο βολικο

Απο καταστηματα με πλεξιγκλας

πχ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=137

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...