Jump to content

Μικροοργανισμός σε φυτεμένο?


myronlas

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εδώ και μερικές μέρες, έχω παρατηρήσει στον κύβο μου (30λτ το οποίο λειτουργεί 40 ημέρες), να έχει κολλημένους στα τζάμια, κάποιους πράσινους μικροοργανισμούς σαν το σχέδιο ( ;) ) που παραθέτω.

Έχουν μέγιστο μήκος 1cm και πάχος λεπτότερο από τρίχα. Η ανάποδη "ομπρέλα" που σχηματίζεται, είναι τριχίδια πολύ λεπτότερα του κορμού, και ίσα που φαίνονται.

Εντοπίζονται κυρίως δίπλα στο εσωτερικό φίλτρο. Είναι κολλημένα στο τζάμι από τη βάση του κορμού, και το υπόλοιπο "ανεμίζει" σαν κοράλι θαλασσινού, ανάλογα με τα ρεύματα που δημιουργούνται.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

Κατά τα άλλα οι παράμετροι στο ενυδρείο ειναι πολύ καλές.

post-14944-1285001396_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιο είδος άλγης μπορεί να είναι αλλά χωρίς φωτογραφία δεν μπορεί να σου πει κάνεις με σιγουριά.

Δες εδώ μήπως μοιάζει με κανένα είδος

Link to comment
Share on other sites

Είστε αστέρια. Από τα link το αναγνώρισα και πρόκεται για το Chlorohydra viridissima - Green Hydra

Είναι στην ουσία ζωντανός οργανισμός, που απ'ότι διαβάζω δε μπορεί να βλάψει κανένα από τα ζωντανά μου, εκτός από γόνο ψαριών κλπ μικροσκοπικά ζωύφια. Παρ'όλα αυτά λέω να το καθαρίσω με το σφουγγάρι που καθαρίζω τα τζάμια.

Δοκίμασα να το βγάλω φωτογραφία με macro, αλλά είναι τόσο μικρό που δε μπορεί να εστιάσει η μηχανή.

More info : http://www.offwell.free-online.co.uk/hydra.htm

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ζευγάρι ήδη, και δε το τρώνε. Το περίεργο τώρα που το λές, είναι οτι δε τα έφαγε ούτε το zebra snail που κάνει συνεχώς βόλτες στα τζάμια. Λέτε να ξέρει οτι είναι τοξικά και τα αποφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

λογικα οχι δν πιστευω να εχει και ιδιαιτερη νοημοσυνη πιστευω εχω ακουσει για πολλα ψαρια και ασπονδυλα που τρωνε διαφορα ειδη αλγων αν θελεις μπορω να στα πω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...