Jump to content

Ποσοτητα Ψαριων και ποιοτητα ζωης


Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα :D Εχω ενα cayman 120 l και ειναι στο στρωσιμο ...

Τα ψαρια που θα μπουν μεσα ειναι :

1) Polypterus Senegalus x1

2 ) Synodontis x 1

3) pleko x1

4) Labeo Rainbow x1

5) AngelFish x3

6) Severum x2 (ζευγαρι)

Σκεφτομουν και γεωοφαγο αλλα μ ειπαν οτι χρειαζεται πολυ απαιτητικες συνθηκες νερου και οτι μεγαλωνει αρκετα... Θα μπορουσα να βαλω εναν ? ( αν ναι Θα βγουν τα Severum )

Περιμενω τις γνωμες σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αλλάξεις προτιμήσεις ψαριών ή ενυδρείο.

Κοίτα ένα άρθρο για τα severum:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=227885

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αλλάξεις προτιμήσεις ψαριών ή ενυδρείο.

Κοίτα ένα άρθρο για τα severum:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=227885

γνωριζω τον χαρακτηρα τους ... δεν καταλαβαινω που θιες να καταληξεις ομως ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω το ψαρι, απλα θα σου γραψω πληροφοριες που εχω μαζεψει γι'αυτο.

Μπορεις να ψαξεις και μονος σου στο google για διασταυρωση των πληροφοριων.

Heros severus, Κιχλιδα Ν Αμερικης (αλλες ονομασιες Severum, Banded Cichlid, Green Severum, Cichlasoma severum, Acara spuria, Astronotus severus, Heros efasciatus, H. spurius )

- Ειναι απο το Περου και ζει σε νερα αργης ροης εως ακινητα, με πλουσια βλαστηση (Αμαζωνιο και Ορινοκο).

- Τελικο μεγεθος : 18-25 εκ

- Ιδανικες τιμες νερου (σε παρενθεση τα ορια) : 26C (+- 3), pH 6,5 (+- 0,5), gH 6 (+- 6)

- Μινιμουμ λιτρα : 200 για ενα ζευγαρι ή 1αρσ και 3 θηλ (ζουν και σε ομαδες) αν ειναι επιθετικο το αρσενικο προς το θηλυκο ισως ενα-δυο θυληκα ακομα να ελυνε το προβλημα. Δυο αρσενικα σε λιγο χωρο ισον μπελαδες.

- Φυλο : Τα δυο φυλα μοιαζουν, τα θηλυκα ειναι λιγο πιο αχρωμα και εχουν λιγο μικροτερα πτερυγια.

- Τροφη : παμφαγα, flakes, κατεψυγμενα, ζωντανη, λαχανικα, 1-2 φορες την ημερα.

Τρωνε πολυ και ετσι θελει πιο συχνες αλλαγες στο νερο του ενυδρειου ή/και φιλτρο που χωραει πολυ βιολογικο υλικο αλλα με χαμηλη ροη (οπως στα δισκοενυδρεια).

- Διακοσμηση : ριζες driftwood για κρυψωνες, φυτα και επιπλεοντα φυτα, πετρες, αμμος.

- Συγκατοικοι : Παρ'οτι ειναι φιλησυχο ψαρι, προτιμουνται οχι μικρα και αργα ψαρια αλλα παρομοιων διαστασεων και ειρηνικα, αφου σε περιοδο αναπαραγωγης γινονται πολυ επιθετικα. Και φυσικα παρομοιων απαιτησεων σε συνθηκες νερου,

Πιθανοι συγκατοικοι αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου : Γατοψαρα (Armored, Pimelodids, Loricarids, Doradids), Κιχλιδες (Angelfish, Festivum, καποια Cichlasomines, Acaras, Eartheaters), Characins (Silver Dollars, Leporinus, Anostomus)

happ100.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί? :thumbup:

χχαχαχαχα τισ πληροφοριες τις ξερω ... τις εχω διαβασει ... δεν χρειαζεται να μ τα στελνεισ ;) απλα θα μπορουσες να μ πεις για τα λιτρα και για 1m/2f :D

Γνωριζεις κατι για τον Γεωφαγο ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι θες? :D

Λινκ με πληροφορίες? Προσωπική εμπειρία δεν έχω! ;)

Πληροφορίες που βρήκα:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...rasiliensis.htm

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=44

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν θα έχεις μόνο με τα severum. Ψάξε λίγο τις συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια που σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις και τα λίτρα που απαιτούν.

;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι θες? :thumbup:

Λινκ με πληροφορίες? Προσωπική εμπειρία δεν έχω! :D

Πληροφορίες που βρήκα:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...rasiliensis.htm

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=44

θεος ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν θα έχεις μόνο με τα severum. Ψάξε λίγο τις συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια που σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις και τα λίτρα που απαιτούν.

;)

Α ρε καρυδα μια φορα να μ κανεις post reply και να μην υπαρχει προβλημα δεν υπαρχει ... ! χαχα :thumbup:

πες μου την γνωμη σ... δεν εχουν μπει ψαρια μεσα ... θελω να σας δω ενεργους για βοηθεια και συμβουλες :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνω εγώ όταν σκέφτομαι το στήσιμο σε ένα ενυδρείο.

Αν έχω το ενυδρείο, ψάχνω να βρω τα ψάρια που μου αρέσουν και μπορώ να φιλοξενήσω σωστά στα συγκεκριμένα λίτρα.

Αν ξεκινήσω από τα ψάρια που θέλω να έχω, κοιτάω να βρω το ενυδρείο και τα λίτρα που απαιτούνται για να φιλοξενηθούν σωστά.

Εσύ στην προκειμένη περίπτωση προσπαθείς να χωρέσεις πολλά ψάρια στα συγκεκριμένα λίτρα, χωρίς να κοιτάς ποια είναι συμβατά μεταξύ τους, πόσα λίτρα απαιτούνται για σωστή διαβίωση τους (όχι απλή επιβίωση) κλπ.

Κοίτα ένα ένα τα είδη που ανέφερες τι απαιτήσεις έχουν και θα δεις αν μπορείς να τα βάλεις όλα μαζί στα 120 λίτρα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνω εγώ όταν σκέφτομαι το στήσιμο σε ένα ενυδρείο.

Αν έχω το ενυδρείο, ψάχνω να βρω τα ψάρια που μου αρέσουν και μπορώ να φιλοξενήσω σωστά στα συγκεκριμένα λίτρα.

Αν ξεκινήσω από τα ψάρια που θέλω να έχω, κοιτάω να βρω το ενυδρείο και τα λίτρα που απαιτούνται για να φιλοξενηθούν σωστά.

Εσύ στην προκειμένη περίπτωση προσπαθείς να χωρέσεις πολλά ψάρια στα συγκεκριμένα λίτρα, χωρίς να κοιτάς ποια είναι συμβατά μεταξύ τους, πόσα λίτρα απαιτούνται για σωστή διαβίωση τους (όχι απλή επιβίωση) κλπ.

Κοίτα ένα ένα τα είδη που ανέφερες τι απαιτήσεις έχουν και θα δεις αν μπορείς να τα βάλεις όλα μαζί στα 120 λίτρα.

;)

Κατι ασχετο ... πριν διαβασω τις πληροφοριες ξανα το ψαριων ...

Το μεγεθος των Ψαριων εξαρταται απο το Μεγεθος του ενυδρειου .... Εφοσον το ενυδρειο ειναι μικροτερο απο το απαιτουμενο δεν θα φτασουν στο προβλεπομενο μεγεθος....

Απ'οσο Ξερω δεν θα υπαρχει προβλημα ... Κανω λαθος ? !

Παρεπιπτοντως στον αριθμο των Ψαριων που θα φιλοξενηθουν Στο ενυδρειο δεν ειναι συγκεκριμενος ... Λεω για 7-8 ... Οχι παραπανω... Οποτε αυτο δεν θα δημιουργησει προβλημα αν βρειτε καποιο προβλημα στην ποσοτητα των Ψαριων ... γιατι ειμαι διαθετημενος να τους κανω ενα αρμονικο και συμβατο περιβαλλον ετσι ωστε να νιωθουν ευχαριστα ....

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος των Ψαριων εξαρταται απο το Μεγεθος του ενυδρειου .... Εφοσον το ενυδρειο ειναι μικροτερο απο το απαιτουμενο δεν θα φτασουν στο προβλεπομενο μεγεθος....

Απ'οσο Ξερω δεν θα υπαρχει προβλημα ... Κανω λαθος ? !

Ναι κανεις λαθος.

Οταν δεν μεγαλωνουν στο τελικο μεγεθος σημαινει οτι κατι τα εμποδιζει.

Οταν ενα ζωντανο δεν φτανει στο τελικο μεγεθος του, σημαινει οτι πασχει απο νανισμο.

Ο νανισμος ειναι ασθενεια με σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια και στην συμπεριφορα και δεν μπορει να θεωρηθει οτι δινει την ποιοτητα ζωης που ζηταει το τοπικ.

Επισης να αναφερω οτι καποια ψαρια (πχ οσκαρ) δεν επηρεαζονται απο το μεγεθος του ενυδρειου για να παθουν νανισμο και μεγαλωνουν μεχρι να σπασουν τα τζαμια και να βγουν απεξω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου φραπεδομαχε η αποψη που λεει οτι τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογα το μηκος και τα λιτρα του ενυδρειου εχει καταριφθει απο την ιδια την φυση των ψαριων.το ψαρι θα αναπτυχθει κανονικα ειται ειναι σε 60 η 300 λιτρα νερου.ετσι την πατησα και εγω με το πρωτο ενυδρειο μου 60 λιτρα, μου λεει ο μαγκας ο πετσοποας παρε 2 οσκαρ τα οποια θα μεγαλωσουν αναλογα το ενυδρειο σου εν ετος 1995 οι γνωσεις του ηταν αστα να πανε.το αποτελεσμα τα οσκαρ μετα απο καποιους μηνες να μην μπορουν να κουνηθουνε σαν τον γκοτζιλα που ειχαν γινει.απο τοτε το παθημα εγινε μαθημα.

Link to comment
Share on other sites

ποια απο αυτα που σας ειπα πιστευετε οτι μπορουν να μπω και σε τι αριθμο χωρις προβλημα γιατι εχω μπερδευτει ..... ;):D:thumbup::thumbup:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη και την μικρή εμπειρία μου είσαι οριακά για ---AngelFish x3---

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τα λιτρα σου οχι απλα δεν ειναι οριακα,ειναι απαγορευτικα....

για ολα απο τα ψαρια που σκεφτεσαι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...