Jump to content

προβλημα!!!!!


Recommended Posts

no3=25

no2=0

kh=6

ph=7,2

cl2=0

gh=4

gh=7

gh=10

gh=15

1.To gh πως τ βρησκω?

2.εχω μεσα 4 μαυρα τετρα 3 ρεντ τετρα κ 4 γκαμπι,1 πλακοστομο κ 1 κορυ!!!τ ξερω οτι δν πανε αλλα τα εχω μερχι να φυγουν τα τετρα κ ο πλακοστομος!!!!

3.εχω προβλημα με τσ 3 γκαμπινες μου!!!!ειναι στ επηφανεια του νερου κ αναπνεουν γρηγορα!!!τ ενυδρειο τρεχει 1 χρονο τωρα....αλλα δν ειχα κατι τετοιο ποτε!!!!α.... να αναφερω οτι περιμενουν γεννες κ οι 3!!!!ξερει κανεις κατι????

Link to comment
Share on other sites

ναι κ ελεγα κατι θα ξεχασω!!!60λτ ειναι!!!!οχι με τα χαρτακια τσ aquavital multitest 6 in 1.εδω που ειμαι δν υπαρχει κατι αλλο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλες διαφορετικές μετρήσεις και σου βγάζουν η καθεμία διαφορετικό αποτέλεσμα;

Οσο για την γρήγορη αναπνοή μπορεί να σημαίνει 2 πραγματα:

-Ελλειψη αρκετου οξυγόνου στο νερο των ψαριών

-Αν είναι και σχετικά ερεθισμενα τα βραγχια, μπορεί να έχεις πρόβλημα με το επίπεδο αμμωνίας στο νερό σου.

Αυξησε την οξυγόνωση στο ενυδρείο και δες πως θα τα πάνε. Αν είναι το πρώτο σε μερικές ώρες θα δεις αλλαγή στην συμπεριφορά τους.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν βλεπω μετρησεις nh3/nh4 που ειναι η βασικοτερη.κανε μια οπωσδηποτε.συνηθως τα ψαρια πανε στην επιφανεια απο ελειψη οξυγονου.μπορεις να βαλεις την εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια του νερου για αναταραξη.αν ειναι απο ελειψη οξυγονου θα δεις διαφορα στην συμπεριφορα των ψαριων.κανε μετρησεις αμωνιας το συντομοτερο.

Link to comment
Share on other sites

gh=4

gh=7

gh=10

gh=15

Για το gh τα χαρτάκια έχουν 4 ή 5 δήγματα, ανάλογα την εταιρία. Συνήθως ξεκινάς με την χαμηλότερη τιμή όπου είναι όλα τα κουτάκια πράσινα. Αναλόγως πόσα πράσινα έχεις και πόσα μοβ κοιτάς και την αντίστοιχη στήλη να δεις τιμή. Και τα 4 κουτάκια δηλαδή που έχεις σου βγάζουν μία τιμή όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αεραντλεια εχ8ες τ βραδυ!!!!σημερα δν τα ειδα γιατι δουλευα αλλα τωρα που ηρθα σπιτι ειναι μια χαρα δν κανουν οπως εχθες τ βραδυ!!!!nh3 k nh4 δν μπορω να βρω τ θα κανω?????κατι αλλο???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και μενα το ιδιο συμβαινει με τα γκαπυ μου. Ειναι πολλες ωρες τις ημερασ στην επιφανεια. Εχω αεραντλια και 0 αμμωνια. και ολες οι μετρησεις μου ειναι πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

καμια απαντησαη?????

νιτρικα εχεις κανει μετρηση? εμενα ετσι κανανε παλια οταν ειχα νιτρικα πολλα λογο αλλαγης φιλτρου με εξωτερικου...

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρώδη είναι τα ΝΟ2 και τα νιτρικά τα ΝΟ3. Τα ΝΟ2 γίνονται ΝΟ3 και είναι το τελευταίο στάδιο του κύκλου αζώτου. Μπορείς να τα μειώσεις με αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρώδη είναι τα ΝΟ2 και τα νιτρικά τα ΝΟ3. Τα ΝΟ2 γίνονται ΝΟ3 και είναι το τελευταίο στάδιο του κύκλου αζώτου. Μπορείς να τα μειώσεις με αλλαγές νερού.

καθε ποτε να κανω??????

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε να κανω??????

άμεσα άν έχεις πρόβλημα 20-30 % με αντιχλώριο και ξανακάνε μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκτός από το να καθαρίζεις το νερό καλό είναι να μην το λερώνεις. ;) Δηλαδή πρόσεξε αν έχεις περίσσια φαγητού που μένει και σαπίζει.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σκουπα τωρα τ απογευμα κ μια μεγαλη αλλαγη νερου 20% τωρα ποτε παλι να κανω???????αυριο 8α ηταν καλα να ξανα κανω η να περιμενω να κανω τεστ κ μετα να δω????

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σκουπα τωρα τ απογευμα κ μια μεγαλη αλλαγη νερου 20% τωρα ποτε παλι να κανω???????αυριο 8α ηταν καλα να ξανα κανω η να περιμενω να κανω τεστ κ μετα να δω????

20% δεν είναι μεγάλη. Τόσο πρέπει να είναι τουλάχιστον η ρουτίνα. Καλό θα ήταν να έκανες τουλάχιστον 30%. Ξανά κάνε αύριο και δες που έχουν πάει. Αν είναι ακόμα πάνω από το όριο άφησε μια μέρα κενό και μετά ξανά από 2 μέρες 30%

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα ή και λίγες ώρες μετά.

π.χ κάνεις την αλλαγή πρωί, κατα το βραδάκι κάνε και μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ εβαλα τ νερω να παει 8ερμοκρασια στους 26 με αντιχλωριο κ κατα τσ 9 θα κανω αλαγη!!!!!κ στσ 11 τεστ!!!!για να δουμε!!!!!δν θελω να χασω κανενα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ εβαλα τ νερω να παει 8ερμοκρασια στους 26 με αντιχλωριο κ κατα τσ 9 θα κανω αλαγη!!!!!κ στσ 11 τεστ!!!!για να δουμε!!!!!δν θελω να χασω κανενα..... ;)

τελικα εκανα εχ8ες αλαγη νερου κατα τς 12 κ σημερα εκανα τεστ στς 2 αλλα τ στατιστικα δν ειναι παλι καλα!!!!

no3=20

kh=15

ph=7,5 aυτο καλο ειναι για τα γκαβι ετσι???

cl2=0

τ αλλο να κανω για να πεσει το no3????

:D:thumbup::thumbup::thumbup::hysterical::wub::wub::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Με ΝΟ3 20 δεν έχεις πρόβλημα. Απλά πρέπει να πέσει γιατί είσαι στο όριο. Συνέχισε τις αλλαγές και μείωσε κάπως το φαί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...