Jump to content

νεο ξεκινημα


tuborg

Recommended Posts

χαιρεται!!!! οπως καταλαβατε θελω βοηθεια!!!

πρωτα απ'ολα θα σας πω τιθελω και θα μου πειτε πως θα το αποκτησω..

αγορασα ενα ενυδρειο 120λτ και θελω να βαλω αυτα τα ωραια τα φυτα που βλεπω σε φωτογραφιες...δεξερω ουτε πωςλεγονταιουτε πως μπαινουν ουτε ξερω τι ψαρια μπαινουν εκει μεσα.εχω ενα μικρο 20λτ που εχει κατι πλαστικα φυτακια και μια βαρελα στη μεση.απο ψαρια εχει μια χηρα (ετσι μου ειπαν τουλαχιστον) και 4 gabbie (το σκοτωσα ε?)αυτα προς το παρον ζουν τα ταιζω καικολυμπανε μια χαρα και χωρις μπρατσακια... η πορεια θα δειξει!!!

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται!!!! οπως καταλαβατε θελω βοηθεια!!!

πρωτα απ'ολα θα σας πω τιθελω και θα μου πειτε πως θα το αποκτησω..

αγορασα ενα ενυδρειο 120λτ και θελω να βαλω αυτα τα ωραια τα φυτα που βλεπω σε φωτογραφιες...δεξερω ουτε πωςλεγονταιουτε πως μπαινουν ουτε ξερω τι ψαρια μπαινουν εκει μεσα.εχω ενα μικρο 20λτ που εχει κατι πλαστικα φυτακια και μια βαρελα στη μεση.απο ψαρια εχει μια χηρα (ετσι μου ειπαν τουλαχιστον) και 4 gabbie (το σκοτωσα ε?)αυτα προς το παρον ζουν τα ταιζω καικολυμπανε μια χαρα και χωρις μπρατσακια... η πορεια θα δειξει!!!

Εεε τα σκότωσες λίγο... :D

Τα ψαράκια σου λέγονται guppies. Η χήρα δεν τα έχει τσακίσει?

Λοιπον, τίποτα δεν είναι δύσκολο, αρκεί να ξεκινήσεις με αργά και σίγουρα βήματα στον κόσμο του ενυδρείου, για να αποφύγουμε λάθη από απροσεξία,

Ξεκινώντας, θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε για να τις συζητήσουμε.

Τα λίτρα σου είναι πάρα πολύ καλά για αρχή, και σου εύχομαι σε λίγους μήνες να απολαμβάνεις το ενυδρείο των ονείρων σου ;)

Αυτά για αρχή.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ειχα την χηρα και εναν ξιφομαχο τις πρωτες μερες ολα ηταν οκ!!!μετα αρχισα να χανω τον ξιφομαχο εψαχνα κατω απο το ντουλαπι μηπωςκαι τον βρω μπας και ειχε κανει καμμια αποπειρα... αλλα τιποτα και μετα απο καιρο συνειδητοποιησα οτι τα βαρελακια που εχω σαν διακοσμητικα κατω κατω ειναι κουφια και αυτο το κακομοιρο κρυβοταν εκει..μολις εβγαινε η αλλη η τσουπρα το κυνηγουσε...ωσπου μια μερα τον βρηκα ανασκελα τον ξιφομαχο... μετα απο λιγο εριξααπο αυτα που τα σκοτωσα στο spelling ;) και κατι πηγε να γινει.. ηθελε τσαμπουκα η χηρα αλλα ειδε μαλλον οτι δεν την επαιρνε και το κοψε..αυτα οταν τους ενοχλουσε η τσουπρα μαζευονταν ολα μαζι και της καναν attack ε και καπως ετσι κρατιουνται ακομη στη ζωη!!!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ειχα την χηρα και εναν ξιφομαχο τις πρωτες μερες ολα ηταν οκ!!!μετα αρχισα να χανω τον ξιφομαχο εψαχνα κατω απο το ντουλαπι μηπωςκαι τον βρω μπας και ειχε κανει καμμια αποπειρα... αλλα τιποτα και μετα απο καιρο συνειδητοποιησα οτι τα βαρελακια που εχω σαν διακοσμητικα κατω κατω ειναι κουφια και αυτο το κακομοιρο κρυβοταν εκει..μολις εβγαινε η αλλη η τσουπρα το κυνηγουσε...ωσπου μια μερα τον βρηκα ανασκελα τον ξιφομαχο... μετα απο λιγο εριξααπο αυτα που τα σκοτωσα στο spelling ;) και κατι πηγε να γινει.. ηθελε τσαμπουκα η χηρα αλλα ειδε μαλλον οτι δεν την επαιρνε και το κοψε..αυτα οταν τους ενοχλουσε η τσουπρα μαζευονταν ολα μαζι και της καναν attack ε και καπως ετσι κρατιουνται ακομη στη ζωη!!!

Καλύτερα να δώσεις πίσω την χήρα, για να μην επαναληφθούν παρόμοιες εντάσεις!

Κοίτα και το προφίλ τους: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...us_ternetzi.htm

Τώρα για το μεγάλο, έχεις πάρει φίλτρα κτλ ή μόνο τη γυάλα?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλο διάβασμα!

Ξεκίνα απο εδώ

και εδώ

;)

Link to comment
Share on other sites

να την παω που την χηρα? αποκειπου την πηρα?σιγα μη την παρει..τομεγαλο εχει φιλτρο και θερμοστατη και 2 λαμπες εκ των οποιων η μια ειναι ασπρη και η αλλη ειναι καπως ροζ.. ετσι πρεπει να ειναι η μου πουλησαν χαλασμενη λαμπα? οσο για το φιλτρο θα το επεξεργαστω και θα σου πω πως μοιαζει..η θα ανεβασω φωτο να μου πεις λεπτομεριες..μπορω να ανεβασω φωτο ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

να την παω που την χηρα? αποκειπου την πηρα?σιγα μη την παρει..τομεγαλο εχει φιλτρο και θερμοστατη και 2 λαμπες εκ των οποιων η μια ειναι ασπρη και η αλλη ειναι καπως ροζ.. ετσι πρεπει να ειναι η μου πουλησαν χαλασμενη λαμπα? οσο για το φιλτρο θα το επεξεργαστω και θα σου πω πως μοιαζει..η θα ανεβασω φωτο να μου πεις λεπτομεριες..μπορω να ανεβασω φωτο ετσι δεν ειναι?

Ναι σωστά είναι οι λάμπες. Μία για τα φυτά και μία για τα ψάρια.

Ναι, μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που λέει αναζήτηση βρίσκεις το αρχείο που θέλεις (τις φωτογραφίες σου μια μια),

Μετά πατάς (πρόσθεσε το συνημμένο)

και μετά (απάντηση) και είσαι έτοιμος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα! Βλέπω πως έχεις όλη τη διάθεση να κάνεις μια καινούργια αρχή στο χόμπι. Το καινούργιο ενυδρείο θα σου δώσει πολύ περισσότερες δυνατότητες για να πετύχεις κάτι καλό. Η αλήθεια είναι πως σε 20 λίτρα (είτε κάποιος είναι έμπειρος, είτε είναι αρχάριος) έχει περιορισμένες επιλογές και δυνατότητες.

Αυτό που θα σου ευχηθώ εγώ είναι καλό διάβασμα. Επειδή μπορεί να έχεις χαθεί στον τεράστιο όγκο πληροφοριών που υπάρχει στο forum θα σου δείξω λίγο το δρόμο ;)

Λοιπόν, το βασικό πριν ξεκινήσεις είναι να ξέρεις πως θα δώσειςένα βιώσιμο και φιλόξενο περιβάλλον στα ψαράκια που θα επιλέξεις αργότερα. Να δημιουργηθεί δηλαδή νερό κατάλληλο για τα ψάρια σου.

Πρέπει πρώτα να καταννοήσεις τι ακριβώς συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Τι γίνεται με τα απόβλητα των ψαριών, ποια η δουλειά του φίλτρου, ποιοί παράγοντες καθορίζουν την ποιότητα του νερού και αρκετά άλλα. Για αρχή λοιπόν διάβασε το άρθρο ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ & ΑΖΩΤΟΥΧΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ. Ένας από τους συνήθεις και πιο τοξικούς-επικίνδυνους ρύπους για τα ψάρια είναι η αμμωνία. Διάβασε το αρθρο ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω; για να ξέρεις περι τίνος πρόκειται. Διαβάζοντας τα παραπάνω θα κατάλαβες πως αυτό που χρειάζεται πρωτίστως ένα ενυδρείο είναι ένα στρωμένο φίλτο. Δηλαδή ικανό να καθαρίζει το νερό του ενυδρείου μας. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι στρωσίματος. Ο πιο εύκολος και απλός είναι το μπόλιασμα. Διάβασε το άρθρο ΜΠΟΛΙΑΣΜΑ ΦΙΛΤΡΟΥ

Αν έχεις ακόμα κουράγιο δες και το άρθρο Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού για να μαθαίνεις σιγά σιγά τα χαρακτηριστικά εκείνα του νερου που μας λέννε αν το νερό είναι κατάλληλο και για ποιά ψάρια.

Καλό κουράγιο :D

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν πατάμε το πρόσθεση συνημμένου ακριβώς από κάτω ανόιγει ένα παραλληλόγραμμο πλαίσιο

που μέσα περιέχει το όνομα του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει αρκετα για τα ενυδρεια αλλα ειναι τοσα πολλα που δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το κουραγιο να τα μελετησω πιο αναλυτικα..παιζει να μου δωσει κανεις μσν η να δωσω εγω τοδικο μου η οτιδηποτε αλλο αμεσης επικοινωνιας γιατι ολοι με παραπεμπετε σε αρθρα και οι αποριες μου δε λυνονται...

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει... σε μερικα μαγαζια που ρωτησα μου ειπαν οτι μεσα στο φιλτρο εχει ανθρακα και οτι δε τον πειραζουμε εκτος και αν κανουμε θεραπεια.. αλλου διαβασα οτι ειναι αχρηστος και οτι δε χρειαζεται καθε μερα...

εν τελει τι να κανω? στο μικρο το ενυδρειο που εχω υπαρχει ανθρακας εδω και 2 μηνες και μαλιστα εβαλα καινουριο στην τελευταια αλλαγη που εκανα και τα ψαρια ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει... σε μερικα μαγαζια που ρωτησα μου ειπαν οτι μεσα στο φιλτρο εχει ανθρακα και οτι δε τον πειραζουμε εκτος και αν κανουμε θεραπεια.. αλλου διαβασα οτι ειναι αχρηστος και οτι δε χρειαζεται καθε μερα...

εν τελει τι να κανω? στο μικρο το ενυδρειο που εχω υπαρχει ανθρακας εδω και 2 μηνες και μαλιστα εβαλα καινουριο στην τελευταια αλλαγη που εκανα και τα ψαρια ειναι μια χαρα..

Άνθρακα βάζουμε για 4-5 μέρες, όταν ξεκινάμε ένα ενυδρείο, για να απορροφήσει τυχόν βλαβερές ουσίες για τα ψάρια μας. Στη συνέχεις τον βγάζουμε τελείως από το φίλτρο, και τον ξαναχρησιμοποιούμε μετά από θεραπείες!

Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργός άνθρακας όπως σου είπαν έχει σκοπό να κατακρατήσει κάποιες βλαβερές ουσίες. Η ικανότητα του αυτή εξαντλείται μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα. Από κει και πέρα θα λειτουργει σαν απλό βιολογικό υλικό. Επικρατεί η άποψη πως μετά από τα πρώτα εικοσιτετράωρα μπορεί να ελευθερώσει πίσω στο νερό τις ουσίες που μέχρι τότε έχει κατακρατήσει. Ωστόσο έχω διαβάσει ότι αυτό δε συμβαίνει πλέον στους νέους άνθρακες.

Εγώ θα σου πρότεινα να τον αφαιρέσεις και να προσθέσεις κάποιο άλλο βιολογικό υλικό που θα μπορεί να φιλοξενεί μεγαλύτερες αποικίες βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μηπως μπορει να μου πει πως το παθε αυτο το ψαρακι αυτο???

η ειναι φυσιολογικο?

δε με βοηθατε δε με βοηθατε...

στο συγκεκριμενο ψαρακι η ουρα αντι απο ενα κενο κατεληξε να χει δυο αλλα σιγα σιγα εφτιαξε το ενα και εχει μεινει το αλλο!!!

εχω ομως και αλλο προβλημα...πριν λιγο μου πεθανε το ενα γκαπυ :)

ολη μερα σημερα κρυβοταν και σαν να μη μπορουσε να κολυμπησει καλα,η ουρα του ηταν σαν κολλημενη στην αρχη νομιζα οτι την ειχε χασει τελειως αλλα τελικα ηταν μαζεμενη..

τι επαθε μπορει να μου πει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Κατά αρχάς πρέπει να καταλάβεις πως το χόμπι μας χρειάζεται υπομονή και αν θέλεις όντως να φτιάξεις ένα εξεζητημένο ενυδρείο με πολλά φυτά πρέπει και να ψάξεις και να διαβάσεις και να εξοπλιστείς κατάλληλα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα αλλιώς πάντα θα αναρωτιέσαι τη δεν πάει καλά.

Τώρα όσο αφορά το Γκαπυ σου ο λόγος μπορεί να προέρχεται από πολλές και όχι μια μόνο αιτία. Καλό θα ήταν όπως και να έχει να κάνεις άμεσα μια μεγάλη αλλαγή νερού με προετοιμασμένο νερό. Έχεις βαρελάκι για να προετοιμάζεις το νερό, ή ρίχνεις απευθείας το νερό της βρύσης μέσα. Επίσης χρειάζεται να δώσεις μετρήσεις ΝΗ3, ΝΗ4,ΡΗ, GH, KH, NO2, No3 για να δούμε την χημεία του ενυδρείου σου αυτή την στιγμή εάν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Μετά πρέπει να δεις εάν τα ψάρια που έχεις είναι συμβατά μεταξύ τους και βεβαία η παρατήρηση των ψαριών σου θα σου δείξει άμεσα εάν έχεις αψιμαχίες και τότε αναγκαστικά θα πρέπει να κάνεις κάποια επιλογή στο εάν μπορείς όντως να έχεις κάποια ψάρια μαζί η αν πρέπει να δώσεις κάποια. Εάν κατάλαβα καλά ακόμα τα έχεις στο 20 αρι ενυδρείο και το 120 είναι σε λειτουργία και αν ναι πόσο καιρό; Επίσης από την φωτώ βλέπω ότι έχεις και molly balloon, τι άλλο έχεις μέσα;

Συμπλήρωσε την φόρμα, θα μας βοηθήσει να σε βοηθήσουμε!

Από κερατοφυλλο έχω όσο θες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...