Jump to content

Sera Test


Recommended Posts

καλησπέρα σας

αγόρασα το sera no 3 test με τα 3 μπουκαλάκια που έχει μέσα, και μια σκόνη..κάνω το test sτο ενυδρείο και μου δείχνει 100+

αλλαγή νερού είχα κάννη και δεν είχα ταΐσει καθόλου,,

τώρα μου ήρθε η φαεινή ιδέα να κάνω test στο νερό βρύσης. αφού έδωσα που έδωσα 10 euro ας τα φχαριστηθώ..και μου δείχνει πάλι το ίδιο..εγώ κάνω ότι λέει το χαρτάκι κατά γράμμα παίζει το test να είναι ληγμένο τι γίνετε??

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ιδιο τεστ εχω και εγω...και δεν εχω βγαλει ακρη μεχρι τωρα.μετρουσα το νερο στο ευδρειο και μου εδειχνε 0.εριξα πειραματικα σε ενα ποτιρακι νερο ,0.5 ml nitrogen (νιτρικα δλδ) και μου εδιξε κανονικα 100+,σε ενα εδυδρειο που εχω και δεν κανω ποτε αλλαγες νερου μου εγαλε 50...κανοικα δλδ....στο μεγαλο 130 λιτρα καθε μερα ριχνω απο 2,5 ml και δεν λενε να ανευουν τα νιτρικα με τπτ......και αρχιζω να πιστευω οτι φταιει το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

αγόρασα το sera no 3 test με τα 3 μπουκαλάκια που έχει μέσα, και μια σκόνη..κάνω το test sτο ενυδρείο και μου δείχνει 100+

αλλαγή νερού είχα κάννη και δεν είχα ταΐσει καθόλου,,

τώρα μου ήρθε η φαεινή ιδέα να κάνω test στο νερό βρύσης. αφού έδωσα που έδωσα 10 euro ας τα φχαριστηθώ..και μου δείχνει πάλι το ίδιο..εγώ κάνω ότι λέει το χαρτάκι κατά γράμμα παίζει το test να είναι ληγμένο τι γίνετε??

μπορεις να γράψεις στην sera τον κωδικό και να σου πει αν εχει λήξει:

http://www.sera.de/gr/sera-service/kontakt.html

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να γράψεις στην sera τον κωδικό και να σου πει αν εχει λήξει:

http://www.sera.de/gr/sera-service/kontakt.html

αφου το γραφει απο κατω ποτε λυγει!!!

το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι αξιωπιστο το τεστ...ειπαμε να εχει μια αποκληση αλλα αν ειναι τοσο μεγαλη....να το πεταξουμε!

Link to comment
Share on other sites

όντως κοίταξα από κάτω και γραφει το 2013 οποτε δεν έχει λήξη τι παίζει όμως ? γίνετε το νερό "βρύσης να έχει τόσο NO3

Link to comment
Share on other sites

αφου το γραφει απο κατω ποτε λυγει!!!

το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι αξιωπιστο το τεστ...ειπαμε να εχει μια αποκληση αλλα αν ειναι τοσο μεγαλη....να το πεταξουμε!

μπορεις να τους γράψεις και αυτό !

και θα σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

έστειλα και σε εκείνους mail για το πρόβλημα να δούμε αν θα απαντήσουν κιόλας..αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρο νερό και να το παο κάτω σε ένα μαγαζί που ασχολείται με φίλτρα και με τέτοια να μου κάνει ανάλυση στο νερό..

Link to comment
Share on other sites

έστειλα και σε εκείνους mail για το πρόβλημα να δούμε αν θα απαντήσουν κιόλας..αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρο νερό και να το παο κάτω σε ένα μαγαζί που ασχολείται με φίλτρα και με τέτοια να μου κάνει ανάλυση στο νερό..

σωστός !

pet shop δεν έχει στην περιοχή? και αυτός θα μπορεί άν έχει ενυδρεία. ;)

Link to comment
Share on other sites

στα pet shop η απάντηση p πείρα είναι ότι ο ιδιοκτητης δεν κάνει test ούτε καν στα δικά του k σε ένα άλλο που "ψιλοασχολιτε" με ψαρια δεν έχω ρωτήσει καν ;) δηλαδή όλοι εσείς μαζί k εγώ που διαβάζω μέχρι τέτοια ώρα να μην πω τι είμαστε p κάνουμε test...επίσης έχω συναντήσει πολλούς που ασχολούνται και δεν κάνουν τίποτα στο νερό δεν μπορώ να καταλάβω πως τα ψαρια τους την παλεύουν, τέλος πάντων άλλο ίνα το θέμα τώρα να δω τι θα κάνω με τα sera

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ακριβώς το ίδιο τεστ για ΝΟ3. Σε νερό βρύσης μου βγάζει κανονικά 0 και νερό ενυδρείου μετά από πολλές αλλαγές αφού είχα πρόβλημα με τα νιτρικά μου δίνει 30. Δεν βλέπω να έχω πρόβλημα εγώ δηλαδή. Περιμένουμε απάντηση με το email από την sera.

Link to comment
Share on other sites

Από Σύρο είσαι και σε κατάλαβα. :D

Με λίγα λόγια γνωριζόμαστε. ;)

Με π.μ. κανονίζουμε ραντεβού φέρνω τεστάκια

και κάποιο συμπέρασμα θα βγάλουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από Σύρο είσαι και σε κατάλαβα. :D

Με λίγα λόγια γνωριζόμαστε. ;)

Με π.μ. κανονίζουμε ραντεβού φέρνω τεστάκια

και κάποιο συμπέρασμα θα βγάλουμε. :thumbup:

ναι φίλος από σύρο είμαι στείλε pm να μιλήσουμε η και να βρεθούμε να έχω και κάποιον να ανταλλάζω aποψης...λοιπόν το έλυσα το πρόβλημα μou,, η κοπέλα m είχε την φαεινή ιδέα να μετρήσουμε ένα εμφιαλωμένο ζαγόρι και τα "πολυτεστ" τις sera έδειξαν τις τιμές που αναγράφονται στο μπουκάλι...όπως και το μεμονωμένο test no3 τις sera έδειξε 0 ppm...οποτε μια χαρά φταίει το νερό τις βρύσης.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το νο3 νο4 της σερα μου εδειχνε ο.2 χωρις να υπαρχει το διαπιστωσα με τεστ της απι και επειδη δεν υπηρχε οπως αποδειχτηκε κατι ακομα και σημερα ο.2 δειχνει 4 μηνες μετα ημερομηνια ληξης του τεστ 2012 τυχαιο;δεν νομιζω . την αλλη φορα απι κι ας ειναι πιο ακριβη

Link to comment
Share on other sites

εδώ που είμαι φιλε μου μονο sera βρίσκω.και πάλη το πρόβλημα λύθηκε το νερό είναι χαλι μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το νερό είναι μεγάλο εδώ στο νησί.

Για να πετύχεις ελεγχόμενες και ασφαλής συνθήκες

θέλεις εξοπλισμό.

Μια Αντίστροφη Ώσμωση (compact) είναι πολύ χρήσιμη

με ένα βαρέλι για προετοιμασία του νερού στις συνθήκες

και την ποιότητα που θέλεις, με μεγάλη ευκολία

και ποιο οικονομικά από άλλους τρόπους ρύθμισης

του νερού.

Και τα τεστ είναι όλα χρήσιμα για να έχεις μια εικόνα

του ενυδρείου.

Heli-division

επίσης έχω συναντήσει πολλούς που ασχολούνται και δεν κάνουν τίποτα στο νερό

Μπορείς να το αφήσεις στην τύχη του και να δεις

πόση ταλαιπωρία αντέχουν τα ψάρια σου .

Δες αυτά:

Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Ο κύκλος του αζώτου

Ph Gh Kh

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο την πανεμορφη Συρο δεν φταιει το τεστ.το ιδιο εχω και εγω και δειχνει 25 συνεχεια.το δοκιμασα στο νερο της βρυσης εδειξε 0.παντως το καλοκαιρι που ημουν στο νησι σας εκει που εμενα μας ειπαν να μην τι πινουμε το νερο του νησιου.

αν θελεις να πεσουν να no3 κανε συχνες αλλαγες και μπορεις να βαλεις κερατοφυλλο το οποιο ρουφαει τα no3.

ασχετο-τυχερακηδες που μενεται μονιμα στην Συρο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο την πανεμορφη Συρο δεν φταιει το τεστ.το ιδιο εχω και εγω και δειχνει 25 συνεχεια.το δοκιμασα στο νερο της βρυσης εδειξε 0.παντως το καλοκαιρι που ημουν στο νησι σας εκει που εμενα μας ειπαν να μην τι πινουμε το νερο του νησιου.

αν θελεις να πεσουν να no3 κανε συχνες αλλαγες και μπορεις να βαλεις κερατοφυλλο το οποιο ρουφαει τα no3.

ασχετο-τυχερακηδες που μενεται μονιμα στην Συρο.

εγώ υπέθετα ότι φταίει το test γιατί έλεγα ότι είναι λίγο δύσκολο το νερό να έχει τόσο NO3..και ωμος!!!

"τυχωρι" είμαστε σε πολλά θέματα σε αλλα ωμος θα θέλαμε και εμείς την εξυπηρέτηση τις αθηνας για τις αγορές μας με πολλές επιλογές..το safe start το αγόρασα 16.50 ενώ στην αθηνα κάνει 6.. jimhsνα μας ξαναέρθεις τότε και να κάνουμε και μια συνάντηση

Link to comment
Share on other sites

μιλας για το μικρο μεγεθος των 100ml; αν ναι τοτε ναι ειναι αισχροκερδια

μηπως εχεις το μεγαλο;μπορεις ομως να κανεις τις αγορες μαζι με αλλους χομπιστες απο την συρο απο το ιντερνετ που ειναι πιο φτυνα και απο την αθηνα.υπομονη μεχρι το καλοκαιρι του 2011.

Link to comment
Share on other sites

ναι το μικρό τον 100 ml..το test ph 6 και το no3 10,,ευτυχώς "ανεβοκαταβενι" η κοπέλα m συχνά και m έφερε και ψαρια..εκεί να δεις 8 ψαρια 10 euro

και από σύρο 2 μικρούλικα γατόψαρα 10 euro,,οποτε αύριο θα μου πάρει τα αλλα test από εκεί

Link to comment
Share on other sites

μιλας για το μικρο μεγεθος των 100ml; αν ναι τοτε ναι ειναι αισχροκερδια

μηπως εχεις το μεγαλο;μπορεις ομως να κανεις τις αγορες μαζι με αλλους χομπιστες απο την συρο απο το ιντερνετ που ειναι πιο φτυνα και απο την αθηνα.υπομονη μεχρι το καλοκαιρι του 2011.

+100 απομονωση στα καταστήματα που πωλούν ακριβά !!!! ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια και στην Κερκυρα!!!γαριδα αμανο 2 εκατοστα, 3.50 ευρω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...