Jump to content

Αλλαγή ψαριών


fitos100

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων, στο οποίο έχω μέσα αυτή τη στιγμή 1 δίσκο και 2 silver sharks. Όπως και κάποια φυτά.

Θέλω να αλλάξω τα ψάρια μου και βασικά όλο το σύστημα. Για αυτό το λόγο και αφαίρεσα τη τύρφη εδώ και καιρό και άφησα το ΡΗ μου να πάει στο 8.2. Λέω να βάλω μέσα μονοδάχτυλους και puffer fish.

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Ξέρω ότι αυτά τα ψάρια ζούνε καλύτερα σε υφάλμυρο νερό, αν κάνω το σύστημα μου έτσι, τότε τα φυτά μου θα έχουν πρόβλημα?????????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα ηθελα να δω μια φωτο του δισκου υπο αυτες τις συνθηκες ( 8.2 ph ) για προσωπικους μου λογους ;)

Εαν σου ειναι ευκολο βαλε μια φωτο .

Σχετικα με την ερωτηση σου δεν ξερω να σου απαντησω :D

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω αργότερα.

Καμιά απάντηση??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων, στο οποίο έχω μέσα αυτή τη στιγμή 1 δίσκο και 2 silver sharks. Όπως και κάποια φυτά.

Θέλω να αλλάξω τα ψάρια μου και βασικά όλο το σύστημα. Για αυτό το λόγο και αφαίρεσα τη τύρφη εδώ και καιρό και άφησα το ΡΗ μου να πάει στο 8.2. Λέω να βάλω μέσα μονοδάχτυλους και puffer fish.

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Ξέρω ότι αυτά τα ψάρια ζούνε καλύτερα σε υφάλμυρο νερό, αν κάνω το σύστημα μου έτσι, τότε τα φυτά μου θα έχουν πρόβλημα?????????

Για ποια φυτά μιλάς? Αν ξέρεις τα ονόματά τους τσέκαρε το προφίλ τους στην αντίστοιχη ενότητα και θα βρεις τις απαντήσεις .

Αλλιώς ανέβασε καποια φωτό και ....ανέμενε αναγνώριση... ;)

Link to comment
Share on other sites

δισκος και silver shark μαζι σε 120 λιτρα; πως τα καταφερες φιλε μου. τα ψαρια που αναφερεις δεν ζουν καλυτερα ειναι υφαλμυρου νερου.και τα φυτα που εχεις δεν ξερω ποια ειναι ειναι γλυκου νερου προφανος θα εχουν προβλημα με την προσθηκη αναλογιας αλατιου.ph 8.2 σε δισκο;ειλικρινα φιλε μου τα λυπαμε τα ψαρια σου.πρεπει να βρεις φυτα για υφαλμηρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο είδη μονοδάκτυλων που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά :

Monodactylus argenteus και Monodactylus sabae. Όπως θα πρέπει να ξέρεις φτάνουν σε μήκος τα 25εκ., χρειάζονται ομαδούλα και φυσικά πολύ περισσότερα λίτρα. Φυσικά το πιο βασικό είναι : " Μέχρι 1 περίπου έτους ζει έως επί το πλείστον στο γλυκό νερό και μετά μετακομίζει στις υφάλμυρες περιοχές με αλατοτητα 1.004 έως 1018. Αργότερα έχοντας ενηλικιωθεί καταλήγει στην Θάλασσα και γυρνάει μόνο κατά την εναπόθεση των αυγών του στις ρίζες του ". Μπορείς να τους παρέχεις τη συγκεκριμένη αλατότητα; Όταν μεγαλώσουν μπορείς να τα μεταφέρεις σε θαλασσινό ενυδρείο; Είσαι διατεθιμένος να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο; Νομίζω αυτά είναι τα πιο άμεσα θέματα που έχεις να αντιμετωπίσεις.

Όσον αφορά τα φυτά, υπάρχουν κάποια που ανέχονται το υφάλμυρο νερό και κάποια που αναπτύσονται κανονικά σε υφάλμυρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς σε άλλα είδη. Το ενυδρείο σου είναι λίγο μικρό. Θα μπορούσες για παράδειγμα να στραφείς σε μία άλλη ιδέα. Εγώ π.χ. θα σκεφτόμουν σοβαρά να το γυρίσω σε πλήρως φυτεμένο με ένα κοπαδάκι από μικρά ψαράκια που θα κάνανε εντύπωση στο μάτι. Αν παράδειγμα έβαζες ένα κοπάδι από 10 neon tetra και φούντωνε και η βλάστηση θα ήταν ωραίος συνδυασμός. Αλλά όπως και να 'χει θα πρέπει να φροντίζεις πάντα οι συνθήκες του νερού να είναι κατάλληλες για τα ψάρια που έχεις μέσα και όχι για εκείνα που σκέφτεσαι να βάλεις.

Και μια απορία. Τον δίσκο σου τον είχε προτείνει κανείς να τον βάλεις ή ήταν δική σου απόφαση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...