Jump to content

Ποια ιχνοστοιχεια για Α/Ο


Naskas

Recommended Posts

Γεια και παλι.....

Μολις αγορασαμε με ενα φιλο την AQUARIOPURE 100g/day και θελω να ρωτησω το εξης...?

Σιγα - σιγα θα χαμηλωσω το PH στο 6 - 6,5 απο 7,8 που ειμαι τωρα, κατεβαζοντασ τα ΚΗ και GH....σωστα?

Λοιπον αφου θα κανω σταδιακα τις αλλαγες μου με το πασο μου :P αργοτερα θα πρεπει να ριξω καποια προσθετα ιχνοστοιχεια μεσα στο νερο?? .....για πειτε μου ???? Με το seachem flurish (μια φορα το τριημερο) και μια ποικιλια απο 6-7 τροφες που τα δινω θα χρειαστω να ριξω ιχνοστοιχεια μεσα?

Εχω 6 μικρα αγγελοψαρακια σε ενυδρειο που εστρωνα 2 μηνες, 2 ραμιρεζι, 3 sae, 1 πλεκο common, 2 zebra snails, 2 apple snails και προσφατα καμια 100αρια μικροσκοπικα apple snails κανουν βολτες.... :) Απο φυτα αρκετα και χαιρουν ακρως υγειας....!!!Εχω 5 βαλισνεριες, 1 εγερια, 1 εχινοδορο μεγαλο και ενα μικρο, 2 μπουκετα απο αλτερναθεα ροζ , αρκετο κερατοφυλλο και hygrophila corymbosa siamensis αρκετο,και 2 cryptocorines

Προβληματα κανενα....

Θα χρειαστω προσθετα ιχνοστοιχεια ή ειμαι καλυμενος με το flurish και τις τροφες και μια μικρη αναλογια απο νερο βρυσης...???

Ευχαριστω και συγνωμη για την ανακατωσουρα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι.....

Μολις αγορασαμε με ενα φιλο την AQUARIOPURE 100g/day και θελω να ρωτησω το εξης...?

Σιγα - σιγα θα χαμηλωσω το PH στο 6 - 6,5 απο 7,8 που ειμαι τωρα, κατεβαζοντασ τα ΚΗ και GH....σωστα?

Λοιπον αφου θα κανω σταδιακα τις αλλαγες μου με το πασο μου :P αργοτερα θα πρεπει να ριξω καποια προσθετα ιχνοστοιχεια μεσα στο νερο?? .....για πειτε μου ???? Με το seachem flurish (μια φορα το τριημερο) και μια ποικιλια απο 6-7 τροφες που τα δινω θα χρειαστω να ριξω ιχνοστοιχεια μεσα?

Εχω 6 μικρα αγγελοψαρακια σε ενυδρειο που εστρωνα 2 μηνες, 2 ραμιρεζι, 3 sae, 1 πλεκο common, 2 zebra snails, 2 apple snails και προσφατα καμια 100αρια μικροσκοπικα apple snails κανουν βολτες.... :) Απο φυτα αρκετα και χαιρουν ακρως υγειας....!!!Εχω 5 βαλισνεριες, 1 εγερια, 1 εχινοδορο μεγαλο και ενα μικρο, 2 μπουκετα απο αλτερναθεα ροζ , αρκετο κερατοφυλλο και hygrophila corymbosa siamensis αρκετο,και 2 cryptocorines

Προβληματα κανενα....

Θα χρειαστω προσθετα ιχνοστοιχεια ή ειμαι καλυμενος με το flurish και τις τροφες και μια μικρη αναλογια απο νερο βρυσης...???

Ευχαριστω και συγνωμη για την ανακατωσουρα...

Με το flourish είσαι εν μέρει καλυμμένος για τα φυτά, όχι όμως για τα ψάρια.

Για τα ψάρια προτείνω minerals όπως αυτό

http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinf...us-Minerals.htm

Έχει πολύ καλό value for money.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρουμε τελικως κατι για ιχνοστοιχεια, ποιο απο τα δυο πρωτεινεται.....?

Seachem Discus Trace ή Tropic Marin Pro-Discus Mineral

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=559

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=758

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστω προσθετα ιχνοστοιχεια ή ειμαι καλυμενος με το flurish και τις τροφες και μια μικρη αναλογια απο νερο βρυσης...???

Εισαι καλυμμενος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...